Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Materac do spania: jaki wybrać? Dobry materac do łóżka

Redakcja/Mat. prasowe Salony Agata

Materac do spania jest jednym z aspektów warunkujących dobry sen. Liczy się bowiem nie tylko to, jak długo śpimy - nie mniej ważne są też odpowiednie warunki nocnego wypoczynku. Jakie warunki powinien spełniać materac do spania, aby zapewniał komfort i bezpieczeństwo? Czym kierować się przy jego wyborze?

Materac do spania
Materac do spania
Salony Agata

Dobry materac do spania

Kiedy urządzamy sypialnię - lub miejsce do spania wydzielone w innym pomieszczeniu - skupiamy się na wyborze mebli, kolorów, oświetlenia i dekoracji. Mniej uwagi poświęcamy temu, co z punktu widzenia wygody i jakości snu jest najważniejsze. Materac do spania, bo o nim mowa, bezpośrednio wpływa na to, czy odpowiednio zregenerujemy siły i wypoczniemy. Na co zwrócić uwagę, kiedy poszukujemy odpowiedniego modelu? Rozmiar, grubość, rodzaj wypełnienia, twardość, ale i materiał, z jakiego został wykonany pokrowiec na materac do spania, mają znaczenie.

Zobacz także...

Materace do sypialni: rozmiar to nie wszystko

Pierwszym elementem, na który zwracamy uwagę przy zakupie materaca do spania, są wymiary. W sklepach dostępnych jest wiele rozmiarów dopasowanych zarówno do łóżek pojedynczych, jak i podwójnych – od 80 do 200 cm szerokości. Mamy także możliwość zamówienia materaca indywidualnie, na dowolny wymiar, a także dostosowania wysokości materaca do swoich potrzeb, co również ma wpływ na komfort użytkowania produktu. Przed zakupem materaca do spania warto sprawdzić, czy jego twardość nam odpowiada - czyli po prostu się na nim położyć - sprzedawcy to obecnie umożliwiają.

Zobacz także...

W przypadku zakupu materaca do spania za wagę graniczną użytkownika uznaje się 90 kg. Osobom, które ważą mniej, zaleca się zakup materacy średnio twardych, natomiast ci, którzy ważą więcej, powinni rozważyć wybór twardego materaca, zapewniającego odpowiednie podparcie kręgosłupa. Tutaj należy jednak wziąć pod uwagę również inne, bardziej indywidualne czynniki, takie jak wiek czy ewentualne problemy zdrowotne. Najlepszym rozwiązaniem jest więc przetestowanie kilku modeli i samodzielna ocena, który sprawdzi się najlepiej w naszym przypadku.

Natalia Nowak, ekspert Salonów Agata.

Materac do spania: pianka czy sprężyny?

Jaki materac do spania sprawdzi się przypadku osób potrzebujących lepszego wsparcia dla kręgosłupa? W takiej sytuacji najlepiej postawić na modele sprężynowe i kieszeniowe. Podstawą tych pierwszych, jak  sama nazwa wskazuje, są sprężyny, które zapewniają optymalne podparcie sylwetki. Materace te charakteryzują się wysokim współczynnikiem twardości.

 

Materac do spania: modele kieszeniowe

Budowa materacy kieszeniowych również opiera się o sprężyny, jednak w tym przypadku jest ich więcej i są one rozmieszczone w osobnych kieszeniach, gwarantujących lepszą stabilność. Ma to szczególne znaczenie, kiedy w łóżku śpią dwie osoby – kiedy śpiąca obok zmienia pozycję, nie jest to tak odczuwalne, jak ma to miejsce w przypadku materacy innego typu. Unikamy w ten sposób tzw. efektu „falowania”, który występuje, gdy na przykład przewracamy się z boku na bok. Materac do spania o budowie kieszeniowej zapewnia więc wygodny sen i reaguje punktowo na nacisk ciała. Rozmieszczenie sprężyn jest nierównomierne - tak, by zapewnić podparcie w miejscach, które go najbardziej wymagają (m.in. na wysokości barków i bioder).

Zobacz także...

Materac do spania: modele piankowe

Materac do spania wykonany z pianki będzie z kolei dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą postawić na bardziej elastyczny model. Polecany jest w zasadzie dla każdego: dzieci, młodzieży, dorosłych, osób starszych, z nadwagą, z przewlekłymi bólami kręgosłupa, alergików, sportowców czy par o dużej różnicy wagowej. Wiele modeli ma 7 stref twardości – czyli odpowiednie nacięcie i ułożenie pianek umożliwiające lepsze współgranie z konkretnymi partiami sylwetki. Przykładowo, część biodrowa naszego ciała potrzebuje mocniejszego podparcia niż łydki i stopy. Materace do łóżka wykonane z pianki charakteryzuje większa elastyczność oraz dopasowanie do ciała, a także to, że nie odkształcają się one pod wpływem nacisku. Można więc cieszyć się poczuciem większej miękkości, przy jednoczesnym zachowaniu stabilności.

Zobacz także:

Oprócz wymienionych rodzajów materacy do spania istnieją też ich hybrydy, np. modele piankowo-kieszeniowe.

Materac do spania: alergiom wyjdź naprzeciw

Bezpieczny materac do spania to też taki, który nie wywołuje żadnych niepożądanych reakcji ze strony organizmu. A na takie w szczególności są narażone osoby borykające się z alergiami, dlatego powinny one starannie dobierać nie tylko pościel, ale i materac do spania, a także odpowiedni dla niego pokrowiec. Warto w tym przypadku stawiać na modele, w których nie rozwiną się roztocza, ani nie będzie gromadził się martwy naskórek czy pot.

Alergikom, astmatykom oraz wszystkim osobom, które w okresie letnim borykają się z nadmierną potliwością, zaleca się spanie na materacach lateksowych. Posiadają one specyficzne właściwości przeciwodleżynowe, antybakteryjne i antyalergiczne, dzięki którym nie wchłania się kurz i mniej się pocimy.

Natalia Nowak, ekspert Salonów Agata.

Wkłady do materaca do spania mogą też być uzupełnione o materiały, które dodatkowo usztywniają konstrukcję - takie, jak kokos. Tego typu warianty dostępne są między innymi w Salonach Agata, gdzie można ponadto wybierać spośród wielu rodzajów zdejmowalnych pokrowców na materace. Takie rozwiązanie zwiększa komfort użytkowania, ponieważ umożliwia łatwiejsze utrzymanie w czystości.

Zobacz także:

Dzięki specjalnym materiałom i dodatkom, z jakich wykonywane są pokrowce, mają one również swoje prozdrowotne i zapobiegające rozwojowi roztoczy zastosowanie. W Salonach Agata mamy do dyspozycji pokrowce z domieszką aloesu, który zapewnia regenerację skóry i posiada właściwości przeciwzapalne, a także te wykonane z mikrokapsułek z probiotykami, o właściwościach antyalergicznych. Dostępne są również pokrowce z dodatkiem jonów srebra, włókien bambusowych, eukaliptusowych, sizalowych z agawy czy z dodatkiem kaszmiru lub olejku lawendowego.

Natalia Nowak, ekspert Salonów Agata.
    Więcej o:

Skomentuj:

Materac do spania: jaki wybrać? Dobry materac do łóżka