Zielone Miasto

  • Choinki: Prawdziwe, czy sztuczne — które są lepsze dla planety?

    Choinki: Prawdziwe czy sztuczne — które są lepsze dla planety?

    Choć „oficjalna" data dekorowania choinki na święta jest szeroko dyskutowana, tradycja sugeruje, że choinka powinna być ozdabiana albo 24 grudnia, albo tydzień przed Wigilią - 17 grudnia.

  • Jeśli chcemy spalić choinkę, nie róbmy tego w ogrodzie - w wielu miastach jest to zabronione, poza tym dym może przeszkadzać sąsiadom.

    Co zrobić z choinką po świętach?

    Święta, święta i... po świętach. Przypominają o nich choinki, które jeszcze tu i tam dekorują mieszkania. Można by długo przekonywać się wzajemnie o wyższości jodełki (nie gubi igieł) nad świerkiem (pachnie, ale się sypie), ale nie ma to większego sensu. Warto jednak pomyśleć czasem, że decyzja o zakupie, a potem eleganckim pozbyciu się choinki, to... ekologia w praktyce.

  • Trendy ogrodnicze w 2025 r

    Trendy ogrodnicze na 2025 rok - czego możemy się spodziewać?

    Ogrodnictwo wkracza w nową erę, stając się nie tylko hobby, ale także narzędziem do poprawy zdrowia i jakości życia. W 2025 roku ogród będzie symbolem regeneracji i ekologii, a rosnąca popularność uprawy roślin wpisuje się w trendy związane z wellbeing, ochroną środowiska i zrównoważonym stylem życia.

  • Wizualizacja koncepcji odbudowy palmiarni UWr autor Maciej Marzecki Pracownia Architektury 3

    BERGER Bau wybuduje nową palmiarnię w Ogrodzie Botanicznym WNB Uniwersytetu Wrocławskiego

    15 października 2024 roku Uniwersytet Wrocławski podpisał umowę z firmą BERGER Bau na realizację projektu, który od lat był marzeniem wielu – budowę nowej palmiarni w Ogrodzie Botanicznym Wydziału Nauk Biologicznych. Inwestycja o wartości 20 861 252,25 zł brutto przekształci historyczne miejsce w nowoczesne centrum botaniczne, dostępne zarówno dla zwiedzających, jak i badaczy.

  • Ziółka, drzewka. y chróściki

    Wystawa Agnieszki Brzeżańskiej "Ziółka, drzewka, y chróściki" w Muzeum Farmacji

    Od 21 listopada 2024 roku Muzeum Farmacji zaprasza na wystawę Agnieszki Brzeżańskiej, gdzie zioła, farmacja i sztuka współczesna przenikają się w przestrzeni dawnej apteki. Prace artystki, w tym ceramika, obrazy i instalacje sensoryczne, otwierają nowy dialog między sztuką a historią ziołolecznictwa, oferując świeże spojrzenie na związki natury, nauki i sztuki.

  • Paszport roślin

    Paszport roślinny – jak go uzyskać i dlaczego jest ważny?

    W dobie wzrostu sprzedaży internetowej roślin, coraz większą rolę odgrywa paszport roślinny. Jeśli sprzedajesz sadzonki, drzewa, krzewy czy rośliny doniczkowe online, musisz wiedzieć, że każda z nich musi posiadać ten dokument. Bez paszportu nie możesz legalnie sprzedawać roślin przez Internet – nawet jeśli są one z twojego własnego ogrodu. Dowiedz się, jak uzyskać paszport roślinny i dlaczego jest to tak istotne.

  • Róża ‘Wisława Szymborska©’ syn. ‘Dornburger Schlossrose’,

    Nadanie imion trzem nowym odmianom róż w Kutnie

    Ceremonia nadania imion nowym odmianom róż odbędzie się 6 września 2024 roku w Kutnie podczas Święta Róży, stanowiąc niezapomniane wydarzenie dla wszystkich miłośników tych pięknych kwiatów.

  • Targi Róż w Kutnie, maj 2024r.

    Zapraszamy do Kutna na wyjątkowe zakupy róż ogrodowych!

    Już w piątek 6 września 2024r. producenci róż przywiozą do Kutna tysiące krzewów różanych w wielkim wyborze odmian. Podczas Święta Róży w dniach 6-8 września 2024r. odbędą się Plenerowe Targi Różane podczas których wszyscy miłośnicy róż będą mogli wzbogacić swoje kolekcje o wiele ciekawych, często trudno dostępnych odmian. Najlepsze szkółki różane przygotowały na tą okazję bardzo bogatą ofertę, mnóstwo kwitnących, zdrowych kwiatów.

  • 50. Święto Róży w Kutnie

    Kutno zakwitnie różami! Święto Róży już we wrześniu

    Od 6 do 8 września 2024 roku Kutno zamieni się w różaną stolicę Polski! Jubileuszowa, 50. edycja Święta Róży, największej imprezy o tematyce różanej w kraju, zgromadzi miłośników tych kwiatów z całej Polski.

  • Balkonowe ogrodnictwo

    Przyszłość miejskiego ogrodnictwa. Nowoczesne rozwiązania dla małych przestrzeni

    W dobie postępującej urbanizacji i dynamicznego rozwoju miast, coraz więcej osób poszukuje sposobów na wprowadzenie zieleni do swojego otoczenia. Miejskie ogrodnictwo stało się nie tylko modnym hobby, ale również sposobem na poprawę jakości życia. Własne warzywa i zioła nawet na niewielkiej powierzchni zapewniają ogrom zadowolenia i nowe inspiracje kulinarne.  To także korzyści dla zdrowia psychicznego i redukcja stresu. Tym, którzy marzą o własnym ogrodzie, Elin Burén, ekspert ogrodnictwa, Nelson Garden podpowiada, jakie rozwiązania są najbardziej efektywne nawet na ograniczonej przestrzeni.

  • Kosiarka

    Ogrodnictwo to nuda tylko dla boomerów? Sprawdzamy pokoleniowy przekrój polskich wielbicieli ogrodów

    STIGA kontynuuje badania nad polskimi miłośnikami ogrodnictwa, analizując różnice w podejściu do zielonych przestrzeni w zależności od wieku. Z pomocą YouGov bada również, czy Polacy uważają ogrodnictwo za typowo „męskie" zajęcie lub zarezerwowane dla starszych pokoleń.

  • Jak duży jest Twój ogró?

    Badanie: Polskie ogrody na tle Europy

    Kochamy wielkie ogrody i nie wyobrażamy sobie bez nich dobrego życia.

  • Uroczystość wręczenia nagrody „Doskonały Ogród Różany”

    Chrzest róży hodowli Łukasza Rojewskiego ‘Jaśko ze Sławna’

    Polskie Towarzystwo Różane ma przyjemność zaprosić w dniu 28 czerwca 2024r. (piątek) o godz. 17, na uroczystość wręczenia nagrody „Doskonały Ogród Różany”, które Kapituła Polskiego Towarzystwa Różanego przyznała w 2024 r. dla Ogrodu Różanego Mieszkańców Gminy Sławno Rosarium „Pałacyk” w uznaniu dla olbrzymiej pracy i wysiłku jaki w założenie i utrzymanie ogrodu włożyli mieszkańcy Gminy Sławno oraz jej pomysłodawca i projektant Ryszard Stachowiak. Wręczenie nagrody odbędzie się na terenie Rosarium ‘Pałacyk’ w Sławnie, ul. I Pułku Ułanów 11, 76-100 Sławno (województwo zachodniopomorskie).

  • Warzywa w kwiatach

    Czterech na dziesięciu Polaków uprawia własne warzywa. Czy to dla zdrowia, czy oszczędności?

    Uprawa roślin w domu, ogrodzie czy na tarasie doskonale łączy przyjemne z pożytecznym. Z raportu Grupy INCO „Czy obowiązki domowe mają płeć?” wynika, że 9 na 10 Polaków ma rośliny doniczkowe w domu, 46% uprawia kwiaty, krzewy i drzewa na zewnątrz, a 40% prowadzi warzywnik. Dla jednej trzeciej Polaków zajmowanie się zielenią to relaks, a tylko 27% uważa to za obowiązek. Oprócz relaksu, własne warzywa to zdrowie, ograniczenie produkcji śmieci oraz oszczędności. Raport pokazuje również, że kobiety częściej niż mężczyźni pielą grządki (35% vs. 13%).

  • Drzewo europejskie

    𝐄uropejskie drzewo roku 2024

    Buk „The Heart of the Garden" 💚 z Arboretum Wojsławice nr 8 na liście.

  • Hortensja

    Rośliny wielkanocne

    Jakie rośliny na Wielkanoc? Z tym wspaniałym Świętem kojarzymy wiele różnych roślin. Wierzbowe bazie, narcyzy i hiacynty zdobią nasze stoły, a hortensje - Groby Pańskie w kościołach. Ale Wielkanoc otaczają też inne roślinne symbole. Warto poznać ich znaczenie.

  • Przygotowanie zbiornika do zagęszczenia gruntu na zewnątrz

    Miasta odporne na zmiany klimatyczne

    Miasta odporne na zmiany klimatyczne to marzenie nie tylko ekologów. Receptą na spowolnienie niekorzystnych zmian klimatycznych oraz zmniejszenie stresu termicznego w aglomeracjach są inwestycje w ich zrównoważony rozwój, a więc m.in. budowanie infrastruktury przyjaznej zielonym miastom. Wyzwaniem staje się wdrożenie takich rozwiązań, które umożliwią stworzenie funkcjonalnych przestrzeni miejskich, przyjaznych środowisku, w ramach istniejącej infrastruktury. Przykładem takiej realizacji jest parking przy Starostwie Powiatowym we Wrocławiu, gdzie już wiosną „wyrosną” trzyletnie drzewa. Będzie to możliwe dzięki zastosowaniu systemu TreeTank marki Wavin.

  • Zamiast jeździć samochodem, przesiądź się na rower albo korzystaj z komunikacji miejskiej

    Jak żyć ekologicznie. 10 sposobów na ekologiczne życie

    Ekologiczne życie pozwala na zmniejszenie wydatków. Może poprawić nasze zdrowie, a także sprawić, że będziemy żyć spokojniej i bardziej świadomie. Poznaj sposoby jak żyć ekologicznie?

  • Warszawa w kwiatach i zielenii

    Ostatnie dni na zgłoszenie do 37. Konkursu Warszawa w kwiatach i zieleni

    Już tylko do 3 lipca można zgłaszać swoje ogrody, balkony czy ukwiecone okna do rywalizacji o miano najpiękniejszego w  stolicy w ramach 37. Konkursu Warszawa w kwiatach i zieleni.

  • Warszawa w kwiatach i zieleni

    „Warszawa w kwiatach i zieleni” wspiera walkę ze zmianami klimatu

    Jak mycie warzyw może pomóc w oszczędzaniu wody, a dbanie o ogród pszczołom? Organizatorzy Konkursu „Warszawa w kwiatach i zieleni” pokazują jak obydwie te czynności mogą wspomóc walkę ze skutkami zmian klimatycznych. 12 oraz 22 czerwca inicjują ekologiczne akcje, do udziału w których zachęcają wszystkich warszawiaków.

  • Warszawa w kwiatach i zieleni

    Stolica zakwitnie jak nigdy dotąd

    Natura okazała się największym wytchnieniem podczas tygodni społecznej izolacji. Wiele osób w tym czasie zaczęło otaczać się roślinami, wysiało pierwsze nasiona, postawiło swoje pierwsze kroki w roli ogrodników. Dla nich wszystkich oraz tych, którzy ogrodniczą pasję realizują od lat organizowany jest Konkurs „Warszawa w kwiatach i zieleni”. W tym roku odbędzie się on w zmienionej formule i z nowymi kategoriami. W stworzeniu wymarzonego ogrodu pomogą: wyjątkowa Ogrodnicza Ekipa Pomocnicza, specjaliści dyżurujący na Roślinnej Linii Ratunkowej oraz warsztaty odbywające się w formule online. Zgłoszenia do konkursu można wysyłać do 3 lipca.

  • Nic nie stoi na przeszkodzie, aby altanę lub taras otoczyć parawanem z wertykalnym ogrodem z butelek PET. Trzeba tylko przez jakiś czas nie wyrzucać plastikowych butelek bo do tej budowli będą nam potrzebne w większej ilości. Więcej na: www.thegardenglove.com

    Plastikowe butelki w ogrodzie. 24 pomysły jak wykorzystać butelki

    Co można zrobić z butelek plastikowych? Plastikowe butelki nie muszą być zaśmiecającymi środowisko jednorazówkami. Możliwości jest bardzo wiele. To tylko kwestia naszej fantazji jakie zastosowanie w ogrodzie znajdą butelki PET.

  • Ogród na pTak

    Przekaż 1% Rudzikom, Wróblom i Kopciuszkom - codziennie śpiewają tuż obok Ciebie!

    Ogrody w coraz gęściej zaludnionym i zabudowanym świecie stają się najważniejszym siedliskiem dla wielu zwierząt, a dla nas miejscem odnowy.

  • Zanieczyszczone powietrze

    Zanieczyszczenie powietrza w Polsce

    O zanieczyszczeniu powietrza w Polsce mówi się półgębkiem, chociaż od lat niezależne organizacje ekologiczne alarmują, a WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) podaje, że spośród 50 najbardziej dotkniętych smogiem miast Europy, aż 33 to miasta polskie! Mamy więc niemały problem. Kłopot w tym, że tzw. alarm smogowy w Polsce ogłaszany jest dopiero wtedy, gdy stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu przekracza 600% normy.

  • Maja Popielarska

    Wywiad z Mają Popielarską

    W tym roku 15. rocznicę obchodzi pierwszy ogrodniczy program na polskiej antenie telewizyjnej – „Nowa Maja w ogrodzie”. Z tej okazji rozmawiamy z jego prowadzącą, Mają Popielarską. Nie tylko o ogrodzie…

  • Warszawa w kwiatach

    Zwycięzcy 36.konkursu "Warszawa w kwiatach"

    Właśnie poznaliśmy zwycięzców 36. konkursu „Warszawa w kwiatach i zieleni”, właścicieli najpiękniejszych warszawskich ogrodów i balkonów. Podczas uroczystej gali w Służewskim Domu Kultury nagrodzono 31 laureatów w 11 kategoriach. Przedstawiamy warszawiaków, którzy w tym roku zachwycili swoją pomysłowością i zaangażowaniem w tworzenie ukwieconego miasta.

  • Eko piknik

    Wymień śmieci na rośliny czyli Ekopiknik na Bemowie w Warszawie

    Już wkrótce mieszkańcy Bemowa będą mieli okazję do wzbogacenia własnego ogrodu o efektowną zieleń. Jak co roku, w każdą trzecią sobotę września (w tym roku będzie to 21września), Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Bemowo organizuje Sprzątanie Świata, w trakcie którego prowadzone będą działania promujące selektywną zbiórkę surowców wtórnych (papier, plastik, opakowania szklane, baterie, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny).

  • Konferencja

    V Konferencja Różana w ramach 45. Święta Róży w Kutnie 2019

    7 września w ramach 45. Święta Róży w Kutnie odbędzie się V Konferencja Różana w Kutnowskim Domu Kultury. Rozpoczęcie imprezy o 11:30. Zapraszamy

  • Zielony dach

    Zielone dachy przystanków dla pszczół

    Holandia powinna być dla nas wzorem do naśladowania jeśli chodzi o ekologię. Tym razem w Utrechcie dachy wiat 316 przystanków przekształcono w miniogródki dla pszczół i zapylaczy.

  • Program Złap Deszcz

    Program beczka plus czyli jak oszczędzać deszczówkę. Złap deszcz

    Miasto Wrocław przygotowało pilotażowy program dotacyjny - Złap Deszcz. Od 2 sierpnia można składać wnioski. Zobaczcie na czym polega program.