Co zautomatyzować w po termomodernizacji?
Wraz z dynamicznym postępem technologicznym nasze domy i mieszkania stają się coraz bardziej zaawansowane i to na wielu płaszczyznach. Nowoczesne systemy izolacyjne, połączone z inteligentnymi technologiami zarządzania pracą różnych instalacji, umożliwiają oszczędzanie energii i wody, a co za tym idzie, pieniędzy. Ma to również przełożenie na dbałość o ochronę środowiska. Inwestycja w termomodernizację oraz systemy smart home przynieść mogą zatem realne korzyści, zarówno pod względem finansowym, jak i komfortu życia.
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej oraz konieczności obniżania kosztów eksploatacji budynków coraz większa liczba inwestorów decyduje się na termomodernizację. Proces ten, polegający na poprawie efektywności energetycznej budynku, może być doskonałą okazją do wdrożenia nowoczesnych technologii zarządzania domem. Nie zmienia to faktu, że rozbudowa funkcji smart home może nastąpić także po zakończeniu termomodernizacji.
Dlaczego warto się tym zainteresować? Instalacja inteligentnych systemów nie tylko zwiększa komfort użytkowania domu i bezpieczeństwo, ale również wspiera efektywne zarządzanie energią, co przekłada się na mniejsze zużycie prądu, paliw grzewczych, jak i wody. Kluczowymi rozwiązaniami w tym zakresie będzie m.in. automatyczne sterowanie oświetleniem oraz HVAC (z ang. heating, ventilation, air conditioning) – ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją, które harmonijnie współgrają z nowoczesną izolacją termiczną i energooszczędnymi systemami.
Najwygodniej? Bez przewodów
Wykorzystanie urządzeń radiowych w instalacjach inteligentnych domów znacząco ogranicza konieczność projektowania i układania okablowania. Zazwyczaj bowiem wystarczy jedynie podłączenie kilku nowych elementów do źródła prądu lub wpięcie ich w istniejącą instalację elektryczną. Rozwiązanie tego typu eliminuje zatem konieczność zaawansowanych prac budowlanych i ingerencji w istniejące wykończenia, takie jak elewacje czy tynki. Jest zatem wyjątkowo atrakcyjną opcją w przypadku budynków gotowych lub już wcześniej poddawanych modernizacji.
Ponadto działanie systemu bezprzewodowego jest najczęściej w dużej mierze niezależne od innych instalacji czy urządzeń zainstalowanych w trakcie termomodernizacji. Kluczową zaletą radiowych rozwiązań smart home jest ich skalowalność, czyli możliwość łatwego rozbudowywania w dowolnym momencie. To rozwiązanie idealne dla osób, które lubią często zmieniać wystrój pomieszczeń czy też dodać nowe funkcjonalności smart bez konieczności ingerencji w elementy domu.
Gotowa instalacja? Warto skorzystać
Zdarza się, że w obiekcie istnieje już ułożona wcześniej sieć strukturalna – np. dość podstawowa, przygotowana pod kątem montażu prostego systemu alarmowego, bądź też dużo bardziej rozbudowana, zaprojektowana z myślą o zaawansowanym systemie inteligentnym. W każdym z tych przypadków warto skorzystać z obecności przygotowanych przewodów, jednak wiąże się to z bardzo dokładną analizą ich rozmieszczenia. Ma to na celu m.in. zapobieżenie potencjalnym kolizjom pomiędzy elementami różnych instalacji, takich jak dopiero planowane urządzenia smart home, a już zainstalowana rekuperacja czy fotowoltaika.
Na przykład niewłaściwie umieszczona czujka ruchu, znajdująca się w zbyt bliskim sąsiedztwie nawiewu wentylacji, może powodować nieprawidłową pracę automatycznego oświetlenia lub generować fałszywe alarmy systemu bezpieczeństwa. Decydując się na korzystanie z instalacji przewodowych, warto pamiętać o ich zaletach – mogą one stanowić solidną podstawę dla inteligentnych rozwiązań, oferując niezawodność oraz szybkość przesyłania danych, w odróżnieniu od najtańszych rozwiązań bezprzewodowych dostępnych na rynku.
Urządzenia smart home w domu po termomodernizacji mogą pełnić wiele funkcji, które nie tylko zwiększają efektywność energetyczną, lecz także wygodę użytkowania i bezpieczeństwo.
Ogrzewanie i klimatyzacja – komfort cieplny na Twoich zasadach
Najważniejszym zadaniem nowoczesnego ogrzewania i klimatyzacji jest optymalizowanie zużycia energii koniecznej do ogrzania lub wychłodzenia danego wnętrza. Kluczowym jest także, by nie grzać lub chłodzić nieużywanych pomieszczeń. Na drugiej szali stoi komfort mieszkańców domu. Czy można pogodzić oba aspekty? Oczywiście! Skupmy się na ogrzewaniu, gdyż założenia dla zarządzania klimatyzacją są podobne.
Nowoczesne systemy grzewcze wykorzystują mechanizm termostatów – optymalnie zarządzają temperaturą, aby utrzymywać ciepło na zadanym poziomie. Domownicy mogą też elastycznie dopasowywać moc grzania do potrzeb chwili, zarówno lokalnie, gdy są w domu, jak i zdalnie, np. z aplikacji na smartfona. Przykładowo możliwe jest zwiększenie temperatury w hallu, salonie i kuchni, gdy wracamy z kuligu i chcemy się szybko rozgrzać już po przekroczeniu progu. W nocy system może sam delikatnie obniżać ciepło w sypialni, zapewniając lepsze warunki do snu.
W pomieszczeniach, gdzie nikt nie przebywa, temperatura może być utrzymywana na niższym poziomie. Przełączenie ogrzewania w tryb ekonomiczny może następować np. po włączeniu pełnego czuwania alarmu, co jest równoznaczne z wyjściem wszystkich domowników. Inteligentne rozwiązania zareagują też na otwarcie okien, automatycznie zatrzymując grzanie, ograniczając straty ciepła. Jeśli wietrzenie trwa zbyt długo i pojawi się ryzyko znacznego wychłodzenia pokoju, system wyśle powiadomienia o konieczności interwencji.
Rekuperacja – nowa jakość powietrza
Czujniki i systemy sterowania wentylacją mogą regulować przepływ i wilgotność powietrza, poprawiając jakość życia mieszkańców. W procesie termomodernizacji domu duża rzesza inwestorów decyduje się na montaż rekuperacji. Zapewnia ona bowiem nie tylko dostęp do świeżego powietrza, ale również pozwala obniżyć koszty ogrzewania i chłodzenia. Co więcej, poprzez integrację rekuperatora z inteligentnym systemem, dodatkowo zwiększymy komfort użytkowania domu, umożliwiając precyzyjne zarządzanie klimatem we wnętrzach. Pierwszym przykładem może być, podobnie jak przy ogrzewaniu, powiązanie pracy rekuperacji z działaniem systemu alarmowego. A zatem w czasie, gdy nikogo nie ma w domu, a elektroniczna ochrona jest włączona, automatyczne wietrzenie może być uruchamiane jedynie co jakiś czas lub działać po prostu na niższym poziomie intensywności.
Rekuperator można także zintegrować z takim urządzeniem, jak… nowoczesny okap kuchenny. Na czas gotowania efektywność wentylacji zostanie podniesiona po to, by nieprzyjemne zapachy nie uprzykrzały życia domownikom. Inną opcją jest powiązanie intensywności wentylacji z pracą oświetlenia – w pomieszczeniach takich, jak łazienka czy pralnia, wentylacja może zostać włączona automatycznie wraz z zapaleniem świateł lub na czas pracy np. suszarki do ubrań.
Bardziej zaawansowane systemy inteligentne oferują także możliwość śledzenia parametrów jakości powietrza, takich jak poziom wilgotności, stężenie dwutlenku węgla, czadu czy innych substancji lotnych. Bazując na danych zebranych przez czujniki smart domu, rekuperator może dynamicznie regulować swoją pracę, aby zapewnić jak najlepsze warunki w pomieszczeniach.
Oświetlenie – zawsze tak jasno, jak lubisz
Jak sprawić, by lampy na posesji nie marnowały prądu, oczywiście poza zastosowaniem energooszczędnych źródeł światła? Do sterowania pracą oświetlenia, np. lamp elewacyjnych czy ogrodowych można zaprząc czujniki zmierzchu reagujące na przekroczenie progów ilości światła naturalnego – gdy o zachodzie staje się zbyt ciemno lub o wschodzie robi się coraz jaśniej. W podobnej roli sprawdzi się także tzw. zegar astronomiczny, który włączy światła dokładnie o czasie zachodu i zgasi je o wschodzie słońca. Część świateł, również tych we wnętrzach, może włączać się, gdy wykryta zostanie obecność człowieka.
W najbardziej zaawansowanych systemach smart oświetlenie może automatycznie „podążać za domownikiem” – co to oznacza? W miarę, gdy w przestrzeni domu lub ogrodu ktoś się przemieszcza, okoliczne światła będą zapalać się, by stale mu towarzyszyć. Dodatkowo system może dostosowywać parametry światła, takie jak jego jasność czy kolor. Wszystko to zależy np. od wybranego scenariusza, np. stworzonego z myślą o romantycznym wieczorze, projekcji filmu czy przyjęciu towarzyskim.
Oświetlenie w smart domu to nie tylko „włącz/wyłącz”. To tworzenie atmosfery, wygoda sterowania z aplikacji i oszczędność energii. Wielokolorowe źródła światła pozwalają dopasować oświetlenie do potrzeb sytuacji, od relaksu po pracę.
Energia elektryczna – monitorowanie zużycia i inteligentne zarządzanie
Szczegółowy wgląd w zużycie prądu przez poszczególne urządzenia w domowej instalacji może pozwolić użytkownikom na znalezienie obszarów wymagających optymalizacji. Jeśli korzystasz z kilku taryf, system może pracować zgodnie z zadanymi harmonogramami tak, by część prądożernych urządzeń pracowała jedynie wtedy, gdy jest to najbardziej ekonomiczne.
Jeśli w procesie termomodernizacji zainstalowane zostały panele fotowoltaiczne, smart rozwiązania pomogą wykorzystywać nadprodukcję energii. Wytworzona w ciągu dnia energia może być spożytkowana m.in. do zasilania klimatyzatorów, podwyższenia temperatury kotła („bezpłatne” ogrzewanie, ciepła woda), bądź też do zasilenia stacji ładowania i uzupełnienia stanu akumulatorów auta elektrycznego lub hybrydy plug-in. Co więcej, energia wyprodukowana przez panele w ciągu słonecznego dnia może zostać przetworzona i zmagazynowana, a następnie wykorzystana, gdy zapotrzebowanie zwiększy się w godzinach wieczornych.
Woda – zawory, pompy i inne
Inteligentny system może również zarządzać pracą elementów instalacji wodnej. Jednym z przykładów rozwiązań mających na celu oszczędność energii jest nadzorowanie pracy pompy cyrkulacyjnej. System może wyłączać ją na noc lub na czas nieobecności mieszkańców, gdy alarm czuwa. Pompa uruchomi się automatycznie, zapewniając natychmiastowy dostęp do ciepłej wody, gdy tylko ktoś wstanie z łóżka lub domownicy pojawią się w obejściu. Gdy nikogo nie ma w domu, woda może zostać automatycznie zakręcona w całym budynku, co ustrzeże przed marnotrawstwem spowodowanym cieknącą spłuczką w toalecie lub wadliwym kapiącym kranem.
Kolejnym z powszechnie stosowanych rozwiązań w inteligentnych instalacjach jest ochrona przed zalaniem, np. z uszkodzonej instalacji hydraulicznej lub pozostawionego bez opieki odkręconego kranu. W takim przypadku czujnik wody, umieszczony strategicznie w miejscach narażonych na ryzyko, czyli w pralni, łazience czy kuchni, wykryje problem, co wywoła automatyczne i błyskawiczne odcięcie dopływu wody.
Uwaga! Aby w razie awarii w jednym pomieszczeniu, możliwe było dalsze, normalne funkcjonowanie pozostałych części budynku, konieczne jest instalowanie niezależnych elektrozaworów odpowiedzialnych za różne fragmenty instalacji wodnej – np. oddzielnie dla kuchni, łazienki, toalety i pralni.
Inteligentny budynek zadba również o ogród, aby na podlewanie rabat kwiatowych i trawnika nie zostało zużyte zbyt wiele wody. System może dopasować czas i intensywność nawadniania zieleni m.in. do wskazań czujników wilgotności gleby i temperatury powietrza.
Co jeszcze może być smart dla Twojego komfortu i bezpieczeństwa?
Wejścia, drzwi i okna pod nadzorem
Inteligentny system może monitorować wszystkie wejścia na posesję i do budynku. Pozwala mu to nie tylko na wykrywanie włamań, ale także na automatyzację różnych czynności. Na przykład otwieranie drzwi może włączać światło, a zamknięcie okna – wyłączać ogrzewanie. Bramy mogą zamykać się automatycznie o określonej godzinie lub w odpowiedzi na sygnał z czujnika zmierzchu. Możesz też sterować niektórymi funkcjami samemu, zdalnie np. za pomocą aplikacji otwierając bramę. System umożliwia tworzenie zaawansowanych scenariuszy, takich jak zamykanie wszystkich okien jednym przyciskiem lub automatyczne wietrzenie sypialni rano, wraz z pobudką.
Rolety i zasłony w służbie komfortu
Precyzyjne sterowanie roletami, zarówno zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi, a także żaluzjami czy innymi zasłonami, to kolejna z opcji oferowanych przez instalacje smart domu. Dzięki czujnikom temperatury i światła system automatycznie zareaguje na zmieniające się warunki atmosferyczne. W przypadku wzrostu temperatury spowodowanego mocnym nasłonecznieniem rolety przymkną się, a żaluzje zmienią położenie listewek, aby ograniczyć wzrost ciepła w pomieszczeniu. Gdy intensywność promieni słonecznych zmaleje, automatycznie odsłoni okna, przywracając naturalne, zdrowe dla wzroku światło. To rozwiązanie pozwala jednocześnie zapewnić komfortowe warunki wewnątrz budynku oraz zoptymalizować zużycie energii pobieranej przez klimatyzatory.
Bezpieczeństwo Twoje i Twojego domu
System alarmowy zintegrowany z systemem smart home zapewni kompleksową ochronę. Możesz dostosować jego działanie do swoich potrzeb, tworząc różne strefy bezpieczeństwa i wybierając odpowiednie tryby czuwania. Dzięki specjalistycznym czujnikom alarm skutecznie wykryje każdą próbę włamania. Ale to nie wszystko. Funkcje związane na co dzień z bezpieczeństwem mogą być płynnie włączane do zautomatyzowanych scenariuszy. Przykładowo podczas opuszczania domu możemy uruchomić scenariusz, w ramach którego system oprócz zamknięcia rolet, wyłączenia oświetlenia i zbędnych urządzeń elektrycznych (np. TV tak, ale lodówki już nie) i obniżenia temperatury we wnętrzach, automatycznie włączy czuwanie. W przypadku wykrycia intruza przez czujniki ruchu lub otwarcia okna czy drzwi system wygeneruje alarm, a przy tym dodatkowo może włączyć błyskające oświetlenie lub zadymianie pomieszczeń oraz uruchomić wybrane zraszacze w ogrodzie, skutecznie odstraszając nieproszonych gości.
Symulacja obecności skuteczną ochroną przed włamaniem
Dzięki zaawansowanej funkcji symulacji obecności Twój inteligentny dom będzie wydawał się stale zamieszkany, nawet gdy wszyscy domownicy wyjechali np. na świąteczne wakacje. System automatycznie steruje oświetleniem, zasłonami wewnętrznymi i roletami, imitując codzienne życie. Ważnym jest, by można było precyzyjnie ustawić godziny działania takiej symulacji – dlaczego? Wszystko po to, aby uniknąć nietypowej aktywności wspomnianych urządzeń, np. aby światła nie włączały się w środku dnia, co przekładałoby się na niepotrzebne zużycie prądu, a także mogłoby wzbudzić zaciekawienie potencjalnych intruzów.
Zabezpieczenie na wielu poziomach
Inteligentny dom to nie tylko ochrona przed włamaniem. System może reagować na różne zagrożenia, takie jak wspomniane już zalanie, wyciek gazu wybuchowego, pojawienie się czadu czy pożar. W przypadku wykrycia niebezpiecznej sytuacji system automatycznie podejmie odpowiednie dla danego scenariusza działania, np. zakręci zawór wodny lub gazowy, otworzy okna lub uruchomi alarm. A przede wszystkim wezwie pomoc donośnym sygnałem alarmowym oraz powiadomi odpowiednie osoby, np. dzwoniąc do nich lub wysyłając SMS.
- Więcej o: