Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

„Chudziak” pod podłogą na gruncie - ekspert radzi

Tomasz Rybarczyk, inżynier z 27-letnim doświadczeniem; projektant, kierownik budowy, inspektor nadzory inwestorskiego, rzeczoznawca budowlany

Wylanie „chudziaka”, czyli wykonanie wylewki betonowej pod posadzkę na gruncie kończy stan zero budowy domu. To bardzo efektowne zakończenie etapu robót, które odbywały się w ziemi i nie były zbyt widoczne, za to dość długo trwały i niemało kosztowały.

Chudy beton wykonany na dużej powierzchni, wystawiony na działanie czynników atmosferycznych (w tym przypadku słońca oraz wysokiej temperatury), jest narażony na pękanie ze względu na skurcz. Dlatego, by temu zapobiec, zbroi się go siatkami lub stosuje zbrojenie rozproszone – metalowe bądź polipropylenowe.
Chudy beton wykonany na dużej powierzchni, wystawiony na działanie czynników atmosferycznych (w tym przypadku słońca oraz wysokiej temperatury), jest narażony na pękanie ze względu na skurcz. Dlatego, by temu zapobiec, zbroi się go siatkami lub stosuje zbrojenie rozproszone – metalowe bądź polipropylenowe.
Tomasz Rybarczyk

Od jakości wykonania „chudziaka” zależy jakość prac prowadzonych później na parterze. Na nim bowiem zostaną ułożone kolejne warstwy podłogi oraz niektóre instalacje; staną też ściany działowe.

„Chudziak”- co to jest?

Chudziak” na gruncie przygotowany pod posadzkę jest częścią budynku, której nie zalicza się do elementów konstrukcyjnych. Nie bierze on udziału w pracy konstrukcji, przejmuje jedynie obciążenia z parteru, a więc użytkowe i technologiczne, działające na tej kondygnacji, a także obciążenia od warstw podłogowych oraz ścian działowych. Jego zadaniem jest stworzenie stabilnego i nieodkształcalnego podłoża pod to wszystko, co znajduje się na parterze, ale nie należy do konstrukcji.

Jaki beton na chudziak?

„Chudziak” powstaje z chudego betonu, czyli takiego o niskiej klasie wytrzymałości na ściskanie – 10-15 N/mm2 (MPa). Ważne jest, by podłoże pod „chudziaka” w postaci zagęszczonego warstwami piasku było dobrze przygotowane, stabilne i tym samym nieodkształcalne.

Beton „Chudziak - Jak prawidłowo wykonuje się wylewkę?

Przed wylaniem mieszanki, w warstwach pod „chudziakiem” rozprowadza się instalację wodno-kanalizacyjną oraz nawiew do kominka (jeśli jest przewidziany). Instalacje, które układa się przed wylaniem chudego betonu, powinny być dobrze wykonane i sprawdzone przez kierownika budowy.

W przygotowaniu podkładu z chudego betonu największym problemem jest jego skurcz, który może powodować powstawanie pęknięć. Chudy beton bowiem jeśli zbyt szybko wysycha podczas wiązania, za bardzo się kurczy i przez to łatwo pęka. Sprzyja temu również duża powierzchnia podłogi. Aby przeciwdziałać pękaniu „chudziaka”, trzeba pielęgnować wylewkę betonową, polewając ją wodą przez pierwsze dni, kiedy jest jeszcze dość świeża. Dodatkowo, aby nie doprowadzić do powstawania rys skurczowych dodaje się do mieszanki chudego betonu zbrojenie rozproszone lub zbroi się płytę za pomocą siatek przeciwskurczowych. Takie rozwiązanie, w połączeniu z pielęgnacją, zazwyczaj zdaje egzamin.

Jaka folia pod chudziak?

Niektórzy wykonawcy pod chudym betonem układają folię, by zatrzymać wilgoć w płycie na etapie jej dojrzewania.

Warto zwrócić uwagę na to, że najczęściej płyta z chudego betonu w garażu jest trochę niżej niż w części mieszkalnej, należy więc przygotować odpowiednio szalunki rozgraniczające płyty wykonywane na różnych wysokościach. Trzeba też pamiętać, że grubość płyty z chudego betonu musi być dokładnie taka jak w projekcie. Wykonanie cieńszej może spowodować, że będzie ona miała tendencję do pękania. Jeśli zaś będzie zbyt gruba, poziom wykończonej podłogi w budynku się podniesie.

Przy wylewaniu chudego betonu trzeba też zadbać o odpowiednie jego odpowietrzenie i uzyskanie równych powierzchni.

Chudziak - ile cm? Minimalna grubość chudziaka

Grubość warstwy chudziaka zależy od przeznaczenia, przy czym w przypadku stosowania go w celach stabilizacyjnych pod podłogi i posadzki typowa jest warstwa o miarodajności od 3 do 5 centymetrów. Natomiast jeśli ma on służyć jako podkład pod fundamenty, kominy i ogrodzenia, to odpowiednia grubość wynosi od 10 do 15 centymetrów.

Ile schnie chudziak?

Czas schnięcia chudziaka zależy od kilku czynników, takich jak jego grubość, wilgotność otoczenia i rodzaj mieszanki. W przypadku cienkich warstw chudziaka, takich jak te stosowane pod podłogi, czas schnięcia może wynosić kilka dni do tygodnia. Jednak w przypadku grubszych warstw, takich jak te używane pod fundamenty, schnięcie może trwać znacznie dłużej, nawet kilka tygodni. Ważne jest, aby dać chudziakowi wystarczająco dużo czasu na odpowiednie wyschnięcie przed kontynuacją prac budowlanych, aby uniknąć osiadania czy uszkodzeń konstrukcji.

    Więcej o:

Skomentuj:

„Chudziak” pod podłogą na gruncie - ekspert radzi