Ogrodzenia

Ogrodzenia wydają się mieć tylko jedno zastosowanie - oddzielać teren prywatny od przestrzeni publicznej. Jednak dobre ogrodzenie może mieć także znaczenie estetyczne i użytkowe. Tradycyjna siatka ogrodzeniowa nie jest zbyt piękna i zwykle nie stanowi zbyt dużej przeszkody dla zdeterminowanego włamywacza - czy warto inwestować w trwalsze i ładniejsze płoty oraz mury?

Ogrodzenia przydomowe stają się częścią zagospodarowanego terenu i ich znaczenie estetyczne jest bardzo ważne. Pordzewiałe druty i połatane siatki potrafią oszpecić najpiękniejszy ogród, a oglądane przez nie elewacje natychmiast tracą na atrakcyjności. Eleganckie przęsła z kątowników lub kutej stali są znacznie trwalsze, estetyczniejsze i trudniejsze do sforsowania.

Ogrodzenia mogą także stanowić barierę dla niepożądanych spojrzeń wścibskich sąsiadów i gości. Płot z litej płyty lub cegły ma jednak jedną poważną wadę - przyciąga miłośników graffiti oraz kibiców znaczących teren znakami swojego klubu. Rozwiązaniem w takim wypadku może być płot otoczony żywopłotem - po takiej powierzchni nie da się malować, a ostre gałęzie utrudniają sforsowanie płotu ewentualnym włamywaczom. Gęsty żywopłot może być naturalną alternatywą dla niezbyt eleganckiego drutu kolczastego.
 • Ogrodzenia z paneli

  Ogrodzenia z paneli

  Ich wspólne zalety to przystępna zwykle cena i łatwość montażu. Poza tym jednak sporo je różni - mogą być wykonane z rozmaitych tworzyw, np. siatki, drewna, kompozytów czy tworzywa sztucznego.

 • Ogrodzenia z betonu

  Ogrodzenia z betonu

  Materiał ten łatwo może imitować np. naturalny kamień, czy klinkierowe cegły. Jest jednak od nich sporo tańszy. Z niektórych elementów betonowych można stawiać tzw. suche mury, bo łączy się je na specjalne zatrzaski.

 • Ogrodzenia z ceramiki - klinkier i licówki

  Ogrodzenia z ceramiki - klinkier i licówki

  Klinkier - cegły i licówki - to najczęstszy wybór tych, którzy chcą mieć ogrodzenie murowane. Materiał ten świetnie sprawdza się na zewnątrz, ponieważ jest mrozoodporny i niewrażliwy na wilgoć.

 • Ogrodzenia z gabionów

  Ogrodzenia z gabionów

  Gabiony pierwotnie służyły do umacniania skarp i falochronów - metalowe siatki wypełnione kamieniami skutecznie opierają się naporowi ziemi i wody. Ale architekci dostrzegli też ich urodę, a za nimi coraz większe grono inwestorów budujących ogrodzenia.

 • Ogrodzenia z metalu

  Ogrodzenia z metalu

  Ogrodzenia z metalu mogą to być modne do niedawna, produkowane na zamówienie lub gotowe wyroby kute, zazwyczaj bardzo ozdobne. Razem ze zmianą trendów architektonicznych w ofercie pojawiły się stalowe i aluminiowe elementy o znacznie prostszym i lżejszym wzornictwie. To najczęściej gotowe elementy w postaci przęseł, furtek i bram.

 • Uszkodzone ogrodzenie: naprawiamy słupek klinkierowy

  Uszkodzone ogrodzenie: naprawiamy słupek klinkierowy

  Sposób naprawy ogrodzenia, w tym przypadku słupka z klinkieru, należy dostosować do jego konstrukcji i wielkości uszkodzenia.

 • Dekoracyjne gabiony

  Dekoracyjne gabiony

  Gabiony to metalowe kosze wypełnione dekoracyjnym materiałem. Zwykle mają formę prostopadłościanu, ale dostępne są również modele o jednej lub dwóch ścianach nachylonych pod różnymi kątami (zwane trapionami), które polecane są do wznoszenia stabilnych murów. Z gabionów, niczym z klocków, można budować ogrodzenia oraz rozmaite elementy małej architektury.

 • Ogrodzenie: nowoczesne czy tradycyjne?

  Ogrodzenie: nowoczesne czy tradycyjne?

  Planując ogrodzenie należy pamiętać, że powinno ono współgrać zarówno z charakterem ogrodu, jak i bryłą budynku, tworząc niepowtarzalną architektoniczną całość.

 • Na forum: ogrodzenie wokół domu - jakie?

  Na forum: ogrodzenie wokół domu - jakie?

  Zastanawiam się nad materiałem na ogrodzenie i firmą gdzie można coś takiego kupić. Czy ktoś jest mi w stanie doradzić coś konkretnego?

 • Brama (czasem niewidzialna)

  Brama (czasem niewidzialna)

  Są bramy skrzydłowe i przesuwne. Są też znikające, a w zasadzie chowane w ziemi. Oto opatentowane rozwiązanie polskich inżynierów - otwiera się i zamyka w zaledwie pięć sekund...

 • Bramy wjazdowe: ile kosztują różne rozwiązania

  Bramy wjazdowe: ile kosztują różne rozwiązania

  Bramy wjazdowe prowadzące na posesję są na tyle duże, że stanowią dominujący element ogrodzenia. Dobrze, by brama wjazdowa pasowała zarówno do niego, jak i do domu, i się za bardzo nie wyróżniała. Ale jej wygląd to nie wszystko - powinna też być łatwa w obsłudze, czyli otwierać się i zamykać bez przeszkód.

 • Ogrodzenie działki: ogrodzenia panelowe z betonu, drewna, metalu i kompozytów

  Ogrodzenie działki: ogrodzenia panelowe z betonu, drewna, metalu i kompozytów

  Na pytanie: "Grodzić się czy nie" Polacy odpowiadają: "Zdecydowanie tak!". I to nie byle płotkiem, ale solidnym ogrodzeniem. To znaczne przedsięwzięcie i duży koszt. Czy da się go zredukować? Owszem, jeśli wybierzemy ogrodzenie panelowe.

 • Różne ogrodzenia, czyli posesja ładnie zamknięta

  Różne ogrodzenia, czyli posesja ładnie zamknięta

  Chociaż prawo nie nakazuje wykonywania ogrodzeń wokół prywatnych posesji, niewiele znajdziemy takich, które byłyby całkiem otwarte. To naturalne: chcemy wyznaczyć granice naszej posiadłości, oddzielić ją od sąsiadów, zapewnić sobie prywatność.

 • Żywopłot - jak sadzić i pielęgnować

  Żywopłot - jak sadzić i pielęgnować

  Żywopłot to jeden z najtrwalszych elementów ogrodu, więc decyzja o jego posadzeniu musi być przemyślana, a prace wykonane starannie. Wymaga stałej troski, zwłaszcza jeśli chcemy poszczycić się efektownym żywopłotem formowanym. Ogrodzenie z roślin iglastych wymaga mniej zabiegów pielęgnacyjnych, niż z roślin liściastych.

 • Ogrodzenie czy żywopłot

  Ogrodzenie czy żywopłot

  To dylemat prawie każdego, kto buduje własny dom. I jedno, i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Jednak, czyż nie przyjemniej jest mieszkać i wypoczywać w otoczeniu zieleni niż w przestrzeni zamkniętej kamiennym murem albo metalowym lub drewnianym parkanem?

 • Na forum: ogrodzenie z kamienia łupanego, koszty

  Na forum: ogrodzenie z kamienia łupanego, koszty

  Jakie są koszty wykonania ogrodzenia z kamienia łupanego? Chodzi mi o koszty materiałów, bez robocizny - ogrodzenie wysokie na 2 metry.

 • Stary płot do remontu

  Stary płot do remontu

  Ogrodzenie wokół mojej działki jest w złym stanie i chcę zabrać się za jego naprawę. Czy wystarczy położenie nowego tynku i wymiana daszków na słupkach oraz podmurówce? Janina R., Józefów

 • Ogrodzenie z siatki - jak i za ile zrobić?

  Ogrodzenie z siatki - jak i za ile zrobić?

  Chcę ogrodzić niedawno kupioną działkę. Ogrodzenie ma być z siatki. Rozważam jednak dwie możliwości: albo zrobię je prowizorycznie, czyli same słupki, bez podmurówki i z najtańszej siatki, albo tak, żeby wytrzymało wiele lat - czyli kupię lepszą siatkę, ewentualnie zrobię też podmurówkę. Jaka jest różnica w kosztach takich ogrodzeń i jak je zrobić, żeby później nie przerabiać? Docelowo mam bowiem plan, żeby ogrodzenie było z klinkieru (podmurówka i słupki) z przęsłami z metalu. Wojciech Z., Gniezno

 • Konserwacja bram wjazdowych i furtek zimą

  Konserwacja bram wjazdowych i furtek zimą

  Właściwie zamontowana, z odpowiednio dobranym siłownikiem, brama wjazdowa powinna działać bez zarzutu w każdych warunkach i w każdej sytuacji. Tego na pewno oczekuje użytkownik, tym bardziej, że jej zakup to niemały wydatek.

 • Zimowe zagrożenia dla bram wjazdowych i furtek

  Zimowe zagrożenia dla bram wjazdowych i furtek

  Chociaż podstawową przyczyną kłopotów z bramami i furtkami jest zima, to jednak swój udział mają w tym właściciele, którzy odpowiednio wcześnie nie zadbali o dobre przygotowanie ich do zimy.

 • Na forum: tymczasowe ogrodzenie działki

  Na forum: tymczasowe ogrodzenie działki

  Jestem po zakupie działki i na razie nie planuję stawiać stałego ogrodzenia, dopóki nie postawię domu, ale muszę mieć chociaż jakieś tymczasowe. Czy lepiej kupić ogrodzenie ażurowe czy pełne? Czy w ogóle jakieś inne? Te ażurowe wychodzą dosyć tanio, ale z drugiej strony wszyscy będą patrzeć na mój "plac budowy" i rzeczy, które tam zostawię. Co robić?

 • Bramy wjazdowe

  Bramy wjazdowe

  Brama jest urządzeniem pracującym w ciężkich i zmiennych warunkach atmosferycznych, a do tego często użytkowanym. Warto więc wybierać ją tak, by otwierała się i zamykała bez przeszkód, była łatwa w obsłudze i - niezależnie od pogody - sprawiała możliwie najmniej problemów.

 • Zabezpieczanie drewnianego płotu z żywicą

  Zabezpieczanie drewnianego płotu z żywicą

  Po kilku dniach od zaimpregnowania drewna sosnowego, na sztachetach nowego płotu od strony południowej pojawiła się żywica, której wcześniej nie było. Chciałem ogrodzenie pomalować jeszcze raz lakierem lub lakierobejcą. Czy z żywicy nie zrobią się wtedy brzydkie plamy? Adrian D.

 • Ogrodzenia: deski na sztachety

  Ogrodzenia: deski na sztachety

  Elementy drewniane o szerokości większej niż typowe sztachety ogrodzeniowe wymagają starannego zabezpieczenia przed działaniem czynników atmosferycznych i korozją biologiczną. Ale przede wszystkim muszą być odpowiednio zamocowane, by uniknąć wichrowania drewna.

 • Jak dbać o klinkier - elewacje i ogrodzenia

  Jak dbać o klinkier - elewacje i ogrodzenia

  Cegła klinkierowa jest na tyle trwałym materiałem budowlanym, że nie wymaga konserwacji. Jednak nie zawsze jest odporna na mchy czy porosty.

 • Rodzaje bram wjazdowych

  Rodzaje bram wjazdowych

  Ze względów praktycznych zwykle wjazd - a tym samym bramę - wyznacza się na wprost garażu lub wiaty. Od rodzaju bramy będzie więc zależało, ile miejsca zajmie ona na podjeździe. Niezależnie od rodzaju brama powinna być dopasowana do stylu domu i stanowić wraz z ogrodzeniem spójną całość.

 • Ogrodzenia - przykłady realizacji

  Ogrodzenia - przykłady realizacji

  Ogrodzenie bardzo często decyduje o pierwszym wrażeniu, jakie sprawia posesja. Zobacz przykłady realizacji.

 • Projektowanie domu: wygodny wjazd na posesję

  Projektowanie domu: wygodny wjazd na posesję

  We Francji samochodem trzeba wjeżdżać na posesję tyłem. Ten przepis jest podyktowany względami bezpieczeństwa - wyjeżdżanie na ulicę przodem jest dużo łatwiejsze. W Polsce nie ma takiego nakazu. Tym bardziej wjazd na działkę powinien być wygodny, a przede wszystkim bezpieczny.

 • Na forum: co na ogrodzenie - ekodeski czy olcha?

  Na forum: co na ogrodzenie - ekodeski czy olcha?

  Planuję ogrodzenie posesji. Poradźcie co wybrać - olchę czy ekodeski? O ekodeskach słyszałem, że nie trzeba ich impregnować, ani malować, ale są dwa razy droższe od drewna olchowego. Drewno jednak trzeba zalakierować, co generuje dodatkowy koszt.

 • Żywopłoty - ogrodzenie nie tylko dla ogrodnika

  Żywopłoty - ogrodzenie nie tylko dla ogrodnika

  Żywopłoty mają to, czego brakuje innym płotom - rosną i zmieniają się wraz z porą roku. To jedyne ogrodzenie, do którego nie potrzeba murarza.