Rośliny
Wiąz holenderski 'Wredei'
Wiąz holenderski 'Wredei' to jedno z niewielu drzew liściastych, które przez cały sezon ożywia ogród ciepłą żółtą barwą.
Gunnera olbrzymia. Uprawa olbrzymiego rabarbaru w ogrodzie
Gunnera w tropikach roślina ta osiąga monstrualne rozmiary. W naszym klimacie rekordów nie bije, ale też jest olbrzymia, bo z łatwością potrafi przerosnąć człowieka. Jej uprawa to wyzwanie, równie jak ona ogromne.
Rojniki i rozchodniki w ogrodzie - piękności nieco gruboskórne
Niewiele bylin ogrodowych potrafi przetrwać suszę tak dobrze jak rojniki i rozchodniki. Są łatwe w uprawie, a natura nie poskąpiła im urody.
Największe byliny czyli wysokie rośliny ogrodowe
Niektóre byliny potrafią przewyższyć rozmiarami niejeden krzew. Oprócz słusznych gabarytów, często wyróżnia je także niebanalna uroda.
Szachownica cesarka, cesarska korona. Jak uprawiać szachownice?
Zwieńczona zielonym pióropuszem cesarska korona majestatycznie wznosi się ponad łany innych kwiatów. Ale jej kuzynki szachownice, choć nieco mniej okazałe, również mogą być efektowną ozdobą ogrodu.
Irysy (kosaćce) – uprawa, sadzenie, pielęgnacja irysów w ogrodzie
Irysy, można posadzić niemal wszędzie: nad wodą i w suchych, skalnych ogródkach, na rabatach i w pojemnikach. Wybór odmian jest niezliczony, a kwiaty mają niezwykłe barwy i bajeczne kształty.
Mak wschodni. Uprawa i pielęgnacja maku
Mak wschodni pyszni się ogromnymi kwiatami. Nie mdleje od słońca i nie domaga się wody, ale czasem ugina się pod ciężarem pękatych pąków.
Czyściec wełnisty [Uprawa i pielęgnacja]
Delikatne, srebrzystoszare liście czyśćca wełnistego są miękkie i przypominają kawałki pluszu. Gdy jego kępki się rozrosną, tworzą na rabacie zwarty, gęsty dywan.
Dąb (Quercus) w ogrodzie
Sadząc dąb, możemy być niemal pewni, że będzie służył naszym wnukom i prawnukom. Drzewa te słyną bowiem z długowieczności. Dąb jest królem drzew. Majestatyczny, długowieczny i obdarzony solarną mocą dzieli się z nami swoją siłą.
Trzmielina oskrzydlona (Euonymus alatus)
Trzmielina oskrzydlona jesienią zachwyca szkarłatem liści. Do tego oferuje oryginalne detale - "kolczyki" owoców i korkowe "skrzydełka" wyrastające na gałązkach.
Pigwowiec - niezwykła roślina
Pigwowce są piękne i mogą w ogrodzie pełnić wiele funkcji, a ich owoce są doskonałe na przetwory.
Egzotyczna męczennica (passiflora)
Kwiaty passiflory przywołują jeśli nie obraz raju, to wspaniałych tropików. Kojarzone są też z symboliką Męki Pańskiej. To egzotyczne pnącze może nam służyć do ozdoby pokoi i balkonów.
Świdośliwa kanadyjska (Amelanchier canadensis), inaczej zwana świdośliwą Lamarcka. Uprawa i pielęgnacja
Świdośliwa to roślinny kameleon, który z pewnością podbije serce niejednego właściciela ogrodu. Obecnie obserwujemy swoisty come back rośliny. W Europie zachodniej świdośliwa Lamarcka znana była już w XVIII w., a jej suszone owocki zastępowały ludziom drogie rodzynki. Zaś w ojczyźnie rośliny Indianie od wieków zbierali owocki świdośliwy z dziko rosnących krzewów. Jedli je na surowo, suszyli na zimę i dodawali do suszonego, konserwowanego w tłuszczu mięsa bizonów.
Wawrzynek wilczełyko
Wawrzynek wilczełyko ma swoje tajemnice. Rośliny do ozdoby naszych ogrodów nie muszą pochodzić z odległych krajów. Z powodzeniem możemy je zastąpić gatunkami występującymi w polskich lasach czy na łąkach, takimi jak na przykład wawrzynek wilczełyko.
Hortensja pnąca i pachnąca (Hydrangea anomala subsp. petiolaris)
Dzięki umiejętności wspinaczki hortensja pnąca swoimi splotami może okrywać pnie drzew i mury. Kwitnie bujnie - i zawsze na biało.
Irysy - ciekawe odmiany kosaćców
Najniższe ledwo wystają ponad ziemię, najwyższe osiągają półtora metra. Który wybrać z tak wielu pięknie kwitnących irysów?
Niecierpki - rośliny do cienia
Kto chociaż raz posadził na balkonie niecierpki, dobrze wie, jak efektownie ożywiają zacienione miejsca. Do kolekcji wypróbowanych już odmian co roku dołączają nowe, coraz ciekawsze.
Piwonie krzewiaste (Paeonia suffruticosa) - królewskie krzewy ozdobne
Piwonie krzewiaste to jedne z najszlachetniejszych roślin, jakie można uprawiać w ogrodzie. Rośliny dla koneserów i ludzi cierpliwych, którzy wiedzą, że warto długo czekać, by w końcu cieszyć się kwiatami o olśniewającej urodzie
Berberys - jak go uprawiać ? Najpiękniejsze odmiany berberysów
Berberysy bardzo wyszlachetniały i stale przybywa ich odmian. Prezentują się świetnie przez cały rok, ale najpiękniej wyglądają jesienią.
Nostrzyk biały (Melilotus albus) -uprawa, nasiona, kiełkowanie, własciwości
Ta pospolita roślina z rodziny bobowatych w środowisku naturalnym rośnie w Europie jak i Afryce Północnej, Ameryce, Azji, Australii i Nowej Zelandii. W Polsce nostrzyk biały jest najczęściej spotykany na ugorach.
Goździk brodaty (Dianthus barbatus)
Goździk brodaty to najlepszy wybór dla tych, którzy lubią miłe zapachy . Jego uprawa nie wymaga wielu starań, a w zamian roślina przez całe lato będzie obdarzać swego opiekuna efektownymi kwiatami, których woń nie ma sobie równych.
Tkanka pod korą - łyko. Co warto o nim wiedzieć?
Dlaczego samochody zaparkowane latem pod lipami będą pokryte lepką substancją? Czy człowiek może się żywić brzozą lub świerkiem?Powyższe pytania wydają się niezwiązane ze sobą, jednak jest coś co je łączy - łyko.
Wilec Ipomoea - stanowisko, uprawa, zastosowanie
Wilce to trochę niedocenione rośliny, a przecież mogą nam oddać nieocenione usługi – gatunki pnące przy dekoracji ogrodzeń, altan i balkonów, a wilec ziemniaczany w kompozycjach pojemnikowych.
Forsycja. Krzewy kwitnące na żółto
Forsycje lubią złoto. Wiosną całe obsypują się jaskrawożółtymi kwiatami, a niektóre złociste desenie mają też i na liściach.
Morele i brzoskwinie. Uprawa i pielęgnacja w ogrodzie
Morele i brzoskwinie pięknie kwitną i rodzą pyszne owoce. Przyjemność ich spożywania jest jeszcze większa, gdy pochodzą z własnego ogródka.
Najwcześniejsze azalie i różaneczniki
Co zrobić, by do naszego ogrodu wiosna przychodziła szybko i to w pełnej krasie? Posadźmy różaneczniki, które zaczynają kwitnąć, gdy tylko stopnieją śniegi!
Krokusy, przebiśniegi, ranniki i inne zwiastuny wiosny - najwcześniej kwitnące rośliny. Posadź je w ogrodzie.
Zwiastuny wiosny : oto rośliny, które rozpoczynają wegetację najwcześniej ze wszystkich. W tym roku bardzo mroźny luty nieco opóźnił ich rozwój, ale bywają lata, że przy łagodnej zimie kwitną już pod koniec stycznia. Jeśli posadzimy je w swoich ogrodach, to będziemy mogli cieszyć się oznakami wiosny od pierwszych jej chwil. To one upewniają nas, że wiosna już jest!
Ogród różany - niezwykła kolekcja róż
W naszym ogrodzie w Wyględach koło Warszawy mamy najbardziej różnorodną i najliczniejszą kolekcję krzewów z rodzaju Rosa - liczy ona 1200 taksonów. Oprócz gatunków botanicznych i mieszańców międzygatunkowych zbiór ten reprezentują też róże ze wszystkich grup, zarówno historycznych, jak i współczesnych. Jest to jedyna w Polsce prywatna Narodowa Kolekcja Róż. Zapraszamy!
Sasanka zwyczajna (Pulsatilla vulgaris). Uprawa i pielęgnacja
Sasanka wiosną rozczula "dzióbkami" pąków wychylających się z jedwabistego puchu. Ot, takie kwiatowe pisklęta... Ale wyrosłe z nich kwiaty też zachwycają urodą.
Róże białe - późne odmiany
Poniżej przedstawiam najbardziej popularne późniejsze mieszańce Rosa x alba lub róże przypisane do tej grupy.