Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Zimowe cięcie drzew i krzewów

Pressland, MP
Honda Versatool podkrzesywarka SSPP E - Fot. Honda

Staranne zaplanowanie zimowego cięcia oznacza bezpieczeństwo roślin, a dla wykonawcy – sprawną realizację. Jednym z częstych błędów w pielęgnacji roślin jest pośpiech i nie przywiązywanie uwagi do terminów cięć, techniki cięcia, ani do jakości narzędzia.

Zimowe cięcie drzew

Do momentu przycinania należy obserwować krzewy i drzewa, by ocenić jak przetrwały okres zimy. Należ także ocenić co im dolega, czyli czy mają połamane, chore, uschnięte gałęzie oraz czy widoczne są oprzędy zimujących szkodników lub tzw. mumie na drzewach owocowych. Podstawową zasadą prawidłowego cięcia jest jakość ostrzy, które zawsze powinny być idealnie czyste i ostre. Tępe ostrze rozszarpują tkanki roślin i wówczas zamiast gładkiego cięcia powstaje poszarpana powierzchnia, która ciężko się zabliźnia, a przez powstałą ranę z łatwością wnikają choroby i szkodniki.

Kiedy ciąć pnącza

Zimowe cięcie - po co ciąć

Przycinanie, wykonywane zgodnie ze sztuką, służy roślinie. Celem cięcia zimowego jest głównie usunięcie starych i chorych pędów, usunięcie gałązek krzyżujących się w taki sposób, że ich wzajemne ocieranie się podczas wiatru uszkadza korę, prześwietlenie koron drzew owocowych i pobudzenie do dynamicznego wzrostu nowych i zdrowych pędów. Jednym z błędów jest zaniechanie cięcia, a efekty takiego podejścia są najlepiej widoczne na przykładzie młodych krzewów, w których przycinane gałązki są dobrze rozkrzewione i gęsto pokryte liśćmi w kontrze do „łysych” nieprzycinanych dolnych partii.  

Przycinanie drzew i krzewów przed wiosną

Zimowe cięcie drzew - co i kiedy można przycinać?

Zimowe cięcie można zacząć wykonywać już w drugiej połowie stycznia, jeśli pogoda na to pozwala. W lutym i marcu można formować żywopłoty z tui skracając o połowę ubiegłoroczne pędy oraz buki pospolite. W marcu zazwyczaj przycina się w ten sam sposób bukszpan, cis i ligustr. Zależnie od pogody i wysokości temperatury można także przeprowadzać cięcia formujące i odmładzające iglaków - sosen, świerków i modrzewi. Drzewa liściaste, jak kasztanowce, brzozy, orzechy włoskie, wiązy, klony wymagają uważnej obserwacji i szybkich decyzji, ponieważ ich soki zaczynają krążyć już pod koniec zimy. Zbyt późne przycięcie narazi te drzewa na osłabienie lub chorobę wskutek tzw. płaczu, czyli sączenia się po korze wody z solami mineralnymi, które miały trafić do korony drzewa.

Kalendarz cięcia drzew i krzewów na cały rok

Zimowe cięcie drzew owocowych

Wśród drzew owocowych w tym okresie przycina się gatunki mrozoodporne, jak jabłonie, śliwy i grusze. Warto również pamiętać, że podczas jednego zabiegu prześwietlania drzew można przyciąć nie więcej niż 15% korony. Lepiej jest przycinać rośliny etapami, niż zbyt drastycznie za jednym razem, co naraża rośliny na choroby i może prowadzić do zamierania. W prawidłowej technice cięcia liczy się również wybór odpowiedniego dnia, który powinien być słoneczny, suchy i niezbyt mroźny – temperatura powietrza ok. 0 stopni.

 

 

 

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) - jak wygląda? Pielęgnacja i najpopularniejsze odmiany
Cięcie w ogrodzie późną wiosną
Kiedy przycinać czereśnie? Jak bardzo przycinać czereśnie?

Skomentuj:

Zimowe cięcie drzew i krzewów

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej