Zwierzęta

  • 21765032 https bi

    Jaskółki w Polsce. Dymówki, oknówki, brzegówki - czym się różnią

    Jaskółki - co roku z radosnym oczekiwaniem wypatrujemy tych uroczych ptaków. Ich pełen wdzięku podniebny taniec to najlepszy znak, że nastała wiosna.

  • sarna

    Sarna czy to samica jelenia?

    Sarny są piękne, smukłe i zgrabne, a na dodatek lubiane przez wszystkich. Nawet gdy pasą się na polach i zjedzą trochę zboża, i tak rolnicy im to wybaczają. Bo jak tu się gniewać na tak piękne zwierzęta?

  • Kuny są wszędobylskie, ciekawskie i towarzyskie. Co niestety oznacza, że za jednym osobnikiem pod nasz dach mogą trafić kolejne

    Jak się pozbyć się kuny z domu?

    Kuna to sympatyczne zwierzątko z uroczym pyszczkiem i szaro-brązowym futrem. W naturze występuje kuna domowa i kuna leśna, czyli tumak. Jedną od drugiej odróżnia się po kształcie białej plamy na piersiach.

  • Biała kakadu szybko przywiązuje się do opiekuna, ale też potrzebuje sporo uwagi. Pozostawiona na dłużej bez opieki, może spowodować zniszczenia, a nawet samookaleczenie.

    Papugi - gadające ptaki

    Są piękne, towarzyskie i chętne do nauki. Papugi można nauczyć powtarzania różnych dźwięków, pamiętajmy jednak, że to nie zabawki, ale wrażliwe stworzenia.

  • Jak pozbyć się kreta

    Kret - 7 sposobów jak się go pozbyć z ogrodu

    Kreta nie zawsze kochamy. I nic dziwnego; w ciągu jednej nocy potrafi zniszczyć gładką zieloną murawę. Zebraliśmy najskuteczniejsze sposoby na pozbycie się go z ogrodu.

  • Biedronki azjatyckie

    Jak odróżnić biedronkę azjatycką od polskiej biedronki

    W naszym kraju żyją aż 74 gatunki biedronek, mają dwie, pięć lub siedem kropek. 14 lat temu do naszych rodzimych biedronek dołączyły niebezpieczne biedronki azjatyckie, których populacja wciąż się powiększa. Jak je rozpoznać?

  • Zięba

    Zięba ptak

    Zięba to nasz najliczniejszy ptak, a cała jej krajowa populacja szacowana jest na 5-10 milionów par. Zamieszkują lasy, parki, sady i duże ogrody. W rozwidleniach gałęzi budują bardzo ładne, miękkie i dobrze zamaskowane mchami i porostami gniazda. Wiele z nich wygląda jak małe dzieła sztuki.

  • Wróbel

    Wróbel zwyczajny

    Wróble - ostatnio znowu zrobiło się o nich głośno. Tym razem nie dlatego, że są, ale dlatego, że ich nie ma, a w najlepszym razie bardzo szybko ubywa. Są już miasta, z których zniknęły całe kolonie. W Europie stosunkowo najlepsza sytuacja jest jeszcze w bardzo zielonym Berlinie i o dziwo w Paryżu. Od 2010 roku, w dniu 20 marca, świętujemy Światowy Dzień Wróbla. Wszystkiego najlepszego!

  • ŻURAWIE lecą w kluczach lub skośnych szeregach, wydając donośny głos zwany klangorem.

    Jakie ptaki powracają na wiosnę do Polski

    Ptaki przylatujące na wiosnę z niecierpliwością już wypatrujemy ...tych, które spędziły zimę w ciepłych krajach. To prawdziwy sygnał, że nastała wiosna.

  • Grubodziób

    Grubodziób czyli grubodziób zwyczajny

    Grubodziób ma niezwykła siłę ścisku w dziobie. Nic dziwnego, że mniejsze od szpaków ptaszki bez problemów otwierają leszczynowe orzechy albo twarde jak kamień pestki dzikich czereśni czy tarniny.

  • KOGUT RASA BIALOCZOB POLSKI BIALY KURA PTAK ZWIERZE DROB OZDOBNY FOT. WLADYSLAW KWIATKOWSKI PUBLIKACJA KWIETNIK NR 8 (104) - 8.2003 SLOWA KLUCZOWE: PTAKI ROLNICTWO ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA KWIETNIK NR 8 (104) - CZASOPISMA

    Kury ozdobne

    Kury ozdobne, w przeciwieństwie do typowych niosek czy kurcząt brojlerów, to oryginalne ptaki o ciekawym upierzeniu.

  • Sierpówka

    Sierpówka (Streptopelia decaocto) - gołąb w ogrodzie

    Sierpówka - po czym ją poznać? Delikatny, pełen wdzięku gołąb, mniejszy od gołębia miejskiego. Popielato-beżowy, z różowawym nalotem na piersi, charakterystyczną, czarną, sierpowatą obwódką z tyłu szyi oraz ciemnoczerwonym okiem. Jak wszystkie gołębie, żywi się pokarmem roślinnym. Zimą chętnie zagląda do karmników

  • mandarynki

    Kaczki [Przegląd odmian]. Jak hodować kaczki?

    Kaczki są mało kłopotliwe i dosyć łatwo się oswajają. Do życia potrzebują wody, ale zwykle zadowolą nawet niedużym zbiornikiem.

  • Rudzik

    Rudzik w zimowym ogrodzie

    Rudzik jest wielkości wróbla, ale z charakterystyczną dla rodziny drozdów, wyprostowaną sylwetką oraz ze sterczącym i bardzo ruchliwym ogonem. Jest to jeden z naszych najliczniejszych ptaków – każdej wiosny ponad 2 miliony rudzików decyduje się na trudny związek, aby wychować kolejne pokolenie małych żołnierzy i żołnierek.

  • Kowalik

    Dokarmianie ptaków - 7 najważniejszych zasad dokarmiania

    Dokarmianie ptaków zimą jest bardzo ważne. Nie możemy zimą zapomnieć, które zimę spędzają w Polsce. Jeśli zdecydujemy się na powieszenie karmnika nie zapominajmy o regularnym go wypełnianiu. Ptaki zapamiętają nasz ogród balkon jako stołówkę i będą regularnie przylatywać. Latem nie zapomną o nas i pomogą nam pozbyć się niechcianych insektów.

  • Bogatka

    Bogatka najbardziej popularna z sikor

    Bogatka jest najbardziej rozpoznawalna, największa i najliczniejsza z naszych sikor, z populacją ok. 1–3 milionów par. Dźwięczna i nieco monotonna, wiosenna pieśń Bogatki, przypominająca uparcie powtarzany sygnał karetki, jest jednym z pierwszych zwiastunów wiosny. Słyszanym ją już pod koniec lutego.

  • Wróbel

    Wróbel był pierwszym ptakiem

    Wróbel z archiwistycznego punktu widzenia niemal dosłownie był pierwszym ptakiem... był bowiem jednym z pierwszych, których Mistrz Linneusz, ojciec systematyki, metodycznie opisał i którem nadał tzw. nazwę gatunkową. A był to rok 1758. Początkowo nazwa ta brzmiała Fringilla domestica, ale bardzo szybko przemianowano ją na Passer domesticus. I słusznie! Bo Passer po łacinie oznacza małego, aktywnego ptaszka. Domesticus - po prostu domowy. I tak już zostało – praktycznie we wszystkich językach.

  • Mrówki broniąkolonii mszyc przed biedronką - ich wrogiem - bo też korzystają z rosy miodowej.

    Biedronki w Polsce. Pożyteczne owady

    Biedronki to chyba najbardziej lubiane owady. Potocznie nazywane bożymi krówkami są lubiane nawet przez dzieci. Nie wszyscy wiedzą jednak że to prawdziwie tajna broń ogrodnika

  • Sójka

    Sójka nie wybiera się za morze…

    Sójka jest jak kalejdoskop: w zależności od tego czy zobaczymy ją w locie, czy charakterystycznie podskakującą na ziemi, wyda nam się albo ruda, albo czarno-biała, albo (zaryzykujmy) błękitna!... Charakteru dodają jej zawadiackie wąsiska solidarnie noszone przez obie płci i śmiałe, świdrujące spojrzenie.

  • Ćmy. Imponujące grzebieniaste czułki samca potwory buczynówki pełnią funkcję nosa służącego do wykrywania feromonów samicy

    Ćmy. Sekrety nocnych motyli

    Ćmy nie cieszą się tak wielką sympatią i zainteresowaniem jak motyle dzienne. A przecież są równie ciekawe - a czasami także urodziwe...

  • Szpaki

    Szpak ptak jaki jest nie każdy widzi

    Na szpaki można liczyć. To one zamieszkały w pierwszej budce lęgowej, którą jako mały chłopiec wywiesiłem na naszej stodole. Marzyłem wtedy, żeby na własne oczy zobaczyć piękną wilgę, albo nieuchwytnego kulika, ale w Strzelęcinie, mojej rodzinnej wsi, ani w dostępnej dla mnie okolicy, nie miałem na to szans. Za to każdej wiosny mogłem ich posłuchać. Podobnie jak wielu innych ptaków, których nigdy nie widziałem. Dzięki szpakom!

  • Koty są drapieżnikami, więc natura każe im zakopywać odchody. Lubią załatwiać swoje potrzeby w spokojnych miejscach, nie niepokojone przez nikogo

    Rośliny bezpieczne dla kota

    Rośliny bezpieczne dla kota? Do tej pory starałam się stworzyć listę roślin, które mogą zaszkodzić kotom. Obserwując ostatnio swojego kota, który codziennie podskubuje sobie melisę na balkonie, pomyślałam, że warto poszukać roślin, które są dla wszystkich bezpieczne, a nawet wskazane. Poznajcie je

  • Jeśli bardzo lubimy spacery boso po trawie, wybierajmy godziny popołudniowe, kiedy kleszcze są najmniej aktywne.

    Kleszcze. Jak wyglądają i jak sobie z nimi rodzić

    Kleszcze od lat są zagrożeniem dla naszego zdrowia i naszych zwierząt. Już wczesną wiosną można odnotować pierwsze ugryzienia. Kleszcze mągą przenosić groźne dla zdrowia, bakterie, wirusy i pierwotniaki.

  • Świnka kanapowa to szczyt hipsterskiej mody.

    Świnka domowa miniaturowa. Skąd się bierze coraz większa popularność świnek miniaturek?

    Świnki domowe mają masę zalet. Inteligencją często dorównują małpom i potrafią być przeurocze. Nic dziwnego, że świnki stają się coraz bardziej popularne. I to nie tylko w chlewiku.

  • Taniec godowy żurawi można zaobserwować nie tylko w okresie lęgowym - ptaki wykonują go nawet podczas wędrówek.

    Żurawie w Polsce

    Żurawie dobierają się w pary na całe życie - są symbolem miłości, wierności i oddania. Obserwując je, można się wiele nauczyć.

  • Sprawdzone sposoby na muszki owocówki

    Muszki owocówki. Jak się ich pozbyć

    Muszki owocówki to palący problem każdego właściciela kuchni - zwłaszcza latem. Wystarczy zostawić na stole owoce i natychmiast pojawiają maleńkie muszki. Potem rozmnażają się z prędkością światła i trudno się ich pozbyć. Na szczęście jest kilka sposobów jak sobie z nimi radzić.

  • Czarna pszczoła

    Czarne pszczoły czyli zadrzechnie fioletowe znów pojawiły się w Polsce

    Czarne pszczoły mogą wzbudzać strach, ale nie bójmy się ich. Zadrzechnie fioletowe to bardzo rzadki i cenny gatunek pszczół, który poza oryginalnym wyglądem niczym nie różnią się od tych które już znamy.

  • Ul dla pszczół

    Ul dla pszczół w ogrodzie

    Ul dla pszczół to podstawy warunek ich funkcjonowania w ogrodzie. Moja wizyta w skansenie w Łowiczu i niezwykła kolekcja uli, którą tam zobaczyłam zainspirowała mnie do napisania artykułu o pszczołach. Zobaczcie jak możemy im pomóc.

  • koty

    Roślinne odstraszacze kotów

    Lubimy koty, ale nie w ogrodzie! Czworonogi mogą tam wyrządzić wiele szkód. Jeżeli więc nie chcesz oglądać rozkopanych grządek i wąchać zapachu kocich odchodów, koniecznie posadź rośliny, których zwierzęta nie znoszą.

  • Siatka balkonowa dla kotów

    Siatka na balkon dla kota. Jak wybrać najlepszą?

    Każdy kto kocha koty powinien pomyśleć o ich bezpieczeństwie. Zwłaszcza Ci którzy mieszkają w bloku i posiadają balkon powinni go porządnie zabezpieczyć siatką.