Zwierzęta

 • Koty są drapieżnikami, więc natura każe im zakopywać odchody. Lubią załatwiać swoje potrzeby w spokojnych miejscach, nie niepokojone przez nikogo

  Rośliny bezpieczne dla kota

  Rośliny bezpieczne dla kota? Do tej pory starałam się stworzyć listę roślin, które mogą zaszkodzić kotom. Obserwując ostatnio swojego kota, który codziennie podskubuje sobie melisę na balkonie, pomyślałam, że warto poszukać roślin, które są dla wszystkich bezpieczne, a nawet wskazane. Poznajcie je

 • Odstraszacze zwierząt

  Jak odstraszyć gołębie z balkonu?

  Jak się pozbyć gołębi siadających na balkonie lub parapecie? Warto się pośpieszyć zanim na balkonie gołębie założą gniazdo i złożą jaja. Unikniesz brudu i hałasu. Zobacz, jak sobie radzić, gdy gołębie szczególnie upodobały sobie nasz balkon?

 • Grubodziób

  Grubodziób - płochliwy ptak o silnym dziobie. Opis i występowanie

  Grubodziób ma niezwykła siłę ścisku w dziobie. Nic dziwnego, że mniejsze od szpaków ptaszki bez problemów otwierają leszczynowe orzechy albo twarde jak kamień pestki dzikich czereśni czy tarniny.

 • Świat z pszczołami i bez

  Pszczoły w ogrodzie. Jak powinien wyglądać ogród przyjazny pszczołom?

  Pszczoły w ogrodzie pojawią jeśli nie tylko będzie prowadzony bez chemii, ale również w taki sposób, by stworzyć warunki jak najbardziej korzystne dla owadów zapylających. Przystrzyżona na wysokość kilku centymetrów trawa, bez żadnych dzikich kwiatów, być może ładnie wygląda na zdjęciach, ale dla owadów zapylających jest pustynią.

 • Szerszeń azjatycki

  Szerszeń azjatycki

  Wiele osób już na samo słowo szerszeń wpada w panikę. Te duże osowate osobniki potrafią wystraszyć dźwiękiem niejednego śmiałka, ich wygląd także nie jest przyjemny dla naszego oka. W ostatnich latach coraz częściej mówi się w Polsce o szerszeniu azjatyckim. Azjatycki – to brzmi jeszcze groźniej. Czy tak jest? Przyjrzyjmy się bliżej tym osobnikom.

 • Domek dla pszczół

  Domek dla pszczół - jak zrobić?

  Z roku na rok ekologia staje się coraz ważniejszą częścią naszego życia. To w końcu decyzje podejmowane na co dzień mają istotny wpływ na stan środowiska, a coś wartościowego dla przyrody można zrobić nawet we własnym ogródku. Nietuzinkowym pomysłem, a jednocześnie rozwiązaniem eco-friendly może okazać się zbudowanie domku dla pszczół, które odpowiadają za zapylanie roślin stanowiących 1/3 naszej codziennej diety. Niestety, ich populacja w Polsce i na całym świecie maleje. Możemy zapewnić im schronienie, budując odpowiedni domek. Jeśli użyjemy do budowy bezpiecznych dla zwierząt materiałów na bazie wody, nie będzie to ani trudnie, ani też drogie zadanie.

 • Barry Blackburn shutterstock

  Motyle dzienne i nocne. Co jedzą motyle?

  W bezwietrzne, pełne słońca dni lata kolorowe chmury motyli, coraz to podrywając się do lotu, wprowadzają ożywczy powiew wśród nieruchomych ogrodowych roślin. Podpowiadamy co jedzą motyle.

 • Wiewiórka

  Wiewiórka pospolita - zaproś ją do ogrodu

  Wiewiórka pospolita jest jednym z najbardziej lubianych dzikich zwierząt. Nic dziwnego: ma miękkie rude futerko, wyraziste oczy, wdzięk i zręczność, a do tego ufność wobec człowieka.

 • komar

  Śpij spokojnie - domowe sposoby na komary

  Komary zakłócają nasz odpoczynek nie tylko w ogrodzie i na łonie natury. Wkradają się także do naszych mieszkań również tych w mieście. W czasie sezonu burzowego mogą być szczególnie dokuczliwe. Zobacz, jak się przed nimi skutecznie bronić.

 • Jeż europejski

  Jeż - jak zwabić go do ogrodu?

  Jeż to mile widziany gość i żaden gospodarz ogrodu nie powinien się zjeżyć, gdy zadomowi się u niego jeż. Trudno bowiem o drugie zwierzę, które byłoby tak niekłopotliwe i pożyteczne zarazem, a przy tym tak sympatyczne.

 • Kot to najstarsza i skuteczna metoda na myszy w domu

  Jak się pozbyć szczurów i myszy z domu (Mus musculus)

  Jesienią, gdy robi się chłodno szczury i myszy ruszają do naszych domów. Mogą się pojawić także w miejskich mieszkaniach. Jak się pozbyć szczurów i myszy?

 • Jeż w ogrodzie

  Jeże w ogrodzie. Jak pomóc jeżom? Domek dla jeża. Jak kochają się jeże?

  Jeż to sympatyczne, nieszkodliwe, a wręcz bardzo pożyteczne zwierzę, które coraz częściej potrzebują naszej pomocy. Chcecie poznać go bliżej? Dowiedzieć się co lubi, co mu zagraża i jak możemy mu pomóc. Zapraszamy do lektury artykułu!

 • Ropucha

  Ropucha zwyczajna, szara, zielona, paskówka, olbrzymia - czym się różnią?

  Widok ropuchy w przydomowym ogródku, wbrew jej niezbyt przyciągającej fizjonomii, nie powinien was martwić. Można wręcz powiedzieć, że po bliższym poznaniu jej obyczajów, możecie stać się dobrymi znajomymi i ponury wygląd przestanie mieć znaczenie. Poznajmy więc bliżej ropuchę.

 • Odpowiednie zbudowany gołębnik z wolierą zapewni ptakom bezpieczeństwo w dzień i w nocy.

  Hodowla gołębi. Gołębie pocztowe, mięsne i ozdobne

  Stado gołębi na bezchmurnym niebie - taki widok cieszy nie tylko gołębiarzy.

 • Wszystkie informacje na temat tego, jak możemy pomóc wielu owadom znajdziemy na stronie www.pszczolkamaja-ochronaowadow.pl

  Najpopularniejsze owady w Polsce

  Owady są najliczniejszą gromadą organizmów żywych na Ziemi. Szacuje się, że tylko w Polsce liczba ich gatunków sięga blisko 30 tysięcy, a precyzyjne określenie jej w skali świata nie jest na dzień dzisiejszy możliwe. Znaczenie i rola owadów w ekosystemach są niebagatelne, więc złą wiadomością jest, że wciąż dostrzegamy spadek ich liczebności i różnorodności. Co zrobić, aby najbliższe otoczenie stało się przyjazne owadom i jak wykorzystać do tego przydomowy ogródek?

 • 22765758 https bi

  Biedronki zimą czyli jak pomóc biedronkom przezimować?

  Od jesieni widuję w domu biedronki śpiące przy framugach okien? Czy one chcą tu przezimować? Co zrobić, gdy się za wcześnie obudzą? Dominika Skarga

 • 22528951 https bi

  Co jedzą motyle zimą i czy wymagają dokarmiania?

  Co jedzą motyle zimą? Zauważyłam, że jesienią motyle żywią się wyrzuconymi na kompost resztkami owoców. Czy trzeba je dokarmiać przed zimą? Joanna Kuśmider

 • Czasami mrówki uszkadzają owoce lub pąki kwiatów, chcąc dostać się do smakowitego soku czy nektaru.

  Sposób na mrówki w ogrodzie

  Mrówki w naturze są niezbędne - to darmowy serwis sprzątający, a ich pracowitość jest wręcz przysłowiowa. W ogrodzie jednak często zaczynają przeszkadzać. Jak pozbyć się mrówek, które zagnieździły się w ogrodzie i niszczą nawierzchnię podjazdu, a na dodatek zaczynają kolonizować dom? Co wtedy robić?

 • Największy na świecie domek dla owadów

  Największy na świecie domek dla owadów w Warszawie. Padł rekord Guinnessa

  To jest największa taka „budowla” na świecie. Z okazji Międzynarodowego Dnia Różnorodności Biologicznej deweloperzy złączyli siły i pokazali największy w historii dom dla owadów. Obiekt składający się z blisko 150 modułowych, mniejszych domków stanął na płycie Czerniakowskiej w Warszawie. Część domków trafi docelowo na wszystkie warszawskie osiedla Skanska: Holm House, Osiedle Mickiewicza, Park Skandynawia i Jaśminowy Mokotów.

 • Lacerta agilis

  Jakie jaszczurki mieszkają w Polsce? Zagadkowe jaszczurki

  Mamy w naszym kraju cztery gatunki jaszczurek. Jednej od lat nikt nie widział, druga nie jest do jaszczurki podobna i często uchodzi za jadowitą żmiję, a pozostałe dwie są ze sobą mylone. Niby raptem tylko cztery małe jaszczureczki, a tyle zagadek! Obecność jaszczurek w ogrodzie to dowód na ekologicznie czyste środowisko. A wszyscy takiego potrzebujemy. Życzę miłych obserwacji!

 • Dorosłe zające żyją średnio 5 lat. Z biologicznego punktu widzenia to krótko, ale są celem polowań niemal wszystkich ssaków i ptaków drapieżnych, a także naszych domowych psów i kotów.

  Zając w ogrodzie i w sadzie. Jak postępować, gdy dostrzeżemy na działce młode zające?

  O tym, że nasz ogród odwiedzają zające możemy dowiedzieć się w dwojaki sposób. Jeśli zajrzymy do naszego sadu (pracowicie posadzonego ubiegłej jesieni), albo dla przykładu na zagon z borówką amerykańską, może się okazać, że każde drzewko, jakie wsadziliśmy, ma bardzo dokładnie obgryzioną korę (do mniej więcej metra wysokości) oraz obgryzione wszystkie gałęzie, a borówki właściwie w ogóle już nie widać. Tak, wtedy wiemy już, że nasz ogród odwiedzają zające - głodne i spragnione świeżo wyrosłych gałązek i delikatnej kory młodych drzew, które to dary nieoczekiwanie pojawiły się w ich okolicy, gdy były najbardziej potrzebne (w czasie mroźnej zimy i na głodnym przedwiośniu).

 • Dzik - i młody (na zdjęciu), i stary - potrafi być bardzo szybki, ale na krótkich dystansach

  Dzik jest dziki?

  Dziki mogą się pojawić w miejskim ogrodzie i nieźle narozrabiać. Co sprowadza do nas dziki?

 • Ogród przyjazdy pszczołom

  Ogród przyjazny pszczołom

  Stworzenie ogrodu czy balkonu przyjaznego pszczołom i innym pożytecznym owadom nie wymaga dużego wysiłku. Trzeba pamiętać o kilku kluczowych zasadach. W realizacji planu pomogą nam narzędzia do wysiewu i sadzenia roślin. Liczą się chęci i przekonanie, że działamy w słusznej dla naszej planety sprawie. Zatem dbajmy o różnorodność w naszych ogrodach, siejmy kwiaty i pomóżmy pszczołom przetrwać i znaleźć dom.

 • Karmnik

  Jak zbudować karmnik ?

  Zima jest dla ptaków trudnym czasem, w którym trudno o pożywienie. Warto rozważyć założenie karmnika i wspomóc naszych latających przyjaciół w przetrwaniu mrozów. Stworzenie prostej konstrukcji, za pomocą łatwych w obsłudze urządzeń, będzie przyjemnym zajęciem na wolne popołudnie lub weekend. Zanim się za to zabierzemy, dobrze jest dowiedzieć się, jak zrobić to dobrze i przypadkiem nie zaszkodzić skrzydlatym mieszkańcom naszej okolicy.

 • Ćmy. Fruczak gołąbek to najczęściej spotykany polski 'koliber'. Chętnie odwiedza nie tylko osty, ale również floksy i pelargonie

  Fruczak gołąbek czyli polski koliber

  Fruczak to ani koliber ani gołąbek tylko owad z rodziny zawisakowatych (Sphingidae), który umie machać skrzydłami kilka tysięcy razy na minutę, przez co potrafią zawisać nieruchomo w powietrzu wydają przy tym furkoczący dźwięk - podobnie jak kolibry.

 • pies, rośliny

  Rośliny trujące dla psów

  Rośliny trujące dla psa można spotkać nie tylko w domu i na spacerze. Niektórzy nasi pupile podczas prac ogrodowych próbują nam nawet "pomagać" - pogłębiając dołki przy sadzeniu roślin, czy rozkopując świeżo posadzone okazy. Pamiętajmy, że niektóre rośliny są dla nich szkodliwe. Sprawdźcie, które rośliny mogą poważnie zaszkodzić waszemu psu.

 • Jerzyki

  Jakie ptaki odlatują na zimę

  Jesień to świetny czas na obserwacje ptaków. Niektóre szykują się do odlotu, inne zatrzymują się u nas w drodze na południe.

 • Zaskroniec jest doskonałym pływakiem - pływa z głową uniesioną nad powierzchnią. Potrafi także nieźle nurkować.

  Zaskroniec zwyczajny. Nie bójcie się zaskrońca

  Zaskroniec to wąż całkowicie niegroźny, a bardzo pożyteczny. Niestety, nasz atawistyczny strach przed tym, co pełza, często bierze górę nad rozsądkiem...

 • Karmnik z dużej butelki można wykonać także jak na zdjęciu. Otwór w ściance powinien umożliwiać ptakom swobodny dostęp do ziarna.

  Karmnik dla ptaków

  Zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie przyda nam się porządny karmnik. Podpowiadamy jak go zrobić by dobrze służył ptakom.

 • mole

  Mole ubraniowe. Jak się pozbyć moli ubraniowych

  Mole ubraniowe kiedy już pojawią się w mieszkaniu, bardzo trudno się ich pozbyć. Można jednak z nimi walczyć i skutecznie chronić swoje ubrania. Jakie są skuteczne sposoby na pozbycie się moli z szafy?