Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Paciorecznik. Jak pielęgnować kannę przez cały rok

tekst: dr Magdalena Narkiewicz, Alicja Gawryś, KJ

Paciorecznik czyli kanna wiosną odrasta od ziemi, ale już latem góruje nad innymi roślinami. Nieprzerwanie przez cały sezon rozwija okazałe kwiaty w ognistych kolorach.

Paciorecznik
Paciorecznik
Shutterstock

Paciorecznik ogrodowy na rabatę i do pojemnika

Pacioreczniki często sadzi się w centrum trawnika, chętnie eksponuje je na kwietniku przed domem - nie tylko z powodu urody, ale także wytrwałości w kwitnieniu, które trwa zwykle od lipca do pierwszych przymrozków. Lubią je pracownicy zieleni miejskiej, zwłaszcza w uzdrowiskach, gdzie są sadzone przy deptakach i fontannach.

Paciorecznik ogrodowy - kiedy sadzić

Paciorecznik wymaga słonecznego stanowiska i żyznej gleby, dlatego przed przesadzeniem podrośniętych okazów z doniczek do gruntu podłoże na rabacie wzbogacamy dobrze rozłożonym kompostem albo granulowanym obornikiem. Ważny jest też odczyn gleby (pH), który powinien wynosić 6,5-7. Warto zapewnić roślinom miejsce zaciszne, aby wiatr nie poszarpał liści.

Uprawę należy rozpocząć wczesną wiosną (w marcu) w doniczce, apotem przesadzić do gruntu. Gęstość sadzenia zależy od siły wzrostu danej odmiany, ale zwykle rośliny rozmieszczamy co 50-60 cm.

Pacioreczniki regularnie podlewamy (z wyjątkiem okresów deszczowych), a w kilka tygodni po posadzeniu zaczynamy dokarmiać nawozem płynnym do roślin kwitnących. Zabiegi powtarzamy co 8-10 dni, aż do końca sierpnia.

W miarę przekwitania obrywamy kwiaty, co pobudza rośliny do tworzenia nowych pąków.

Paciorecznik ogrodowy - kwitnienie

Kanna kwitnie od lipca do pierwszych przymrozków.

Paciorecznik ogrodowy - odmiany

Swą polską nazwę paciorecznik zawdzięcza kształtowi nasion, które przypominają kuliste paciorki. Łacińska nazwa Canna znaczy "trzcina" i odnosi się do wzniesionego pokroju rośliny. Możemy też używać spolszczonej wersji tej nazwy - kanna.

Obecnie uprawiane liczne odmiany paciorecznika powstały w wyniku wielokrotnego krzyżowania ze sobą różnych gatunków, a także mieszańców tej rośliny. Jednym z wyjściowych był paciorecznik indyjski (C. indica) pochodzący z Półwyspu Indyjskiego. Inne gatunki (m.in. C. glauca, C. coccinea, C. iridiflora) wywodzą swój rodowód z tropikalnych rejonów obu Ameryk.
 
Ciekawe odmiany:

  • 'Black Knight'
  • 'Stuttgart'
  • 'Tropikana'
  • 'Striped Beauty' 'Cleopatra'
  • 'Lucifer'
  • 'Russian Red'
  • 'Picasso'
  • 'Wyoming'
  • 'Pretoria'
  • 'Orange Beauty'

Paciorecznik indyjski

Ogrodowe odmiany pochodzą zwykle od paciorecznika indyjskiego (Canna indica). Te, które dorastają do wysokości 2 m, zwykle sadzi się w centrum rabat w otoczeniu niższych kwiatów lub w jednorodnych grupach na trawnikach. Niższe - bo są także zaledwie półmetrowe odmiany - najlepiej prezentują się w pojemnikach na tarasach i balkonach.

Paciorecznik wodny

Canna glauca dorasta do 1,2-1,5 m i przez całe lato tworzy długie kwiatostany. Rośliny te uprawiamy w dużych pojemnikach z żyzną ziemią. Jesienią wyjmujemy je wraz z pojemnikami z wody i umieszczamy na zimę w pomieszczeniu o temperaturze kilku stopni. Bryła korzeniowa powinna być stale wilgotna.

Gdy paciorecznik słabo kwitnie, może to być spowodowane chorobą wirusową. Innym jej objawem są zniekształcone liście i kwiaty. Takie egzemplarze trzeba wyrywać i niszczyć, by choroba się nie rozprzestrzeniała. Trzeba też przeglądać kłącza w przechowalni - te, na których pojawią się brązowe plamy, trzeba wyrzucić. Pozostałe zaprawiamy Topsinem M 500, mocząc je w roztworze o stężeniu 0,05%.

Canna
Canna glauca to gatunek wodny. Dorasta do 1,2-1,5 m i przez całe lato tworzy długie kwiatostany.
Fot. Wiesław Gawryś
    Więcej o:

Skomentuj:

Paciorecznik. Jak pielęgnować kannę przez cały rok