Wykończenie ścian z betonu komórkowego
Bloczki z betonu komórkowego to sprawdzony materiał do budowy ścian dający duże pole do popisu dla wyobraźni projektantów. Bloczki bowiem są wdzięczne do obróbki – dają się łatwo przycinać, nawiercać, szlifować i wykańczać.
Na ogół ściany wewnątrz pomieszczeń pokrywa się tynkami cementowo-wapiennymi lub gipsowymi. Wpływają one na estetykę pomieszczeń, ale są dość drogie. Niektórych ścian murowanych można w ogóle nie tynkować, lecz wykończyć je w inny sposób.
Precyzyjnie postawione ściany
Jeśli ściany wewnątrz pomieszczeń nie będą tynkowane, trzeba zadbać o ich precyzyjne wymurowanie. Nie ma bowiem na nich warstwy tynku, a więc i tym samym możliwości zniwelowania nierównej powierzchni. Zatem wszystko co zrobi murarz, będzie na nich doskonale widoczne.
Wykończenie ścian z betonu komórkowego
Bloczki z betonu komórkowego umożliwiają precyzyjne wykonanie ścian, których można nie tynkować. Jeśli rysunek podziału ściany na elementy murowe ma być widoczny, bloczki można wymurować z odpowiednim przesunięciem spoin pionowych, zachowując estetyczny podział.
Instalacja elektryczna na „gołych” ścianach
W przypadku braku tynku instalację elektryczną powinno się poprowadzić na murze w stylu industrialnym. Jeśli ściany mają być wykończone płytkami przyklejonymi bezpośrednio do ich powierzchni, instalację należy poprowadzić w bruzdach wykonanych w murze, dzięki czemu kable i gniazdka zostaną ukryte. Należy przy tym przestrzegać dopuszczalnych wymiarów bruzd wynikających z normy PN-EN 1996-1-1:2023-08 Eurokod 6 – Projektowanie konstrukcji murowych - Część 1-1: Reguły ogólne dla zbrojonych i niezbrojonych konstrukcji murowych. Maksymalne wymiary bruzd i wnęk podane są w punkcie 10.6 „wnęki i bruzdy w ścianach”. Jest w niej też wiele innych, konkretnych informacji na ten temat.
Płytki na ścianach
Powierzchni ścian, które będą wykończone płytkami, nie trzeba tynkować „na szorstko”. Wystarczy wyrównać ścianę, szlifując ją za pomocą pacy. Wówczas wykończenie ścian będzie polegać na zagruntowaniu podłoża oraz przyklejeniu płytek bezpośrednio do powierzchni ściany bez dodatkowej warstwy tynku. Jeśli będzie to konieczne (np. ze względu na występowanie stref mokrych), ściany przed przyklejeniem płytek należy pokryć odpowiednią hydroizolacją.
Równa powierzchnia nieotynkowanych ścian z betonu komórkowego umożliwia nakładanie gładzi, farb strukturalnych, a nawet papierowych tapet oraz przyklejanie płytek ceramicznych bezpośrednio na ścianę.
Industrialne wykończenie powierzchni
Bardzo dobrym pomysłem wykończenia ścian z betonu komórkowego jest po prostu ich pomalowanie. Należy wówczas ściany zagruntować, a następnie nałożyć odpowiednią farbę. Aby uzyskać większą plastyczność powierzchni, można zaakcentować podziały na elementy murowe, wykonując na ich łączeniu boniowanie, za pomocą chociażby ręcznego rylca do wykonywania bruzd instalacyjnych. Ścian w łazience często nie pokrywa się mokrym tynkiem, lecz wykańcza innymi materiałami, takimi jak płytki ceramiczne, płyty gipsowo-kartonowe lub płyty meblowe czy tafle szkła.
Przygotowane w ten sposób mury najlepiej wykończyć dowolną farbą mineralną. Tego typu wykończenie ścian z betonu komórkowego wykonuje się po to, aby wyeksponować konstrukcję, materiał oraz jego strukturę, traktując surową powierzchnię jako element dekoracji industrialnej.
Tynków można nie układać w pomieszczeniach technicznych i garażach, a jedynie pomalować ściany przeznaczonym do tego szlamem mineralnym lub dowolną farbą.
Skomentuj:
Wykończenie ścian z betonu komórkowego