Jakie warunki zapewnić roślinom przebywającym zimą w mieszkaniu
Roślinom, które stale przebywają w mieszkaniu trzeba, w miarę możliwości, już jesienią stworzyć jak najlepsze warunki, to znaczy właściwą dla nich temperaturę, ilość dostarczanej wody, wilgoci w powietrzu i jak najwięcej światła.
Światło w domu
Powyżej: Luksometrem LX1010B zmierzymy ilość światła wokół roślin. Ok. 120 zł.
Jesienią czynimy wstępne przygotowania: wycinamy żółknące liście i pędy. Gatunkom drobnolistnym urządzamy prysznic z letniej wody, a innym przecieramy blaszki ściereczką dla roślin, by kurz nie zabierał im światła i nie utrudniał wymiany powietrza przez szparki.
Chociaż o niektórych roślinach mówimy, że lubią cień, to zimą stanowisko z dala od okna nawet dla nich jest za ciemne (dociera tu tylko ok.500 luxów, a powinno ok. 600 luxów). Przestawmy je więc na parapet (ponad 1000 luxów).
Na gatunki kwitnące można skierować światło domowej lampy lub specjalnej żarówki do doświetlania roślin.
Temperatura w domu
Powyżej: Na parapecie zimą powinno być poniżej 20st. C.
Rośliny doniczkowe mają różne wymagania pod tym względem. Fiołki afrykańskie, egzotyczne paprocie (np. aslpenium i nefrolepis), filodendrony i zamiokulkasy lubią temperaturę pokojową (20-23 st. C). Spora grupa ( np. sansewierie, aloesy, juki, szeflery i draceny) lepiej się czuje w chłodniejszych pokojach (18-20 st. C), bo wtedy mogą w pełni odpoczywać. Jeszcze inne, jak sukulenty (grubosze, gasterie i inne) wymagają zima temperatury 10-15 st. C, a jeśli nie mamy takiego miejsca, to lepiej je doświetlać.
Wilgotność powietrza w domu
Powyżej: Skrzydłokwiatom bez spryskiwania wodą zasychają końce liśći.
Optymalna dla większości roślin wynosi ok. 60 %, a dla wybitnie wilgociolubnych (jak alokazje, orliczki czy adiantum) nawet 80%. Jeśli atmosfera w mieszkaniu staje się zbyt sucha, rośliny spryskujemy wodą, ich doniczki owijamy wilgotnym mchem lub ustawiamy je na podstawce z warstwą kamyków i odrobiną wody na dnie, do której nie sięgają korzenie. Rośliny małe (fitonie, tilandsje, peperomie) można wstawić do dużego naczynia z białego szkła, w którym powietrze zachowuje wilgoć.
Poniżej: Tilandsje dobrze się czują w naczyniach z wilgotną atmosferą.
Fot. Shutterstock/Piti Tan
Podlewanie w domu
Warto się trzymać zasady: im chłodniej w pomieszczeniu, tym mniejsze dawki wody stosujemy. Rośliny ( z wyjątkiem kwitnących) podlewamy dopiero wtedy, gdy podłoże lekko przeschnie. Zazwyczaj wystarczą 1-2 podlewania w tygodniu. Sprawdzajmy, czy po 15-20 min. nadal w podstawce jest woda - jeśli tak, wylejmy ją.
Dobra rada!
Jeśli nasze okazy stają się bladozielone i słabe, warto je wzmocnić za pomocą nawozów zimowych dla roślin doniczkowych. doniczkowych.
- Więcej o:
Co zrobić, by dwukolorowa monstera miała jasno wybarwione liście?
Na co choruje forsycja? [Porady eksperta]
6 sposobów na pielęgnację róż jesienią i zimą
Uciążliwa "miniaturka koniczyny"
Dlaczego rokitnik nie owocuje?
Skorupki jajek — pod jakie rośliny je stosować? Poradnik
Czym podlać drzewo, żeby uschło? Skuteczne metody na usunięcie drzewa
Wyciągnięty niedośpian [Ekspert radzi]