Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogrodzenie z klinkieru - cena, rodzaje i montaż

Robert Gutowski

Ogrodzenie z klinkieru to popularne rozwiązanie. Pasuje do wielu rodzajów zabudowy, zarówno nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Jest łatwe w utrzymaniu i odporne na warunki atmosferyczne. Producenci oferują szeroką gamę kolorystyczną cegły klinkierowej, także każdy znajdzie coś dla siebie. Myślisz o ogrodzeniu z klinkieru? Przyjrzyjmy się bliżej popularnym rozwiązaniom i cenom.

Ciepłobrązowe ogrodzenie ładnie zamyka zieloną ścianę ogrodu. Mur z klinkierowych cegieł połączony z elementami kutymi to dobry wybór dla tradycyjnej architektury. Na zdjęciu: cegła Adelajda, wymiary 240 x 75 x 40 mm, cena od 2,26 zł/szt. RÖBEN
Ciepłobrązowe ogrodzenie ładnie zamyka zieloną ścianę ogrodu. Mur z klinkierowych cegieł połączony z elementami kutymi to dobry wybór dla tradycyjnej architektury. Na zdjęciu: cegła Adelajda, wymiary 240 x 75 x 40 mm, cena od 2,26 zł/szt. RÖBEN
Fot.: RÖBEN

Nowoczesne ogrodzenie klinkierowe

Szeroki wybór kolorów oraz wiele możliwości ułożenia sprawiają, że cegła klinkierowa będzie pasowała do wielu stylów domów, zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Często w nowoczesnych rozwiązaniach stosuje się np. słupki z cegły klinkierowej i aluminiowe poziome przęsła, które z powodzeniem zastępują drewniane deski.

Klinkier grafitowy - gdzie pasuje?

Grafitowy klinkier pojawia się przy domach coraz częściej. Moda niego idzie wraz z modą na domy w grafitowo-białej kolorystyce. Oczywiście za modą idzie także cena. Koszt cegły klinkierowej w odcieniach szarości zaczyna się od około 3 zł za sztukę. Jest ogólnodostępna w wielu wariantach.

Ogrodzenie z klinkieru czy pustaka łupanego?

To pytanie często stawiają sobie inwestorzy. Zarówno klinkier, jak i pustak łupany to trwałe materiały. Jeden i drugi będzie także pasował zarówno do tradycyjnej, jak i nowoczesnej zabudowy – wszystko będzie zależało od wybarwienia, które wybierzemy i sposobu ułożenia. Wybór klinkieru i pustaka łupanego w sklepach jest naprawdę pokaźny. Ogrodzenie z klinkieru wyjdzie nas jednak w większości przypadków znacznie drożej niż z pustaka łupanego. Jednak jeżeli w przyszłości chcemy uniknąć dodatkowych prac, to właśnie klinkier powinniśmy wybrać. Dobrze ułożony klinkier nie będzie wymagał konserwacji tak, jak pustak łupany.

Ogrodzenie z klinkieru - krok po kroku

Jeżeli zastanawiamy się nad ogrodzeniem z klinkieru powinniśmy zacząć od projektu, który pozwoli nam dokładnie oszacować koszty materiału i robocizny. Klinkier to dość drogi materiał i może okazać się, że nie stać nas na to, co sobie wymarzyliśmy. Dzięki dokładnej kalkulacji zobaczymy, czy możemy pozwolić sobie na całkowite ogrodzenie z klinkieru, czy może lepiej wykonać z niego tylko słupki lub podmurówkę.

Ile kosztuje ogrodzenie z klinkieru?

Decydując się na ogrodzenie z klinkieru musimy liczyć się z dużymi kosztami. Sam materiał będzie kosztował sporo. Za sztukę cegły klinkierowej zapłacimy od około złotówki do nawet kilkunastu złotych, w zależności od wybranego modelu i firmy. Aby wyliczyć średnią potrzebną ilość cegieł na mur o pospolitym wiązaniu można przyjąć, że na metr kwadratowy muru o grubości 12 cm potrzebnych będzie około 52 sztuk cegły, o grubości 25 cm – 93 sztuki, 38 cm – 140 sztuk. Następnie wybraną wartość musimy pomnożyć o powierzchnię ścian. Ostateczną ilość cegieł mnożymy przez cenę za jedną sztukę. Suma wychodzi dość wysoka, ale przyznać trzeba, że wybór jest naprawdę duży i każdy znajdzie coś dla siebie. Jednak sama cegła to nie wszystko. Do tego dochodzi jeszcze zaprawa, beton i robocizna.

Ogrodzenie z klinkieru - cena robocizny

Cena układania ogrodzenia z cegły klinkierowej wacha się między 90 a 130 zł za metr kwadratowy. Uzależniona jest oczywiście od regionu Polski, przy czym najdrożej zapłacimy w województwie mazowieckim. Cena dotyczy zazwyczaj układania cegły do wysokości 3 metrów.

Podsumowując, jeżeli przeliczymy koszty związane z zakupem materiałów i robocizny, to za nasze ogrodzenie z cegły klinkierowej zapłacimy na pewno kilkadziesiąt tysięcy złotych. Niech cena nas jednak nie zraża. Cegła klinkierowa ma bowiem bardzo dużo zalet, które warto wziąć pod uwagę: jest łatwa do utrzymania w czystości, bardzo trwała, odporna na warunki atmosferyczne, nie przebarwia się. Jednym słowem inwestując w nią raz, pozbywamy się problemów i czasochłonnych prac w późniejszym okresie.

Poproś o wycenę KNR

Wiele firm i instytucji stosuje metodę kosztorysowania opartą na KNR – Katalogu Nakładów Rzeczowych, która stanowi podstawę do sporządzenia kosztorysów szczegółowych. Są to zestawienia norm ilościowych, podające specyfikację i ilości nakładów rzeczowych niezbędnych do wykonania elementów lub robót. Wiele producentów tego typu katalogów oferuje wypróbowanie wersji testowej, w której możemy z ciekawości spróbować wykonać kosztorys naszego ogrodzenia z klinkieru.

Samodzielny montaż ogrodzenia kinkierowego z YouTube

Pamiętajmy, że ogrodzenie z klinkieru, aby służyło nam długimi latami, musi być fachowo ułożone. Dlatego najlepiej zlecić to firmie z doświadczeniem, której realizacje możemy obejrzeć. Jeżeli jednak zdecydujemy się na cięcie kosztów i mamy w sobie smykałkę majsterkowicza, najlepiej poczytać literaturę fachową. Bardzo pomocne może okazać się także zapoznanie z filmami instruktażowymi na youtube, gdzie krok po kroku dowiemy się, jak prawidłowo montować i murować ogrodzenia z klinkieru i daszków klinkierowych. Większość producentów cegły klinkierowej zamieszcza tam swoje filmy na ten temat.

Ogrodzenie z klinkieru na Olx

Na Olx warto zajrzeć, jeżeli już zdecydowaliśmy się na wykonanie ogrodzenia z klinkieru. Dlaczego? Przede wszystkim znajdziemy tu bardzo dużo ogłoszeń sprzedaży cegły klinkierowej, zarówno bezpośrednio od producentów, jak i mniejszych firm budowlanych. Poza tym, ogłasza się tu wiele firm specjalizujących się w układaniu ogrodzeń z klinkieru, a więc będziemy mogli nie tylko znaleźć ekipę, ale także podejrzeć zdjęcia z ich pracami, a także poszukać w nich inspiracji na swoje własne ogrodzenie.

    Więcej o:

Skomentuj:

Ogrodzenie z klinkieru - cena, rodzaje i montaż