Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Ogród w szkle

Katarzyna Jodłowska
Las w słoiku - Fot. Katarzyna Jodłowska

Ogród w szkle? Żyjąc w mieście, chcemy jak najczęściej obcować z naturą, także w mieszkaniu. Szukamy roślin, które wypełnią wnętrza naszych sypialni, gabinetów, a nawet łazienek swoją zdrową, zieloną energią… ale nie tylko. Coraz częściej pragniemy, by rośliny zastępowały designerskie gadżety i były naszymi trendsetterskimi trofeami. A cóż może być bardziej niezwykłego niż miniaturowy las, rosnący w szklanym pojemniku?

Ogród w szkle?

Stworzenie własnego lasu nie jest trudne, ale wymaga cierpliwości – zwłaszcza w pierwszym miesiącu, kiedy posadzone przez nas rośliny będą się przystosowywać do nowych warunków. Zanim przystąpimy do prac, musimy zaopatrzyć się w:


Zamknięte ogródki mają imitować warunki panujące w lasach tropikalnych.

Mały ogród w szkle

Ogród w szkle - Fot. Katarzyna Jodłowska
Las w słoiku - Fot. Katarzyna Jodłowska

 

Jak zrobić ogród w szkle?

Na dół szklanego pojemnika sypiemy 2-5-centymetrową warstwę drenażu. Nie możemy o tym zapomnieć, ponieważ w pojemniku bez odpływu to właśnie tam będzie gromadzić się woda. Warstwę żwiru przysypujemy cienką warstwą węgla. Kolejna warstwa to odpowiednie podłoże – powinno być dobrze przepuszczalne. Dla lepszych efektów warto, by podłoże było nierówne
– maleńkie górki i zagłębienia urozmaicą naszą kompozycję. Należy ukształtować krajobraz: dodać muszle, kamienie, konary – ważny jest umiar. Na koniec za pomocą łopatki sadzimy wybrane wcześniej rośliny i szczelnie zamykamy słój. W zakorkowanej butli z czasem wytworzy się równowaga ekologiczna. Taki zamknięty miniekosystem nie wymaga ingerencji z zewnątrz – rośliny mają w nim wszystko, co jest im niezbędne do życia – tlen, dwutlenek węgla, podłoże ze składnikami pokarmowymi i wilgoć oraz dostęp do światła słonecznego.

Drugim rodzajem roślinnych kompozycji są te umieszczone w otwartych słojach. Nie wymagają one zamknięcia, ponieważ tworzą dla swoich mieszkańców warunki pustynne, niewymagające wilgoci. Będą tam rosły sukulenty, a więc kaktusy, grubosze czy aloes, a zamiast mchu pustynne realia będą odtwarzać białe kamienie.

Ogród w szkle - jakie rośliny?

Najlepiej wybierać rośliny wolno rosnące, choć możemy sadzić nawet drzewa – nie urosną do normalnych rozmiarów, ale z powodu braku światła i specyficznego mikroklimatu pozostaną w miniaturowej wersji przez lata. Rośliny sadzone w jednym naczyniu powinny mieć zbliżone wymagania.

Ogród w szkle - pielęgnacja, jak dbać?

Kiedy nasz las w butelce będzie już gotowy, musimy pomyśleć o odpowiednim miejscu dla niego. Szklane ścianki działają jak szklarnia, należy więc unikać nasłonecznionych miejsc, by nie ugotować naszego „skarbu”. Najlepszym miejscem jest lekko zacieniony zakątek.

Ogród w szkle - jak podlewać?

To chyba największa zagwozdka ogrodników. Roślin szczelnie zamkniętych w słoju nie trzeba podlewać? Otóż, tak. Lasy zamknięte w butelce potrafią wytworzyć samowystarczalny ekosystem. Nie potrzebują podlewania, ponieważ w butelkowym lesie panuje obieg zamknięty. Woda z gleby pobierana jest przez korzenie, a następnie uwalniana w postaci pary wodnej do powietrza, gdzie ulega skraplaniu i w tej postaci wraca do gleby. Skąd rośliny czerpią substancje odżywcze potrzebne do wzrostu? Z fotosyntezy. Jedyne, czego potrzebują, to naturalne światło i to w małej ilości.

Ogród w szkle - Fot. Katarzyna Jodłowska
Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Zaproś wiosnę do domu – kwiaty cięte i doniczkowe
Macierzanka piaskowa (Thymus serpyllum) - królowa słonecznych ogrodów
Ozdób swój dom roślinami, barwami i radością dzięki kolekcji Daksjus

Skomentuj:

Ogród w szkle

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej