Zwierzęta
Dokarmianie ptaków - 7 najważniejszych zasad dokarmiania
Dokarmianie ptaków zimą jest bardzo ważne. Nie możemy zimą zapomnieć, które zimę spędzają w Polsce. Jeśli zdecydujemy się na powieszenie karmnika nie zapominajmy o regularnym go wypełnianiu. Ptaki zapamiętają nasz ogród balkon jako stołówkę i będą regularnie przylatywać. Latem nie zapomną o nas i pomogą nam pozbyć się niechcianych insektów.
Wróbel był pierwszym ptakiem
Wróbel z archiwistycznego punktu widzenia niemal dosłownie był pierwszym ptakiem... był bowiem jednym z pierwszych, których Mistrz Linneusz, ojciec systematyki, metodycznie opisał i którem nadał tzw. nazwę gatunkową. A był to rok 1758. Początkowo nazwa ta brzmiała Fringilla domestica, ale bardzo szybko przemianowano ją na Passer domesticus. I słusznie! Bo Passer po łacinie oznacza małego, aktywnego ptaszka. Domesticus - po prostu domowy. I tak już zostało – praktycznie we wszystkich językach.
Biedronki w Polsce. Pożyteczne owady
Biedronki to chyba najbardziej lubiane owady. Potocznie nazywane bożymi krówkami są lubiane nawet przez dzieci. Nie wszyscy wiedzą jednak że to prawdziwie tajna broń ogrodnika
Sójka nie wybiera się za morze…
Sójka jest jak kalejdoskop: w zależności od tego czy zobaczymy ją w locie, czy charakterystycznie podskakującą na ziemi, wyda nam się albo ruda, albo czarno-biała, albo (zaryzykujmy) błękitna!... Charakteru dodają jej zawadiackie wąsiska solidarnie noszone przez obie płci i śmiałe, świdrujące spojrzenie.
Ćmy. Sekrety nocnych motyli
Ćmy nie cieszą się tak wielką sympatią i zainteresowaniem jak motyle dzienne. A przecież są równie ciekawe - a czasami także urodziwe...
Szpak ptak jaki jest nie każdy widzi
Na szpaki można liczyć. To one zamieszkały w pierwszej budce lęgowej, którą jako mały chłopiec wywiesiłem na naszej stodole. Marzyłem wtedy, żeby na własne oczy zobaczyć piękną wilgę, albo nieuchwytnego kulika, ale w Strzelęcinie, mojej rodzinnej wsi, ani w dostępnej dla mnie okolicy, nie miałem na to szans. Za to każdej wiosny mogłem ich posłuchać. Podobnie jak wielu innych ptaków, których nigdy nie widziałem. Dzięki szpakom!
Kleszcze. Jak wyglądają i jak sobie z nimi rodzić
Kleszcze od lat są zagrożeniem dla naszego zdrowia i naszych zwierząt. Już wczesną wiosną można odnotować pierwsze ugryzienia. Kleszcze mągą przenosić groźne dla zdrowia, bakterie, wirusy i pierwotniaki.
Świnka domowa miniaturowa. Skąd się bierze coraz większa popularność świnek miniaturek?
Świnki domowe mają masę zalet. Inteligencją często dorównują małpom i potrafią być przeurocze. Nic dziwnego, że świnki stają się coraz bardziej popularne. I to nie tylko w chlewiku.
Żurawie w Polsce
Żurawie dobierają się w pary na całe życie - są symbolem miłości, wierności i oddania. Obserwując je, można się wiele nauczyć.
Muszki owocówki. Jak się ich pozbyć
Muszki owocówki to palący problem każdego właściciela kuchni - zwłaszcza latem. Wystarczy zostawić na stole owoce i natychmiast pojawiają maleńkie muszki. Potem rozmnażają się z prędkością światła i trudno się ich pozbyć. Na szczęście jest kilka sposobów jak sobie z nimi radzić.
Czarne pszczoły czyli zadrzechnie fioletowe znów pojawiły się w Polsce
Czarne pszczoły mogą wzbudzać strach, ale nie bójmy się ich. Zadrzechnie fioletowe to bardzo rzadki i cenny gatunek pszczół, który poza oryginalnym wyglądem niczym nie różnią się od tych które już znamy.
Ul dla pszczół w ogrodzie
Ul dla pszczół to podstawy warunek ich funkcjonowania w ogrodzie. Moja wizyta w skansenie w Łowiczu i niezwykła kolekcja uli, którą tam zobaczyłam zainspirowała mnie do napisania artykułu o pszczołach. Zobaczcie jak możemy im pomóc.
Roślinne odstraszacze kotów
Lubimy koty, ale nie w ogrodzie! Czworonogi mogą tam wyrządzić wiele szkód. Jeżeli więc nie chcesz oglądać rozkopanych grządek i wąchać zapachu kocich odchodów, koniecznie posadź rośliny, których zwierzęta nie znoszą.
Siatka na balkon dla kota. Jak wybrać najlepszą?
Każdy kto kocha koty powinien pomyśleć o ich bezpieczeństwie. Zwłaszcza Ci którzy mieszkają w bloku i posiadają balkon powinni go porządnie zabezpieczyć siatką.
Cztery sposoby, jak pozbyć się kreta.
Krety objęte są ochroną - nie wolno ich zabijać. Nie oznacza to jednak, że zwierzęta te mogą bezkarnie buszować po naszej działce. Można je przepędzić lub po prostu złapać i wynieść poza granicę posesji.
W mieście żyje mnóstwo ptaków. Czym je karmić , by im nie zaszkodzić?
Miasto jest naturalnym miejscem występowania wielu gatunków ptaków. Każdy z nich wymaga indywidualnego traktowania. Podpowiadamy co powinna zawierać idealna dieta dla każdego z nich.
Co zamiast psa w ogrodzie. Uwaga! Zła gęś
Kto nie chce mieć w ogrodzie psa, niech zdecyduje się na gęś. To ptak niezwykle czujny, nawet w nocy. Udomowiony i pilnujący ogrodu swym głośnym gęganiem powiadomi o nadchodzącym gościu lub intruzie. Przypominamy, że to właśnie gęsi uratowały Rzym, ostrzegając swoim krzykiem straże.
Jak zwabić ptaki do ogrodu?
Owoce i nasiona pozostające na roślinach jesienią i zimą to wspaniała stołówka dla skrzydlatych gości.
Kury w ogrodzie. Jak zrobić odpowiedni kurnik?
Nasze kury jedzą to, co lubią, żyją wygodnie i chyba są szczęśliwe. Znoszą jajka, które nie mają sobie równych, a my chronimy je przed głodem, chłodem i drapieżcami.
Pies w ogrodzie
Żółte plamy na trawie, stratowane kwiaty, wykop zamiast pięknej róży... Czyja to robota? Twojego psa!
Kury w ogrodzie
Lubię poranki, gdy przez oszroniony ogród idę dosypać ziaren do karmnika. Mogę odetchnąć po długim sezonie.
Pokarm dla ptaków. Czym karmić ptaki?
Jak przygotować dania do ptasiej stołówki - podpowiada ekspertka
ZADBAJMY O BIEDRONKI
Te owady pomagają nam w walce ze szkodnikami, np. mszycami. Pomóżmy im przetrwać zimę
Królik, a może zając?
Te dwa sympatyczne zwierzątka kojarzone są z wiosną i świętami wielkanocnymi. Ale w ogrodzie mogą stać się prawdziwym utrapieniem.
Królik, a może zając?
Te dwa sympatyczne zwierzątka kojarzone są z wiosną i świętami wielkanocnymi. Ale w ogrodzie mogą stać się prawdziwym utrapieniem.
Bażant w ogrodzie
Bażant przybył do nas przed laty, ale zadomowił się na tyle dobrze, że dziś spotykany jest powszechnie na polach i łąkach. A czasem zagląda też do naszych ogrodów.
Karmniki dla ptaków. Gospoda pod chmurką
Masz karmnik dla ptaków w ogrodzie lub na balkonie? Jeśli w zimie ptaki na naszym balkonie znajdą coś do jedzenia i picia, odwiedzą go bez specjalnego zaproszenia.
Pożyteczne owady - mali pomocnicy ogrodnika
Pszczoły cieszą się powszechną sympatią jako owady pożyteczne. Jest jednak także wiele innych stworzeń, które na różne sposoby ?pomagają? nam w ogrodzie
Ptaki powracają na wiosnę
Z niecierpliwością wypatrujemy ptaków, które spędziły zimę w ciepłych krajach. To prawdziwy sygnał, że nastała wiosna.
Dokarmiaj i obserwuj ptaki
Ptaki to nasi sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami i chwastami - przez cały rok zjadają naprawdę dużo jaj, larw i osobników dorosłych różnych owadów oraz wiele nasion chwastów. Niestety podczas dużych opadów śniegu i silnych mrozów mają utrudniony dostęp do pokarmu i wtedy warto je dokarmiać, aby przetrwały bez uszczerbku zimę i pomagały nam w ogrodzie wiosną i latem. Zobacz jakich gatunków można się spodziewać przy karmniku i dowiedz się jaki pokarm wykładać dla nich.