Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Najpopularniejsze rodzaje klimatyzatorów domowych

Beata Zielińska

Klimatyzator w mieszkaniu przestał być czymś dziwnym czy niespotykanym. Urządzenie to zapewnia nam nie tylko odpoczynek w komfortowej temperaturze, lecz także zdrowy sen podczas upalnego lata.

Klimatyzator
Klimatyzator
MITSUBISHI ELECTRIC

Jaki powinien być dobry klimatyzator?

Aby klimatyzator skutecznie schładzał pomieszczenie, musi mieć odpowiednią moc. Najlepiej, by dobrał ją specjalista, który weźmie pod uwagę m.in. wielkość pokoju, jego nasłonecznienie, liczbę okien i ich wielkość, a także to czy zamontowano na nich rolety zewnętrzne. Wstępnie można określić tę wartość przyjmując, że na każde 10 m2 pokoju potrzeba ok. 1 kW mocy urządzenia.

Jak działa klimatyzator?

Klimatyzator nie tylko schładza powietrze, ale również je oczyszcza. Umożliwiają to zamontowane w nim filtry mechaniczne, które usuwają większe zanieczyszczenia. Oprócz tego urządzenie ma też inne filtry poprawiające jakość powietrza w pokoju, na przykład: antybakteryjny, zapobiegający rozmnażaniu się drobnoustrojów, bakterii, wirusów i pleśni; plazmowy unieszkodliwiający wirusy, bakterie, pleśń i inne alergeny; węglowy, który ma zadanie wyłapywać nieprzyjemne zapachy, a także usuwające zanieczyszczenia związane ze smogiem. Klimatyzator można również wykorzystać w okresach przejściowych, czyli jesienią i wczesną wiosną, do dogrzania pomieszczenia.

Sterowanie klimatyzacją

Sterować działaniem klimatyzatora możemy na różne sposoby. Bardzo chętnie wykorzystuje się do tego celu pilot bezprzewodowy, smartfon, tablet lub komputer. Te ostatnie rozwiązania są możliwe, jeśli urządzenie ma wbudowany odbiornik wi-fi. Wystarczy wówczas pobrać odpowiednią aplikację, aby zdalnie, z dowolnego miejsca na świecie, zmienić tryb pracy klimatyzatora – na przykład na szybkie chłodzenie, co zapewnia obniżenie temperatury w krótkim czasie czy włączyć funkcję auto, aby urządzenie automatycznie dobierało najlepszy bieg do utrzymania zadanej temperatury. Niekiedy możemy również sprawdzać zużycie energii elektrycznej przez klimatyzator.

Co zrobić ze skroplinami z klimatyzatora?

Skropliny z jednostki zewnętrznej możemy usunąć na kilka sposobów. Jeśli urządzenie jest zamontowane na balkonie, wówczas najprościej odprowadzić kapiącą z niego wodę do ustawionego w pobliżu naczynia. Inna opcja to wyprowadzenie rurki skroplin kilkanaście centymetrów poza obrys tarasu. Z takiej możliwości jednak mogą  skorzystać tylko właściciele domów jednorodzinnych lub ci, którzy mieszkają na parterze w budynku wielorodzinnym. Ostatnie rozwiązanie to odprowadzenie skroplin do kanalizacji w łazience lub kuchni (ale to najdroższy wariant).

 

Jak zamontować klimatyzator?

Jeśli stoimy przed wyborem – schładzać salon czy sypialnię, to fachowcy zalecają, by wybrać to drugie pomieszczenie. To w sypialni przebywamy bowiem najdłużej, a umieszczony tam klimatyzator zapewni nam komfortową temperaturę podczas snu. Urządzenie ścienne wiesza się około 30 cm od sufitu, w takim miejscu, aby strumień chłodnego powietrza nie dmuchał bezpośrednio na przebywających w pokoju domowników. Pamiętajmy też o tym, że nie można zasłaniać wylotu schłodzonego powietrza z klimatyzatora meblami czy zasłonami. Natomiast model przypodłogowo-sufitowy, zgodnie z tym co sugeruje nazwa, montuje się nad podłogą lub pod sufitem. Z kolei jednostkę zewnętrzną można postawić na balkonie lub na dachu bądź zamontować na specjalnych wspornikach, przytwierdzonych do ściany elewacji.

Klimatyzatory - w sypialni czy salonie?

Montaż klimatyzacji w bloku -prawnik radzi

Małgorzata Kapelusiak, prawnik: Aby zamontować jednostkę zewnętrzną na elewacji, balkonie lub dachu, konieczna jest zgoda zarządcy budynku. Jeśli mieszkamy w bloku należącym do spółdzielni mieszkaniowej, musimy uzyskać zgodę administratora. W tym celu trzeba zwrócić się z wnioskiem do spółdzielni (działu technicznego) i wskazać: miejsce montażu urządzenia, jego gabaryty, poziom głośności oraz sposób odprowadzania skroplin.

Po rozpatrzeniu wniosku spółdzielnia może wydać zgodę lub jej odmówić, jeżeli budynek niedawno miał zmienianą elewację. Wykonywanie prac polegających na przytwierdzaniu na niej dość ciężkiego urządzenia może uszkodzić zewnętrzną warstwę ściany budynku. Część spółdzielni wyraża zgodę lokatorom na montaż takich urządzeń, ale tylko na balkonach. Trzeba przy tym spełnić kilka warunków: jednostka zewnętrzna klimatyzatora musi być ustawiona na posadzce na odpowiednich podkładkach lub zamontowana do ściany na wspornikach, mających mocowania tłumiące jej drgania, a przewody freonowe i elektryczne oraz skropliny z jednostki zewnętrznej należy wprowadzić do lokalu (np. do istniejącej kanalizacji). Podobnie postępujemy w blokach należących
do wspólnoty mieszkaniowej. Warto w tym miejscu wskazać, że osoby, które na własną rękę dokonają montażu zewnętrznych jednostek klimatyzatorów, muszą  liczyć się z żądaniem usunięcia urządzenia i przywrócenia zewnętrznej części budynku do wcześniejszego stanu.

Rodzaje klimatyzatorów domowych

Do wyboru mamy klimatyzatory przenośne – monoblokowe oraz cichsze i wydajniejsze typu split. Składają się one z dwóch części (czyli tzw. jednostek) – wewnętrznej i zewnętrznej. Jednostka wewnętrzna dostępna jest w kilku wersjach – jako ścienna, przypodłogowo-sufitowa, kasetonowa oraz kanałowa.

Klimatyzacja do domu i mieszkania w bloku. Jaki klimatyzator wybrać?

Klimatyzator split

To najbardziej rozpowszechniony model klimatyzora. Układ chłodniczy jest w nim rozdzielony. Na zewnątrz znajduje się sprężarka oraz skraplacz oddający ciepło do otoczenia, zaś wewnątrz - wymiennik ciepła, parowacz, który schładza powietrze, oraz wentylator.

Klimatyzatory typu split

Klimatyzator monoblokowy

Jest znacznie tańszy niż urządzenie typu split. Nie wymaga też specjalistycznego montażu – wystarczy go podłączyć do gniazdka elektrycznego. Niestety, kiedy pracuje, musimy uchylić okno, aby wystawić rurę usuwającą nagrzane powietrze. Zmniejsza to efekt chłodzenia. Poza tym jest znacznie głośniejszy niż klimatyzator typu split.

Klimatyzator przenośny

Klimatyzator ścienny

Ten klimatyzator pobiera powietrze z górnej strefy przy suficie i wyrzucają przez podłużny otwór w dolnej części. Jego wydajność chłodzenia to 3-5 m i dlatego dedykowany jest do małych wąskich pomieszczeń. Jest bardzo popularny ze względu na niewielkie rozmiary i niską cenę w porównaniu do pozostałych jednostek wewnętrznych.

Klimatyzator monoblokowy
Klimatyzator monoblokowy
fot.: CASTORAMA

Jak dbać o klimatyzator w domu? 

Dla wielu osób upały są nie do zniesienia latem, gdy na zewnątrz świeci słońce. Najlepszym rozwiązaniem jest klimatyzator. Obniży on temperaturę i zapewni komfort termiczny. Klimatyzator ścienny to jedna z opcji. Właściciele klimatyzatorów powinni zadbać o odpowiednią pielęgnację swojego urządzenia. Coroczny przegląd lub konserwacja przeprowadzana przez specjalistę jest niezbędna dla zapewnienia bezpieczeństwa pracy i długotrwałej żywotności urządzenia. Tylko jeśli zgłosimy się do autoryzowanego konserwatora możemy mieć pewność, że przegląd zostanie wykonany przez kompetentną osobę, która używa odpowiednich narzędzi i specjalistycznych metod.

  • Czyszczenie i serwisowanie filtrów
  • Regularne czyszczenie filtrów powietrza jest niezbędne. Zatkany filtr może obniżyć współczynnik efektywności Twojego klimatyzatora. Jak wyczyścić filtry? Otwórz pokrywę jednostki wewnętrznej i pociągnij filtr w dół. Następnie użyj ciepłej wody o temperaturze 45 stopni Celsjusza i neutralnego środka czyszczącego, aby wyczyścić filtry. Przed włożeniem filtrów do jednostki wewnętrznej upewnij się, że są one całkowicie suche. Filtr należy wymienić, jeśli z nawiewanego powietrza wydobywa się uporczywy, nieprzyjemny zapach.
  • Jeśli sprężarka jest uszkodzona, wymiennik ciepła jednostki wewnętrznej może zamarznąć. 
  • Konserwacja powinna odbywać się bez użycia rozpuszczalników, chloru lub innych płynów czyszczących.
  • Systemy kontroli zapachu nie powinny być instalowane w obrębie filtra lub wewnętrznego strumienia zużytego powietrza.
  • Systemy te mogą być w razie potrzeby zainstalowane na wylocie powietrza z jednostki wewnętrznej.
    Więcej o:

Skomentuj:

Najpopularniejsze rodzaje klimatyzatorów domowych