Zielone Miasto

 • Fot. BK

  Przewodnik po Łazienkach Królewskich [Promenada Królewska]

  W centralnym miejscu ogrodu królewskiego w latach 70. XVIII wieku wytyczono drogę spacerową tzw. Promenadę Królewską.

 • 16012914 https bi

  Ogrody w Dobrzycy

  Właśnie teraz na początku czerwca zostanie udostepniona pierwsza cześć z 30 ha nowego kompleksu Ogrodów Hortulus w Dobrzycy realizowanych od 2003

 • Pomagamy Pszczołom

  Ratujemy pszczoły z Mają Popielarską

  Nie jest nam wszystko jedno. Silna reprezentacja naszej redakcji wzięła udział już w drugiej edycji warsztatów poświęconych pomocy wszystkim zapylaczom.

 • Łazienki Królewskie - Ogród Królewski

  Przewodnik po Łazienkach Królewskich [Ogród Królewski]

  Ogród królewski, koniec XVIII wieku jak kazała ówczesna moda architekci i ogrodnicy stworzyli dla Stanisława Augusta Poniatowskiego, ostatniego króla Polski wspaniały ogród. Zapraszamy na spacer.

 • Miasto Ogród

  Miasto Ogród

  Na terenie dawnej Fabryki Norblina w Warszawie powstaje "Miasto i Ogród" - zielona przestrzeń upraw roślin w centrum miasta oraz miejsce warsztatów uczących, jak żyć w zgodzie ze środowiskiem. Start już 25 maja.

 • 15957318 https bi

  Balkonowe kaskady

  Co nas najbardziej zachwyca w balkonowych skrzynkach? Większość odpowie, że obficie kwitnące surfinie, pelargonie i inne obficie kwitnące rośliny o długich pędach.

 • Królikarnia Nieużytki sztuki

  Nieużytki sztuki w Królikarni - jak zostałam działkowcem

  Grządki są, ziemia jest, pakiet startowy odebrany...- prace ogrodnicze czas rozpocząć...

 • Dzień Ziemi

  Światowy Dzień Ziemi

  Już - 27 kwietnia zapraszamy na Światowy Dzień Ziemi na Pola Mokotowskie w Warszawie. Tegorocznej edycji przyświecać będzie hasło ?Zmieniaj nawyki - nie klimat?

 • 18.03.2008 CIESZYN SEZON NA MAGNOLIE W CIESZYNIE ROZPOCZETY SZLAK " NAJPIEKNIEJSZE MAGNOLIE ROSNA W CIESZYNIE " N/Z PAN JERZY SZMEK I JEGO MAGNOLINA Z NUMEREM 7 NA TRASIE SZLAKU / MAGNOLIE TURYSTYKA SZLAK NAJPIEKNIEJSZE DRZEWO KWIATY ZAKWITANIE WIOSNA FOT. PAWEL SOWA / AGENCJA GAZETA PLYTA KATOWICE NR 213

  Magnolie w Cieszynie

  Szlak kwitnącej magnolii to jeszcze jeden powód, by odwiedzic Cieszyn.

 • 07.10.2008 KSIAZKA FOT. LUKASZ FALKOWSKI / AGENCJA GAZETA SLOWA KLUCZOWE: KSIAZKI

  Książki na dobry ogrodowy start

  Oto kilka pozycji, w które naszym zdaniem warto zaopatrzyć ogrodową biblioteczkę

 • Kwitnące wiśnie, wyniosła pagoda i święta góra Fuji - to widok, który kojarzy się z Japonią

  Święto kwitnącej wiśni

  Każdy wie, że Japonia to Kraj Kwitnącej Wiśni, ale dlaczego tak jest ....

 • Mapa hoteli owadów

  Hotele dla zapylaczy

  W kwietniu w 17 polskich miastach rozpoczęliśmy budowę 100 nowych hoteli dla dzikich owadów zapylających. Przyłącz się do akcji i sam wybuduj hotel. To proste.

 • Pszczoła

  Zostań pszczelim bohaterem

  Twoje wybory w sklepie spożywczym lub ogrodniczym mogą pomóc chronić owady zapylające. Dowiedz się, jak!

 • Szuwary już pracują , kolejny etap to obsadzenia ozdobne

  Naturalne oczyszczalnie

  W czasach gdy szybko drożeją woda i energia elektryczna, pozwalające je oszczędzać technologie stają się dla właścicieli ogrodów bezcenne.

 • Nieużytki sztuki

  Nieużytki sztuki w Królikarni [Relacja]

  Nieużytki sztuki to projekt Elżbiety Jabłońskiej, polegający na bezpłatnym dzierżawieniu grządek od różnych galerii i muzeów. Jako pierwsze do przedsięwzięcia zgłosiło się Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni. Postanowiłam wziąć udział w akcji i ?zaadoptować? swoją własną grządkę.

 • Ela i Andrzej Orłowowie mieszkają we wsi Psurze pod Kutnem. Mają tu plantację aronii i opiekują się własnym ogrodem, 'który nie zna chemii'

  Emy - czyli mali pomocnicy do wielkich zadań [Wywiad tylko u Nas]

  Ostatnio w dyskusjach o przyszłości naszej planety pojawia się zdanie, że mikroorganizmy uratują świat. O Emach (Efektywnych Mikroorganizmach) rozmawiam z Elżbietą i Andrzejem Orłowami, absolwentami SGGW, którzy od lat je propagują

 • Wystwa tulipanów w Wilanowie

  Wystawa tulipanów w Wilanowie

  Jak przekonywał na otwarciu wystawy Dyrektor Muzeum Pałacu Jana III - Paweł Jaskanis, miłość do tulipanów gości w Wilanowie już od czasów Jana III Sobieskiego.

 • Zielona ławeczka

  Zielona ławeczka - przedłużamy rejestrację projektów

  Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem, dlatego Fundacja Banku Ochrony Środowiska, która w ramach projektu przeznaczy 50 tys. zł na rewitalizację zaniedbanych osiedli i blokowisk, postanowiła przedłużyć rejestrację uczestników do 15 kwietnia br. Już teraz do projektu zgłosiły się pierwsze zespoły.

 • II miejsce - Lipa w Wambierzycach

  20 tysięcy drzew na 20 lecie Bemowa

  Bemowo - jedna z warszawskich dzielnic - obchodzi okrągłe dwudzieste urodziny. Z tej okazji postanowiła wspólnie z mieszkańcami zasadzić 20 tysięcy nowych drzew. Każde drzewo zostanie opatrzone tabliczką z nazwiskiem osoby, która je zasadziła.

 • Bukiet

  Czym uczcić kobietę?

  Międzynarodowy Dzień Kobiet ustanowiła Międzynarodówka Socjalistyczna, a realny socjalizm odebrał mu wszelki powab. Dzisiaj 8 marca wciąż jest w Polsce oficjalnym świętem, choć powoli zaczyna się kojarzyć raczej z feministyczną manifą niż z "kwiatkiem dla Ewy".

 • t

  Wiosenne zakupy [Przegląd rynku]

  Kalendarzowa wiosna rozpocznie się 21 marca, w naszych domach dzięki kilku drobiazgom zagościć może już dziś. Wybierz coś dla siebie z ponad dwudziestu produktów i przywitaj z nami wiosnę.

 • Zimowy Wieczór Światła

  Zimowy Wieczór Światła - Łazienki Królewskie po zmroku

  1 marca br. o godz. 18.30 w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie odbędzie się Zimowy Wieczór Światła. To jedyny taki wieczór w roku i wyjątkowa szansa zobaczenia zupełnie innego oblicza Łazienek Królewskich.

 • Zielona broń Soni Rentsch

  Pistolety, pociski i granaty z kwiatów

  Poznajcie niezwykłe prace Soni Rentsch, które łączą brutalny charakter broni z delikatną i zwiewną naturą roślin. Efekty są zaskakujące.

 • Zielone lampy

  Roślinna lampa

  Holenderski projektant Roderick Vos podjął próbę przeniesienia tropikalnych lasów do wnętrza. Stworzył fenomenalną serię lamp roślinnych "bucketlight", której zadaniem jest oswojenie surowych biurowych wnętrz.

 • Zielona ławeczka

  Zielona Ławeczka - 50 tys. zł na rewitalizację blokowisk

  Fundacja Banku Ochrony Środowiska przeznaczy 50 tys. zł na rewitalizację zaniedbanych osiedli i blokowisk. Właśnie wystartował ogólnopolski prospołeczny projekt grantowy: ?Zielona Ławeczka?. Mieszkańcy otwartych osiedli, które są zarządzane przez spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty, będą mogli ubiegać się o pieniądze (do 1200 zł dla każdego zespołu) na zazielenienie zaniedbanych terenów. Rejestracja uczestników trwa do 31 marca br.

 • Lawendowe pole - Pierwsza plantacja

  Żywe Muzeum Lawendy - to może być Twoje miejsce.

  Prowansja, bliżej niż myślisz. W warmińskim Kawkowie na terenie Plantacji Lawendy powstanie Żywe Muzeum Lawendy

 • Zielone wydruki 3D

  Rośliny z drukarki

  Coraz szybciej technologia wdziera się w nasze życie. Nie inaczej było i tym razem. Słoweńscy studenci Uniwersytetu w Maribor znaleźli sposób na wykorzystanie drukarek 3D w ogrodnictwie.

 • Ogród wyobraźni

  Ogród wyobraźni - instalacja świetlna w Wilanowie

  Za nami II edycja Królewskiego Festiwalu Światła, jednak to nie koniec atrakcji, które przygotowało Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie

 • Ogród XXI wieku

  Ogród XXI wieku w Łazienkach

  Poznajcie zwycięski projekt międzynarodowego konkursu architektonicznego na koncepcję Ogrodu XXI wieku z pawilonem, który pozwoli na organizację w Warszawie dużych wystaw czasowych.

 • 15068027 https bi

  Relacja z wystawy "Zieleń to życie"

  Jak stworzyć ogród z charakterem? Co stanowi o jego pięknie i stylu? Odpowiedzi na podobne pytania oraz moc inspiracji i roślin czekały na nas na XXI wystawie "Zieleń to życie".