Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Bogatka najbardziej popularna z sikor

Pressland, Jacek Karczewski, Ptaki Polskie

Bogatka jest najbardziej rozpoznawalna, największa i najliczniejsza z naszych sikor, z populacją ok. 1–3 milionów par. Dźwięczna i nieco monotonna, wiosenna pieśń Bogatki, przypominająca uparcie powtarzany sygnał karetki, jest jednym z pierwszych zwiastunów wiosny. Słyszanym ją już pod koniec lutego.

Bogatka
Bogatka
Fot. Cezary Krokosz

Po czym poznać Bogatkę?

Co najmniej wielkości wróbla, intensywnie żółta na brzuchu i piersiach z wyraźnym, czarnym pasem biegnącym przez środek, który u dojrzałych samczyków jest zwykle szerszy, niż u samiczek.

Białe poliki mocno kontrastują z czarnymi obwódkami i taką samą czapeczką. Plecy i skrzydła żółtozielone z niebieskimi dodatkami. Tak, pospolite sikory bogatki, to jedne z naszych najbardziej kolorowych i najbardziej ekstrawaganckich ptaków. Odważne, przedsiębiorcze i wszędobylskie. Najłatwiejsze do zaobserwowania zimą, gdy licznie odwiedzają karmniki. Chętnie gnieżdżą się w budkach lęgowych, dziuplach i wszelkich zakamarkach przypominających dziuple, takich jak szczeliny w murach lub chociażby słupki ogrodzeniowe. Jak wiele innych ptaków, Bogatki to prawdziwi pogromcy owadów.

Zamień kwiatki na bogatki

Bogatka głos

Dźwięczna choć monotonna piosenka przypomina uparcie powtarzany sygnał karetki i jest jednym z pierwszych zwiastunów wiosny. Usłyszymy ją najpóźniej już pod koniec lutego..

Bogatka - dlaczego warto ją mieć w ogrodzie?

Bo jest ruchliwa, przedsiębiorcza, kolorowa, mało płochliwa, mało wymagająca i pasjami zajada się owadami i ich larwami. Jak wiele innych ptaków – prawdziwa pogromczyni owadów. Jedna rodzina sikor, potrzebuje w sezonie aż 75 kg gąsienic!!!

W mieście żyje mnóstwo ptaków. Czym je karmić , by im nie zaszkodzić?

Bogatka, Modraszka, Czubatka..

Na zdjęciach poniżej przy budkach widać Bogatkę oraz Modraszkę (bliska kuzynka!)
Oprócz tych popularnych sikorek, przy karmniku możemy wkrótce spotykać również Sikorę Ubogą, Czubatkę, Sosnówkę lub Czarnogłówkę.

Jak zwabić ptaki do ogrodu?

Bogtaka
Bogatka
Fot. Aneta Bywalec

Co przyciągnie Bogatkę do Twojego ogrodu?

Dojrzałe drzewa, krzewy, budki lęgowe lub nisze, które mogłyby je zastąpić, zimą pozostawiane na drzewach owoce, kupki liści na ziemi i karmnik.

Już w okresie października / listopada warto powiesić w ogrodzie budkę dla Sikorki ( i nie tylko!). Ptaki często wykorzystują takie budki, aby schronić się zimą przed mrozem. Wiosną stanie się na domem dla kolejnych pokoleń…

Tekst jest częścią kampanii Ogród na pTAK! prowadzonej przez stowarzyszenie Ptaki Polskie, które zachęca do tworzenia ogrodów przyjaznych Przyrodzie.

Na stronie https://ogrod.ptakipolskie.pl/ znaleźć można porady na każdy miesiąc, zdjęcia, opisy ptaków i roślin. Wszystko po to, aby stworzyć w ogrodach miejsca przyjazne ptakom, motylom, pszczołom i innym sąsiadom.

Zapraszamy również na:

jestemnapTAK.pl

bukietzpol.pl

nocsow.pl
sklepnapTAK.pl

    Więcej o:

Skomentuj:

Bogatka najbardziej popularna z sikor