Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Na rzecz komfortu i oszczędności

Opracowanie MONIKA KARDA na podstawie informacji prasowych firm ALUPROF, ANWIS, AWILUX, FAKRO, SCHÜCO
Na rzecz komfortu i oszczędności - Fot.: ALUPROF

Wysokie ceny źródeł energii, przekładające się na wyższe rachunki, skłaniają do szukania energooszczędnych rozwiązań nie tylko podczas budowy, lecz także termomodernizacji domu. Starając się o ograniczenie wydatków za prąd, gaz czy węgiel, sporą uwagę zwraca się na ocieplenie ścian i dachu. Jeśli przy okazji remontu znajdujące się w nich okna nie zostaną wymienione na nowe i odpowiednio osłonięte, mogą przyczynić się do przegrzewania wnętrz podczas upałów. Nie bez znaczenia pozostaje też kwestia zmniejszenia zużycia prądu latem, gdy chcąc obniżyć temperaturę w nagrzanych pomieszczeniach, korzystamy z klimatyzacji czy wentylatorów.

Partnerzy tematu Fakro i Aluprof

Kiedy w ciągu dnia latem robi się ciepło w pomieszczeniach, kuszące jest otwieranie okien. Ale to właśnie z zewnątrz pochodzi ciepło. Wentylacja jest dobra i ważna, lecz jedynie w nocy i rano, kiedy powietrze jest świeże i stosunkowo chłodne. Gdy tylko temperatura wzrośnie, do gry wkracza ochrona przeciwsłoneczna. Tworzy ona barierę między ciepłem na zewnątrz a chłodzonymi wnętrzami. Ponadto rosnące koszty energii sprawiają, że coraz częściej poszukujemy efektywnych i oszczędnych rozwiązań pozwalających na ochronę pomieszczeń przed nadmiernym nagrzaniem. Jednym z nich są zewnętrzne osłony okienne. Rolety zewnętrzne, screeny czy żaluzje fasadowe to sposób nie tylko na zmniejszenie temperatury we wnętrzach, ale też podniesienie walorów estetycznych i akustycznych budynku.

Najlepiej, jeśli montaż osłon przeciwsłonecznych jest planowany podczas budowy domu lub wymiany okien. Jednak wiele przesłon można zainstalować również później.

Skuteczna ochrona przed przegrzewaniem się pomieszczeń i rażącymi promieniami słonecznymi to coraz częstszy element nowo projektowanych i remontowanych budynków - Fot. Schüco

Niskie rachunki za prąd

Istnieje wiele sposobów na walkę z wysokimi temperaturami panującymi w budynkach. Zazwyczaj chcąc podnieść komfort termiczny w pomieszczeniach, decydujemy się na włączenie klimatyzacji lub wentylatora. Wprawdzie zapewniają one przyjemny chłód, jednak korzystanie z nich może wiązać się z dużym zużyciem energii. W dobie wysokich cen prądu może to stanowić znaczne obciążenie dla budżetu, a dodatkowo niekorzystnie wpływać na środowisko. Rozwiązaniem na obniżenie temperatury w pomieszczeniach pomimo panujących na zewnątrz upałów mogą być osłony przeciwsłoneczne montowane na zewnątrz okna, takie jak żaluzje fasadowe, rolety zewnętrzne czy screeny.

Dzięki nim większość promieniowania słonecznego jest zatrzymywana już przed szybą, co ogranicza jej nagrzanie i pozwala obniżyć temperaturę w pomieszczeniu nawet o kilka stopni. Dodatkowo, decydując się na rolety zewnętrzne jesteśmy w stanie ograniczyć straty energii zimą, gdyż rozwiązanie to stanowi barierę skutecznie chroniącą wnętrza przed utratą ciepła. Tym samym rolety zewnętrzne korzystnie wpływają na bilans energetyczny budynku, przyczyniając się do zmniejszenia eksploatacji urządzeń klimatyzacyjnych latem i grzewczych zimą, a więc obniżenia opłat. Rozwiązania te wpisują się więc w ideę zrównoważonego budownictwa.

Doświetlenie wnętrz bez efektu olśnienia

Poza podniesieniem komfortu termicznego w pomieszczeniach zewnętrzne osłony okienne mają jeszcze jedną istotną przewagę nad osłonami montowanymi od wewnątrz. W odróżnieniu od wszelkiego rodzaju rolet, zasłon panelowych czy kotar pozwalają zachować odpowiedni komfort optyczny. Niestety zastosowanie wewnętrznych osłon często przyczynia się do powstawania półmroku w pomieszczeniach. Alternatywą dla tego typu produktów mogą być screeny oraz żaluzje fasadowe, które umożliwiają swobodną regulację lameli i pozwalają użytkownikom decydować o tym, pod jakim kątem je ustawią i jaką ilość światła wpuszczą do wnętrza. W wyjątkowo słoneczne dni rozwiązanie to stanowi też barierę optyczną dla światła i tym samym minimalizuje efekt lśnienia, który może występować na ekranach monitorów czy telewizorów. Korzystając z żaluzji czy markiz w czasie upałów, możemy więc obniżyć temperaturę w pomieszczeniach, a jednocześnie nie musimy wykorzystywać dodatkowych źródeł światła zwiększających widoczność treści wyświetlanych na ekranach monitorów.

W sezonie letnim okna i duże przeszklenia wymagają skutecznych osłon zewnętrznych, które będą nie tylko zapobiegać olśnieniu, lecz także zatrzymywać promieniowanie cieplne, jeszcze zanim dotrze do pomieszczenia - Fot. Fakro

Funkcjonalność w parze z estetyką Choć najważniejszym powodem, dla którego część osób decyduje się na montaż zewnętrznych osłon okiennych, jest chęć ochrony wnętrz przed nadmiernym nagrzaniem, warto pamiętać, że rolety, screeny czy żaluzje fasadowe mogą też korzystnie wpływać na wygląd budynku. Jednymi z ciekawszych produktów chroniących pomieszczenia przed wysokimi temperaturami, które w ostatnich latach mocno zyskują na popularności, są screeny, czyli rolety, w których funkcję kurtyny spełnia specjalistyczna tkanina mające liczne zalety. Skutecznie odbija ona promienie słoneczne, z drugiej zaś nie zaciemnia wnętrz, zapewniając właściwy komfort optyczny. Odpowiednio dobrana tkanina może też stanowić stylowe dopełnienie elewacji. Warto przy tym pamiętać, że screen może też pełnić funkcję moskitiery, skutecznie chroniąc pomieszczenia przed owadami. Estetykę budynku skutecznie podnoszą też żaluzje fasadowe, których lamele w połączeniu z elementami konstrukcyjnymi (kasety i prowadnice) nadają fasadzie nowoczesnego, a zarazem oryginalnego wyglądu.

Zewnętrzne osłony tekstylne łączą minimalistyczny design z wysokoefektywną ochroną przed promieniowaniem cieplnym i olśnieniem - Fot. Velux

Funkcjonalność w parze z estetyką

Choć najważniejszym powodem, dla którego część osób decyduje się na montaż zewnętrznych osłon okiennych, jest chęć ochrony wnętrz przed nadmiernym nagrzaniem, warto pamiętać, że rolety, screeny czy żaluzje fasadowe mogą też korzystnie wpływać na wygląd budynku. Jednymi z ciekawszych produktów chroniących pomieszczenia przed wysokimi temperaturami, które w ostatnich latach mocno zyskują na popularności, są screeny, czyli rolety, w których funkcję kurtyny spełnia specjalistyczna tkanina mająca liczne zalety. Skutecznie odbija ona promienie słoneczne, z drugiej zaś nie zaciemnia wnętrz, zapewniając właściwy komfort optyczny. Odpowiednio dobrana tkanina może też stanowić stylowe dopełnienie elewacji. Warto przy tym pamiętać, że screen może też pełnić funkcję moskitiery, skutecznie chroniąc pomieszczenia przed owadami. Estetykę budynku skutecznie podnoszą też żaluzje fasadowe, których lamele w połączeniu z elementami konstrukcyjnymi (kasety i prowadnice) nadają fasadzie nowoczesnego, a zarazem oryginalnego wyglądu.

Ochrona żaluzji przed mocnym wiatrem

Każda osłona ma swoją wartość graniczną, jeśli chodzi o siłę wiatru, po przekroczeniu której dojdzie do jej uszkodzenia. Założenie czujki wiatrowej pozwala o tym zapomnieć, bo jeśli sami nie złożymy żaluzji na czas, automatyka zrobi to za nas. I wcale nie potrzeba do tego żadnych systemów smart home. Czujniki wiatrowe i stacje pogodowe są konfigurowalne, co oznacza, że można je zaprogramować na dowolną (w określonych, dość szerokich zakresach) wartość siły wiatru, przy której dojdzie do interwencji. Nie można o tym zapomnieć, ponieważ domyślne ustawienia są zwykle bardzo niskie, przez co nawet niewielki, zupełnie niegroźny ruch powietrza będzie traktowany jak huragan.

Ochrona żaluzji przed mocnym wiatrem - Fot.: KRISPOL

Ochrona żaluzji przed mocnym wiatrem

Każda osłona ma swoją wartość graniczną, jeśli chodzi o siłę wiatru, po przekroczeniu której dojdzie do jej uszkodzenia. Założenie czujki wiatrowej pozwala o tym zapomnieć, bo jeśli sami nie złożymy żaluzji na czas, automatyka zrobi to za nas. I wcale nie potrzeba do tego żadnych systemów smart home. Czujniki wiatrowe i stacje pogodowe są konfigurowalne, co oznacza, że można je zaprogramować na dowolną (w określonych, dość szerokich zakresach) wartość siły wiatru, przy której dojdzie do interwencji. Nie można o tym zapomnieć, ponieważ domyślne ustawienia są zwykle bardzo niskie, przez co nawet niewielki, zupełnie niegroźny ruch powietrza będzie traktowany jak huragan.

Wśród wielu zalet osłon przeciwsłonecznych montowanych na zewnątrz okien nie można też zapomnieć o ich wpływie na zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników budynków. Mowa tu o roletach zewnętrznych, które mogą stanowić skuteczne zabezpieczenie przed włamaniem. Właściwie dobrany produkt, w którym znajdują się odpowiednie wzmocnienia, może stanowić dla złodziei barierę nie do sforsowania. Choć w powszechnym mniemaniu każda roleta zewnętrzna spełnia funkcję antywłamaniową, warto pamiętać, że kluczowy wpływ na jej odporność na włamanie ma jakość zastosowanych elementów. Niezawodność rolet antywłamaniowych, oprócz specjalnych wzmocnień zastosowanych w konstrukcji systemu, gwarantuje też np. specjalny mechanizm zapadkowy w dolnej części osłony, zapobiegający próbom podniesienia kurtyny.

Poza zwiększeniem poczucia bezpieczeństwa warto też zwrócić uwagę na inną zaletę rolet zewnętrznych, a mianowicie podniesienie komfortu akustycznego w pomieszczeniach. Wysokiej jakości produkt, zamontowany zgodnie z wytycznymi producenta, stanowi bardzo dobrą barierę przed hałasem dobiegającym z zewnątrz, co ma kluczowe znaczenie w przypadku budynków mieszkalnych usytuowanych w głośnej okolicy, np. w pobliżu ruchliwych dróg, lotnisk czy torów kolejowych.

Warto podkreślić, że produkty te mogą być w pełni zautomatyzowane, co podnosi komfort ich użytkowania. W zależności od tego, jaki model wybierzemy, możemy sterować nimi za pomocą nadajników naściennych lub pilotów bądź central zarządzających automatyką domową i co ważne, z dowolnego miejsca – wystarczy, że sięgniemy po tablet czy smartfon.

Rolety zewnętrzne, wykonane z wytrzymałych materiałów, takich jak aluminium, tworzą solidną barierę, która skutecznie utrudnia dostęp do wnętrza domu. Mogą być one też wyposażone w rozwiązania antywłamaniowe - Fot.: KRISPOL

Ciepłe i ciche skrzynki

Dzięki wykorzystaniu styropianu jako materiału izolacyjnego, skrzynki montowane na oknie charakteryzują się doskonałą izolacją cieplną i spełniają obowiązujące aktualne wymagania wynikające z rozporządzenia dotyczącego oszczędzania energii. Ich wszechstronność pozwala na montaż z różnymi elementami elewacyjnymi i w różnych sytuacjach montażowych, niezależnie od rodzaju izolacji, tynku zewnętrznego czy elewacji z cegły. Dzięki elastyczności i możliwości dostosowania wymiarów zewnętrznych do potrzeb budowy, skrzynki te nadają się do instalacji zarówno w nowo budowanych domach, jak i istniejących, które wymagają specjalnych rozwiązań ze względu na grubość ścian.

Takie skrzynki wyróżniają się również doskonałą izolacją akustyczną – w zależności od modelu, można uzyskać bardzo wysoki współczynnik tłumienia dźwięków, sięgający nawet 46/48 dB. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu mocowanego na zatrzask profilu adaptacyjnego, połączenie z oknem jest odporne na działanie wiatru, eliminując potrzebę stosowania dodatkowych uszczelek. Istnieje również możliwość integracji skrzynek z roletami, żaluzjami fasadowymi lub screenami.

Zewnętrzne osłony okienne to produkty, które spełniają wiele istotnych funkcji. Przede wszystkim są w stanie skutecznie chronić wnętrza przed przegrzaniem, a jednocześnie nie generować wyższych rachunków za energię elektryczną.

CIEPŁE I CICHE SKRZYNKI - Fot.: Schüco

Jak skutecznie chronić budynek przed nasłonecznieniem i przegrzewaniem, jednocześnie nie ograniczając dostępu do widoku za oknem?

stnieje wiele sposobów na walkę z wysokimi temperaturami panującymi w budynkach. Zazwyczaj chcąc podnieść komfort termiczny w pomieszczeniach, decydujemy się na zastosowanie klimatyzacji. Rozwiązanie to ma jednak sporo wad. Jedną z nich jest, chociażby duże zużycie energii, co może stanowić znaczne obciążenie dla budżetu, a dodatkowo niekorzystnie wpływa na środowisko i nasze zdrowie. Doskonałym sposobem na walkę z przegrzewaniem pomieszczeń mogą okazać się rolety zewnętrzne typu screen, które dzięki zastosowaniu specjalistycznych tkanin skutecznie odbijają i absorbują promienie słoneczne. Co ważne, produkty te zapewniają także skuteczną barierę optyczną dla światła wnikającego do wnętrza pomieszczenia. W znacznym stopniu minimalizują bowiem efekt lśnienia powstający na ekranach monitorów, który utrudnia pracę czy oglądanie telewizji. Ponadto screeny chronią wnętrza przed spojrzeniami niepożądanych osób przy zachowaniu dostępu do naturalnego światła dziennego, zapewniając jednocześnie użytkownikom dobrą widoczność na zewnątrz. Odpowiednio dobrany system screenów może pełnić dodatkowo funkcję moskitiery, skutecznie chroniąc pomieszczenia przed obecnością owadów. W ofercie firmy Aluprof dostępne są trzy systemy screenów: SkyRoll Zip, SkyRoll Classic oraz SkyRoll Eco, które różnią się przede wszystkim konstrukcją detali. Warto także dodać, że tkaniny screenowe cechują się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne, odkształcenia czy rozdarcia i są łatwe do utrzymania w czystości.

PARTNER TEMATU RADZI - SABINA GUSTOF, Business Development Manager Aluprof SA

Partner tematu rekomenduje - SkyTwin – Innowacyjne Połączenie Rolety i Screena w Jednym

Skytwin to pionierski system łączący funkcje rolety zewnętrznej i osłony przeciwsłonecznej typu screen. W przypadku ciepłego i słonecznego dnia, zastosowanie screena pozwala na utrzymanie odpowiedniego balansu pomiędzy światłem i cieniem przy zachowaniu widoczności na zewnątrz. Z kolei zasłonięcie kurtyny rolety w chłodny wieczór umożliwia utrzymanie ciepła wewnątrz pomieszczenia. Produkt został zaprojektowany tak, aby nie ingerować w konstrukcję okna czy nadproża, co jest kluczowe dla zachowania optymalnego bilansu energetycznego nieruchomości. Przekłada się to również na kwestie estetyczne – system doskonale wpasowuje się w elewację, stając się jej integralną częścią. Dzięki możliwości wykończenia skrzynki rolety dowolnym materiałem, np. tynkiem bądź klinkierem, rozwiązanie to idealnie komponuje się z architekturą budynku, nie zakłócając jej spójności wizualnej.

Razem z nowym ambasadorem, Szymonem Marciniakiem, Aluprof rozpoczął globalną kampanię „Panuj nad klimatem, panuj nad kosztami”, której celem jest zachęcenie inwestorów do zwiększenia efektywności energetycznej budynków i promocja rozwiązań Aluprof, które to umożliwiają: energooszczędnych okien, drzwi, fasad i osłon przeciwsłonecznych z aluminium. SkyTwin to rozwiązanie idealnie wpisujące się w założenia kampanii, ponieważ zapewnia doskonałą izolację termiczną obiektów przez cały rok, przyczyniając się do znaczących oszczędności w zakresie ogrzewania i chłodzenia budynków.

Partner tematu rekomenduje - SkyTwin – Innowacyjne Połączenie Rolety i Screena w Jednym - Fot. Aluprof

Sposób na komary 

Jest wiele metod walki z uciążliwymi owadami. Często stosuje się domowe sposoby, takie jak eteryczne olejki, np. migdałowy, goździkowy, cytrynowy, cynamonowy czy eukaliptusowy. Choć mogą przynieść pożądane efekty, ich zapachy nie zawsze nam odpowiadają, a ponadto szybko się ulatniają. Innym sposobem są lampy owadobójcze. Jednak wymagają one regularnych nakładów finansowych związanych z wymianą zużytych wkładów i mogą być nieobojętne dla naszego zdrowia.

Najskuteczniejszą i najmniej inwazyjną dla naszego organizmu ochroną przed komarami są moskitiery – specjalne siatki, które montuje się na oknach, drzwiach i innych otworach, aby uniemożliwić wlot owadów do wnętrza domu.

Sposób na komary - Fot.: AWILUX

Połączenie funkcji w jednym oknie

Przesłony zewnętrzne uwalniają pomieszczenia od nadmiernego nasłonecznienia. Można je ustawić na dowolnej wysokości lub całkowicie opuścić, aby schłodzić wnętrze.

Okno, osłona przeciwsłoneczna, moskitiera, a nawet parapet czy zerowy próg mogą być estetycznie zintegrowane w jednym prefabrykowanym produkcie dostarczanym na plac budowy w postaci gotowej do montażu. Innowacyjne rozwiązanie oszczędza czas, ogranicza błędy, a przede wszystkim gwarantuje perfekcyjny, minimalistyczny design stolarki okiennej.

Pochodzące z jednego źródła, przetestowane rozwiązania upraszczają projektowanie i montaż, zapewniają większe bezpieczeństwo planowania, a przede wszystkim efektowny wygląd i technicznie perfekcyjną realizację nowoczesnej stolarki. Warto podkreślić, że można swobodnie tworzyć różne kombinacje systemów okiennych i dodatków, a także modyfikować je w późniejszym czasie. W tym samym oknie można bowiem zintegrować moskitierę w formie pionowej rolety lub poziomej plisy. Zwieńczeniem okna w dolnej części może być designerski parapet, zabezpieczenie przed upadkiem w postaci estetycznie zintegrowanej, całoszklanej balustrady z bezpiecznego szkła lub zerowy próg z odwodnieniem liniowym lub opcjonalnie niski próg 20 mm.

Utrzymanie stałej, komfortowej temperatury pomieszczeń w domu w ciągu całego roku to trudne wyzwanie. Zimą trzeba zadbać o dobrą izolacyjność cieplną okien, a latem to właśnie osłony przeciwsłoneczne mają nie dopuścić do przegrzania się pomieszczeń.

Prefabrykowany element znacznie ułatwia nie tylko montaż, lecz także planowanie budynku z uwzględnieniem obciążeń grzewczych i chłodniczych. Wpływa pozytywnie na bilans energetyczny i komfort przebywania w pomieszczeniach nawet podczas największych upałów. - Fot.: SCHÜCO

Sposób na komfort termiczny i oszczędności

Osłony zewnętrzne doskonale chronią przed słońcem. Produkt będący połączeniem rolety zewnętrznej i screena to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy od osłon zewnętrznych oczekują nie tylko skutecznej ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem, ale też komfortu termicznego i oszczędności.

Dzięki połączeniu rolety zewnętrznej i screena mamy zapewnioną izolację termiczną przez cały rok, co przekłada się na obniżenie kosztów ogrzewania i chłodzenia. Zastosowanie screena sprawia, że nawet do 90% promieni słonecznych pozostaje przed szybą – są odbite i rozproszone. Stosując screen w upalny dzień, jesteśmy w stanie obniżyć temperaturę w pomieszczeniu nawet o kilka stopni Celsjusza, zmniejszając zapotrzebowanie na energię elektryczną niezbędną do pracy klimatyzacji.

Z kolei w okresie jesienno-zimowym, gdy niskie temperatury panujące na zewnątrz sprzyjają szybkiemu wychładzaniu się pomieszczeń, roleto-screen zapewnia dodatkową izolację termiczną. Zamknięcie zarówno screena, jak i pancerza rolety może ograniczyć utratę ciepła przez okno nawet o 35% (w zależności od wartości współczynnika przenikania ciepła okna Uw). Takie połączenie umożliwia zmniejszenie ilości energii zużywanej na chłodzenie i ogrzewanie, co przekłada się na oszczędności i korzyści dla środowiska.

Przesłony zewnętrzne uwalniają pomieszczenia od nadmiernego nasłonecznienia. Można je ustawić na dowolnej wysokości lub całkowicie opuścić, aby schłodzić wnętrze - Fot.: ALUPROF

Dlaczego warto zamontować zewnętrzne przesłony okienne i korzystać z nich przez cały rok?

Korzyści z korzystania z zewnętrznych przesłon okiennych

Korzystanie z zewnętrznych przesłon okiennych, takich jak markizy z serii INNOVIEW LINE, przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim zapewniają skuteczną ochronę przed upałem. Latem, gdy słońce intensywnie świeci, markizy ograniczają bezpośrednie nagrzewanie się pomieszczeń, co poprawia komfort termiczny wewnątrz budynku. Zmniejszają też potrzebę używania klimatyzacji, co prowadzi do znacznych oszczędności na rachunkach za prąd, a mniejsze zużycie energii elektrycznej ma pozytywny wpływ na środowisko poprzez redukcję emisji dwutlenku węgla.

Z przeprowadzonych przez firmę FAKRO badań wynika, że markizy są do 8 razy skuteczniejsze niż używane powszechnie rolety wewnętrzne, które zasłaniają tylko ostre światło słoneczne. Zastosowanie zewnętrznych markiz pionowych w praktyce powoduje spadek temperatury wewnętrznej nawet o 10°C.

Markizy VMZ pozwalają swobodnie obserwować okolicę i wpuszczają naturalne światło do wnętrza. Poprawiają również ergonomię, zapewniając równomierny rozkład światła i eliminują ostre cienie oraz refleksy, co sprzyja komfortowi pracy i wypoczynku. Umożliwiają one kontrolowanie ilości światła wpadającego do pomieszczeń, co jest szczególnie istotne w biurach i miejscach pracy, gdzie zbytnie nasłonecznienie może utrudniać koncentrację.

Zewnętrzne przesłony okienne, takie jak markizy VMZ, to rozwiązanie wielofunkcyjne, które zapewnia ochronę przed upałem, przyczynia się do oszczędności energii i poprawia ergonomię wnętrz. To inwestycja, która przynosi komfort, oszczędności i dba o środowisko.

PARTNER TEMATU RADZI - WOJCIECH CHRONOWSKI, Manager Produktu FAKRO

Partner tematu rekomenduje - Markiza Pionowa VMZ Z-Wave Solar

Markiza INNOVIEW Line VMZ Z-Wave Solar to nowoczesne i funkcjonalne rozwiązanie dla każdego domu. Produkt zbudowany jest z wysokiej jakości aluminiowej ramy oraz materiału odpornego na różne warunki atmosferyczne, co gwarantuje jego trwałość i niezawodność przez wiele lat. Wersja Solar zasilana jest energią słoneczną, co sprawia, że jest niezwykle ekologiczna i oszczędna.

Markiza INNOVIEW VMZ Z-Wave Solar może być sterowana w trzech różnych trybach: automatycznym, półautomatycznym oraz za pomocą pilota, co pozwala na maksymalny komfort użytkowania. Automatyczne i półautomatyczne tryby dostosowują się do aktualnych warunków pogodowych, zapewniając optymalną ochronę przed słońcem i przegrzaniem pomieszczeń. Wybór markiz VMZ Z-Wave Solar to gwarancja ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz redukcji temperatury w pomieszczeniach. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii oraz materiałów są łatwe w montażu, co czyni je idealnym wyborem dla każdego, kto ceni sobie komfort, oszczędność i nowoczesny design.

Markiza Pionowa VMZ Z-Wave Solar - Fot. Fakro

Osłony okienne mają znaczący wpływ na komfortowe funkcjonowanie wewnątrz budynku. Obejmuje to kontrolę nad natężeniem światła, zachowaniem prywatności, efektywnością energetyczną, komfortem termicznym oraz ogólnym samopoczuciem. Dodatkowo, osłony okienne stanowią element dekoracyjny, podkreślający unikalny charakter pomieszczenia lub budynku.

Obsługa przesłon

Współczesne osłony okienne doskonale spełniają różnorodne potrzeby użytkowników, dopasowując się do coraz bardziej zaawansowanych oczekiwań estetycznych. Możemy nimi sterować zarówno manualnie, korzystając z linki czy korby, jak i bardziej nowocześnie, za pomocą pilota lub przełącznika ściennego. Możliwości te można dodatkowo rozszerzyć, instalując automatyczne czujniki zmierzchu, czasu, wiatru lub łącząc osłony z inteligentnym systemem zarządzania budynkiem. Dzięki zaawansowanym sterownikom, dostosujemy osłonę do zmieniających się warunków, uwzględniając siłę wiatru, temperaturę zewnętrzną i wewnętrzną, nasłonecznienie oraz opady. To pozwala na wygodne sterowanie roletami nawet wtedy, gdy właściciel jest poza domem.

W nowoczesnym budownictwie coraz częściej pojawiają się technologie tak zwanego inteligentnego domu. Stosowane mogą być też w starszych budynkach. Mogą być czymś niewielkim, na przykład żarówką wkręcaną do zwykłego gniazda, która potrafi zmieniać kolor i natężenie światła, a kontrolowana jest przez wi-fi. Nowoczesne produkty celują w znacznie szerszą funkcjonalność. Najczęściej są to tradycyjne już elementy systemów dostępowych, czyli chociażby domofony łączące się z komórką właściciela nieruchomości i pozwalające mu zdalnie otwierać drzwi po zobaczeniu na ekranie, kto przyszedł.

W przypadku osłon okiennych, zwłaszcza żaluzji, możliwości jest wiele, a ich użytkownicy bywają zadziwiająco kreatywni. System smart home może mieć różne poziomy „inteligencji”. Najprostsze z nich to oczywiście scenariusze. Stanowią one zdefiniowane wcześniej przez użytkownika zestawy instrukcji dla poszczególnych elementów składających się na system. Taki scenariusz można nazwać „UPAŁ”, a po jego aktywacji wszystkie żaluzje się pozamykają, maksymalnie odcinając światło i ciepło. Scenariusz może być też aktywowany na zasadzie harmonogramu. Wiele osób ustawia swoje osłony okienne tak, by otworzyły się całkowicie lub przynajmniej wpuściły trochę światła na kilka minut przed zaprogramowanym alarmem budzika w telefonie.

Najbardziej zaawansowane rozwiązania działają w sposób autonomiczny, samodzielnie realizując założone cele. Takim celem zazwyczaj jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury we wnętrzu. Użytkownicy systemu inteligentnego domu ustalają sobie, że temperatura wnętrza nie może przekroczyć, np. 24°C, co przez ekspertów uznawane jest za górny limit komfortu termicznego. Jeśli w systemie znajduje się elektroniczny termometr, centrala sterująca potrafi odbierać informacje o temperaturze i przesyłać je do silników osłon pod postacią sygnału ograniczenia dopływu ciepła do wnętrza – opuszczenia przesłon. Inteligencja takich systemów to nie tylko zamykanie osłon. Kiedy temperatura będzie spadać, mogą wpuścić więcej światła i ciepła. Wieczorem mogą np. ustawić żaluzje poziomo lub je podnieść. Z kolei w zimie system smart home zamyka wszystkie osłony, kiedy temperatura mocno spada, by ograniczyć utratę energii.

Inteligentne rolety to element systemu smart home, który ułatwi kontrolę pracy rolet, zasłon czy też żaluzji - Fot.: SOMFY

Nowoczesne pergole

Aby zyskać większy komfort podczas upałów i móc korzystać z przestrzeni przy domu niezależnie od pogody, często decydujemy się na zadaszenia tarasów i pergole ogrodowe, w którym można swobodnie wypoczywać w czasie letniego deszczu lub schronić się przed palącymi promieniami słońca. Obecnie można znaleźć pergole, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników i doskonale będą pasować do każdej elewacji. Coraz popularniejsze stają się pergole aluminiowe z mocnymi zadaszeniami materiałowymi. Pergole lamelowe również są chętnie wybierane. Całkowicie aluminiowa konstrukcja z obracanymi w dachu lamelami pozwala na swobodny przepływ powietrza przy jednoczesnym ograniczeniu ekspozycji na słońce. Nowoczesne aluminiowe pergole tarasowe w perfekcyjny sposób łączą niebanalny design z wysoką funkcjonalnością i trwałością.

Praktycznie nie wymagają konserwacji i gwarantują wieloletnią trwałość oraz niezaprzeczalną estetykę. Pomalowane na dowolny kolor z palety RAL, mogą harmonizować z otoczeniem lub stać się mocniejszym elementem. Rolety screen – bardzo popularna przesłona do pergoli – stanowi skuteczną ochronę przed wiatrem, nadmiernym nagrzewaniem tarasu (zwłaszcza na tarasach usytuowanych po stronie zachodniej budynku) i w razie potrzeby zapewnia dyskrecję. Roleta ZIP, choć nie jest w pełni wodoszczelna, pozwala również ochronić się przed zacinającym deszczem. Pergole można też wyposażyć w oświetlenie LED – najczęściej wybieranym oświetleniem pergoli są listwy liniowe LED w wersji białej z opcją ściemniania i sterowaniem radiowym. Ciekawym rozwiązaniem są także listwy LED RGB umożliwiające zmianę barwy światła i dostosowanie kolorów na tarasie lub balkonie do nastroju. Wybrane modele pergoli mają też w dodatkowym wyposażeniu promienniki ciepła oraz zintegrowane nagłośnienie.

Pergola MB-OPENSKY 120 od Aluprof - Fot. Aluprof

Partner tematu rekomenduje - Pergola MB-OPENSKY 120 od Aluprof

Szczególnie latem na uwagę zasługuje rozwiązanie MB-OPENSKY 120 firmy Aluprof – pergola dostępna zarówno w wersji wolnostojącej, jak i przyściennej. Zadaszenie tej pergoli stanowi moduł złożony z ruchomych lameli wyposażonych w mechanizm umożliwiający niezwykle płynną zmianę kąta nachylenia w osi od 0 do 135° oraz wentylację. Co ważne, poza standardowym zadaszeniem pergola umożliwia zastosowanie osłon bocznych (MB-OpenSlide lub screenów SkyRoll). Możemy ją też wyposażyć w dodatkowe akcesoria: czujnik wiatru, deszczu oraz słońca, oświetlenie LED, a nawet promienniki ciepła. W przypadku MB-OPENSKY 120 na docenienie zasługuje również dwuspadowy system odwodnienia oraz specjalne uszczelki, w które zostały wyposażone lamele dachowe.

Aluminium, z którego jest wykonana pergola MB-OPENSKY 120, jest nie tylko bardzo trwałe i odporne na warunki atmosferyczne, ale też jest to materiał przyjazny dla środowiska – podlega recyklingowi i może być wielokrotnie wykorzystywany bez utraty swoich właściwości.

Razem z nowym ambasadorem, Szymonem Marciniakiem, Aluprof rozpoczął globalną kampanię „Panuj nad klimatem, panuj nad kosztami”, której celem jest zachęcenie inwestorów do zwiększenia efektywności energetycznej budynków i promocja rozwiązań Aluprof, które to umożliwiają: energooszczędnych okien, drzwi, fasad i osłon przeciwsłonecznych z aluminium.

Lato w Polsce to wielka niewiadoma – obfite deszcze lub nieustanne upały. W obu przypadkach to właśnie dach nad tarasem będzie stanowił skuteczną ochronę przed nimi - Fot.: OKNOPLAST
Przed ostatecznym wyborem dachu pergoli warto poznać różne możliwości - Fot. Oknoplast
Przeszklony taras z osłonami typu screen to integralna część domu. Warto zadbać o to, by była ona przemyślana i dopasowana do całości - Fot.: SELT

Oszczędna klimatyzacja latem

Wraz z nadejściem lata coraz bardziej polegamy na klimatyzacji w naszych domach, aby zapewnić sobie ukojenie w czasie upału. Niemniej jednak, łatwo zapomnieć, że klimatyzatory wymagają regularnego serwisu i czyszczenia filtrów. Oto kilka praktycznych wskazówek, które pozwolą latem oszczędniej korzystać z klimatyzacji.

  1. Regularny serwis klimatyzacji jest kluczowy do utrzymania wysokiej wydajności klimatyzatora przez całe lato. Tej czynności nie można pominąć w celu zaoszczędzenia pieniędzy. Byłoby to poważnym zaniedbaniem, ponieważ nie czyszcząc klimatyzacji, dopuszczamy do rozwoju grzybów i mikroorganizmów wewnątrz klimatyzatora, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia użytkowników, nie wspominając o ryzyku usterki.
  2. W gorące letnie południe należy unikać wietrzenia domu i zadbać o szczelność okien i drzwi. W tym celu trzeba sprawdzić uszczelki w oknach przed sezonem letnim i przesmarować je olejem silikonowym lub innym preparatem do pielęgnacji gumy, aby zwiększyć szczelność okien. Warto pamiętać również o regulacji okien, jeśli zajdzie taka potrzeba, aby uniknąć nieszczelności.
  3. Jeśli chcemy przewietrzyć mieszkanie, należy to zrobić rano lub wieczorem, kiedy temperatura powietrza jest niższa, a powietrze rześkie. Postarajmy się nie otwierać okien w ciągu dnia.
  4. Choć zainstalowanie klimatyzacji często oznacza, że możemy zrezygnować z wentylatorów, w niektórych przypadkach nadal są one przydatne. Zwłaszcza w większych pomieszczeniach, wentylatory (np. sufitowe) mogą przyspieszyć rozprowadzanie chłodnego powietrza.
  5. Jednostka zewnętrzna klimatyzatora wymaga odpowiedniej przestrzeni do prawidłowego działania. Dlatego trzeba pamiętać o regularnym usuwaniu wszelkich zanieczyszczeń, takich jak liście czy gałęzie, które mogą się na niej gromadzić. Należy unikać również zastawiania jednostki krzesłami lub innymi meblami, aby zapewnić swobodny przepływ powietrza oraz bardziej efektywną pracę urządzenia.
  6. Kiedy wychodzimy z domu, zasłońmy okna roletami lub żaluzjami. To prosta czynność, która uchroni dom przed nadmiernym nagrzewaniem się od słońca.
  7. Urządzenia takie jak piekarniki, pralki czy suszarki wytwarzają ciepło, które może podgrzewać dom i dodatkowo obciążać klimatyzację. Starajmy się używać tych urządzeń w chłodniejszych godzinach i ograniczać ich użycie, jeśli to możliwe.
  8. Klimatyzacja może wysuszać powietrze, co powoduje dyskomfort, suchość spojówek i śluzówek. Aby uniknąć tego problemu, warto zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza. Można zainwestować w nawilżacz ultradźwiękowy, który zapewni komfortową wilgotność. Ponadto, rośliny w pomieszczeniach nie tylko pięknie wyglądają, ale również naturalnie zwilżają powietrze.
  9. Jeśli wychodzimy z domu na kilka godzin, pozostawmy włączony klimatyzator. Dzięki temu klimatyzacja utrzyma zadaną temperaturę. Wyłączenie i ponowne włączenie klimatyzacji wiąże się z większym zużyciem energii, ponieważ klimatyzacji łatwiej utrzymać temperaturę, niż schładzać od nowa nagrzane pomieszczenie. W czasie nieobecności można ustawić nieco wyższą temperaturę, a przed powrotem do domu przywrócić standardowe ustawienia, by jeszcze bardziej zmniejszyć zużycie prądu.
  10. Wiele nowoczesnych klimatyzatorów jest wyposażonych w funkcję smart lub programowalnego termostatu, która pozwala na jeszcze większą kontrolę i oszczędność energii. Warto to wykorzystać, aby dostosować ustawienia klimatyzacji do swoich potrzeb i harmonogramu dnia. Termostat umożliwia zaprogramowanie różnych temperatur w różnych godzinach dnia. Można skonfigurować wyższą temperaturę podczas nieobecności w domu, a następnie automatycznie obniżyć ją przed powrotem. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzimy energię, ale także utrzymamy komfortową temperaturę w domu w momencie, gdy jesteśmy obecni.
Zgodnie z dyrektywą 209/125/WE Parlamentu Europejskiego producenci i importerzy sprzętu zasilanego energią elektryczną mają obowiązek podnoszenia efektywności energetycznej wprowadzanych do obrotu wyrobów - Fot.: LINDAB
W odniesieniu do klimatyzatorów preferowaną technologią stała się inwerterowa (zamiast tradycyjnej typu włącz/wyłącz), przekładająca się na oszczędność energii elektrycznej - Fot.: ROTENSO
Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Modernizacja instalacji grzewczej
Wymiana źródła ciepła
Na rzecz komfortu i oszczędności

Skomentuj:

Na rzecz komfortu i oszczędności

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej