Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Właściwy nawiew powietrza - dlaczego jest tak ważny?

Anna Majkowska, product manager Darco

Nawiew powietrza to część systemu wentylacyjnego, która jest chyba najbardziej problematyczna. Tak przynajmniej wynika z zapytań, które otrzymują od właścicieli domów firmy działające w tej branży. Jak naprawić źle działającą wentylację, aby oddychać czystym i zdrowym powietrzem w domu?

Dlaczego właściwy nawiew powietrza jest tak ważny?
Dlaczego właściwy nawiew powietrza jest tak ważny?
Fot.: Darco

Nawiew powietrza do domu

Wiele problemów związanych ze źle funkcjonującym systemem wentylacji to niestety efekt braku nawiewu lub niewystarczającej jego ilości. Często wynika to z nieświadomości domowników. Niektórzy myślą, że wentylacja zaczyna i kończy się na kominach. Są też tacy, którzy nawiew świadomie pomijają, traktując napływające z zewnątrz powietrze jako wielkie zło, które wychładza pomieszczenia, przez co wzrastają koszty ogrzewania.

 

Dlaczego właściwy nawiew powietrza jest tak ważny?
Aby zapewnić dobrą wentylację pomieszczeń w domu, należy zadbać zarówno o odpowiedni napływ świeżego powietrza, jak i usunięcie już zużytego
Fot.: Darco

Ile kosztuje nawiew powietrza z zewnątrz?

Wymiana powietrza zanieczyszczonego na świeże z zewnątrz, szczególnie w okresie zimowym, będzie nieść ze sobą koszty – niezależnie od tego, jaki rodzaj wentylacji wybierzemy. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że wentylacja jest nam potrzebna ze względów higienicznych i zdrowotnych. Dlaczego korzystając z wody bieżącej, tę zanieczyszczoną odprowadzamy do kanalizacji? Bo jest ona brudna i nie nadaje się do ponownego użycia. To samo dzieje się z powietrzem wewnątrz budynku – z czasem jest ono brudne i nie nadaje się do oddychania. Różnica jest taka, że zanieczyszczenia w wodzie bywają widoczne, a tych w powietrzu zazwyczaj nie jesteśmy w stanie zobaczyć. Skoro płacimy rachunki za dostęp do czystej wody i możliwość jej odprowadzenia do kanalizacji, to dlaczego konieczność poniesienia kosztów za oddychanie świeżym powietrzem jest dla nas tak trudna do zaakceptowania? Tym bardziej, że koszty ponoszone z powodu złej wentylacji są dużo wyższe, niż wówczas, gdy działa ona prawidłowo.

Oznaki źle działającego nawiewu

Brak właściwego doprowadzenia powietrza do domu zazwyczaj objawia się niekontrolowanym nawiewem świeżego powietrza do domu. Projektując wentylację, rozmieszcza się urządzenia nawiewne tak, aby powietrze z zewnątrz przedostawało się w niewielkich ilościach w różne miejsca. Dzięki temu jest ono szybko ogrzane, a sam napływ prawie nieodczuwalny ( nawiew ciepłego powietrza).

Wyobraźmy sobie, że zamiast wielu drobnych nawiewów pojawia się jeden duży strumień powietrza, który wpływa nam nie do kilku, ale do jednego pomieszczenia. Wówczas mamy do czynienia z jego znacznym wychłodzeniem. Prawa fizyki nie zwracają uwagi na komfort, tylko dążą do jak najszybszego doprowadzenia sytuacji do równowagi. Ograniczając wentylację w domu do samych przewodów wywiewnych, zaburzamy tę równowagę. Można by powiedzieć, że próbujemy wytworzyć próżnię, bo usuwamy powietrze z wnętrza budynku, bez uzupełniania go z zewnątrz.

Zalety skutecznej wentylacji - nawiewy wentylacyjne

Przeznaczeniem wentylacji jest utrzymanie zdrowego mikroklimatu w pomieszczeniach. System ten może spełnić swoją funkcję tylko wtedy, kiedy jest kompletny, czyli składa się z części wywiewnej i nawiewnej. Co więcej – tylko wtedy, gdy wszystkie elementy systemu są starannie zaplanowane i właściwie rozmieszczone, wentylacja będzie działać tak jak powinna. Natomiast w wyniku braku odpowiedniego nawiewu możemy zimą spodziewać się np. zimnych podmuchów z kratki w łazience.

    Więcej o:

Skomentuj:

Właściwy nawiew powietrza - dlaczego jest tak ważny?