Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Łóżko kontynentalne - co to jest? Budowa, zalety, wady

Ewa Staręga/MŚ
Łóżko kontynentalne - WorldWide/Shutterstock

Łóżko kontynentalne – masywne, wysokie, stabilne – wspaniale wygląda i wprowadza do wnętrza poczucie luksusu. Zbudowane z trzech warstw materacy zapewnia wysoki komfort snu. A wyściełane, tapicerowane wezgłowie jest wygodne do opierania się i czytania lub relaksu przy telewizorze czy laptopie. Czy warto zatem wybrać łóżko kontynentalne zamiast zwykłego?

Łóżko kontynentalne pochodzi z XIX w., z Ameryki Północnej. Zagościło tam w bogatych mieszczańskich domach, przenosząc się na stałe do hoteli i pensjonatów. Kojarzy się z luksusem bogato wyposażonych apartamentów, w których obszerne sypialnie mogły pomieścić sporych rozmiarów meble.

Łóżko kontynentalne jest większe i wyższe niż tradycyjne łóżko z ramą i stelażem, na których spoczywa materac. Składa się bowiem z kilku materacy oraz z zagłówka, a w niektórych wersjach dodatkowo na samym jego dole jest zintegrowany pojemnik na pościel. Całość jest wykończona tym samym rodzajem materiału.

Zobacz także:

Łóżko kontynentalne Florence z Salonów Agata. Komfort użytkowania zapewniają trzy warstwy powierzchni spania: podstawa łóżka wypełniona sprężynami bonellowymi stanowi podłoże dla dwóch materacy o wysokości 18 cm, wykonanych ze sprężyn kieszeniowych. Materac dzięki temu jest sprężysty i świetnie dopasowuje się do ułożenia sylwetki. Aby zwiększyć wygodę, a jednocześnie uniknąć niedogodności związanych ze szczeliną na miejscu styku obu materacy, górną warstwę łóżka stanowi materac nawierzchniowy (topper) wykonany z pianki. Całkowita wysokość łóżka od podłoża sięga 66 cm. - Fot. Salony Agata
Łóżka kontynentalne. - Westwing

Łóżko kontynentalne - co to? Jak jest zbudowane?

Łóżko kontynentalne wygląda jak kilka nałożonych na siebie, zintegrowanych materacy, w połączeniu z tapicerowanym zagłówkiem. Bazowa, najniższa część łóżka, wsparta najczęściej na bardzo niskich, minimalnych nóżkach, to skrzynia, czyli boxspring. Nawet najmniejsza odległość łóżka od podłogi zapewnia dodatkową wentylację materaca od dołu. W środku skrzyni znajduje się materac sprężynowy, ze sprężynami bonnelowymi lub kieszeniowymi. Sprężyny bonnelowe są szczególnie wytrzymałe i trwałe. Mają kształt klepsydry i na całej powierzchni materaca są połączone ze sobą drutem. Materac jest więc przewiewny i dobrze się wentyluje. Sprężyny kieszeniowe o kształcie walców są natomiast oddzielone od siebie i pracują niezależnie. Wykazują dużą elastyczność punktową, dopasowując się do ciała śpiącej osoby.

Skrzynia z dolnym materacem jest najczęściej obłożona pianką poliuretanową i tapicerowana tym samym materiałem, co reszta materacy i zagłówek. W skrzyni mogą też znajdować się dodatkowe pojemniki/szuflady na przechowywanie rzeczy.

Tak przygotowana podstawa łóżka kontynentalnego stanowi podporę do kolejnego materaca – głównego, również zbudowanego ze sprężyn bonnelowych lub kieszeniowych. Materac ten dopasowuje się do kształtu i ciężaru ciała. Stanowi oparcie dla kręgosłupa, który powinien się regenerować podczas snu. Warto pamiętać o wyborze tej warstwy łóżka z uwzględnieniem odpowiedniej dla danej osoby twardości materaca, która występuje w kilku rodzajach.

Całość domyka materac nawierzchniowy tzw. topper, który ma za zadanie chronić łóżko kontynentalne przed zabrudzeniem i zniszczeniem materaca głównego. Toppery często mają zdejmowany pokrowiec, który można uprać. Ta najcieńsza warstwa łóżka, jeszcze bardziej zwiększająca komfort snu.

Zobacz także:

Dwustronnie otwierany schowek umożliwia wyciąganie pościeli, co ułatwia metalowy mechanizm otwierania. Model łóżka kontynentalnego Genua Basic Line z Salonów Agata posiada w standardzie materac na drewnianej ramie, materac kieszeniowy oraz materac nawierzchniowy (topper). Jest przykładem łóżka, w którym pojemnik na pościel nie wyeliminował jednej z warstw materacy. - Fot. Salony Agata
Łóżka kontynentalne. - Westwing

Łóżko kontynentalne z pojemnikiem

W sprzedaży znajdują się łóżka kontynentalne z pojemnikiem do przechowywania, umieszczonym na samym dole łóżka, do którego jest dostęp poprzez praktycznie bezwysiłkowe podniesienie do góry materacy. Do wyboru są również łóżka kontynentalne z szufladami wysuwanymi do przodu lub na boki, w zależności od wielkości sypialni czy ustawionych w nich mebli. W funkcjonalnych pojemnikach można trzymać pościel lub dodatkowe poduszki czy koce, wyjmowane z łatwością w razie potrzeby. Takie rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza w małych sypialniach, na przykład dzieci, w których nie ma miejsca na dodatkowe przechowywanie pościeli.

Jednak wyposażenie łóżka w takie pojemniki odbywa się czasem kosztem dolnego materaca, który najczęściej zostaje całkowicie zamieniony na skrzynie do przechowywania i budowa łóżka kontynentalnego składa się wtedy z dwóch materacy - głównego oraz powierzchniowego tapera. Wtedy mamy do czynienia z łóżkiem kontynentalnym, ale nie w klasycznym jego rozumieniu. Warto zwrócić na to uwagę, przy wyborze modelu łóżka.

Zobacz także:

Łóżko kontynentalne do sypialni - wymiary

Zasadniczą cechą odróżniającą łóżko kontynentalne od tradycyjnego jest jego wysokość. Dzięki zastosowaniu trzech warstw, ostatnia, najwyższa powierzchnia do spania, znajduje się na wysokości 60-70 cm na powierzchnią podłogi. Gdzie przy tradycyjnym łóżku, jego optymalna wysokość mieści się w przedziale 40-50 cm.

Łóżko typu boxspring, czyli kontynentalne, zwane czasem hotelowym jest więc nie lada wysokim meblem. Ta cecha utrudni wspinanie się do łóżka małych dzieci, goszczących w naszych sypialniach, ale z kolei ułatwi osobom dorosłym, nie mówiąc już o starszych, łatwe wstawanie i siadanie na łóżku.

Dobór szerokości łóżka to sprawa indywidualna. Minimalne łóżko kontynentalne dwuosobowe ma szerokość 140 cm. Ci, którym to nie wystarcza, mogą zdecydować się na wymiar 160 cm szerokości. W dużych sypialniach, w których jest miejsce na sporej wielkości mebel, zmieści się łóżko kontynentalne 180 lub 200 cm szerokości. Standardowa długość łóżka kontynentalnego jest taka sama jak tradycyjnego i waha się w okolicach 200 cm. Jednak osobom o wzroście powyżej 180 cm, wygodniej będzie spać na łóżku o długości 220 cm. Do wyboru są również jednoosobowe łóżka kontynentalne o wymiarach 90x200 czy 100x200 cm.

Łóżko kontynentalne Seleken do kupienia w sklepie selsey.pl. Mebel jest wyposażony w topper o wysokości 5 cm, dalej 20-centymetrowy materac główny, wypełniony sprężynami bonelowymi oraz pianką T-25, a także w dwa pojemne schowki na pościel umieszczone po bokach umożliwiające przechowywanie wszystkich tekstyliów, a także np. rzadziej używanych rzeczy (rozmiary 80/200 oraz 90/200 posiadają jeden pojemnik). - selsey.pl
Łóżka kontynentalne. - Westwing

Łóżko kontynentalne czy zwykłe? Które rozwiązanie wybrać?

Zalety łóżka kontynentalnego są znaczące:

Łóżko kontynentalne ma wady? Czy warto słuchać negatywnych opinii?

Jak każdy mebel, łóżko kontynentalne ma też jednak wady. Jest zazwyczaj o wiele droższe od łóżka tradycyjnego. Ceny za podwójne łóżko kontynentalne zwykle zaczynają się od ok. 2500-3000 zł, a sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Ponad to łóżko kontynentalne zabiera sporo przestrzeni i w niedużej sypialni może wyglądać zbyt masywnie i w efekcie nieestetyczne.

Galeria łóżek kontynentalnych - modna przestrzeń

Łóżko kontynentalne Minola, do kupienia w sklepie www.meble.pl. Do wyboru szeroka gama obić tapicerskich. Łóżko składa się z materaca na sprężynach bonellowych, materaca kieszeniowego oraz nakładki (tapera), a także dwóch pojemników na pościel. - Fot. ww.meble.pl
Säbövik od Ikea. Kompletne łóżko kontynentalne zaprojektowane tak, aby było wygodne zarówno do spania, jak i czytania. Zapewnia dobre wsparcie tam, gdzie to potrzebne i jest miękka tam, gdzie to możliwie - sprytnie zapakowana, co ułatwia transport. - Fot. Ikea
Łóżko kontynentalne Amelia o wymiarach 160x200 cm, do kupienia w Salonach Agata. Dolna część łóżka to stelaż drewniany ze sprężynami bonellowymi. Na nim umieszczono materac kieszeniowy z filcem, pianką i warstwą HR. Górna część to toper w formie materaca z pianki Visco. Taka konstrukcja zapewnia komfort wypoczynku i tym samym - dobry sen. - Fot. Salony Agata
Łóżko kontynentalne Fabrizzio One ONE KP 30 z Salonów Agata posiada pojemnik na pościel, w którym można schować kołdrę, koce i poduszki. Dostęp do niego uzyskasz po uniesieniu stelaża. Wysokość pojemnika wynosi 30 cm. Stelaż łóżka skonstruowano w taki sposób, aby zapewnić jak najlepszy komfort podczas snu. Rama, na której kładzie się materac została wyposażona w sprężyny kieszeniowe oraz warstwę pianki. - Fot. Salony Agata
Łóżko kontynentalne Medino, do kupienia w sklepie www.meble.pl, dostępne w wielu rodzajach i kolorach materiałów. Miękkość i wygoda uzyskana poprzez zastosowanie systemu trzech materacy: umieszczony w ramie łóżka materac na sprężynach bonellowych, materac kieszeniowy oraz nakładka (topper). Łóżko posiada dwa pojemniki na pościel. - Fot. www.meble.pl
Łóżko kontynentalne Nolio do kupienia sklepie www.selsey.pl. Nolio posiada charakterystyczną dla łóżek kontynentalnych, warstwową budowę. Mebel rozpoczyna się zatem stabilną skrzyniową podstawą, na której spoczywa materac bonellowy. Dzięki zastosowanemu w nim specjalnemu połączeniu sprężyn bonellowych oraz pianki T-30 element ten zapewnia doskonałą miękkość przy jednoczesnym odpowiednim podparciu kluczowych punktów kręgosłupa. Całość została zwieńczona przyjemnym w dotyku topperem z pianki T-25, który nie tylko zapewnia dodatkowy komfort, ale także chroni mebel przed zabrudzeniem. - Fot. www.selsey.pl
Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Akcesoria, które warto mieć w łazience – 10 propozycji
Odkurzacz dla alergika. Co warto wiedzieć przy wyborze odpowiedniego modelu?

Polecane

MyAlpaca: kołdry, poduszki i pledy od polskiego producenta
Motyw kwiatowy w sypialni
Modne łóżko do sypialni

Skomentuj:

Łóżko kontynentalne - co to jest? Budowa, zalety, wady

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej