Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Agapant – niebieskie wspomnienie lata

Anna Kalina-Gagnelid

Agapant budzi miłość od pierwszego wejrzenia – tak wiele osób opisuje pierwsze spotkanie z agapantem zwanym inaczej lilią afrykańską, agapantusem. Sile uczucia sprzyjają okoliczności np. letnie wakacje nad morzem Śródziemnym. Tam kwitnące agapanty można spotkać wszędzie: na tarasach, przed domami, w parkach.

Agapant
Agapant
Fot. Pixabay/Nath77

Agapanty

Ich imponujące dorastające do ponad 1m pędy kwiatowe pysznią się baldachami dzwonkowatych kwiatów w kolorze od czystej bieli do fioletu, przez wszystkie odcienie niebieskiego i błękitu. Tworzą zwarte kępy równowąskich, przewieszających się liści. Są one zazwyczaj ciemnozielone i błyszczące choć wyhodowano odmiany min. o liściach jasno obrzeżonych (odmiana Silver Moon).

Kwiaty doniczkowe - 10 roślin doniczkowych nie do zdarcia. Najbardziej wytrzymałe rośliny domowe

Agapant gatunki

Rodzaj Agapant pochodzi z klifowych wybrzeży Przylądka Dobrej Nadziei w Afryce Południowej. Należy do niego ok. 10 gatunków (min. najbardziej znany Agapant afrykański czy A. dzwonkowaty). Nie jest on spokrewniony z liliami i należy do rodziny Amarylkowatych. Bliżej mu do narcyzów, kliwii i przebiśniegów.

Azalia doniczkowa. Jak pielęgnować azalię w domu?

Agapant znaczenie

Nazwa łacińska tej rośliny Agapanthus pochodzi z języka greckiego i stanowi połączenie dwóch słów agape – miłość i anthos – kwiat co znaczy "kwiat miłości".

Storczyki pielęgnacja. 10 tajemnic uprawy storczyków

Czy agapanty można uprawiać w Polsce?

Dla wszystkich zakochanych w tej wyjątkowej roślinie mamy dobrą wiadomość. Jest to jak najbardziej możliwe. Z powodzeniem można je uprawiać jako rośliny doniczkowe. Posadzone w donicach wyglądają jeszcze bardziej okazale. Uprawa w gruncie agapantusów jest u nas niemożliwa ze względu na mrozy.

Agapant wybór rośliny

Agapanty należą do dwóch grup: zimozielonych i tracących liście. W warunkach naszego klimatu postępujemy z nimi prawie tak samo. Różnią się one od siebie. Zimozielone mają liście długie i szersze, zwykle mniej kwiatów, ale na dłuższych pędach. Natomiast rośliny zamierające na zimę liście mają węższe i krótsze, kwiaty nieco niższe, ale liczniejsze.

Agapant sadzonki

Jeśli zależy nam na jednych lub drugich poszukujmy latem kwitnących egzemplarzy w sklepach i centrach ogrodniczych. Większość agapantów oferowanych w Polsce jest w formie uśpionych kłączy, które kupujemy wiosną. Niestety firmy je oferujące rzadko sprzedają oznaczone odmiany. Najczęściej ograniczają się do określenia: agapant niebieski lub agapant biały. Niewiele mówi nam to o cechach jakie będzie mieć roślina, która wyrośnie z sadzonki. Miejmy nadzieję, że wraz z rosnącym zainteresowaniem tym pięknym kwiatem doczekamy się więcej sprawdzonych odmian oferowanych na polskim rynku.

Agapant uprawa w gruncie i na balkonie

Jak już wspomnieliśmy w Polsce nie jest możliwa uprawa agapantów w gruncie. Natomiast doskonale sprawdzają się jako rośliny uprawiane na zewnątrz w donicach, które na zimę chowamy do pomieszczeń. Aby zapewnić im idealne warunki do kwitnienia wybierzmy stanowisko naprawdę słoneczne. Będą się dobrze czuły na południowych balkonach, patiach i tarasach. Donica z dorodną kępą ciemnozielonych liści i pełnymi wdzięku niebieskimi kwiatami na długich pędach to piękny akcent w każdym nasłonecznionym zakątku ogrodu.

Agapant afrykański uprawa

Kupując kłącza planujmy posadzenie co najmniej 3 pędów do głębokiej doniczki o ok. 30 cm średnicy. Kłączy nie należy sadzić zbyt głęboko. Zielona część łodygi powinna wystawać nad ziemię. Może się zdarzyć, że w pierwszym roku agapant nie zakwitnie. Dajmy mu czas na wytworzenie bryły korzeniowej. Podłoże powinno być żyzne i przepuszczalne. Na dno doniczki należy wysypać kilkucentymetrową warstwę drenażu.

Agapant podlewanie

Agapantus choć lubi być często podlewany nie znosi zalewania i stojącej wody. W trakcie dużych opadów warto zadbać by stał w miejscu osłoniętym od deszczu.

Agapant nawożenie

W sezonie wegetacyjnym ( kwiecień-wrzesień) należy zasilać agapanty co 2-3 tygodnie nawozem zawierającym potas.

Agapant przesadzanie

Jest to roślina wytwarzająca dużą i zwartą bryłę korzeniową. Czasem tak szczelnie wypełnia doniczkę, że trudno jest wyjąć kwiat i konieczne jest rozbicie naczynia. Przesadzać należy nie częściej niż co 2-3 lata. Nowa doniczka powinna być tylko o jeden rozmiar większa. Jeśli będzie zbyt duża to może spowodować intensywny wzrost liści i zahamowanie kwitnienia. Ponieważ agapantus jest trujący szczególnie przesadzanie i dzielenie dobrze jest wykonywać w rękawiczkach.

Agapant rozmnażanie

Wiosenne przesadzanie jest dobrą okazją do podziału bryły korzeniowej. Tak uzyskujemy sadzonki agapanta. Czasem by tego dokonać potrzebny jest ostry nóż lub piłka. Ranę warto zabezpieczyć mielonym węglem drzewnym i z sadzeniem poczekać do następnego dnia by rana zdążyła obeschnąć. Czasem potrzeba roku by agapantus ponownie zakwitł. Można też próbować wysiewać agapanty z nasion. Na rezultaty jednak trzeba czekać kilka lat a efekt jest niepewny, ponieważ siewki nie zachowują cech rośliny matecznej.

Agapant przechowywanie i zimowanie

Zimować agapanty należy w pomieszczeniach nie za suchych o temp 5-8 st.C. Jeśli będą miały za ciepło mogą słabiej zawiązywać pąki kwiatowe. Agapanty odmian zimozielonych wymagają pomieszczeń jasnych i podlania kiedy ziemia będzie już zupełnie sucha. Odmiany tracące liście mogą być przechowywane w ciemności i podlać należy je ostatni raz w listopadzie następnie w lutym. W marcu zaczynamy wybudzać agapanty. Zaczynamy podlewać, zapewniamy im dużo światła i wyższą temperaturę. Do ogrodu wynosimy je po tym jak już miną przymrozki. 

    Więcej o:

Skomentuj:

Agapant – niebieskie wspomnienie lata