Jaką pościel kupić? Modne komplety do sypialni
Pościel odgrywa bardzo ważną rolę dla jakości naszego snu. Zazwyczaj jednak kierujemy się wyglądem - wzorami i kolorami - przy wyborze idealnej pościeli do własnej sypialni. Jak połączyć zdrowie z estetyką? Ważny jest materiał, z którego pościel została uszyta, liczy się też rodzaj splotu. Ciekawostką wartą zainteresowania jest też pościel antybakteryjna.
Materiały, z których szyje się pościel
Nie wszyscy potrafią odróżnić poszczególne rodzaje tkanin, z których szyje się pościel - podobnie, jak nie każdy jest w stanie wszystkie nazwać. Warto jednak poznać choćby podstawowe informacje na ich temat, ponieważ pozwolą one dokonać lepszego wyboru przy zakupie.
- Bawełna – najpopularniejsza i zarazem jedna z najlepszych tkanin na pościel. Przepuszcza powietrze, nie uczula, można ją prać nawet w 90 st. C, nadaje się więc dla dzieci i alergików. Za najbardziej luksusową uważa się bawełnę egipską: miękką, delikatną, z lekkim połyskiem.
- Len – to dobry materiał na pościel, bo jest bardzo przewiewny, dzięki czemu dobrze odprowadza wilgoć (polecany na lato). Jest jednak dość szorstki i trudno się go prasuje. Nie występuje w tak bogatej gamie kolorystycznej jak np. bawełna.
- Bambus – odkrycie ostatnich lat. Przypomina bawełnę, choć niektórzy twierdzą, że jest od niej delikatniejszy. Ma właściwości bakteriobójcze, dobrze odprowadza wilgoć i jest antystatyczny. Idealny na pościel dla dzieci i alergików.
- Jedwab – delikatny, przez wielu uważany za tkaninę ekskluzywną. Przyjemny i odrobinę chłodny w dotyku, w sam raz na letnie noce. Nie przyciąga kurzu, dlatego w jedwabnej pościeli mogą spać osoby chore na astmę i alergicy.
- Wełna – bardzo ciepła i przyjemna w dotyku (chociaż dla niektórych, zwłaszcza dzieci, zbyt „gryząca”). Wełniana pościel jest polecana reumatykom. Niestety, może powodować alergie.
- Poliester – włókno syntetyczne, którego największą zaletą jest niska cena i mała podatność na gniecenie. Nie odprowadza wilgoci, dlatego lepiej szukać tkaniny z domieszką bawełny. Pościeli syntetycznej nie można gotować, nie sprawdzi się więc w sypialniach dzieci i alergików.
- Mikrofibra (mikrowłókno) – włókno syntetyczne, zazwyczaj mieszanka poliestru i nylonu. Miękka, ale nie przepuszcza wilgoci.
Pościel na dobry sen [WYBÓR REDAKCJI] >>
Pościel - tkaniny i rodzaje splotów
W zależności od tego, jaki rodzaj splotu charakteryzuje daną tkaninę, będzie ona miła i delikatna w dotyku lub nieco bardziej szorstka. Pościel może też z tego powodu wymagać prasowania - lub nie, a także nadawać się lepiej na ciepłą lub zimną porę roku. Oto najpopularniejsze rodzaje splotów:
- Płótno – najpopularniejszy splot. Tkanina jest przyjemna w dotyku i bardzo trwała, ale wymaga prasowania.
- Dżersej – przypomina tkaninę elastyczną. Jest miększy od płótna i się nie gniecie.
- Kora – nazwa pochodzi od nierównej faktury. Nie wymaga prasowania, ale bywa szorstka.
- Satyna – cienka, z lekkim połyskiem. Chłodna w dotyku, a więc idealna na letnie noce. Najczęściej spotyka się satynę bawełnianą.
- Flanela – gruba tkanina z „zamszową” powierzchnią. Bardzo miła w dotyku i ciepła, taka pościel sprawdzi się w mroźne zimowe noce.
Pościel: ładna i zdrowa
Od pewnego czasu można kupić pościel antybakteryjną i antyalergiczną (np. Silver Dream). Takie właściwości tkanina zawdzięcza zawartości jonów srebra, które zabijają bakterie i roztocza, dzięki czemu jest długo przyjazna dla osób skłonnych do uczuleń - a nie tylko tuż po praniu. Jest to dobra wiadomość dla wszystkich, którzy przez wzgląd na zdrowie są zmuszeni do szczególnej dbałości o higienę otoczenia, w którym przebywają.
Szukasz oryginalnych wzorów pościeli? Te z pewnością cię zainteresują:
Komplet pościeli - rozmiar
To, że na pościel składają się poduszki oraz kołdra, jest kwestią oczywistą. Problem pojawia się w momencie, kiedy kupujemy komplet poszewek, ale nie mamy pewności, jakie wymiary mają poduszki oraz kołdra, których na co dzień używamy. Łatwo w tym miejscu o pomyłkę - szczególnie, jeśli minęło już sporo czasu od poprzedniej wymiany tych sypialnianych tekstyliów. Komplet pościeli może mieć rożne rozmiary - przede wszystkim wyróżniamy zestawy jednoosobowe oraz dwuosobowe, ale produkty w każdej z tych grup można dodatkowo podzielić pow względem wielkości. Pościel przeznaczona dla jednej osoby będzie zawierała poduszkę, najczęściej o wymiarach 50x70 cm, a także kołdrę - przeważnie wielkości 140x200 cm. Komplet pościeli dla dwóch osób to, poza dwoma poduszkami, kołdra o wymiarach najczęściej: 160x200cm, 200x200cm lub 200x220cm. Dodatkowa kategoria to komplet pościeli dla dzieci. Niemowlętom wystarczy kołderka 60x100-120cm, a także płaska poduszka 40x60cm. Kilkuletnie maluchy będą potrzebowały nieco większej pościeli - kołderki o wymiarach 100x135-140cm.
Polski projekt: White Pocket - pościel z autorskimi nadrukami >>
Pościel: dobry sen dziecka
Wybór tekstyliów do dziecięcego łóżka wymaga nieco większej staranności. Pościel przeznaczona dla dzieci przede wszystkim powinna być wykonana z materiałów, które nie powodują uczulenia - dotyczy to zarówno wypełnienia, jak i poszewek na poduszkę i kołderkę. W przypadku stwierdzonej alergii u malucha musimy zadbać, aby tkanina, z której została wykonana wybrana pościel, była wytrzymała - i przetrwała częste pranie, które jest konieczne ze względów zdrowotnych w takiej sytuacji. Poszewki powinny być wyposażone w taki rodzaj zapięcia, który nie będzie niósł ryzyka skaleczenia i nie wbijał się w skórę, jak to ma miejsce w przypadku ostro zakończonych zamków błyskawicznych czy dużych i twardych guzików. Jakość wykonania to nie jedyny aspekt, jaki trzeba wziąć pod uwagę, kiedy wybieramy pościel do pokoju dziecka. Na tym etapie niezwykle ważne są względy estetyczne - czyli wzory i kolory. Maluchy będą się chętniej kładły spać i wyznaczonej godzinie, jeśli będzie na nich czekali ulubieni bohaterowie z książek lub postaci z bajek animowanych.
- Więcej o:
- wyposażenie wnętrz