Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Jak założyć trawnik jesienią

Pressland, KJ
Trawnik jesienią - fot. Honda

Jesień – pora roku, w której z żalem żegnamy lato, ma też swoje dobre strony. Jest to najlepsza pora na założenie nowego trawnika, a według profesjonalistów nawet lepsza od pory wiosennej. Dlaczego?

Dlaczego warto zakładać trawnik jesienią?

Do kiedy można zakładać jesienny trawnik

Na założenie nowego trawnika mamy czas do pierwszych przymrozków. Warto zatem wdrożyć plany już teraz. Jednocześnie warto już na samym początku procesu zakładania trawnika pomyśleć o sposobie pielęgnacji trawy w przyszłości, ponieważ jeśli chcemy zastosować najnowocześniejsze rozwiązania typu robot koszący, to już na etapie planowania nowego trawnika trzeba uwzględnić montaż instalacji. Jeśli korzystamy z usług profesjonalisty od aranżacji ogrodu, należy zgłosić zamiar zakupu robota koszącego, by plan ogrodu zapewnił robotowi swobodne poruszanie się po strefach przeznaczonych do koszenia.

Jesienna pielęgnacja trawnika

Trawnik krok po kroku

Zakładanie trawnika to pewien proces składający się z etapów, z których kilka ma znaczenie kluczowe dla pożądanego efektu, np. przygotowanie podłoża i podlewanie. Warto także zakładanie trawnika zaplanować, ponieważ niektóre etapy wymagają czasu, jeśli mają przynieść wymarzone efekty w postaci pięknie rosnących źdźbeł trawy.

1.   Formowanie kształtu trawnika

Na początku należy określić teren, na którym chcemy założyć nowy trawnik. Przyszły trawnik można zarysować za pomocą kołeczków i sznurków, ale znacznie szybszym i wygodniejszym sposobem jest zastosowanie krawędziarki. Lekka i doskonale wyważona, służy do odgrodzenia powierzchni trawiastej od innych przestrzeni ogrodu. Krawędziarka, którą łączy się z jednostką napędową za pomocą innowacyjnego szybkozłącza, posiada twardą metalową listwę zapewniającą łatwe jej prowadzenie po zaplanowanym torze i ostre ostrze łatwo zagłębiające się w podłoże.

Trawnik - jesienna pielęgnacja

Krawędziarka SSET E - Fot. Honda

2.   Oczyszczanie podłoża

Teren wybrany na nowy trawnik należy dokładnie oczyścić z kamieni, chwastów, liści, itp. Czynność tę można wykonać grabiami, ale jeśli chcemy zyskać na czasie i na wygodzie – to liście i resztki roślinne najwygodniej jest usunąć przy użyciu cichej dmuchawy. Są lekkie i łatwe w obsłudze, i dzięki silnemu strumieniowi powietrza  zapewniają szybkie przywrócenie porządku

Jak oni to robią, czyli recepta na angielski trawnik

Dmuchawa HHB 25E - Fot. Honda

3.   Sprawdzenie rodzaju i jakości gleby

Rodzaj podłoża, na którym planujemy założyć trawnik, ma kluczowe znaczenie dla finalnego efektu. Trawa nie lubi skrajnych warunków – zbyt wilgotnego (podmokłego) podłoża, ani zbyt wysuszonego, ponieważ nadmierna wilgoć będzie sprzyjać tworzeniu się mchu, a za mało wilgoci – usychaniu. Strukturę podłoża jak i odczyn pH można odpowiednio skorygować. Najbardziej korzystnym dla darni podłożem jest takie, którego wierzchnia warstwa, o grubości 20-30 cm, ma strukturę piaszczysto-gliniastą, a pod nią znajduje się podglebie również dobrze przepuszczające wodę i wilgoć. Trawa lubi także glebę o kwasowości w przedziale pH  5,5-7,0. Warto zatem upewnić się jaki rodzaj podłoża jest na obszarze wyznaczonym pod nowy trawnik.

Rodzaje gleby pod trawnik

W ogrodach mamy do czynienia z bardzo różnymi rodzajami gleb, których strukturę można korygować za pomocą glebogryzarki, maszyny służącej do spulchniania ziemi oraz mieszania jej z nawozami lub innymi rodzajami podłoża. W przypadku niskiego odczynu pH, konieczne jest wapnowanie, które podnosi odczyn gleby na bardziej zasadowy i tworzy tak pożądaną strukturę gruzełkowatą gleby. Wapnowanie zapobiega również wyrastaniu mchu.

Glebogryzarki do spulchniania ziemi pod trawnik

Poprawę struktury podłoża, czyli spulchnienie i przemieszanie z dodatkami poprawiającymi właściwości gleby najwygodniej i najsprawniej wykonuje się glebogryzarką dobraną do wielkości powierzchni.

Na niewielkiej powierzchni z powodzeniem można zastosować wąską glebogryzarkę (szer. robocza 20 cm). To lekkie i poręczne narzędzie sprawdza się w spulchnianiu nawet bardzo ubitej gleby. Do szybkiego przygotowania podłoża o średniej i dużej powierzchni przeznaczona jest glebogryzarki o szerokości roboczej 80 cm. Maszyna dorównuje konstrukcją i mocą glebogryzarkom profesjonalnym, i służy do intensywnego użytkowania na każdym rodzaju gleby. Łatwą obsługę oraz manewrowanie maszyną  zapewniają biegi w przód/tył oraz regulacja rączek (góra/dół) umożliwiająca dostosowanie ustawienia kierownicy do wzrostu operatora i głębokości pracy w glebie. Przednie koło podporowe zapewnia łatwe przemieszczanie maszyny.

Po przekopaniu podłoża należy usunąć kamienie, które pojawią się na powierzchni w wyniku prac agrotechnicznych glebogryzarką, a następnie trzeba wyrównać powierzchnię i nawodnić teren.

Glebogryzarka SSCL E - Fot. Honda

4.   Wałowanie

Zabieg polega na dogniataniu darni do podłoża co powoduje zagęszczenie wierzchniej warstwy ziemi. Służy to lepszemu podsiąkaniu wody i utrzymywaniu wilgoci. Dodatkowo ziemia jest wtedy wystarczająco twarda, by kosiarka nie zapadała się przy pierwszym koszeniu. Wałowanie najlepiej jest wykonać ciężkim wałem o małej średnicy.

5.   Wysiew nasion lub wyłożenie trawy z rolki

Wysiew trawy jest sposobem tańszym w realizacji, ale przeznaczonym dla bardziej cierpliwych właścicieli przyszłego trawnika. Czas kiełkowania i wzrostu darni zależy od gatunku trawy, dlatego ważną w tym momencie kwestią jest wybór składu nasion i warto zasięgnąć rady w specjalistycznym sklepie, by dobrać je do warunków, czyli  nasłonecznienia, przeznaczenia trawnika (rekreacyjny? dekoracyjny? do intensywnej eksploatacji? itd.) . Z punktu widzenia estetyki i zabiegów pielęgnacyjnych lepiej wybierać mieszanki z przewagą kostrzew - wolniej rosną i mają drobniejszy liść. Warto wybierać mieszanki różnych gatunków znanych producentów, a tanie mieszanki nasion rodzą ryzyko niskiego procentu wschodów, gdyż w ich skład często wchodzą gatunki szybko rosnące o szerokim źdźble, które są wrażliwe na choroby.  Pogoda, podczas której wysiewamy nasiona również ma znaczenie i dobrze, jeśli uda nam się to zrobić w bezwietrzny dzień.  Łatwiej jest wysiewać nasiona w niezbyt wilgotną glebę: gdy gleba jest zbyt wilgotna nasiona są wynoszone na butach i sprzęcie, ponieważ łatwo przyklejają się do nich. Trawę siejemy ręcznie lub mechanicznie, zależnie od indywidualnego wyboru i w dawkach zalecanych na opakowaniu. Następnie nasiona przykrywamy cienką warstwą piasku lub torfu i wałujemy w celu wyrównania powierzchni.

Płaty z gotową trawą należy układać ściśle obok siebie, dobrze przyciskając je do gleby i zachowując stale ten sam kierunek wzrostu roślin. Wszystkie powinny być albo „włosem”, albo „pod włos”. Po upływie kilkunastu dni jej korzenie będą zrastać z podłożem.

6.   Podlewanie – drobną kroplą

Ostatnim etapem zakładania trawnika jest podlewanie – i nasion i darni w rolkach. Przez pierwsze dni podłoże, w którym nasiona kiełkują i rośliny tworzą system korzeniowy, powinno być stale wilgotne. Odpowiednie nawadnianie świeżej trawy ma ogromne znaczenie, zwłaszcza po tegorocznym upalnym lecie i suszy. Jest to ważne głównie w momencie wschodu roślinek, dlatego pierwszy etap podlewania powinien polegać na kilkukrotnym podczas doby podlewaniem tzw. drobną kroplą, by zbyt mocny strumień wody nie spłukał nasion. Następnie należy stopniowo zmniejszać intensywność nawadniania do jednego razu na dobę. Zapewniona w ten sposób wilgoć podłoża, wraz z tą nocnego powietrza i porannej rosy, stworzy korzystne warunki do kiełkowania nasion oraz ukorzenienia się roślin.

Wygodnym urządzeniem do nawadniania terenu są małe i lekkie pompy służące do pompowania wody z dostępnych naturalnych zbiorników wody i współpracujące z systemem zraszaczy, a nawet kilkoma jednocześnie.

Pompa WX10 - Fot. Honda

7.   Koszenie  trawnika

Gdy źdźbła trawy osiągną wysokość około 8 cm, należy wykonać pierwsze koszenie do wysokości 5-6 cm. Ze względu na młode i wiotkie źdźbła z siewu, trzeba to robić bardzo delikatnie, by uniknąć ich wyrywania. Trawę z rolki należy pierwszy raz skosić po ok. 2-3 tygodniach od ułożenia, gdy rośliny podrosną do 5-7 cm.

W sztuce koszenia liczy się m. in. wysokość koszenia, która jest istotna nie tylko w pierwszych „dniach życia” trawy, ale także w kolejnych sezonach, dlatego korzystnym dla trawy i wygodnym dla użytkownika są kosiarki wyposażone w wielostopniowe systemy ustawiania wysokości noży.

Robot koszący Miimo - Fot. Honda

Najwygodniejszy sposób koszenia typu smart zapewnia samodzielne roboty koszące, których noże można ustawić z dokładnością do 1 mm w zakresie 20-60 mm. Ponadto robot koszący zapewnia ciche koszenie, ekologiczną pielęgnację trawy i, przede wszystkim, więcej czasu dla rodziny i przyjaciół, swobodę przybywania w ogrodzie, spokojny urlop, a dzieciom stwarza bezpieczne warunki do zabawy w ogrodzie. Warto też wiedzieć, ze przypisana do konkretnego robota koszącego  wielkość trawnika jest wartością optymalną na jakiej urządzenie spełnia 100% oczekiwanej wydajności oraz jakości koszenia.

Nowością sezonu 2019 są zaawansowane technicznie nowe kosiarki wyposażone w 7-stopniowe systemy regulacji wysokości koszenia i przeznaczone do koszenia i mulczowania trawy, a jesienią – także do zbierania i mielenia liści.

Wysiłek włożony w trawnik na jesieni przyniesie wymierne efekty za parę miesięcy, gdy topniejący śnieg odsłoni zielony już trawnik, który, po standardowych wiosennych zabiegach pielęgnacyjnych, szybko odżyje i pokaże się w pełnej krasie i dobrej kondycji.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Jak dbać o trawnik na początku jesieni?
Biodegradowalna trawa z rolki od CBRTP już w sprzedaży - to pierwszy taki wynalazek na świecie
Nawożenie trawnika - wszystko co musisz na ten temat wiedzieć!

Skomentuj:

Jak założyć trawnik jesienią

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej