Rosnące raty kredytów hipotecznych - jak sobie poradzić?
Obecna sytuacja na rynku mieszkaniowym jest niezwykle trudna dla osób spłacających kredyt hipoteczny. To do czego nie powinniśmy dopuścić, to oczywiście zaległości w spłatach. Warto zastanowić się nad rozwiązaniami, zanim zostaniemy w nieprzychylnej sytuacji finansowej.
Osoby, które potrzebują chwilowego wsparcia, mogą skorzystać z tzw. wakacji kredytowych. Warto w pierwszej kolejności dowiedzieć się o takiej możliwości w banku, w którym zaciągnięte jest zobowiązanie. W zależności od oferty – spłata raty kredytu może zostać zawieszona na kilka miesięcy całkowicie, lub kwota zostanie pomniejszona o część kapitałową, pozostawiając jedynie opłatę odsetkową. Warto pamiętać, że takie rozwiązanie będzie doraźną pomocą, natomiast może wydłużyć całkowity czas kredytowania. Wakacje kredytowe to również część projektu, który został ostatnio przyjęty przez rząd. Z pomocy będzie można skorzystać przez cztery miesiące w 2022 roku i cztery miesiące w 2023 roku. Ponadto od 2023 roku wskaźnik WIBOR ma zostać obniżony do nowej stawki. Doraźnie można również skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, należy jednak pamiętać, że uzyskane z niego środki do pewnej wysokości trzeba będzie zwrócić.
Jeśli natomiast nasze problemy okażą się długofalowe – warto rozważyć opcję wynajęcia nieruchomości, nawet jeśli sami w niej mieszkamy. Wtedy możemy wynająć tańsze lokum, natomiast dochód z wynajmu naszej nieruchomości przeznaczyć na spłatę raty. Kolejną możliwością jest również przeniesieniem kredytu do banku, który oferuje korzystniejsze warunki spłaty.
Jeśli żadna z powyższych propozycji w naszym odczuciu nie rozwiąże problemu, warto zastanowić się nad zrewidowaniem swoich potrzeb i kupno mniejszego lokum lub położonego w tańszej lokalizacji. Pamiętajmy, że procedura sprzedaży mieszkania obciążonego hipoteką jest niemal identyczna, jak każda inna sprzedaż tego typu nieruchomości. Mieszkanie z kredytem w żaden sposób nie ogranicza naszej swobody wyboru i mobilności.
Niezależnie od tego, jaką decyzję podejmiemy – każda z nich powinna być odpowiednio przemyślana. Pamiętajmy, że zawsze możemy skorzystać z pomocy doświadczonych osób, np. doradcy podatkowego czy finansowego. Jako firma w naszej strategii stawiamy człowieka w centrum działań i wierzymy, że mieszkanie powinno wiązać się z poczuciem bezpieczeństwa i radości, a nie obawą przed kolejną ratą.
***
O ARCHICOM
"Od 35 lat Archicom realizuje marzenia o idealnym mieszkaniu. Archicom ma korzenie w studiu projektowym, gdzie od początku żywa była idea dbałości o ludzki wymiar architektury, jej współistnienie z naturą i kontekstem miejsca. Ponad 20 000 klientów doceniło nasze projekty. Rozumiemy swoją rolę jako urbanisty, inżyniera i wizjonera. Myślimy szeroko, biorąc pełną odpowiedzialność za tworzenie fragmentów miast dla kolejnych pokoleń. We Wrocławiu zrealizowaliśmy blisko 200 obiektów, w tym osiedla wieloetapowe, m.in. Olimpia Port, rewitalizowane Browary Wrocławskie. To przyjazne miejsca, gdzie można zdrowo żyć, mieszkać, odpoczywać, korzystać z rozrywek. Patrzymy na miasto jak na żywą tkankę, która powinna dopasowywać się do współczesnych odbiorców. Cel jest niezmienny – dostarczać mieszkańcom nowego standardu mieszkania."
- Więcej o:
Sprzątanie mieszkania jesienią
Mieszkanie z rynku wtórnego
„Badaj się pod prysznicem” - Radaway i Federacja Stowarzyszeń “Amazonki” zachęcają do samobadania
Ile kosztuje nowa kawalerka?
Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego?
Dlaczego warto remontować mieszkanie?
Skarby ziemi: minerały i kamienie szlachetne
Letnie promocje na mieszkania – co oferują deweloperzy?