Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

TermoPoradnik – co warto wiedzieć o izolacji podłóg na gruncie

sponsorowany
izolacja pogłóg na gruncie - Termo Organika

Podłogi na gruncie lub nad nieogrzewanymi pomieszczeniami to kolejne miejsca po fasadzie oraz fundamencie, w których styropian sprawdza się znakomicie. Duża wytrzymałość mechaniczna płyt styropianowych pozwala na zastosowanie ich, jako izolację podłóg w miejscach, gdzie obciążenie użytkowe może przekroczyć nawet 4 tony/m2.

Styropiany z grupy DACH-PODŁOGA, charakteryzują się wyjątkową wytrzymałością na ściskanie. To ważna cecha w zastosowaniu styropianu do izolacji podłóg i innych miejsc słabo lub mocno obciążonych. Przykładowo wytrzymałość styropianu na ściskanie, np. o wartości 60kPa informuje nas, że styropian o grubości 10 cm zastosowany pod betonową wylewką, odkształci się o 2 mm pod wpływem równomiernie rozłożonego obciążenia użytkowego, powyżej 1,8 tony/m2. Tak duże obciążenie w warunkach mieszkaniowych praktycznie nie występuje, jednak ten przykład doskonale obrazuje jak dużą wytrzymałość osiąga się wykorzystując podstawowy typ płyt styropianowych przeznaczonych do izolacji podłóg.

W ofercie firmy Termo Organika, największego producenta styropianu na polskim rynku, jest dostępnych kilka produktów do izolacji powierzchni poziomych dach-podłoga:

 

 

Każdy właściciel domu planujący prace ociepleniowe, powinien wiedzieć, że różnica temperatur pomiędzy wnętrzem budynku a gruntem wymaga zastosowania optymalnej izolacji termicznej. Najlepiej sprawdzają się grafitowe płyty styropianowe TERMONIUM PLUS dach-podłoga ze względu na ich doskonałe właściwości izolacyjne, znacznie  lepsze od zwykłego białego styropianu. Dlaczego lepsze? Ponieważ  najważniejszy parametr, czyli współczynnik przewodzenia ciepła λ-lambda wynosi dla styropianów z linii TEERMONIUM wynosi 0,031W/mK, a wytrzymałość mechaniczna to aż 4 tony/m2. Warto przypomnieć, że im niższa wartość współczynnika lambda tym lepsze właściwości izolacyjne płyt styropianowych, dzięki czemu ochrona cieplna budynku jest znacznie lepsza przy mniejszej grubości płyt. Przykładowo, np. 15 cm warstwa izolacji wykonana z płyt TERMONIUM dach-podłoga chroni elementy budynku, tak samo jak ponad 20 cm warstwa zwykłego styropianu.

Kolejność prac, o czym należy pamiętać?

Na zagęszczone mechanicznie podłoże należy położyć izolację przeciwwilgociową w postaci warstw papy lub folii budowlanej, na którą zostanie wylany beton podkładowy tzw. „ chudziak” o kilkucentymetrowej grubości. Jeśli projektant przewidział instalacje zasilania w warstwie izolacyjnej, np. CO, instalację doprowadzenia powietrza do kominka czy instalację centralnego odkurzacza to należy wykonać izolację w dwóch warstwach. Pierwsza warstwa styropianu stanowić  będzie wyrównanie dla prowadzonych instalacji. Druga warstwa będzie stanowić jednolitą warstwę izolacji na którą zostanie położona wylewka. Przed aplikacją wylewki należy rozłożyć folię budowlaną na styropian, po to aby zarówno beton, jak i woda technologiczna nie dostawała się pomiędzy płyty styropianowe, ponieważ może to powodować ich rozsuniecie. Wylewka, w zależności od technologii, powinna być dodatkowo zbrojona przy użyciu, np. arkuszy z drutu zgrzewanego lub rozproszonego zbrojenia dodawanego w trakcie mieszania składników wylewki. W miejsce styku ścian z wylewką powinno się zastosować dylatację, którą zazwyczaj stanowi piankowa taśma, o szerokości około kilkunastu centymetrów. Jak w przypadku pozostałych miejsc do izolacji niezwykle istotna jest jakość materiałów, ponieważ ma ogromny wpływ na trwałość układu ocieplenia. Zdecydowanie lepiej postawić na znanego producenta, którego materiały są sprawdzone i posiadają rekomendacje techniczne i jakości Instytutu Techniki Budowlanej (ITB).  

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Trendy 2021. Izolacja termiczna
Ocieplenie ścian zewnętrznych. System ociepleń ETICS - jakie elementy
Dlaczego ocieplenie domu styropianem grafitowym jest najbardziej opłacalne?

Skomentuj:

TermoPoradnik – co warto wiedzieć o izolacji podłóg na gruncie

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej