Zwierzęta

  • 22765758 https bi

    Biedronki zimą czyli jak pomóc biedronkom przezimować?

    Od jesieni widuję w domu biedronki śpiące przy framugach okien? Czy one chcą tu przezimować? Co zrobić, gdy się za wcześnie obudzą? Dominika Skarga

  • 22528951 https bi

    Co jedzą motyle zimą i czy wymagają dokarmiania?

    Co jedzą motyle zimą? Zauważyłam, że jesienią motyle żywią się wyrzuconymi na kompost resztkami owoców. Czy trzeba je dokarmiać przed zimą? Joanna Kuśmider

  • Czasami mrówki uszkadzają owoce lub pąki kwiatów, chcąc dostać się do smakowitego soku czy nektaru.

    Sposób na mrówki w ogrodzie

    Mrówki w naturze są niezbędne - to darmowy serwis sprzątający, a ich pracowitość jest wręcz przysłowiowa. W ogrodzie jednak często zaczynają przeszkadzać. Jak pozbyć się mrówek, które zagnieździły się w ogrodzie i niszczą nawierzchnię podjazdu, a na dodatek zaczynają kolonizować dom? Co wtedy robić?

  • Największy na świecie domek dla owadów

    Największy na świecie domek dla owadów w Warszawie. Padł rekord Guinnessa

    To jest największa taka „budowla” na świecie. Z okazji Międzynarodowego Dnia Różnorodności Biologicznej deweloperzy złączyli siły i pokazali największy w historii dom dla owadów. Obiekt składający się z blisko 150 modułowych, mniejszych domków stanął na płycie Czerniakowskiej w Warszawie. Część domków trafi docelowo na wszystkie warszawskie osiedla Skanska: Holm House, Osiedle Mickiewicza, Park Skandynawia i Jaśminowy Mokotów.

  • Lacerta agilis

    Jakie jaszczurki mieszkają w Polsce? Zagadkowe jaszczurki

    Mamy w naszym kraju cztery gatunki jaszczurek. Jednej od lat nikt nie widział, druga nie jest do jaszczurki podobna i często uchodzi za jadowitą żmiję, a pozostałe dwie są ze sobą mylone. Niby raptem tylko cztery małe jaszczureczki, a tyle zagadek! Obecność jaszczurek w ogrodzie to dowód na ekologicznie czyste środowisko. A wszyscy takiego potrzebujemy. Życzę miłych obserwacji!

  • Dorosłe zające żyją średnio 5 lat. Z biologicznego punktu widzenia to krótko, ale są celem polowań niemal wszystkich ssaków i ptaków drapieżnych, a także naszych domowych psów i kotów.

    Zając w ogrodzie i w sadzie. Jak postępować, gdy dostrzeżemy na działce młode zające?

    O tym, że nasz ogród odwiedzają zające możemy dowiedzieć się w dwojaki sposób. Jeśli zajrzymy do naszego sadu (pracowicie posadzonego ubiegłej jesieni), albo dla przykładu na zagon z borówką amerykańską, może się okazać, że każde drzewko, jakie wsadziliśmy, ma bardzo dokładnie obgryzioną korę (do mniej więcej metra wysokości) oraz obgryzione wszystkie gałęzie, a borówki właściwie w ogóle już nie widać. Tak, wtedy wiemy już, że nasz ogród odwiedzają zające - głodne i spragnione świeżo wyrosłych gałązek i delikatnej kory młodych drzew, które to dary nieoczekiwanie pojawiły się w ich okolicy, gdy były najbardziej potrzebne (w czasie mroźnej zimy i na głodnym przedwiośniu).

  • Dzik - i młody (na zdjęciu), i stary - potrafi być bardzo szybki, ale na krótkich dystansach

    Dzik jest dziki?

    Dziki mogą się pojawić w miejskim ogrodzie i nieźle narozrabiać. Co sprowadza do nas dziki?

  • Ogród przyjazdy pszczołom

    Ogród przyjazny pszczołom

    Stworzenie ogrodu czy balkonu przyjaznego pszczołom i innym pożytecznym owadom nie wymaga dużego wysiłku. Trzeba pamiętać o kilku kluczowych zasadach. W realizacji planu pomogą nam narzędzia do wysiewu i sadzenia roślin. Liczą się chęci i przekonanie, że działamy w słusznej dla naszej planety sprawie. Zatem dbajmy o różnorodność w naszych ogrodach, siejmy kwiaty i pomóżmy pszczołom przetrwać i znaleźć dom.

  • Karmnik

    Jak zbudować karmnik ?

    Zima jest dla ptaków trudnym czasem, w którym trudno o pożywienie. Warto rozważyć założenie karmnika i wspomóc naszych latających przyjaciół w przetrwaniu mrozów. Stworzenie prostej konstrukcji, za pomocą łatwych w obsłudze urządzeń, będzie przyjemnym zajęciem na wolne popołudnie lub weekend. Zanim się za to zabierzemy, dobrze jest dowiedzieć się, jak zrobić to dobrze i przypadkiem nie zaszkodzić skrzydlatym mieszkańcom naszej okolicy.

  • Ćmy. Fruczak gołąbek to najczęściej spotykany polski 'koliber'. Chętnie odwiedza nie tylko osty, ale również floksy i pelargonie

    Fruczak gołąbek czyli polski koliber

    Fruczak to ani koliber ani gołąbek tylko owad z rodziny zawisakowatych (Sphingidae), który umie machać skrzydłami kilka tysięcy razy na minutę, przez co potrafią zawisać nieruchomo w powietrzu wydają przy tym furkoczący dźwięk - podobnie jak kolibry.

  • pies, rośliny

    Rośliny trujące dla psów

    Rośliny trujące dla psa można spotkać nie tylko w domu i na spacerze. Niektórzy nasi pupile podczas prac ogrodowych próbują nam nawet "pomagać" - pogłębiając dołki przy sadzeniu roślin, czy rozkopując świeżo posadzone okazy. Pamiętajmy, że niektóre rośliny są dla nich szkodliwe. Sprawdźcie, które rośliny mogą poważnie zaszkodzić waszemu psu.

  • Jerzyki

    Jakie ptaki odlatują na zimę

    Jesień to świetny czas na obserwacje ptaków. Niektóre szykują się do odlotu, inne zatrzymują się u nas w drodze na południe.

  • Zaskroniec jest doskonałym pływakiem - pływa z głową uniesioną nad powierzchnią. Potrafi także nieźle nurkować.

    Zaskroniec zwyczajny. Nie bójcie się zaskrońca

    Zaskroniec to wąż całkowicie niegroźny, a bardzo pożyteczny. Niestety, nasz atawistyczny strach przed tym, co pełza, często bierze górę nad rozsądkiem...

  • Karmnik z dużej butelki można wykonać także jak na zdjęciu. Otwór w ściance powinien umożliwiać ptakom swobodny dostęp do ziarna.

    Karmnik dla ptaków

    Zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie przyda nam się porządny karmnik. Podpowiadamy jak go zrobić by dobrze służył ptakom.

  • mole

    Mole ubraniowe. Jak się pozbyć moli ubraniowych

    Mole ubraniowe kiedy już pojawią się w mieszkaniu, bardzo trudno się ich pozbyć. Można jednak z nimi walczyć i skutecznie chronić swoje ubrania. Jakie są skuteczne sposoby na pozbycie się moli z szafy?

  • 8881076 https bi

    Lis w ogrodzie i w mieście

    Lis w ogrodzie? Jeszcze dziesięć lat temu wydawałoby się to zupełnie niemożliwe. Dziś nie tylko odwiedza ogrody, ale potrafi nawet w nich zamieszkać. A z drapieżnika stał się wszystkożercą!

  • Samica świetlika (robaczka świętojańskiego) wspina się na rośliny, siada na wierzchołku i odwraca odwłok bokiem do góry, eksponując trzy jego segmenty zaopatrzone w narządy świetlne. Samice drugiego rodzaju " iskrzyka " przebywają zwykle tylko na ściółce.

    Dlaczego świetliki świecą?

    Robaczek świętojański w ciepłe, letnie noce zapalaj swoje latarenki, ciesząc przyrodników, poetów i... nas wszystkich.

  • Trzmiel rudy buszujący po kwiatach kozłka lekarskiego.

    Buczące trzmiele

    Uważane są za owady sympatyczne, chociaż traktuje się je z dystansem ze względu na duże rozmiary i niejasne skojarzenia z żądłem. Nie wszyscy wiedzą, że są pożyteczne.

  • 21765032 https bi

    Jaskółki w Polsce. Dymówki, oknówki, brzegówki - czym się różnią

    Jaskółki - co roku z radosnym oczekiwaniem wypatrujemy tych uroczych ptaków. Ich pełen wdzięku podniebny taniec to najlepszy znak, że nastała wiosna.

  • sarna

    Sarna czy to samica jelenia?

    Sarny są piękne, smukłe i zgrabne, a na dodatek lubiane przez wszystkich. Nawet gdy pasą się na polach i zjedzą trochę zboża, i tak rolnicy im to wybaczają. Bo jak tu się gniewać na tak piękne zwierzęta?

  • Kuny są wszędobylskie, ciekawskie i towarzyskie. Co niestety oznacza, że za jednym osobnikiem pod nasz dach mogą trafić kolejne

    Jak się pozbyć się kuny z domu?

    Kuna to sympatyczne zwierzątko z uroczym pyszczkiem i szaro-brązowym futrem. W naturze występuje kuna domowa i kuna leśna, czyli tumak. Jedną od drugiej odróżnia się po kształcie białej plamy na piersiach.

  • Biała kakadu szybko przywiązuje się do opiekuna, ale też potrzebuje sporo uwagi. Pozostawiona na dłużej bez opieki, może spowodować zniszczenia, a nawet samookaleczenie.

    Papugi - gadające ptaki

    Są piękne, towarzyskie i chętne do nauki. Papugi można nauczyć powtarzania różnych dźwięków, pamiętajmy jednak, że to nie zabawki, ale wrażliwe stworzenia.

  • Biedronki azjatyckie

    Jak odróżnić biedronkę azjatycką od polskiej biedronki

    W naszym kraju żyją aż 74 gatunki biedronek, mają dwie, pięć lub siedem kropek. 14 lat temu do naszych rodzimych biedronek dołączyły niebezpieczne biedronki azjatyckie, których populacja wciąż się powiększa. Jak je rozpoznać?

  • Zięba

    Zięba ptak

    Zięba to nasz najliczniejszy ptak, a cała jej krajowa populacja szacowana jest na 5-10 milionów par. Zamieszkują lasy, parki, sady i duże ogrody. W rozwidleniach gałęzi budują bardzo ładne, miękkie i dobrze zamaskowane mchami i porostami gniazda. Wiele z nich wygląda jak małe dzieła sztuki.

  • Wróbel

    Wróbel zwyczajny

    Wróble - ostatnio znowu zrobiło się o nich głośno. Tym razem nie dlatego, że są, ale dlatego, że ich nie ma, a w najlepszym razie bardzo szybko ubywa. Są już miasta, z których zniknęły całe kolonie. W Europie stosunkowo najlepsza sytuacja jest jeszcze w bardzo zielonym Berlinie i o dziwo w Paryżu. Od 2010 roku, w dniu 20 marca, świętujemy Światowy Dzień Wróbla. Wszystkiego najlepszego!

  • ŻURAWIE lecą w kluczach lub skośnych szeregach, wydając donośny głos zwany klangorem.

    Jakie ptaki powracają na wiosnę do Polski

    Ptaki przylatujące na wiosnę z niecierpliwością już wypatrujemy ...tych, które spędziły zimę w ciepłych krajach. To prawdziwy sygnał, że nastała wiosna.

  • KOGUT RASA BIALOCZOB POLSKI BIALY KURA PTAK ZWIERZE DROB OZDOBNY FOT. WLADYSLAW KWIATKOWSKI PUBLIKACJA KWIETNIK NR 8 (104) - 8.2003 SLOWA KLUCZOWE: PTAKI ROLNICTWO ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA KWIETNIK NR 8 (104) - CZASOPISMA

    Kury ozdobne

    Kury ozdobne, w przeciwieństwie do typowych niosek czy kurcząt brojlerów, to oryginalne ptaki o ciekawym upierzeniu.

  • Sierpówka

    Sierpówka (Streptopelia decaocto) - gołąb w ogrodzie

    Sierpówka - po czym ją poznać? Delikatny, pełen wdzięku gołąb, mniejszy od gołębia miejskiego. Popielato-beżowy, z różowawym nalotem na piersi, charakterystyczną, czarną, sierpowatą obwódką z tyłu szyi oraz ciemnoczerwonym okiem. Jak wszystkie gołębie, żywi się pokarmem roślinnym. Zimą chętnie zagląda do karmników

  • mandarynki

    Kaczki [Przegląd odmian]. Jak hodować kaczki?

    Kaczki są mało kłopotliwe i dosyć łatwo się oswajają. Do życia potrzebują wody, ale zwykle zadowolą nawet niedużym zbiornikiem.

  • Rudzik

    Rudzik w zimowym ogrodzie

    Rudzik jest wielkości wróbla, ale z charakterystyczną dla rodziny drozdów, wyprostowaną sylwetką oraz ze sterczącym i bardzo ruchliwym ogonem. Jest to jeden z naszych najliczniejszych ptaków – każdej wiosny ponad 2 miliony rudzików decyduje się na trudny związek, aby wychować kolejne pokolenie małych żołnierzy i żołnierek.