Łóżko kontynentalne - co to jest? Budowa, zalety, wady
Łóżko kontynentalne – masywne, wysokie, stabilne – wspaniale wygląda i wprowadza do wnętrza poczucie luksusu. Zbudowane z trzech warstw materacy zapewnia wysoki komfort snu. A wyściełane, tapicerowane wezgłowie jest wygodne do opierania się i czytania lub relaksu przy telewizorze czy laptopie. Czy warto zatem wybrać łóżko kontynentalne zamiast zwykłego?
Łóżko kontynentalne pochodzi z XIX w., z Ameryki Północnej. Zagościło tam w bogatych mieszczańskich domach, przenosząc się na stałe do hoteli i pensjonatów. Kojarzy się z luksusem bogato wyposażonych apartamentów, w których obszerne sypialnie mogły pomieścić sporych rozmiarów meble.
Łóżko kontynentalne jest większe i wyższe niż tradycyjne łóżko z ramą i stelażem, na których spoczywa materac. Składa się bowiem z kilku materacy oraz z zagłówka, a w niektórych wersjach dodatkowo na samym jego dole jest zintegrowany pojemnik na pościel. Całość jest wykończona tym samym rodzajem materiału.
Zobacz także:
Łóżko kontynentalne - co to? Jak jest zbudowane?
Łóżko kontynentalne wygląda jak kilka nałożonych na siebie, zintegrowanych materacy, w połączeniu z tapicerowanym zagłówkiem. Bazowa, najniższa część łóżka, wsparta najczęściej na bardzo niskich, minimalnych nóżkach, to skrzynia, czyli boxspring. Nawet najmniejsza odległość łóżka od podłogi zapewnia dodatkową wentylację materaca od dołu. W środku skrzyni znajduje się materac sprężynowy, ze sprężynami bonnelowymi lub kieszeniowymi. Sprężyny bonnelowe są szczególnie wytrzymałe i trwałe. Mają kształt klepsydry i na całej powierzchni materaca są połączone ze sobą drutem. Materac jest więc przewiewny i dobrze się wentyluje. Sprężyny kieszeniowe o kształcie walców są natomiast oddzielone od siebie i pracują niezależnie. Wykazują dużą elastyczność punktową, dopasowując się do ciała śpiącej osoby.
Skrzynia z dolnym materacem jest najczęściej obłożona pianką poliuretanową i tapicerowana tym samym materiałem, co reszta materacy i zagłówek. W skrzyni mogą też znajdować się dodatkowe pojemniki/szuflady na przechowywanie rzeczy.
Tak przygotowana podstawa łóżka kontynentalnego stanowi podporę do kolejnego materaca – głównego, również zbudowanego ze sprężyn bonnelowych lub kieszeniowych. Materac ten dopasowuje się do kształtu i ciężaru ciała. Stanowi oparcie dla kręgosłupa, który powinien się regenerować podczas snu. Warto pamiętać o wyborze tej warstwy łóżka z uwzględnieniem odpowiedniej dla danej osoby twardości materaca, która występuje w kilku rodzajach.
Całość domyka materac nawierzchniowy tzw. topper, który ma za zadanie chronić łóżko kontynentalne przed zabrudzeniem i zniszczeniem materaca głównego. Toppery często mają zdejmowany pokrowiec, który można uprać. Ta najcieńsza warstwa łóżka, jeszcze bardziej zwiększająca komfort snu.
Zobacz także:
Łóżko kontynentalne z pojemnikiem
W sprzedaży znajdują się łóżka kontynentalne z pojemnikiem do przechowywania, umieszczonym na samym dole łóżka, do którego jest dostęp poprzez praktycznie bezwysiłkowe podniesienie do góry materacy. Do wyboru są również łóżka kontynentalne z szufladami wysuwanymi do przodu lub na boki, w zależności od wielkości sypialni czy ustawionych w nich mebli. W funkcjonalnych pojemnikach można trzymać pościel lub dodatkowe poduszki czy koce, wyjmowane z łatwością w razie potrzeby. Takie rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza w małych sypialniach, na przykład dzieci, w których nie ma miejsca na dodatkowe przechowywanie pościeli.
Jednak wyposażenie łóżka w takie pojemniki odbywa się czasem kosztem dolnego materaca, który najczęściej zostaje całkowicie zamieniony na skrzynie do przechowywania i budowa łóżka kontynentalnego składa się wtedy z dwóch materacy - głównego oraz powierzchniowego tapera. Wtedy mamy do czynienia z łóżkiem kontynentalnym, ale nie w klasycznym jego rozumieniu. Warto zwrócić na to uwagę, przy wyborze modelu łóżka.
Zobacz także:
- Wąska sypialnia - inspiracje, aranżacje, porady >>
- Jaką pościel kupić? Komplety w modnych wzorach i kolorach >>
Łóżko kontynentalne do sypialni - wymiary
Zasadniczą cechą odróżniającą łóżko kontynentalne od tradycyjnego jest jego wysokość. Dzięki zastosowaniu trzech warstw, ostatnia, najwyższa powierzchnia do spania, znajduje się na wysokości 60-70 cm na powierzchnią podłogi. Gdzie przy tradycyjnym łóżku, jego optymalna wysokość mieści się w przedziale 40-50 cm.
Łóżko typu boxspring, czyli kontynentalne, zwane czasem hotelowym jest więc nie lada wysokim meblem. Ta cecha utrudni wspinanie się do łóżka małych dzieci, goszczących w naszych sypialniach, ale z kolei ułatwi osobom dorosłym, nie mówiąc już o starszych, łatwe wstawanie i siadanie na łóżku.
Dobór szerokości łóżka to sprawa indywidualna. Minimalne łóżko kontynentalne dwuosobowe ma szerokość 140 cm. Ci, którym to nie wystarcza, mogą zdecydować się na wymiar 160 cm szerokości. W dużych sypialniach, w których jest miejsce na sporej wielkości mebel, zmieści się łóżko kontynentalne 180 lub 200 cm szerokości. Standardowa długość łóżka kontynentalnego jest taka sama jak tradycyjnego i waha się w okolicach 200 cm. Jednak osobom o wzroście powyżej 180 cm, wygodniej będzie spać na łóżku o długości 220 cm. Do wyboru są również jednoosobowe łóżka kontynentalne o wymiarach 90x200 czy 100x200 cm.
Łóżko kontynentalne czy zwykłe? Które rozwiązanie wybrać?
Zalety łóżka kontynentalnego są znaczące:
- komfort snu podparty trzema lub dwoma warstwami materacy,
- wygodne siadanie i wstawanie z wysokiego na 60-70 cm materaca,
- wygodne ścielenie wysokiego łóżka – nie trzeba się do niego schylać, tak bardzo jak do tradycyjnego o wysokości 40-50 cm,
- dzięki braku ramy ze stelażem (z których zbudowane jest tradycyjne łóżko), materac umieszczony na samym dole w skrzyni jest podparty równomiernie na całej powierzchni, co czyni go bardzo stabilnym,
- estetycznie wykonane, duże łóżko kontynentalne, wygląda bardzo elegancko, tworząc atmosferę luksusu,
- miękki zagłówek pozwala wygodnie czytać albo oglądać telewizję, czy pracować z laptopem.
Łóżko kontynentalne ma wady? Czy warto słuchać negatywnych opinii?
Jak każdy mebel, łóżko kontynentalne ma też jednak wady. Jest zazwyczaj o wiele droższe od łóżka tradycyjnego. Ceny za podwójne łóżko kontynentalne zwykle zaczynają się od ok. 2500-3000 zł, a sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Ponad to łóżko kontynentalne zabiera sporo przestrzeni i w niedużej sypialni może wyglądać zbyt masywnie i w efekcie nieestetyczne.
Skomentuj:
Łóżko kontynentalne - co to jest? Budowa, zalety, wady