Zwierzęta

  • Kowalik

    Dokarmianie ptaków - 7 najważniejszych zasad dokarmiania

    Dokarmianie ptaków zimą jest bardzo ważne. Nie możemy zimą zapomnieć, które zimę spędzają w Polsce. Jeśli zdecydujemy się na powieszenie karmnika nie zapominajmy o regularnym go wypełnianiu. Ptaki zapamiętają nasz ogród balkon jako stołówkę i będą regularnie przylatywać. Latem nie zapomną o nas i pomogą nam pozbyć się niechcianych insektów.

  • Wróbel

    Wróbel był pierwszym ptakiem

    Wróbel z archiwistycznego punktu widzenia niemal dosłownie był pierwszym ptakiem... był bowiem jednym z pierwszych, których Mistrz Linneusz, ojciec systematyki, metodycznie opisał i którem nadał tzw. nazwę gatunkową. A był to rok 1758. Początkowo nazwa ta brzmiała Fringilla domestica, ale bardzo szybko przemianowano ją na Passer domesticus. I słusznie! Bo Passer po łacinie oznacza małego, aktywnego ptaszka. Domesticus - po prostu domowy. I tak już zostało – praktycznie we wszystkich językach.

  • Mrówki broniąkolonii mszyc przed biedronką - ich wrogiem - bo też korzystają z rosy miodowej.

    Biedronki w Polsce. Pożyteczne owady

    Biedronki to chyba najbardziej lubiane owady. Potocznie nazywane bożymi krówkami są lubiane nawet przez dzieci. Nie wszyscy wiedzą jednak że to prawdziwie tajna broń ogrodnika

  • Sójka

    Sójka nie wybiera się za morze…

    Sójka jest jak kalejdoskop: w zależności od tego czy zobaczymy ją w locie, czy charakterystycznie podskakującą na ziemi, wyda nam się albo ruda, albo czarno-biała, albo (zaryzykujmy) błękitna!... Charakteru dodają jej zawadiackie wąsiska solidarnie noszone przez obie płci i śmiałe, świdrujące spojrzenie.

  • Ćmy. Imponujące grzebieniaste czułki samca potwory buczynówki pełnią funkcję nosa służącego do wykrywania feromonów samicy

    Ćmy. Sekrety nocnych motyli

    Ćmy nie cieszą się tak wielką sympatią i zainteresowaniem jak motyle dzienne. A przecież są równie ciekawe - a czasami także urodziwe...

  • Szpaki

    Szpak ptak jaki jest nie każdy widzi

    Na szpaki można liczyć. To one zamieszkały w pierwszej budce lęgowej, którą jako mały chłopiec wywiesiłem na naszej stodole. Marzyłem wtedy, żeby na własne oczy zobaczyć piękną wilgę, albo nieuchwytnego kulika, ale w Strzelęcinie, mojej rodzinnej wsi, ani w dostępnej dla mnie okolicy, nie miałem na to szans. Za to każdej wiosny mogłem ich posłuchać. Podobnie jak wielu innych ptaków, których nigdy nie widziałem. Dzięki szpakom!

  • Jeśli bardzo lubimy spacery boso po trawie, wybierajmy godziny popołudniowe, kiedy kleszcze są najmniej aktywne.

    Kleszcze. Jak wyglądają i jak sobie z nimi rodzić

    Kleszcze od lat są zagrożeniem dla naszego zdrowia i naszych zwierząt. Już wczesną wiosną można odnotować pierwsze ugryzienia. Kleszcze mągą przenosić groźne dla zdrowia, bakterie, wirusy i pierwotniaki.

  • Świnka kanapowa to szczyt hipsterskiej mody.

    Świnka domowa miniaturowa. Skąd się bierze coraz większa popularność świnek miniaturek?

    Świnki domowe mają masę zalet. Inteligencją często dorównują małpom i potrafią być przeurocze. Nic dziwnego, że świnki stają się coraz bardziej popularne. I to nie tylko w chlewiku.

  • Taniec godowy żurawi można zaobserwować nie tylko w okresie lęgowym - ptaki wykonują go nawet podczas wędrówek.

    Żurawie w Polsce

    Żurawie dobierają się w pary na całe życie - są symbolem miłości, wierności i oddania. Obserwując je, można się wiele nauczyć.

  • Sprawdzone sposoby na muszki owocówki

    Muszki owocówki. Jak się ich pozbyć

    Muszki owocówki to palący problem każdego właściciela kuchni - zwłaszcza latem. Wystarczy zostawić na stole owoce i natychmiast pojawiają maleńkie muszki. Potem rozmnażają się z prędkością światła i trudno się ich pozbyć. Na szczęście jest kilka sposobów jak sobie z nimi radzić.

  • Czarna pszczoła

    Czarne pszczoły czyli zadrzechnie fioletowe znów pojawiły się w Polsce

    Czarne pszczoły mogą wzbudzać strach, ale nie bójmy się ich. Zadrzechnie fioletowe to bardzo rzadki i cenny gatunek pszczół, który poza oryginalnym wyglądem niczym nie różnią się od tych które już znamy.

  • Ul dla pszczół

    Ul dla pszczół w ogrodzie

    Ul dla pszczół to podstawy warunek ich funkcjonowania w ogrodzie. Moja wizyta w skansenie w Łowiczu i niezwykła kolekcja uli, którą tam zobaczyłam zainspirowała mnie do napisania artykułu o pszczołach. Zobaczcie jak możemy im pomóc.

  • koty

    Roślinne odstraszacze kotów

    Lubimy koty, ale nie w ogrodzie! Czworonogi mogą tam wyrządzić wiele szkód. Jeżeli więc nie chcesz oglądać rozkopanych grządek i wąchać zapachu kocich odchodów, koniecznie posadź rośliny, których zwierzęta nie znoszą.

  • Siatka balkonowa dla kotów

    Siatka na balkon dla kota. Jak wybrać najlepszą?

    Każdy kto kocha koty powinien pomyśleć o ich bezpieczeństwie. Zwłaszcza Ci którzy mieszkają w bloku i posiadają balkon powinni go porządnie zabezpieczyć siatką.

  • KRET

    Cztery sposoby, jak pozbyć się kreta.

    Krety objęte są ochroną - nie wolno ich zabijać. Nie oznacza to jednak, że zwierzęta te mogą bezkarnie buszować po naszej działce. Można je przepędzić lub po prostu złapać i wynieść poza granicę posesji.

  • Ptaki polski

    W mieście żyje mnóstwo ptaków. Czym je karmić , by im nie zaszkodzić?

    Miasto jest naturalnym miejscem występowania wielu gatunków ptaków. Każdy z nich wymaga indywidualnego traktowania. Podpowiadamy co powinna zawierać idealna dieta dla każdego z nich.

  • Gesi FOT. DANIEL PACH / URZAD MARSZALKOWSKI

    Co zamiast psa w ogrodzie. Uwaga! Zła gęś

    Kto nie chce mieć w ogrodzie psa, niech zdecyduje się na gęś. To ptak niezwykle czujny, nawet w nocy. Udomowiony i pilnujący ogrodu swym głośnym gęganiem powiadomi o nadchodzącym gościu lub intruzie. Przypominamy, że to właśnie gęsi uratowały Rzym, ostrzegając swoim krzykiem straże.

  • 17243454 https bi

    Jak zwabić ptaki do ogrodu?

    Owoce i nasiona pozostające na roślinach jesienią i zimą to wspaniała stołówka dla skrzydlatych gości.

  • Kury w ogrodzie

    Kury w ogrodzie. Jak zrobić odpowiedni kurnik?

    Nasze kury jedzą to, co lubią, żyją wygodnie i chyba są szczęśliwe. Znoszą jajka, które nie mają sobie równych, a my chronimy je przed głodem, chłodem i drapieżcami.

  • LETNIA SKŁADANA BUDA - przewiewna, ale chroni przed kaprysami pogody. Obok jej gospodarz.

    Pies w ogrodzie

    Żółte plamy na trawie, stratowane kwiaty, wykop zamiast pięknej róży... Czyja to robota? Twojego psa!

  • Cenimy nasze kury nie tylko za jajka. Dla ogrodnika pożyteczna jest też ich ściółka. To ogromnie wartościowy dodatek do kompostu.

    Kury w ogrodzie

    Lubię poranki, gdy przez oszroniony ogród idę dosypać ziaren do karmnika. Mogę odetchnąć po długim sezonie.

  • Dla ptaków roztapiam w rondlu kostkę czystego niesolonego smalcu, a w mikserze kruszę kilka suchych kromek pełnoziarnistego chleba. Mieszam to wszystko z ćwiartką kilograma rozdrobnionego łuskanego słonecznika. Masę tłuszczową dzielę na porcje, i odkładam, by stężały w lodówce. Potem stopniowo wynoszę je do karmnika.

    Pokarm dla ptaków. Czym karmić ptaki?

    Jak przygotować dania do ptasiej stołówki - podpowiada ekspertka

  • Domek na zimę dla biedronek

    ZADBAJMY O BIEDRONKI

    Te owady pomagają nam w walce ze szkodnikami, np. mszycami. Pomóżmy im przetrwać zimę

  • 19836985 https bi

    Królik, a może zając?

    Te dwa sympatyczne zwierzątka kojarzone są z wiosną i świętami wielkanocnymi. Ale w ogrodzie mogą stać się prawdziwym utrapieniem.

  • 19973356 https bi

    Królik, a może zając?

    Te dwa sympatyczne zwierzątka kojarzone są z wiosną i świętami wielkanocnymi. Ale w ogrodzie mogą stać się prawdziwym utrapieniem.

  • wiosenne tokowanie bażantów to wspaniały, spektakl pełen dynamizmu.

    Bażant w ogrodzie

    Bażant przybył do nas przed laty, ale zadomowił się na tyle dobrze, że dziś spotykany jest powszechnie na polach i łąkach. A czasem zagląda też do naszych ogrodów.

  • 12.10.2005 WARSZAWA

    Karmniki dla ptaków. Gospoda pod chmurką

    Masz karmnik dla ptaków w ogrodzie lub na balkonie? Jeśli w zimie ptaki na naszym balkonie znajdą coś do jedzenia i picia, odwiedzą go bez specjalnego zaproszenia.

  • Łątka, podobnie jak inne ważki, nie pogardzi posiłkiem z komara

    Pożyteczne owady - mali pomocnicy ogrodnika

    Pszczoły cieszą się powszechną sympatią jako owady pożyteczne. Jest jednak także wiele innych stworzeń, które na różne sposoby ?pomagają? nam w ogrodzie

  • ŻURAWIE lecą w kluczach lub skośnych szeregach, wydając donośny głos zwany klangorem.

    Ptaki powracają na wiosnę

    Z niecierpliwością wypatrujemy ptaków, które spędziły zimę w ciepłych krajach. To prawdziwy sygnał, że nastała wiosna.

  • 21.02.2009 LODZ , PARK PONIATOWSKIEGO , ZIMA , KOWALIK FOT. MALGORZATA KUJAWKA / AGENCJA GAZETA SLOWA KLUCZOWE: PTAKI

    Dokarmiaj i obserwuj ptaki

    Ptaki to nasi sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami i chwastami - przez cały rok zjadają naprawdę dużo jaj, larw i osobników dorosłych różnych owadów oraz wiele nasion chwastów. Niestety podczas dużych opadów śniegu i silnych mrozów mają utrudniony dostęp do pokarmu i wtedy warto je dokarmiać, aby przetrwały bez uszczerbku zimę i pomagały nam w ogrodzie wiosną i latem. Zobacz jakich gatunków można się spodziewać przy karmniku i dowiedz się jaki pokarm wykładać dla nich.