Rośliny
Aster gawędka (Aster amellus )
Aster gawędka (Aster amellus ) to dość rzadko uprawiany wieloletni aster bylinowy (jesienny) kwitnie od lipca do października. Idealnie nadaje się na jesienne bukiety.
Aster krzaczasty
Aster krzaczasty (Symphyotrichum dumosus, Aster dumosus ) to wieloletnia roślina zielna, zimotrwała, tworzy rozłogi. Pędy wzniesione, mocne i zdrewniałe, miękko owłosione. Liście lancetowate, całobrzegie. Kwiaty zebrane w wiechy, języczkowate- białe lub liliowo-niebieskie, rurkowate- żółte
Aster alpejski (Aster alpinus)
Aster alpejski (Aster alpinus) - wieloletnia roślina zielna, zimotrwała o rozłożystym i kępiastym pokroju, owłosiona. Łodygi wzniesione. Liście odziomkowe szaro-zielone, tworzą rozety, liście pędowe siedzące i wąsko-lancetowate. Kwiaty pojedyncze, języczkowate-białe, fioletowe lub różowe, rurkowate- żółte.
Zamiokulkas zamiolistny - Zamioculcas zamiifolia
Zamiokulkas zamiolistny to "żelazny" kwiat doniczkowy - wytrzymały na niedostatek wody, światła i wilgoci w powietrzu, odporny na szkodniki. Zamiokulkas, który na światowych giełdach kwiatowych pojawił się przed około jedenastu laty, a w naszych kwiaciarniach osiem lat temu, w szybkim tempie staje się równie popularny jak dracena czy juka.
Perukowce - krzewy dla niecierpliwych
Perukowców nie sposób pomylić z innymi krzewami. Każdego lata pokrywa je gęsta mgiełka, którą trudno zdefiniować - czy to kwiaty, czy owocostany, a może jeszcze coś innego?
Rącznik pospolity
Niewiele jednorocznych roślin potrafi w ciągu sezonu osiągnąć ponad 2 m wysokości. Do takich rekordzistów należy rącznik pospolity. Jego ozdobą są głównie ogromne dłoniaste liście – zielone bądź purpurowe.
Migdałowiec i jego kuzyni. Drzewa i krzewy ozdobne
Migdały! Budzą szczególnie wiele miłych, słodkich (choć przecież mogą być i gorzkie), płochych i przyjemnych myśli. Bo to i ?niebieskie migdały?, bujanie myślą jakby z chmurką na niebieskim niebie, i czyjeś piękne migdałowe oczy...
Żylistek
Żylistek (Deutzia Thunb.) to krzew ozdobny z rodziny hortensjowatych. Obejmuje około 70 gatunków. W naturze występuje w Azji Wschodniej i Środkowej oraz w Ameryce Środkowej. W polskich ogrodach nadal rzadko spotykany, chociaż, ze względu na łatwą uprawę i piękne kwitnienie, zdobywa coraz więcej zwolenników.
Jak wyhodować własnego migdałowca w Polsce
Zamiast myśleć o niebieskich migdałach, warto migdały jeść - choćby dla zdrowia. W ciepłych rejonach kraju można spróbować ich uprawy w ogrodzie.
Jeżyny. Uprawa i pielęgnacja i właściwości jeżyn. Ciekawe przepisy na przetwory z jeżyn
Jeżyny mają bardzo pyszne i wartościowe owoce. Niektóre ich krzewy nie mają kolców, a nowe polskie odmiany wytrzymują mrozy.
Jesień pełna kwiatów i kolorów - byliny kwitnące jesienią
Jesienny ogród może się mienić nie tylko ognistymi barwami liści. Jest wiele roślin rozwijających kwiaty właśnie o tej porze. Przede wszystkim należy ich szukać pomiędzy bylinami. Oto najładniejsze z nich kwitnące jesienią.
Paciorecznik. Jak pielęgnować kannę przez cały rok
Paciorecznik czyli kanna wiosną odrasta od ziemi, ale już latem góruje nad innymi roślinami. Nieprzerwanie przez cały sezon rozwija okazałe kwiaty w ognistych kolorach.
Żurawki. Rośliny do cienia pełne kolorów
Żurawki oczarowały mnie barwami liści i tym, że zimą, gdy cały ogród śpi, wciąż mienią się kolorami. Ich kuzynki żuraweczki też są piękne, choć jesienią otrząsają się z liści.
Wrzosy w domu i w ogrodzie. Uprawa, sadzenie, pielęgnacja wrzosów
Wrzosy ?Jeśli chcemy mieć w ogrodzie wrzosy, trzeba je posadzić właśnie teraz. Ich uprawa nie sprawia trudności, bo są dobrze przystosowane do zasiedlania nawet mało przyjaznych terytoriów.
Zimowit - jesienny krokus
Zimowit jesienny przypomina popularnego krokusa, ale kwitnie u progu jesieni. Liście zaś wypuszcza wiosną.
Srebrne rośliny [Przegląd roślin]
Srebro jest w cenie, także na rabatach. Srebrzyste liście, które nie boją się mrozu, w sezonie stanowią elegancką oprawę kwiatów, zimą harmonizują z bielą śniegu.
Starzec Rowleya (Senecio rowleyanus) - uprawa i podlewanie
Często nie zdajemy sobie sprawy, że niektóre doniczkowe sukulenty są krewniakami pięknych cynerarii. Przedstawiamy starce. Natura obdarzyła je ogromną plastycznością. Rezultaty metamorfoz roślin zwanych starcami są zadziwiające.
Barwinek różowy (Catharanthus roseus)
Katarantus różowy kwitnie latem i nawet podczas upałów lśni świeżością, zachwycając licznymi kwiatami i żywozielonymi liśćmi.
Dzbanecznik - Nepenthes
Czy roślina może upolować fruwające stworzenia? Dzbanecznik to potrafi dzięki liściom-pułapkom.
Powojnik pnący (Clematis Vitalba)
Powojnik pnący to jeden z ulubionych powojników ogrodników ponieważ nie ma specjalnych wymagań glebowych ani stanowiskowych. Dobrze znosi wiatr i jest mrozoodporny. Jego zaletą i równocześnie wadą jest to że jest ekspansywny i szybko rośnie.
Kwiaty kwitnące w sierpniu czyli byliny kwitnące latem [Przegląd gatunków]
Kwiaty kwitnące w sierpniu sprawiają, że wiele rabat najefektowniej wygląda w sierpniu. To dzięki kwitnącym teraz bylinom, które tworzą barwne widowisko.
Kaktusy i sukulenty - zasady pielęgnacji
Kaktusy to tylko jedna z grup sukulentów. Te rośliny fascynują wiele osób. Warto poznać potrzeby kaktusów zanim zdecydujemy się założyć choćby niewielką ich kolekcję. Bardzo lubimy mieć w domu różnego typu sukulenty, ponieważ, jak niektórzy mówią, "nie trzeba ich wcale podlewać". Oczywiście nie jest to prawdą. Tylko właściwe nawadnianie pozwoli cieszyć się naprawdę pięknymi, zdrowymi i kwitnącymi roślinami. Poznanie pochodzenia i naturalnego środowiska występowania sukulentów z pewnością ułatwi ich uprawę.
Powojniki - burza kwiatów
Kwitnące powojniki wyglądają wprost zjawiskowo. Ich pielęgnacja nie jest trudna, a niektóre odmiany prawie nie wymagają opieki.
Rozwar wielkokwiatowy (Platycodon grandiflorus). Uprawa i pielęgnacja rozwaru w ogrodzie
Kwiaty rozwaru można by łatwo pomylić z dzwonkiem, gdyby nie ich zabawne pąki, które wyglądają jak wznoszące się do nieba baloniki.
Najpiękniejsze niebieskie kwiaty
Niebieskie kwiaty można znaleźć pośród roślin jednorocznych i bylin, a nawet, choć nieliczne, wśród krzewów i pnączy. Nie jest ich wiele, a na dodatek tajemniczą sprawą jest to, że nasze oko często widzi je inaczej niż obiektyw aparatu fotograficznego Na zdjęciu często niebieskie barwy nie są czyste, ale lekko wpadające w odcień fioletowy, choć w rzeczywistości jest inaczej.
Rośliny o czarnych kwiatach ? Czy to możliwe?
Wydają się czarne, ale...to tylko złudzenie. Rośliny nie tworzą czarnego barwnika.
Rośliny w odcieniach błękitu i fioletu - w stylu śródziemnomorskim
Fioletowe kwiaty? Kwitnące zioła to nieodłączny element rozgrzanych słońcem zakątków śródziemnomorskich i romantycznych ogrodów angielskich. Przywołują wspomnienia z wakacji. Zatrzymajmy te wspomnienia we własnym ogrodzie - wśród rabat wypełnionych kępami wonnych ziół, delektując się zapachem lawendy i szałwii
Dziury w liściach funkii
Mam w ogrodzie funkie. Latem zauważyłam dziury w ich liściach i wysuszone fragmenty liści. Co jest tego przyczyną i jak zwalczyć tego szkodnika?
Robinia akacjowa. Drzewo atrakcyjne cały rok. Uprawa robinii
Robinia akacjowa po pierwszym przymrozku zrzuca liście. Zimą jej nagie gałęzie zdobią strąki. W maju znów okrywa się liśćmi, a w czerwcu kwiatami o wspaniałym zapachu.
Wiąz holenderski 'Wredei'
Wiąz holenderski 'Wredei' to jedno z niewielu drzew liściastych, które przez cały sezon ożywia ogród ciepłą żółtą barwą.