Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogrodzenie z siatki - jak i za ile zrobić?

odpowiada Cezary Jankowski

Chcę ogrodzić niedawno kupioną działkę. Ogrodzenie ma być z siatki. Rozważam jednak dwie możliwości: albo zrobię je prowizorycznie, czyli same słupki, bez podmurówki i z najtańszej siatki, albo tak, żeby wytrzymało wiele lat - czyli kupię lepszą siatkę, ewentualnie zrobię też podmurówkę. Jaka jest różnica w kosztach takich ogrodzeń i jak je zrobić, żeby później nie przerabiać? Docelowo mam bowiem plan, żeby ogrodzenie było z klinkieru (podmurówka i słupki) z przęsłami z metalu. Wojciech Z., Gniezno

j27.06.2011 LODZ , ZABYTKWY DWOREK ZBURZONY NA ULICY ZGIERSKIEJ 213 .FOT. MARCIN STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Na czas prowadzenia prac budowlanych działka musi zostać zabezpieczona przed dostępem osób postronnych
Fot. Marcin Stępień / Agencja Gazeta
Ogrodzenie działki musi być stawiane wewnątrz granicy nieruchomości, jednak warto porozumieć się z właścicielami sąsiednich posesji i zbudować je w linii rozgraniczenia - z ewentualnym uwzględnieniem podziału kosztów. Natomiast zamiar postawienia ogrodzenia od strony ulicy (drogi) musimy zgłosić w starostwie powiatowym i - przy braku sprzeciwu w ciągu miesiąca - możemy przystąpić do jego budowy.

Ogrodzenie na czas budowy

Ogrodzenie jest potrzebne, by na czas budowy zabezpieczyć działkę przed dostępem osób postronnych (chroni nas też, jeśli na placu budowy dojdzie do wypadku osób niezwiązanych z pracami budowlanymi). Jeśli teren jest bardzo duży, ogrodzić możemy jedynie obszar niezbędny do prowadzenia prac budowlanych, transportu i przechowywania materiałów. Ogrodzenie takie staramy się postawić możliwie tanio lub użyć materiałów pozwalających na późniejsze wykorzystanie ich do budowy ogrodzenia docelowego.

Najprostsze ogrodzenie tymczasowe postawimy z wykorzystaniem słupków drewnianych i tzw. siatki leśnej (1 m siatki o wysokości 150 cm kosztuje 3-5 zł). Na słupki doskonale nadają się żerdzie sosnowe o średnicy 7-10 cm i długości ok. 2 m (6-8 zł/szt.). Osadzamy je w odstępach co 3 m, w dołkach o głębokości 40-50 cm. Siatkę leśną mocuje się do słupków przy użyciu zaginanych gwoździ, co pozwala na łatwe rozpięcie ogrodzenia. W narożnikach oraz przy wjeździe słupki warto dodatkowo ustabilizować skośnymi podporami.

Zamiast słupków drewnianych można można kupić stalowe. Umieszczamy je w dołku o średnicy ok. 40 cm i zalewamy betonem; nie można ich osadzać bezpośrednio w ziemi, gdyż szybko skorodują. W przyszłości takie słupki można będzie wykorzystać do budowy ogrodzenia docelowego - wystarczy wykopać je razem z podstawą i przenieść w inne miejsce.

Trwałość ogrodzenia tymczasowego zależy głównie od odporności drewnianych słupków na butwienie - z reguły nie przekracza 2-3 lat. Można ją zwiększyć poprzez okorowanie i zaimpregnowanie końcówki, która zostanie umieszczona w gruncie.

Ogrodzenie z siatki na dłużej

Ogrodzenia z siatki plecionej są dość łatwe do samodzielnego wykonania; problem może jedynie sprawiać jej naciągnięcie, jeśli nie dysponujemy odpowiednimi narzędziami. Alternatywnym rozwiązaniem może być budowa ogrodzenia z paneli drucianych, dostępnych w różnych formach i kolorach (fot. w kółku).

Do budowy typowego ogrodzenia z siatki plecionej służą słupki stalowe o wysokości 2 m, z przelotkami i kapturkiem zakrywającym wierzch słupka. Potrzebne też są rozpórki

do słupków narożnych i przy bramie, napinacze drutu, pręty lub płaskowniki naciągowe oraz uchwyty mocujące. Najpopularniejsze słupki rurowe o średnicy 40-50 mm z powierzchnią ocynkową lub malowaną kosztują 20-30 zł za sztukę.

Trwałość ogrodzenia zależy głównie od rodzaju siatki, a zwłaszcza - średnicy drutu, z jakiego jest zrobiona. Nie powinien być on cieńszy niż 3 mm.

Typowa siatka ma wysokość 1,5 m; wielkość oczek to 60 x 60 lub 70 x 70 mm. Drut może być jedynie ocynkowany lub dodatkowo powleczony warstwą PVC. Pamiętajmy jednak, że rdzeń drutu powlekanego jest znacznie cieńszy niż średnica zewnętrzna, co ma wpływ na jego wytrzymałość. Przykładowo - siatka powlekana o średnicy 3,7 mm ma rdzeń 2,5 mm i jest o 6-8 zł droższa niż siatka z takiego samego drutu ale bez PVC.

Zasadność zakładania siatki powlekanej jest więc dość problematyczna, zwłaszcza że jej trwałość może się zmniejszyć w wyniku uszkodzeń powłoki. Znaczna różnica w rozszerzalności cieplnej stali i PVC sprawia, że powłoka popęka - wtedy woda zacznie zalegać w szczelinach, powodując przyspieszoną korozję stalowego rdzenia.

Siatka stalowa, która nie jest narażona na agresywne oddziaływanie czynników atmosferycznych (np. kwaśne deszcze), może przetrwać nawet kilkadziesiąt lat. Ceny dobrych siatek, zależnie od grubości drutu i powłoki, wahają się zwykle od 15 do 20 zł/m.

Podmurówka nie jest konieczna, jeśli jednak się na nią decydujemy, najlepiej zrobić ją tradycyjnie, w częściowym oszalowaniu ustawionym nad wykopem o głębokości 30-40 cm. Przy ogrodzeniach panelowych można też wykorzystać prefabrykowane elementy podmurówek systemowych, montowane na sucho dzięki łącznikom z wycięciami, w które wkładane są betonowe "deski" i słupki.

Zmiana na klinkier

Planując przebudowę ogrodzenia z siatki na przęsłowe z podmurówką i słupkami klinkierowymi, powinniśmy przede wszystkim zrezygnować z wysokiej podmurówki betonowej. Niską będzie można kiedyś wykorzystać jako fundament pod mur z cegieł klinkierowych. Wystarczy więc podmurówka o wysokości 10 cm; w razie potrzeby można ją ukryć przez obsypanie ziemią do pożądanej wysokości. Jej szerokość powinna wynosić co najmniej 20 cm - zapewni to dobre oparcie dla cegieł.

Z kolei słupki stalowe można wykorzystać jako dodatkowe zbrojenie dla słupów klinkierowych w przyszłości. Praktycznie więc po zdemontowaniu siatki i rozpór w narożnikach, istniejące ogrodzenie można będzie wykorzystać do budowy ogrodzenia z klinkieru. Przy jego wykonaniu trzeba zwrócić uwagę na ułożenie izolacji przeciwwilgociowej na poziomie starej podmurówki. Zapobiegnie to podciąganiu kapilarnemu wody z gruntu i powstawaniu wykwitów solnych na powierzchni klinkieru.

Przykładowe ceny ogrodzeń z siatki

(materiały i robocizna; cena netto za 1 m)

- Montaż ogrodzenia z siatki (same słupki, bez podmurówki) - 20-25 zł

- Montaż ogrodzenia z siatki z podmurówką o szer. 15 cm i wysokości 30 cm - 40-60 zł

- Montaż ogrodzenia z siatki z materiałem (siatka o wys. 1,5 m, bez podmurówki) - 45-60 zł

- Montaż ogrodzenia z siatki z materiałem (siatka o wys. 1,5 m, z podmurówką o szerokości 15 cm i wysokości 30 cm - 105-125 zł

- Montaż ogrodzenia z siatki z materiałem (siatka o wys. 1,5 m, z podmurówką prefabrykowaną - 90-110 zł

- Montaż ogrodzenia panelowego bez podmurówki - 20-35 zł

- Montaż ogrodzenia panelowego z podmurówką prefabrykowaną - 30-45 zł

- Ogrodzenie z paneli, mocowane do stalowych słupków, o wysokości 1,5 m - 50-120 zł

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

</>    Więcej o:

Skomentuj:

Ogrodzenie z siatki - jak i za ile zrobić?