Zwierzęta

 • kuna

  Kuna - gatunki i występowanie

  Kuna, czyli Martes, to gatunek drapieżnego ssaka z rodziny łasicowatych. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu fascynującemu zwierzęciu, jego rodzajom oraz zachowaniom. Kuna jest zwierzęciem o wyjątkowo zwinnej budowie ciała, co pozwala jej na sprawną żonglerkę w trudnym terenie. Jej futro jest gęste i miękkie, stanowiąc doskonałą ochronę przed zimnem i wilgocią.

 • chomik

  Chomik - jak wygląda, co je, ile żyje? Najważniejsze informacje

  Chomik, to popularne i urocze gryzonie, które cieszą się dużą popularnością jako zwierzęta domowe. Ich małe rozmiary, łagodny charakter oraz łatwa pielęgnacja sprawiają, że są świetnymi towarzyszami dla ludzi w różnym wieku. Chomiki są również obiektem zainteresowania wśród miłośników zwierząt egzotycznych, którzy fascynują się ich zachowaniem i potrzebami. W tym artykule przedstawimy wszystko, co musisz wiedzieć o tych uroczych stworzeniach, począwszy od ich pochodzenia i naturalnych siedlisk, aż po wymagania pielęgnacyjne i sposób zapewnienia im zdrowego i szczęśliwego życia w niewoli.

 • szczur

  Szczur — najważniejsze informacje na temat tych gryzoni

  Szczur, znany również jako szczur wędrowny lub szczur domowy, to gatunek gryzonia z rodziny myszowatych. Jest to zwierzę o interesujących zwyczajach i szerokim zakresie występowania. Szczur norweski (Rattus norvegicus) jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych gatunków szczurów na całym świecie. Szczur śniady (Rattus rattus) natomiast jest bardziej wyspecjalizowany w życiu na obszarach wiejskich i leśnych.

 • rośliny trujące dla kota

  Rośliny trujące dla kota - 12 niebezpiecznych kwiatów

  Posiadanie kota może być wspaniałym doświadczeniem, ale też wielką odpowiedzialnością, szczególnie gdy w grę wchodzą rośliny domowe. Wielu właścicieli nie zdaje sobie sprawy, że popularne rośliny doniczkowe mogą być śmiertelnym zagrożeniem dla ich futrzanych przyjaciół. W tym artykule omówimy 12 roślin, które są szczególnie niebezpieczne dla kotów, a także objawy zatrucia, które każdy opiekun powinien umieć rozpoznać.

 • Anielskie skrzydła

  Choroba anielskie skrzydło, a karmienie ptaków chlebem

  Każdy, kto kiedykolwiek z przyjemnością karmił ptaki w parku, na podwórku czy w ogrodzie, powinien być świadomy wpływu diety na zdrowie tych pięknych stworzeń. Jednak istnieje pewne ryzyko związane z karmieniem ptaków chlebem, które może prowadzić do poważnego schorzenia znanego jako choroba anielskie skrzydło. W tym artykule omówimy, jakie są zagrożenia związane z karmieniem ptaków chlebem oraz jak zadbać o zdrowie naszych skrzydlatych przyjaciół.

 • Nutria amerykańska (Myocastor coypus)

  Nutria amerykańska czyli szczurobóbr w Polsce

  Nutria amerykańska, czyli Myocastor coypus, to gatunek gryzonia, który znalazł swoje miejsce również w Polsce. Choć pierwotnie pochodzi z Ameryki Południowej, obecnie można ją spotkać w różnych regionach świata. W artykule tym przyjrzymy się bliżej temu nietypowemu gatunkowi, jego cechom charakterystycznym, zachowaniom, oraz wpływowi, jaki może mieć na środowisko.

 • Bogatka

  Bogatka najbardziej popularna z sikor

  Bogatka jest najbardziej rozpoznawalna, największa i najliczniejsza z naszych sikor, z populacją ok. 1–3 milionów par. Dźwięczna i nieco monotonna, wiosenna pieśń Bogatki, przypominająca uparcie powtarzany sygnał karetki, jest jednym z pierwszych zwiastunów wiosny. Słyszanym ją już pod koniec lutego.

 • Raniuszek (Aegithalos caudatus)

  Raniuszek (Aegithalos caudatus) - śnieżna kula z ogonem

  Raniuszek (Aegithalos caudatus) to jeden z piękniejszych ptaków, które przyciągają uwagę swoim subtelnym pióropuszem i żywymi kolorami. W tym artykule zgłębimy tajemnice fascynującego świata raniuszka Aegithalos caudatus, odkrywając, dlaczego stał się on nie tylko ozdobą ogrodów, ale także inspiracją dla miłośników przyrody i ptasiego świata.

 • Jak pozbyć się kreta

  Jak pozbyć się kreta? 7 najprostszych sposobów na kreta w ogrodzie

  Jaki jest najprostszy sposób na kreta? Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Często pytacie nas o to. Niestety kreta nie zawsze kochamy. I nic dziwnego, w ciągu jednej nocy potrafi zniszczyć gładką zieloną murawę. Przedstawiamy 7 prostych i skutecznych metod na pozbycie się tych gryzoni z naszego ogrodu.

 • Dokramianie ptaków

  Zapomnij o chlebie – jak rozsądnie karmić ptaki zimą?

  Zima to okres wyjątkowo trudny dla naszych skrzydlatych towarzyszy. Niskie temperatury i ograniczone zasoby naturalnego pożywienia sprawiają, że karmienie ptaków staje się nie tylko aktem dobroci, ale wręcz koniecznością. Jednak kluczowe jest, aby robić to mądrze i odpowiedzialnie. Jakie pokarmy wybierać, a jakich unikać?

 • Pszczoły zimą

  Jak pszczoły radzą sobie zimą?

  Nasze ukochane pszczoły, niewątpliwie kluczowe dla równowagi ekosystemu, przechodzą zimowy okres w nieco odmienny sposób niż wiele innych owadów. Jak zatem pszczoły spędzają zimę? Oto kilka fascynujących aspektów ich zimowego życia.

 • rokitnik gil

  Ptaki w ogrodzie. Jakie rośliny zwabią ptaki do ogrodu?

  Chcesz obserwować zimą ptaki przez okno. Posadź te rośliny u siebie w ogrodzie, a odwiedzą Cię nie tylko sikorki.

 • Koty są drapieżnikami, więc natura każe im zakopywać odchody. Lubią załatwiać swoje potrzeby w spokojnych miejscach, nie niepokojone przez nikogo

  Rośliny bezpieczne dla kota

  Rośliny bezpieczne dla kota? Do tej pory starałam się stworzyć listę roślin, które mogą zaszkodzić kotom. Obserwując ostatnio swojego kota, który codziennie podskubuje sobie melisę na balkonie, pomyślałam, że warto poszukać roślin, które są dla wszystkich bezpieczne, a nawet wskazane. Poznajcie je

 • Odstraszacze zwierząt

  Jak odstraszyć gołębie z balkonu?

  Jak się pozbyć gołębi siadających na balkonie lub parapecie? Warto się pośpieszyć zanim na balkonie gołębie założą gniazdo i złożą jaja. Unikniesz brudu i hałasu. Zobacz, jak sobie radzić, gdy gołębie szczególnie upodobały sobie nasz balkon?

 • Grubodziób

  Grubodziób - płochliwy ptak o silnym dziobie. Opis i występowanie

  Grubodziób ma niezwykła siłę ścisku w dziobie. Nic dziwnego, że mniejsze od szpaków ptaszki bez problemów otwierają leszczynowe orzechy albo twarde jak kamień pestki dzikich czereśni czy tarniny.

 • Świat z pszczołami i bez

  Pszczoły w ogrodzie. Jak powinien wyglądać ogród przyjazny pszczołom?

  Pszczoły w ogrodzie pojawią jeśli nie tylko będzie prowadzony bez chemii, ale również w taki sposób, by stworzyć warunki jak najbardziej korzystne dla owadów zapylających. Przystrzyżona na wysokość kilku centymetrów trawa, bez żadnych dzikich kwiatów, być może ładnie wygląda na zdjęciach, ale dla owadów zapylających jest pustynią.

 • Szerszeń azjatycki

  Szerszeń azjatycki

  Wiele osób już na samo słowo szerszeń wpada w panikę. Te duże osowate osobniki potrafią wystraszyć dźwiękiem niejednego śmiałka, ich wygląd także nie jest przyjemny dla naszego oka. W ostatnich latach coraz częściej mówi się w Polsce o szerszeniu azjatyckim. Azjatycki – to brzmi jeszcze groźniej. Czy tak jest? Przyjrzyjmy się bliżej tym osobnikom.

 • Domek dla pszczół

  Domek dla pszczół - jak zrobić?

  Z roku na rok ekologia staje się coraz ważniejszą częścią naszego życia. To w końcu decyzje podejmowane na co dzień mają istotny wpływ na stan środowiska, a coś wartościowego dla przyrody można zrobić nawet we własnym ogródku. Nietuzinkowym pomysłem, a jednocześnie rozwiązaniem eco-friendly może okazać się zbudowanie domku dla pszczół, które odpowiadają za zapylanie roślin stanowiących 1/3 naszej codziennej diety. Niestety, ich populacja w Polsce i na całym świecie maleje. Możemy zapewnić im schronienie, budując odpowiedni domek. Jeśli użyjemy do budowy bezpiecznych dla zwierząt materiałów na bazie wody, nie będzie to ani trudnie, ani też drogie zadanie.

 • Barry Blackburn shutterstock

  Motyle dzienne i nocne. Co jedzą motyle?

  W bezwietrzne, pełne słońca dni lata kolorowe chmury motyli, coraz to podrywając się do lotu, wprowadzają ożywczy powiew wśród nieruchomych ogrodowych roślin. Podpowiadamy co jedzą motyle.

 • Wiewiórka

  Wiewiórka pospolita - zaproś ją do ogrodu

  Wiewiórka pospolita jest jednym z najbardziej lubianych dzikich zwierząt. Nic dziwnego: ma miękkie rude futerko, wyraziste oczy, wdzięk i zręczność, a do tego ufność wobec człowieka.

 • komar

  Śpij spokojnie - domowe sposoby na komary

  Komary zakłócają nasz odpoczynek nie tylko w ogrodzie i na łonie natury. Wkradają się także do naszych mieszkań również tych w mieście. W czasie sezonu burzowego mogą być szczególnie dokuczliwe. Zobacz, jak się przed nimi skutecznie bronić.

 • Jeż europejski

  Jeż - jak zwabić go do ogrodu?

  Jeż to mile widziany gość i żaden gospodarz ogrodu nie powinien się zjeżyć, gdy zadomowi się u niego jeż. Trudno bowiem o drugie zwierzę, które byłoby tak niekłopotliwe i pożyteczne zarazem, a przy tym tak sympatyczne.

 • Kot to najstarsza i skuteczna metoda na myszy w domu

  Jak się pozbyć szczurów i myszy z domu (Mus musculus)

  Jesienią, gdy robi się chłodno szczury i myszy ruszają do naszych domów. Mogą się pojawić także w miejskich mieszkaniach. Jak się pozbyć szczurów i myszy?

 • Jeż w ogrodzie

  Jeże w ogrodzie. Jak pomóc jeżom? Domek dla jeża. Jak kochają się jeże?

  Jeż to sympatyczne, nieszkodliwe, a wręcz bardzo pożyteczne zwierzę, które coraz częściej potrzebują naszej pomocy. Chcecie poznać go bliżej? Dowiedzieć się co lubi, co mu zagraża i jak możemy mu pomóc. Zapraszamy do lektury artykułu!

 • Ropucha

  Ropucha zwyczajna, szara, zielona, paskówka, olbrzymia - czym się różnią?

  Widok ropuchy w przydomowym ogródku, wbrew jej niezbyt przyciągającej fizjonomii, nie powinien was martwić. Można wręcz powiedzieć, że po bliższym poznaniu jej obyczajów, możecie stać się dobrymi znajomymi i ponury wygląd przestanie mieć znaczenie. Poznajmy więc bliżej ropuchę.

 • Odpowiednie zbudowany gołębnik z wolierą zapewni ptakom bezpieczeństwo w dzień i w nocy.

  Hodowla gołębi. Gołębie pocztowe, mięsne i ozdobne

  Stado gołębi na bezchmurnym niebie - taki widok cieszy nie tylko gołębiarzy.

 • Wszystkie informacje na temat tego, jak możemy pomóc wielu owadom znajdziemy na stronie www.pszczolkamaja-ochronaowadow.pl

  Najpopularniejsze owady w Polsce

  Owady są najliczniejszą gromadą organizmów żywych na Ziemi. Szacuje się, że tylko w Polsce liczba ich gatunków sięga blisko 30 tysięcy, a precyzyjne określenie jej w skali świata nie jest na dzień dzisiejszy możliwe. Znaczenie i rola owadów w ekosystemach są niebagatelne, więc złą wiadomością jest, że wciąż dostrzegamy spadek ich liczebności i różnorodności. Co zrobić, aby najbliższe otoczenie stało się przyjazne owadom i jak wykorzystać do tego przydomowy ogródek?

 • 22765758 https bi

  Biedronki zimą czyli jak pomóc biedronkom przezimować?

  Od jesieni widuję w domu biedronki śpiące przy framugach okien? Czy one chcą tu przezimować? Co zrobić, gdy się za wcześnie obudzą? Dominika Skarga

 • 22528951 https bi

  Co jedzą motyle zimą i czy wymagają dokarmiania?

  Co jedzą motyle zimą? Zauważyłam, że jesienią motyle żywią się wyrzuconymi na kompost resztkami owoców. Czy trzeba je dokarmiać przed zimą? Joanna Kuśmider

 • Czasami mrówki uszkadzają owoce lub pąki kwiatów, chcąc dostać się do smakowitego soku czy nektaru.

  Sposób na mrówki w ogrodzie

  Mrówki w naturze są niezbędne - to darmowy serwis sprzątający, a ich pracowitość jest wręcz przysłowiowa. W ogrodzie jednak często zaczynają przeszkadzać. Jak pozbyć się mrówek, które zagnieździły się w ogrodzie i niszczą nawierzchnię podjazdu, a na dodatek zaczynają kolonizować dom? Co wtedy robić?