Podłoga dopasowana do wnętrza
Podłoga jest jednym z najważniejszych elementów każdego wnętrza. To ona stanowi bazę dla całej aranżacji i jako pierwsza rzuca się w oczy tuż po wejściu do mieszkania. Warto ją dopasować tak, by podkreślała charakter pomieszczeń.
Na estetykę posadzki wpływają głównie kolor i struktura. Przed dokonaniem wyboru powinniśmy się zastanowić, na jakim efekcie nam zależy i tym samym, jaki wygląd powinna przybrać posadzka. Trafnie dobrana do motywu przewodniego stanie się nie tylko harmonijnym tłem aranżacyjnym, ale również ozdobą wnętrza.
Podłoga dopasowana do wnętrza: jasna lub ciemna
Kluczowym aspektem, na który należy zwrócić uwagę przy doborze posadzki do stylu wnętrza, jest jej barwa. Jasna podłoga bowiem optycznie powiększa pomieszczenie i dobrze odbija światło. Tym samym wnętrze wydaje się bardziej przestronne. Dodatkowo podłogi w jasnych barwach, pozwalają na większą swobodę doboru koloru mebli oraz dodatków niż podłogi ciemne. Doskonałym rozwiązaniem jest wprowadzenie kontrastu, czyli wybór mebli ciemnych, dla których jasna podłoga będzie stanowić efektowne tło.
Po jasne podłogi w chłodnym odcieniu powinny sięgnąć osoby, które chcą wykończyć mieszkanie w stylu minimalistycznym lub skandynawskim. Dzięki temu zostanie zachowany spokojny, wyważony wygląd pomieszczeń. Z kolei jasna podłoga w ciepłym wydaniu doskonale sprawdzi się w aranżacjach prowansalskich i rustykalnych, gdzie podkreślimy panujący w nich przytulny klimat.
Ciemna podłoga z kolei, mimo że nie pasuje do tak wielu stylów, jak podłoga jasna, prezentuje się niezwykle elegancko i szykownie. Znacznie lepiej wygląda w większych przestrzeniach. Nadaje wnętrzu poczucie wyjątkowego luksusu. Jest dekoracją samą w sobie. W przeciwieństwie do podłóg jasnych, pochłania światło, dlatego dobrze sprawdzi się tu użycie jasnych kolorów na ścianach i ciemnych mebli.
Ciemne podłogi to dobre rozwiązanie zarówno do wnętrz klasycznych, gdzie wpasują się w ich elegancki charakter, jak i nowoczesnych, do których wprowadzą modny akcent. W obu przypadkach ważną rolę odgrywa wielkość pomieszczenia i stopień nasłonecznienia. O stworzenie ponurego wystroju nie musimy martwić się w przypadku mieszkań loftowych, w których duża, otwarta przestrzeń jest wręcz stworzona dla ciemnych posadzek.
Jeśli nie jesteśmy pewni, jaki kolor posadzki najlepiej wpisze się w styl wnętrza lub nasza aranżacja jest bardzo wyrazista, najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybór podłogi w naturalnym, dość jasnym odcieniu, które pasują do każdego pomieszczenia i jednocześnie mogą działać łagodząco na całą przestrzeń.
Podłoga z wyraźną fakturą
Obecnie modne są struktury wyróżniające się widocznym i wyczuwalnym układem, np. usłojenia w przypadku paneli i płytek podłogowych, co mocno upodabnia je do drewnianych desek. Z tego względu wyrazista faktura szczególnie polecana jest do wnętrz, w których prym wiodą naturalne materiały. Unikatowe faktury drewna czy subtelne nieregularności w kamieniu stają się nie tylko elementem wizualnym, ale również dotykowym, zapewniając mieszkańcom doświadczenie autentyczności. Ta akceptacja naturalnych niuansów sprawia, że wnętrza stają się miejscem, gdzie każdy szczegół ma znaczenie, a codzienne życie nabiera głębszego wymiaru.
Rozwiązaniem, które wzbudza duże zainteresowanie, są też elementy kamienne i betonowe. Przeznaczone są przede wszystkim do przestrzeni, w których panuje industrialny, surowy klimat. Natomiast do wnętrz ukierunkowanych na blask i szyk, np. urządzonych w stylu glamour, idealną propozycją są posadzki mające srebrzysty połysk w tłoczeniach.
Spójna aranżacja
Najbardziej uniwersalnym wyborem jest podłoga drewniana. Popularne są więc deski o naturalnym wybarwieniu oraz te bardzo ciepłe, wpadające w odcień miodowy. Często wybieramy też posadzki bielone o szarym odcieniu. Podłogę dobiera się też do wystroju wnętrza.
- Styl skandynawski i hygge – tu sprawdzą się podłogi intensywnie szczotkowane. W pomieszczeniach należy też zadbać o odpowiednią ilość dodatków w ciepłych barwach.
- Styl rustykalny i prowansalski – tu pasują podłogi drewniane ręcznie postarzane. Łączą się one z murami z cegły naturalnej oraz z tynkami o ciepłych barwach. W takich wnętrzach efektownie wyglądają meble postarzane, antyki i sofy z naturalnych tkanin.
- Styl industrialny i klasyczny – w tym przypadku charakter wnętrza oddadzą podłogi drewniane o idealnej powierzchni. Warto je połączyć ze starą cegłą, kamieniem, stalą i przeszkleniami.
- Styl nowoczesny lub minimalistyczny – tu warto zastosować podłogi z intensywnymi śladami po pile. Pasują do wnętrz, w których dominuje duża ilość szkła, metalu i światła.
- Styl klasyczny i minimalistyczny – tu sprawdzą się bardzo długie deski. Idealne będą dodatki w postaci drewna, miękkich tkanin oraz ciepłych kolorów na ścianach.
- Styl klasyczny i vintage – tu dobrze prezentują się podłogi drewniane o niebanalnym wzorze ułożenia, np. w jodłę francuską, jodłę klasyczną, szachownicę, drabinkę.
Z dowolną powierzchnią
W przypadku płytek ceramicznych kolorystyka jest nieograniczona – od bieli przez wszystkie barwy aż po czerń. Kolor płytek może wynikać z naturalnej zawartości związków chemicznych w glinie lub być efektem wprowadzenia mineralnego barwnika ceramicznego. Możliwości zdobienia wyrobów ceramicznych są dzisiaj przeogromne. Stosowane są zarówno tradycyjne, sprawdzone metody, jak i współczesne technologie.
Dodatkowo płytki mogą mieć ozdobną fakturę w postaci delikatnych wyżłobień, zarysowań i nierówności na stronie licowej.
Małe, duże i ogromne
Płytki są oferowane w różnych wariantach wymiarowych. Niegdyś standardem były te 30 x 30, 20 x 20 cm, ale dzisiaj modne są większe rozmiary 60 x 90, 90 x 90 czy 120 x 240, a nawet 160 x 320 cm. Popularne są również płytki o kształcie wydłużonego prostokąta, na przykład 20 x 60 cm, których licowa powierzchnia odwzorowuje deszczułki lub deski. Spośród płytek o mniejszych rozmiarach wciąż popularne są mozaiki. Maleńkie ceramiczne elementy o różnych kształtach są ułożone w jednokolorowe lub wielobarwne wzory na siatce montażowej, która ułatwia układanie.
W części lub na całości
W klasycznych aranżacjach sprawdzi się praktycznie każda podłoga, warto więc zastanowić się nad wyborem jednej uniwersalnej, która będzie pasowała zarówno do kuchni, przedpokoju, jak i sypialni. Doskonałym produktem o szerokim wykorzystaniu jest gres. Pomimo tego, że jest to element przeznaczony do wykorzystania zewnętrznego, coraz więcej osób decyduje się na jego montaż wewnątrz pomieszczeń. Zaletą gresu jest jego wytrzymałość i odporność na różnego rodzaju uszkodzenia. Nie zależy jednak zapominać o estetyce wykonania. Do takiej podłogi idealnie pasują niemal wszystkie kolory wykończenia.
Dla klasycznych, bardziej tradycyjnych wnętrz pasuje parkiet i panele podłogowe, ale nie wszędzie można je ułożyć, niektóre z nich nie nadają się do wilgotnych pomieszczeń (jak np. łazienki) albo nie są wystarczająco odporne na uszkodzenia i ścieranie (np. w przedpokoju).
Wyważony luksus
Pałacowy szyk zarezerwowany jest dla tych, którzy pragną doświadczyć luksusu w bardziej stonowanej formie, gdzie każdy detal jest przemyślany, a elegancja emanuje spokojem. To podejście do aranżacji wnętrz zadowoli tych, którzy ceną komfort i subtelne wyrafinowanie.
Styl pałacowy jest trudny do zaaranżowania szczególnie, jeśli chodzi o wybór odpowiedniej podłogi. Warto dobrze zastanowić się, czy będzie to podłoga dopasowana do wnętrza czy taka sama w całym mieszkaniu. To drugie rozwiązanie w tym przypadku może okazać się zdecydowanie lepsze. Znacznie łatwiej będzie dopasować styl całego mieszkania, jeżeli przynajmniej jeden element będzie spójny.
Sprawdzony minimalizm
Coraz częściej można spotkać się z mieszkaniami nawiązującymi do stylu zaczerpniętego ze starych poddaszy czy opuszczonych fabryk. Industrialny styl nie przepada za zbytnim przepychem czy wieloma dodatkami. Doskonałym rozwiązaniem będzie zatem podłoga identyczna w całym mieszkaniu. Ze względu na specyfikę estetyki loftowej, idealnie wpasują się płytki podłogowe, które swoim wyglądem przypominają beton. Można wykorzystać je w kuchni, pokoju, sypialni i łazience. Minimalizm takich elementów sprawia, że dobrze komponują się z nimi wszystkie dodatki.
Posadzka wykończona płytkami ceramicznymi jest trwałym i praktycznym rozwiązaniem. Należy też do najlepszych rozwiązań pod względem ekonomicznym, gdy mamy ogrzewanie podłogowe. Do wyboru jest wiele zarówno formatów, jak i rodzajów wykończeń, także imitujących inne popularne materiały wykończeniowe, jak drewno czy kamień.
Skomentuj:
Podłoga dopasowana do wnętrza