Porady
Jak wilgoć wpływa na rośliny zimą
Tworzący się na ziemi lód, to znak, że gleba jest mocno nasiąknięta i już nie chłonie wody. Rośliny, które w niej zimują, mogą więc nie doczekać wiosny.
Jak wybrać choinkę, by po świętach posadzić ją w lesie lub ogródku? Podpowiadamy!
Wybierając choinkę w doniczce liczymy na to, że po świętach dalej będzie rosła w ogródku. Tymczasem to, czy się przyjmie, zależy od wielu rzeczy
Jak skutecznie zabezpieczać rośliny przed zimą
Kiedy oszronione liście wysrebrzą ogród, sprawdzam, czy wszystkie roślinne zmarzlaki są dobrze przygotowane do nadejścia zimy.
Kalendarz ogrodnika. Co robić zimą w ogrodzie, na balkonie i tarasie
Coraz częściej szron pokrywa srebrem wszystko wokół, już pojawi się pierwszy śnieg. Rośliny śpią, ale ogrodnik powinien czuwać, aby ich sen przebiegał bez zakłóceń. Grudzień to spokój zimowego ogrodu
Z czego zrobić podwyższoną rabatę?
Chciałabym zrobić podwyższone zagony dla warzyw i ziół. Doradźcie jakiś tani i łatwo dostępny materiał. Agata Żakowska
Na co chorują iglaki?
Chociaż gatunki iglaste zielenią się przez cały rok i wyglądają na odporne, to i one bywają celem ataków grzybów i szkodników.
Storczyk Masdevalia - uprawa i pielęgnacja
Skromne rozmiary masdewalia z powodzeniem rekompensuje oryginalnym kształtem kwiatów i ich bajeczną kolorystyką.
Świąteczne dekoracje w ogrodzie
Boże Narodzenie wyznacza magiczny czas w naszym domu i ogrodzie. Czas stroików, świec i kolęd.
Czy żywotnik i malina mogą rosnąc obok siebie? [Porada eksperta]
Mój ogród otacza żywopłot z żywotników. Chciałam posadzić przy nim rząd malin, tymczasem usłyszałam, że te dwie rośliny nie powinny rosnąć obok siebie. Czy to prawda? Anna Chodkiewicz
Jak zabezpieczyć przed zimą rośliny na tarasie
Przygotowania do zimy wymagają także te rośliny, które pozostają w pojemnikach na tarasie i balkonie. Chociaż umieszczamy tu raczej tylko gatunki odporne na mróz, jednak ich system korzeniowy jest narażony bardziej, niż okazów rosnących w gruncie.
Jak przygotować do zimy iglaki?
Pomocy w przygotowaniu do zimy potrzebują gatunki pochodzące z regionów o łagodniejszym klimacie, np. cyprysi nutkajski i żywotnikowiec.
Jak prawidłowo zabezpieczyć rośliny zimozielone?
Gatunki o liściach trwałych zimą, takie jak: laurowiśnie, różaneczniki i inne krzewy z rodziny wrzosowatych, irgi i ogniki, narażone są zimą na przemarznięcie, ale także na wyschnięcie. Wymagają więc szczególnej opieki.
Jak zabezpieczać przed zimą rośliny w sadzie
Zabezpieczenia na zimę wymagają gatunki wrażliwe na mrozy, jak morele i brzoskwinie, oraz świeżo posadzone odmiany drzewek owocowych. Poza tym warto pamiętać o profilaktycznych działaniach przeciwko szkodnikom i chorobom.
Jakie warunki zapewnić roślinom przebywającym zimą w mieszkaniu
Roślinom, które stale przebywają w mieszkaniu trzeba, w miarę możliwości, już jesienią stworzyć jak najlepsze warunki, to znaczy właściwą dla nich temperaturę, ilość dostarczanej wody, wilgoci w powietrzu i jak najwięcej światła.
Jak przezimować rośliny domowe
Kaktusy oraz popularne nad Morzem Śródziemnym oleandry czy cytrusy zapadają w stan zimowego spoczynku i koniecznie potrzebują do tego chłodu. Są jednak wrażliwe na mróz. Co z nimi zrobić zimą?
Ogródek pod blokiem
Na cienistym skrawku podwórka w gęstej miejskiej zabudowie tworzymy z drzew i krzewów kolorową oazę, która cieszyć będzie mieszkańców kamienicy.
Kawa i herbata, którą można uprawiać w domu
Miło witać dzień filiżanką kawy. Krzew, któremu ją zawdzięczamy, może wydać owoce w naszym domu!
Nawozić czy nie nawozić rośliny doniczkowe jesienią?
Gdy jesienią rośliny tracą ładny wygląd, w pierwszym odruchu sięgamy po nawóz. Czy słusznie? Jaki nawóz wybrać?
Co się dzieje z roślinami jesienią?
Zachwycamy się jesiennym przebarwianiem liści, a tymczasem dla roślin to zwykłe procesy izjologiczne, które mają doprowadzić do zgromadzenia zapasów na długą zimę.
Jaki powinien być dobry karmnik [Porada eksperta]
Piszcie do nas, jeśli macie problem. Nasi eksperci są do Waszej dyspozycji. Odpowiedzi przyślemy e-mailem, a wybrane zagadnienia opublikujemy na łamach pisma.
Na jakie choroby narażony jest każdy ogrodnik? Jak się przed nimi ustrzec
Ręczne pielenie, przekopywanie, zbieranie plonów... Zna to każdy ogrodnik. Nie każdy wie jednak, że kontakt skóry z ziemią może być groźny dla zdrowia.
Jakie prace ogrodnicze wykonujemy w listopadzie
Koniec sezonu nie oznacza końca prac w ogrodzie. Wszak trzeba przygotować go do zimy. Jest sporo do zrobienia.
Jesienne porządki w ogrodzie
Zima to ciężki okres nie tylko dla roślin. Nawierzchnie też mogą ucierpieć od wilgoci i mrozu. Woda przyczynia się np. do pękania i odspajania płytek tarasowych, jeśli wniknie pod nie przez szczeliny w fugach. Zwykle taka powierzchnia jest nie do naprawienia i trzeba ją całkowicie wymienić. Warto więc teraz sprawdzić jej stan i w bezdeszczowe dni zlikwidować nieszczelności. Powierzchnie z kostki i żwiru nie niszczą się szybko, ale i o nie trzeba zadbać. Nieoczyszczone jesienią, będą wymagały więcej pracy wiosną.
Najważniejsze prace ogrodowe w listopadzie
Jesień na dobre zagościła w naszych ogrodach, warto też powoli pomyśleć o zimie. Przygotowaliśmy kilka wskazówek na co zwrócić uwagę w listopadzie.
Szara pleśń na żywotnikowcu
Na moim żywotnikowcu pojawiły sie dziwne zmiany. Co to jest? Katarzyna Jodłowska
Zbielały cyklamen
Dostałam na imieniny śliczny cyklamen. Po miesiącu przestał kwitnąć, a jego liście stały się srebrzystobiałe. o się mogło stać? Alina Kubiak
Listopad na balkonie i tarasie [Kalendarz prac]
Listopadowe porządki pozwolą nam się cieszyć nimi także po zimie.
Czy można zbierać nasiona z chorych roślin?
Latem nagietki w skrzynkach na balkonie poraził mączniak. Czy zebrane z nich nasiona nie są zagrzybione? Dominika Wielgosz
Gdzie uprawiać trzmielinę japońską
Wśród kupionych kilku odmian trzmieliny Fortune'a znalazłam inną - taką jak na zdjęciu. Czy ją także mogą posadzić w ogrodzie? Ewelina Łuszczak
Dlaczego kanna nie kwitnie?
Wiosną posadziłam na rabacie kłącza kanny, ale nie zakwitły. Dlaczego? Łucja Kaczmarek