Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

TermoPoradnik - sezon na ocieplenie domu. Jakie materiały wybrać aby nie musieć przepłacać za ogrzewanie?

sponsorowany
Sezon na ocieplenie domu - Termo Organika

Każdy właściciel domu marzy o tym, aby mieć dom, który jest ciepły zimą i to bez uciążliwych rachunków za ogrzewanie, a także przyjemnie chłodny latem i to bez klimatyzacji. Czy to możliwe? Oczywiście, że tak! Pod warunkiem, że jego bryła zostanie ocieplona solidną warstwą dobrej jakościowo termoizolacji. O czym warto pamiętać wybierając materiał do ocieplenia domu?

Dom, który ma optymalną ochronę cieplną jest nie tylko komfortowy w użytkowaniu zimą, gdyż wymaga mniejszych nakładów na ogrzewanie, ale także latem, ponieważ nie nagrzewa się tak bardzo i tak szybko jak budynek, którego mury nie zostały ocieplone.

Eksperci szacują, że ponad 30% ciepła przenika przez ściany i właśnie dlatego warto zainwestować w ich ochronę.

 Obecnie mamy idealną porę na wykonanie solidnej termoizolacji.

Ocieplenie domu - jakie wybrać materiały?

Dom możemy ocieplić:

·         styropianem,

·         wełną mineralną,

·         płytami pianki PIR

·         innymi niszowymi materiałami izolacyjnymi.

Możliwości jest coraz więcej, jednak zdecydowanie najpopularniejszym materiałem pozostaje styropian, który jest nie tylko lekki i odporny na wodę, ale przede wszystkim posiada świetne właściwości termoizolacyjne, a ponadto jest bardzo ekonomiczny.

W Polsce udział styropianu stosowanego w budownictwie stanowi około 80% spośród wszystkich materiałów izolacyjnych.

Obecnie sprawdzonym rozwiązaniem jest technologia nazywana systemem „ETICS” (skrót od ang. External Thermal Insulation Composite System). Na czym polega?

- W uproszczeniu wygląda to tak, że do ściany zewnętrznej za pomocą kleju przyklejane są płyty styropianowe tworząc warstwę izolacji. Warto pamiętać, że w niektórych sytuacjach oprócz kleju stosuje się także kołki mające na celu wzmocnienie elewacji. Następnie na zeszlifowane płyty nakładany jest klej, w który wtapia się siatkę z włókna szklanego. Po wyschnięciu należy wykonać gruntowanie i na tak przygotowane podłoże nakłada się tynk.

mówi Krzysztof Krzemień, dyrektor ds. technicznych Termo Organiki.

Na co zwrócić uwagę wybierając styropian do ocieplenia domu?

Przede wszystkim do ocieplenia ścian zewnętrznych, należy wybrać styropian z przeznaczeniem
na fasadę. Termo Organika, największy producent styropianu na naszym rynku, oferuje
7 odmian styropianu fasadowego. Wybierając materiał do termoizolacji należy pamiętać,
że najważniejszym parametrem użytkowym styropianu typu „fasada” jest współczynnik przewodzenia ciepła, czyli λ - lambda. Największą popularność w ostatnich latach zyskuje grafitowy styropian Termo Organiki TERMONIUM PLUS fasada, którego współczynnik przewodzenia ciepła (lambda) wynosi 0,031W/mK.

- Mniejsza wartość współczynnika lambda tym lepsze właściwości izolacyjne płyt styropianowych, a tym samym lepsza ochrona cieplna budynku przy mniejszej grubości płyt. Przykładowo 20 cm warstwa izolacji wykonana z płyt grafitowych TERMONIUM PLUS fasada chroni ściany budynku tak samo, jak 28 cm warstwa zwykłego styropianu z lambdą 0,045 W/(mK).

mówi Krzysztof Krzemień, dyrektor ds. technicznych Termo Organiki

W przypadku styropianu bardzo ważnym parametrem jest również wytrzymałość na rozciąganie (TR), a jej minimalny poziom to 80 kPa. Co się stanie, jeśli do ocieplenia zostanie wykorzystany materiał z gorszym parametrem wytrzymałości na rozciąganie – TR? Może się rozerwać przy znacznie mniejszej sile, a w konsekwencji odpaść od ściany.

Estetyczna elewacja, czyli który tynk wybrać?

Nałożenie tynku na elewację to ostatni etap prac ociepleniowych, ale równie istotny, jak poprzednie. Warto pamiętać, że elewacja powinna być: estetyczna, wytrzymała, trwała i odporna na porastanie glonami, algami czy mchem. Aby tak było niezbędny jest wybór dobrze dobranegotynku. W praktyce wygląda to tak, że nie ma tynków całkowicie odpornych na zabrudzenia, podobnie jak w przypadku innych elementów budynku.

Na rynku są dostępne tynki:

·         akrylowe,

·         mineralne,

·         polikrzemianowe

·         silikonowe,

oraz tynki hybrydowe, jak np.:

·         silikonowo – akrylowe,

·         silikonowo – silikatowe.

 

W przypadku ocieplenia, które zostało wykonane z płyt styropianowych, to tak naprawdę możliwości pod względem wyboru tynku są nieograniczone. A który z nich jest najlepszy? Obecnie najczęściej polecanym przez ekspertów rozwiązaniem jest tynk silikonowy GOLD TO-TSG firmy Termo Organika. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że posiada zdolność samooczyszczenia. Dzięki temu brud trudniej się do niego przyczepia, ponieważ powierzchnię ściany czyści deszcz. Takie tynki warto także stosować, w szczególności w miejscach o dużym natężeniu ruchu lub tych znajdujących się w bliskiej odległości od drzew i wysokich krzewów oraz w sąsiedztwie zbiorników wodnych, gdzie może być większa wilgotność powietrza. Ponadto tynki silikonowe dłużej zachowują swoje walory.

Sprawdzony Kompletny System Ociepleń to zawsze dobry wybór!

W przypadku ścian zewnętrznych najlepszym sposobem ograniczenia strat jest zastosowanie systemu ociepleń, który pochodzi od jednego producenta i w połączeniu z poprawnym wykonaniem zapewnia skuteczną i trwałą ochronę cieplną ścian budynków przed wychłodzeniem. Bazę rekomendowanego Kompletnego Systemu Ociepleń Termo Organiki stanowi styropian oraz pozostałe elementy składowe, takie jak kleje, grunty, siatka, farby i tynki.

 

 

- Wszystkie składniki naszego Kompletnego Systemu Ociepleń są ze sobą kompatybilne, co przekłada się na bezpieczeństwo użytkowania oraz trwałość i estetykę elewacji. Ponadto nasze materiały, zarówno płyty styropianowe, jak i cały system, posiadają Rekomendacje Techniczne i Jakości ITB. Dlatego decydując się na nasze rozwiązanie inwestor ma pewność, że otrzymuje materiały najwyższej jakości.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Jak zbudować i sfinansować dom prefabrykowany?
Wykonanie słupów i trzpieni żelbetowych
Zdrowie zaczyna się w domu

Skomentuj:

TermoPoradnik - sezon na ocieplenie domu. Jakie materiały wybrać aby nie musieć przepłacać za ogrzewanie?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej