Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Domek dla pszczół - jak zrobić?

MP

Z roku na rok ekologia staje się coraz ważniejszą częścią naszego życia. To w końcu decyzje podejmowane na co dzień mają istotny wpływ na stan środowiska, a coś wartościowego dla przyrody można zrobić nawet we własnym ogródku. Nietuzinkowym pomysłem, a jednocześnie rozwiązaniem eco-friendly może okazać się zbudowanie domku dla pszczół, które odpowiadają za zapylanie roślin stanowiących 1/3 naszej codziennej diety. Niestety, ich populacja w Polsce i na całym świecie maleje. Możemy zapewnić im schronienie, budując odpowiedni domek. Jeśli użyjemy do budowy bezpiecznych dla zwierząt materiałów na bazie wody, nie będzie to ani trudnie, ani też drogie zadanie.

Domek dla pszczół
Domek dla pszczół
Fot. Dragon Poland

Domek dla pszczół i owadów to estetyczna konstrukcja, dzięki której pożyteczne owady między innymi takie jak pszczoły czy miesiarki zyskają dach nad głową, za co odwdzięczą Ci się, zapylając kwiaty, krzewy oraz drzewa.

Domek dla pszczół DIY

W telewizji i w internecie można znaleźć mnóstwo pomysłowych realizacji DIY z użyciem drewna. Właściwości drewna są od dawna znane i cenione, dlatego to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów w aranżacji domów i ogrodów. Ten naturalny surowiec jest nie tylko łatwy w obróbce, ale też wykonane z niego przedmioty mają wyjątkowy urok. Jednak, aby ten trwał jak najdłużej, warto nie tylko pomalować je na atrakcyjny kolor, ale również zabezpieczyć przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak słońce czy deszcz. Dobrze zabezpieczone drewno to także dobry komponent do budowy domku dla pszczół, którego lokatorzy są bardzo pożądanymi mieszkańcami każdego ogrodu.

Domek dla pszczół na balkonie - zabezpieczenie drewna

Wykonanie domku dla pszczół nie wymaga wielkich umiejętności. Potrzebne są za to odpowiednie materiały, z których powstanie solidna konstrukcja. Drewno to najlepszy materiał, z którego może być zbudowany domek dla owadów. Sprawdzi się w każdych warunkach atmosferycznych, pod warunkiem, że zostanie odpowiednio zabezpieczone. Czynniki zewnętrzne, tj. wilgoć, promienie UV, grzyby mogą powodować pękanie, pęcznienie, wysychanie, kurczenie się lub utratę właściwej barwy. Dlatego też poza odpowiednimi deskami lub gotową drewnianą skrzynką, które przydadzą się do zbudowania tej ekologicznej chatki, szczególną uwagę trzeba zwrócić na to, czym zostanie pomalowane i zabezpieczone drewno. Choć na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które mogą w tym pomóc, efektywnym rozwiązaniem może okazać się Szybkoschnąca Lakierobejca od Dragon Poland. To niezbędny produkt ochronno-dekoracyjny, gdy zamierzamy nie tylko nadać drewnu szlachetny charakter, ale również sprawić, że nie będzie się ono poddawało szkodliwym czynnikom zewnętrznym. Dzięki zaawansowanej formule 3 w 1 idealnie sprawdzi się jako produkt, który impregnuje drewno, nadaje kolor i zapewnia ochronę nawet przez 8 lat.

Nie bez znaczenia jest fakt, że lakierobejca  jest niezwykle łatwa w aplikacji ze względu na specjalistyczną, niekapiącą formułę. Do tego produkt bardzo szybko schnie - pierwsza warstwa jest sucha w dotyku już po 20 minutach. Kolejne warstwy należy nakładać co 3 godziny. Po upływie 24 godzin lakierobejca zapewnia drewnu całkowitą ochronę przed panującymi na zewnątrz warunkami atmosferycznymi. Poza tym stwarza duże pole do popisu kreatywnym majsterkowiczom. Do swoich prac mogą oni wybrać dowolny kolor. Dostępny jest m.in.

 • biała sosna skandynawska,
 • dąb jasny,
 • dąb ciemny,
 • orzech włoski,
 • mahoń,
 • szary lub wenge palisander

Malowanie i szlifowanie 

Prace wykończeniowe przy domku dla pszczół rozpoczynamy od przeszlifowania całej powierzchni, którą planujemy pomalować, potrzebny do tego będzie papier ścierny o granulacji przynajmniej „120”. Następnie dokładnie odpylamy szlifowaną bryłę, najlepiej przy pomocy miękkiej, suchej szmatki. Tak przygotowaną zewnętrzną powierzchnię możemy malować, rozpoczynamy od nałożenia cienkiej warstwy lakierobejcy, uważamy, by nie pozostawić zacieków. Po wyschnięciu pierwszej warstwy powierzchnię ponownie należy przeszlifować, odpowiedni będzie tu papier ścierny o granulacji „180”. Dzięki temu zabiegowi uzyskuje się lepszą przyczepność drugiej warstwy. Ponadto usuwa się podniesione, luźne włókna drewna, które pod wpływem wilgoci z pierwszej warstwy pęcznieją i unoszą się, tworząc coś w rodzaju "tarki". Ponownie odpylamy miękką szmatką, a potem nakładamy drugą i ostatnią warstwę lakierobejcy. Po wyschnięciu domek jest gotowy do zamontowania w ogrodzie.

Domek dla pszczół - malowanie
Domek dla pszczół - malowanie
Fot. Dragon Poland

Domek dla pszczół murarek w 5 krokach

Podpowiadamy, jak w prosty sposób zrobić drewniany domek dla pszczół w 5 krokach:

1. Narysuj projekt domku – nie musi być skomplikowany. Ważne, żeby można go było zawiesić w ciepłym i osłoniętym od wiatru miejscu, w którym pszczoły poczują się bezpieczne.

2. Przygotuj:   

 • drewnianą skrzynkę
 • kilka niedużych deseczek lub kawałków sklejki
 • materiały do wypełnienia domku, np. gałązki, łodygi bambusa lub trzcinę – wszystkie przycięte na głębokość domku
 • kątowniki i śrubki
 • szybkoschnącą lakierobejcę Dragon w dwóch kolorach – na zdjęciach wykorzystano kolor biały i ciemny dąbKrok 3:

3. Połącz ze sobą poszczególne elementy zgodnie z projektem, który został wcześniej przygotowany.

4. Starannie wyszlifuj i odpyl powierzchnię domku, żeby zmniejszyć ilość i zwiększyć przyczepność lakierobejcy.

5. Dokładnie wymieszaj lakierobejcę, aby jej kolor był jednolity. Jej nakładanie nie wymaga żadnych szczególnych umiejętności, gdyż jest ona łatwa w aplikacji. Pamiętaj jednak, aby malować zgodnie z kierunkiem słojów, co pozwoli uzyskać najbardziej atrakcyjny efekt.

 

Domek dla pszczół
Domek dla pszczół
Fot. Dragon Poland

Tak wykonany domek dla pszczół będzie nie tylko doskonałym schronieniem dla owadów, ale również piękną i trwałą ozdobą każdego ogrodu.

Szybkoschnąca Lakierobejca do drewna Dragon Poland dostępna jest w pojemnikach 200 ml, 700 ml, 2,5 L lub 5 L w sklepach stacjonarnych: m.in. OBI, PSB Mrówka, Auchan, BRICO MARCHE

Domek dla pszczół murarek - cena

Jeśli ważny jest dla nasz los pszczół murarek, a nie mamy drygu do "ręcznych robótek" można, gotowe zabezpieczone lub do samodzielnego zabezpieczenia domki dla pszczół, kupić w ogrodniczych sklepach stacjonarnych, internetowych lub na serwisach aukcyjnych.  Ceny zależne są od ich wielkości i jakości wykonania. Najtańsze można kupić od 35 zł. 

Domek dla pszczół
Domek dla pszczół - cena 35 zł
Fot. Allegro/od laki_kwietne
Domek dla pszczół murarek
Domek dla pszczół murarek - wys. 57 cm. Cena: ok 109 zł
Fot. Allegro/mazur2007pl

Różne gatunki pszczół - domki takie same?

Różne gatunki pszczół mają różne wymagania dotyczące swoich siedlisk, w tym domków dla pszczół. Chociaż ogólna koncepcja domków dla pszczół może być podobna, szczegóły mogą się różnić w zależności od gatunku pszczół, które chcesz przyciągnąć do swojego ogrodu. Pszczoły różnych gatunków i w zależności od sposobu gniazdowania używają różnorodnych materiałów do zabezpieczania wejścia do swoich gniazd. Mogą to być glina, przeżute części roślin, kawałki liści, glina, piasek, małe kamienie, wydzieliny gruczołów lub żywica drzewna. Istnieją również niektóre gatunki pszczół, które konstruują swoje gniazda, wykładając je wyciętymi kawałkami maku.

 • Pszczoły miodne (Apis mellifera): Pszczoły miodne są hodowane przez pszczelarzy, którzy zapewniają im specjalne drewniane ula, które służą jako domki dla pszczół. Ul jest zaprojektowany w taki sposób, aby zapewnić pszczolom odpowiednie warunki życia, jak miejsce na miód, zasób pyłku i miejsce do składania jaj przez królową pszczół.
 • Pszczoły samotne: Wiele gatunków pszczół samotnych, takich jak pszczoły murarki, miesiarki, nożycówki, preferuje różne typy domków. Pszczoły murarki potrzebują otworów lub rurek, 
 • Trzmiele, zazwyczaj preferują one naturalne gniazda, takie jak stare gryzonie nory, opuszczone ptasie gniazda lub wykopywane jamy pod ziemią.

Podsumowując, domki dla pszczół różnią się w zależności od gatunku pszczół, które chcesz przyciągnąć. Ważne jest, aby zapoznać się z konkretnymi wymaganiami siedliskowymi danego gatunku pszczół i dostosować domki dla pszczół do ich potrzeb.

  Więcej o:

Skomentuj:

Domek dla pszczół - jak zrobić?