Rura do okapu - jaki model wybrać?
Celem wentylacji jest zapewnienie prawidłowej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się nieprzyjemnych zapachów, cząsteczek kurzu i tłuszczu oraz bakterii chorobotwórczych. Dlatego system wentylacji jest integralną częścią każdego nowoczesnego domu. Obieg wymiany powietrza obejmuje również okap kuchenny.
Rura do okapu - dlaczego odpowiedni wybór jest tak ważny?
Powietrze wywiewane z pomieszczeń może być odprowadzane kanałami wentylacyjnymi (prowadzonymi w mieszkaniach) lub po prostu na zewnątrz, przez otwory wentylacyjne znajdujące się w ścianach budynków. Jeśli kanał odprowadzający nie wychodzi bezpośrednio na zewnątrz budynku - nie należy montować klapek zaworu zwrotnego. Budowę domu można zaplanować z wyprzedzeniem, tak aby kanał okapu kuchennego znajdował się bezpośrednio nad miejscem, w którym w przyszłości będzie stał piec. Jeśli mówimy o tym samym typie lokalu w budynku mieszkalnym, to najczęściej system wentylacyjny jest tu już zamontowany. W takim przypadku najbardziej logicznym rozwiązaniem byłoby zainstalowanie rury do okapu kuchennego i silnika okapu. Rura do okapu połączy wylot okapu zamontowanego nad piecem z kanałem wentylacyjnym, umożliwiając ciągłą i hermetyczną pracę obiegu wymiany powietrza. Przed zamontowaniem wyciągu koniecznie sprawdź: średnicę kanału odprowadzającego opary do komina wentylacyjnego długość odcinka łączącego wylot z silnika okapu z kominem wentylacyjnym ilość załamań kanału o dany kąt drożność i przekrój komina wentylacyjnego w budynku stabilność ściany, na której zostanie zamontowany okap długość kanału odprowadzającego. Średnica rury zależy od średnicy wylotu silnika okapu i zwykle jest to fi 10, fi 12,5 lub fi 15.
Kratka wentylacyjna skutecznie odprowadza na zewnątrz budynku zanieczyszczone powietrze. Poza praktyczną funkcją produkt doskonale sprawdzi się jako estetyczna oprawa przewodu wentylacyjnego, co wpływa na eleganckie wykończenie Twoich wnętrz. Kratka wentylacyjna znajduje się po lewej stronie okapu na bocznej ścianie
Rodzaje rur do okapu
Ogólnie zastosowanie rury pozwala na ustawienie piekarnika elektrycznego w dowolnym miejscu względem kanału wentylacyjnego, jednak nadal zaleca się instalowanie pieca jak najbliżej okapu. W przeciwnym razie konieczne będzie przeprowadzenie dłuższej rury do okapu kuchennego, co będzie wymagało zastosowania dodatkowych mocowań, wygięcia produktu lub montażu okuć obrotowych (narożników). Wszystko to zmniejsza wydajność zaprojektowanego układu i prowadzi do wzrostu wydajności szumowej. W przypadku okapów sufitowych często używane są kanały płaskie. Stosuje się je też np. do poprowadzenia kanałów wentylacyjnych w podłodze, gdy chcemy, by okap blatowy pracował w trybie wyciągu. Postarajmy się zamontować je jeszcze przed wylaniem betonu. W tym przypadku optymalnym rozmiarem jest kanał wentylacyjny prostokątny o wymiarach 9x22 cm. Jest to odpowiednik rury okrągłej o przekroju fi 15 cm (wylot z silnika okapów blatowych ma właśnie taką średnicę)
Kanały okrągłe stawiają najmniejsze opory przepływu powietrza i nadają się do montażu nawet w dużych pomieszczeniach. Najbardziej polecanymi (w przypadku wylotu o średnicy 15 cm) są gładkie rury okrągłe fi 15 cm. Rury okrągłe są lekkie i łatwe do podłączenia z innymi elementami systemu wentylacyjnego. Rury kanałów dzielą się na dwa typy:
- Wyroby z tworzyw sztucznych o gładkiej powierzchni.
- Produkty z tektury falistej (wykonane z półsztywnego aluminium (rury aluminiowe) lub tworzywa sztucznego).
Rury z tworzyw sztucznych występują w dwóch rodzajach przekrojów: okrągłym i prostokątnym (rury płaskie). Powszechnie przyjmuje się, że rury o geometrii prostokątnej są bardziej estetyczne. W większości przypadków oba produkty są przepuszczane nad szafkami kuchennymi - podłogowymi lub konwencjonalnymi. Aby prawidłowo zainstalować w kuchni plastikową rurę do okapu, musisz dodatkowo kupić co najmniej trzy adaptery przypominające kształtem literę „G” i dodatkowo adaptery od okapu i do wentylacji (biorąc pod uwagę obecność gniazda do okapu). Montaż wszystkich części rurociągu odbywa się za pomocą szczeliwa.
Rury polimerowe do okapów kuchennych zapewniają lepszą redukcję szumów podczas pracy systemu. Ich wewnętrzna powierzchnia jest gładka, nie posiada pęknięć, na których mógłby osadzać się tłuszcz, kurz i inne zanieczyszczenia. Jak sama nazwa wskazuje, powierzchnia rur tego typu okapu pokryta jest charakterystycznymi fałdami. Podczas instalowania rura falista musi być maksymalnie rozciągnięta, aby cząstki stałe w napływającym powietrzu osadziły się w fałdach na wewnętrznej powierzchni.
Jakie rury do okapu są uważane za najlepsze?
Jeżeli w kuchni planowany jest lub jest już montowany sufit podwieszany (płyta gipsowo-kartonowa, dwupoziomowa, napinana), można ukryć rury pomiędzy warstwami konstrukcji lub na wierzchu nowej kondygnacji stropu. Wówczas dobrym wyborem są rury polimerowe. Możemy wygłuszyć system rur wentylacyjnych w suficie podwieszanym poprzez zastosowanie np. wełny mineralnej. Jeśli w najbliższej przyszłości nie przewiduje się remontu, można kupić ozdobne plastikowe pudełko i można w nich dodatkowo zainstalować elementy pomocnicze, takie jak lampy. Takie rozwiązanie sprawi, że rury będą wyglądać estetycznie. Istnieje też możliwość wyboru okapu wbudowanego w zabudowę kuchenną. Taka konstrukcja może być całkowicie ukryta lub wysuwana podczas pracy pieca elektrycznego.
Najprostszą opcją, wymagającą najmniejszych dodatkowych kosztów, jest pomalowanie rur okapu na kolor współgrający z odcieniem ścian kuchni. Rurę można ozdobić na różne sposoby, czyniąc z niej atrakcyjny mebel. Jedynym ograniczeniem jest to, że należy zachować funkcjonalność i integralność produktu. W większości przypadków rury są kupowane razem z okapem, można również znaleźć gotowe zestawy do tych produktów
Na jakie kwestie należy zwrócić uwagę przed zakupem rury do okapu?
Ogólne zasady podłączenia okapu do wentylacji? Średnica rury wydechowej okapu kuchennego nie może być mniejsza niż przekrój wylotu samego urządzenia, w przeciwnym razie nie tylko spada wydajność okapu, ale również wzrasta współczynnik hałasu, a ze względu na zwiększone obciążenie silnika, istnieje zagrożenie awarii urządzenia. Jeżeli jednak przekrój kanału wentylacyjnego jest mniejszy niż wylotu spalin, montaż rury o większym przekroju nie ma sensu.
Należy pamiętać, że każdy kolejny obrót wewnętrznego przejścia rurociągu o 90° prowadzi do spadku wydajności poboru powietrza nawet o 10%, a jeśli kąt obrotu jest większy, to pojawia się ryzyko nieprawidłowego ruch mieszanki gazowej, prowadzący do przekroczenia dopuszczalnego obciążenia silnika okapu wydechowego. Zatem nie należy tworzyć zbyt długiego obwodu z niepotrzebnymi zakrętami i zakrętami.
Bez względu na średnicę rury okapu kuchennego zawory zwrotne są środkiem zapobiegającym przedostawaniu się powietrza z kanału wentylacyjnego do instalacji. Aby zapobiec zakłóceniu naturalnego ruchu powietrza w pomieszczeniu, na wylocie z kanału wentylacyjnego należy zamontować kratkę zespoloną, która ma u góry element dopasowany do średnicy rury wywiewnej w kuchni, oraz na spodzie znajduje się kilka otworów do naturalnej wentylacji.
Głośność okapu uzależniona jest od kilku czynników, wśród których najistotniejszą kwestią jest swobodny przepływ zasysanego i odprowadzanego przez okap powietrza.
- Więcej o:
Użytkowanie rekuperacji zimą, czyli jak zapewnić sobie zdrowe powietrze w domu?
Więcej niż tylko rekuperator - wentylacja w detalach
Klimatyzacja i rekuperacja Czy mogą współpracować? Który system jest lepszy?
Klimatyzacja – schładza i ogrzewa
Klimatyzacja, czyli czym się kierować przy wyborze oferty?
Rekuperacja od decyzji do montażu
Wentylacja mechaniczna - na czym polega jej serwis?
Co musisz wiedzieć o rekuperacji?