Dzbanecznik - Nepenthes
Czy roślina może upolować fruwające stworzenia? Dzbanecznik to potrafi dzięki liściom-pułapkom.
Dzbanecznik
Dzbanecznik - mięsożerny kwiat
Wlot dzbanka nęci zapachem nektaru, toteż wiele owadów siada na jego brzegu; w domu często są to muszki owocowe. Gdy ześlizgną się do wnętrza, trudno im uniknąć kąpieli. Szamocząc się w cieczy, ofiary pobudzają do działania gruczoły wydzielające enzymy trawienne i dzbanek zaczyna funkcjonować jak głodny żołądek. Owady są rozkładane w ciągu kilku godzin. Na dno opadają jedynie grube, trudne do strawienia części i chitynowe pancerze.
Dzbanecznik w domu
Warunkiem powodzenia uprawy jest zapewnienie roślinom wysokiej wilgotności powietrza i dobrego oświetlenia. Dzbanecznik będzie dobrze rósł, jeśli poczuje się jak w tropikach. Na naszym oknie nawet w domu mogą urosnąć dzbanki, ale mniejsze niż te, które rozwinęły się w szklarni. W złych warunkach dzbanki szybko zasychają, a nowe się nie tworzą.
- Światło. Dzbaneczniki muszą mieć dużo rozproszonego światła. Tylko wówczas w pełni ukazują swoje fantastyczne barwy i wzory. Silne promienie słońca mogą jednak spowodować poparzenie roślin, czego objawem są brunatne plamy na dzbankach i ogonkach liściowych. Proponuję umieścić doniczkę przy wschodnim lub północno-wschodnim oknie. Na parapetach od strony południowej w upalne dni rośliny koniecznie trzeba ocieniać.
- Temperatura. Latem oraz zimą optymalna temperatura dla tych roślin to 18-25 st. C.
- Przesadzanie i ziemia. Nowo zakupionych dzbaneczników nie przesadzamy. Robimy to dopiero po roku - wiosną. Polecam włóknisty torf (pH od 4,5 do 6) zmieszany pół na pół z perlitem. Sprawdza się też czysty torf lub gotowe podłoże do storczyków. Ponieważ torf się zbija, trzeba go każdej wiosny wymieniać, przesadzając roślinę do trochę większej doniczki.
- Dbajmy o to, by roślinne pułapki były napełnione w jednej czwartej płynem. Jeśli go brakuje, do dzbanków wlewamy wodę. Powinna być bardzo czysta - w naszych warunkach najbezpieczniej stosować destylowaną lub uzyskaną z rozmrożonego lodu osadzającego się w zamrażalniku. Należy ją ogrzać do temperatury pokojowej.
- Nawożenie. Ponieważ dzbaneczniki w naturze żywią się zwierzętami, ich korzenie przystosowane są do jałowego podłoża. Łatwo je więc przenawozić - wówczas na liściach nie rozwijają się pułapki. Ja swoich roślin w ogóle nie dokarmiam. Jeśli ktoś obawia się je zagłodzić, proponuję co 4 tygodnie stosować wieloskładnikowe nawozy nieorganiczne, rozcieńczone 8 razy bardziej niż podano na opakowaniu. Lepiej jednak od czasu do czasu wrzucić do dzbanka dorodnego owada.
- Przycinanie. Jeśli chcemy, by roślina zachowała zwarty pokrój, po wiosennym przesadzeniu należy przyciąć pędy, tak aby pozostawić 2-3 oczka. W przeciwnym razie wydłużą się i trzeba im będzie sprawić podpórkę. Dużemu okazowi trudno zapewnić otoczkę wilgoci, lepiej więc, by zbytnio się nie rozrastał. Dzbanki, które zaschną, odcinamy.
Dzbanecznik - podlewanie
Wilgotność powietrza. Dzbaneczniki lubią powietrze o wilgotności około 90%. Dzbaneczniki podlewamy umiarkowanie, nie dopuszczając do zalegania wody na podstawce ani do wyschnięcia podłoża. W okresie wzrostu, od wiosny do jesieni, powinny mieć więcej wilgoci, zimą zaś mniej. Do podlewania nadaje się tylko miękka woda. Jeśli używamy wody z kranu, powinniśmy odstawić ją na kilka dni albo przegotować, po czym schłodzić do temperatury pokojowej.
Rośliny owadożerne w domu. Gatunki i uprawa najbardziej znanych roślin mięsożernych
Dzbanecznik - rozmnażanie
Odcięte wierzchołki sadzimy w wilgotnym torfie, ustawiamy na słonecznym parapecie, w cieple i wilgoci. Powinny ukorzenić się po 2 miesiącach. Wiosną można też ukorzenić młode odrosty.
Więcej informacji na stronie: www.miesozerne.maciej-stelmach.com- Więcej o:
Zasady nawożenia kwiatów w mieszkaniu
Drzewa i krzewy które nie zrzucają liści na zimę
Drzewa i krzewy o czerwonych liściach
Achimenes. Uprawa i pielęgnacja kwiatu doniczkowego często mylonego z fiołkiem afrykańskim
Jesienne nowości róż od Łukasza Rojewskiego
Paprocie domowe łatwe w uprawie. Paprocie doniczkowe - uprawa i pielęgnacja
Krzewy ozdobne na pyszne przetwory i nalewki
Czym jest poplon? Jakie rośliny poplonowe wykorzystać w ogrodzie?