Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pandemia COVID-19 a sprzątanie – czy sprzątamy częściej i lepiej?

mat. prasowe

Od początków pandemii COVID-19, 59% ludzi na całym świecie sprząta częściej. Jak wskazują wyniki badań ¼ respondentów bardzo martwi się obecnością kurzu w domu, ale tylko nieliczni z nich mają świadomość, że istnieje związek pomiędzy kurzem a wirusami oraz innymi organizmami mikrobiologicznymi. Podobnie niską świadomość na temat składu kurzu odnotowano wśród Polaków. Czy w wyniku pandemii sprzątamy częściej i lepiej? Wyniki międzynarodowego badania prezentuje marka Dyson.

sprzątanie wnętrz pandemia covid-19  koronawirus badania dyson kurz
Powyżej: Badanie dotyczące kurzu przeprowadzone przez firmę Dyson ujawnia, że od czasu pojawienia się pandemii sprzątamy częściej nasze domy. Ale czy naprawdę wiemy, co jest w naszym kurzu domowym?
Fot. Dyson

Dyson zaprezentował wyniki pierwszego w historii badania nad kurzem, obejmującego 10 państw z całego świata. Badanie umożliwiło zgłębienie wiedzy na temat kurzu domowego oraz jego wpływu na nasze zdrowie i samopoczucie. Wykazało również, że chociaż widoczny kurz w domu jest motywem i bodźcem do sprzątania, to niepokój budzi fakt, że niewiele osób wie, z czego tak naprawdę składa się ten kurz.

– Można śmiało powiedzieć, że tak naprawdę bardzo niewiele osób zastanawia się nad tym co znajduje się w kurzu – mówi Dennis Mathews, pracownik naukowy w dziale mikrobiologii firmy Dyson. I dodaje – Poza tym, że widzimy po prostu kurz, to świadomość tego z czego tak naprawdę się składa jest ograniczona. Kurz domowy to złożona matryca cząstek, składająca się m.in. z martwego naskórka, włosów, roztoczy i ich odchodów, bakterii, wirusów, pleśni oraz małych owadów. Wiele z tych cząstek jest widocznych tylko pod mikroskopem, więc nie dziwi fakt, że większość ludzi nie wie tak naprawdę co ich otocza.

Ale, jak zauważa ekspert – to właśnie te niewidoczne składniki kurzu mogą mieć wpływ na nasze samopoczucie. Dlatego tak istotne jest, aby zrozumieć, czym jest kurz domowy – nawet ten niewidoczny – i wiedzieć jak najlepiej go usuwać. Większa świadomość, z czego składa się kurz i jak się rozwija, być może pomogłaby bardziej efektywnie sprzątać, a tym samym wpływać na nasze lepsze samopoczucie.

Badania Dyson Global Dust Study wykazały, że 1 na 5 osób była zaskoczona odkryciem, że w kurzu domowym mogą być obecne wirusy, a mniej niż 5% badanych wiedziało, że roztocza i ich odchody są składnikami kurzu. Warto podkreślić, że to właśnie odchody roztoczy, znajdujące się w kurzu domowym uważane są za główny czynnik wywołujący alergie u ludzi na całym świecie. Podobnie niską świadomość na temat składu kurzu odnotowano wśród badanych Polaków. Niemal co druga ankietowana osoba była zaskoczona, że w kurzu mogą znajdować się roztocza, bądź ich odchody. Jak wskazują przeprowadzone w styczniu 2021r. badania dotyczące diagnozy opinii oraz zachowań Polaków w obszarze sprzątania w czasie pandemii COVID-19, zanieczyszczeniami budzącymi największy lęk wśród respondentów są zdecydowanie pleśnie oraz bakterie.

Odpowiednio 67% i 61% badanych wskazuje, że te zanieczyszczenia wzbudzają w nich największy niepokój. Kurz jest wszechobecny i jest wymieniany jako jedno z trzech najbardziej niepokojących zanieczyszczeń (wskazało go 52% ankietowanych), jednak jest rzadziej wskazywany niż dwa pierwsze. Tylko w 22% badanych kurz powoduje wysokie zaniepokojenie. Być może wynika to właśnie z niskiej świadomości na temat składu kurzu – dla większości jest to po prostu brud.

sprzątanie wnętrz pandemia covid-19  koronawirus badania dyson kurz
Powyżej: Według Dyson Global Dust Study odkurzacze zostały uznane za najlepsze narzędzie do usuwania kurzu na wszystkich rynkach.
Fot. Dyson
sprzątanie wnętrz pandemia covid-19  koronawirus badania dyson kurz
Pandemia COVID-19 a sprzątanie
Fot. Dyson
sprzątanie wnętrz pandemia covid-19  koronawirus badania dyson kurz
Pandemia COVID-19 a sprzątanie
Fot. Dyson
    Więcej o:

Skomentuj:

Pandemia COVID-19 a sprzątanie – czy sprzątamy częściej i lepiej?