Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Automatyka bram. Co warto wiedzieć przed wyborem systemu

Redakcja Pressland

Bramy automatyczne pojawiają się na coraz większej ilości prywatnych posesji. Polacy cenią bramy automatyczne za bezpieczeństwo oraz za ogólny komfort użytkowania. Powszechność stosowania bram automatycznych to efekt rozwoju samej branży, ponieważ napędy do bram i pozostałe akcesoria są innowacyjne. Co ciekawe, można je montować nawet w bramach starszej daty.

Automatyka bram. Co warto wiedzieć przed wyborem systemu
Automatyka bram. Co warto wiedzieć przed wyborem systemu
Fot. shutterstock

Zestawy do automatycznego sterowania bramą

Automatyczne sterowanie bramą jest możliwe wtedy, gdy w bramie zainstalowany zostanie napęd. Napędy do bram wjazdowych nie tylko ułatwiają, ale też usprawniają wjazd na teren posesji. Najbardziej można docenić to wtedy, kiedy pogoda jest niesprzyjająca i w czasie ulewy bądź intensywnych opadów śniegu możemy otworzyć bramę bez wychodzenia
z samochodu. Jak już wspomniano, napędy umożliwiające automatyczne otwieranie bramy można zamontować zarówno w bramach nowoczesnych, jak i tradycyjnych.
Nowoczesne zestawy do sterowania bramą wyposażone są w sprzęgła bezpieczeństwa, unieruchamiające bramę kiedy jej skrzydło napotka przeszkodę. Ruch bramy sygnalizowany jest migającym światłem lampy ostrzegawczej oraz dźwiękiem. Odpowiednie ustawienie urządzeń sterujących pozwala na: ponowne otwieranie w fazie zamykania, częściowe lub całkowite zatrzymanie. Częściowe zatrzymanie to zatrzymanie poruszającej się bramy,
z przełączeniem ukierunkowanym na zamykanie automatyczne. Całkowite zatrzymanie polega natomiast na zatrzymanie bramy z następnym wyłączeniem ewentualnego cyklu automatycznego zamknięcia. Żeby uruchomić bramę po raz kolejny należy posłużyć się pilotem.

Automatyka bram. Co warto wiedzieć przed wyborem systemu
Automatyka bram. Co warto wiedzieć przed wyborem systemu
Fot. shutterstock

Standardowy zestaw do otwierania bramy składa się z: siłowników, sterownika z odbiorem radiowym, anteny, pilota, lampy ostrzegawczej, wyłącznika na klucz, fotokomórek oraz zderzaków.Bramy automatyczne stosuje się zwykle w: tradycyjnych bramach wahadłowych, w bramach garażowych oraz w bramach przesuwnych. W wahadłowych bramach dwuskrzydłowych bądź jednoskrzydłowych do otwierania oraz do zamykania skrzydeł stosuje się hydrauliczne oraz elektromechaniczne siłowniki. W bramach przesuwnych siłownikiem jest motoreduktor. Siłowniki pierwszego typu wprawiają w ruch skrzydła bramy za pomocą ramion przesuwnych lub przegubowych. Motoreduktory napędzają z kolei przekładnię zębatą z płaską szyną zębatą, jaka biegnie wzdłuż całej bramy.

Co trzeba wiedzieć o bramach automatycznych?

Na rynku można znaleźć wiele zestawów automatyki bram, dlatego klienci nie zorientowani do końca w tej kwestii mogą być nieco zdezorientowani. W związku z tym, warto dowiedzieć się, czym należy się zasugerować wybierając konkretny zestaw. Na początku należy upewnić się czy konstrukcja bramy jest sztywna. Warto również skontrolować, czy brama lekko obraca się w zawiasach lub przesuwa na prowadnicach. Skrzydła bramy powinny poruszać się bez tarcia oraz zacięć w całym zakresie obrotu albo przesuwu. Dodatkowo, ważną kwestią jest sprawdzenie przybliżonego ciężaru skrzydła bramy. Informacje te dostępne są u producenta bramy i na instrukcjach montażu. Nie mniej istotne jest przetestowanie stabilności i stanu ogranicznika zamknięcia bramy. Nie może być obluzowany, czy słabo przytwierdzony do podłoża, ponieważ istnieje ryzyko, że nacisk siłownika mógłby go wyrwać.

Automatyka bram. Co warto wiedzieć przed wyborem systemu
Automatyka bram. Co warto wiedzieć przed wyborem systemu
Fot. shutterstock

Doświadczeni monterzy przed kupnem akcesoriów do bramy rysują bramę wraz ze słupkami, nanosząc na nią kilka wymiarów. Nie trzeba wtedy naruszać elementów konstrukcyjnych bramy. Na rysunku podaje się szerokość słupków oraz szerokość skrzydła. Później mierzy się odległość w rzucie poziomym pomiędzy osią zawiasów skrzydła, a płaszczyzną wewnętrzną słupka.

W każdym zestawie znajdują się informacje techniczne, instrukcję oraz sposoby ustawień elementów elektronicznych. Rysunki i schematy podłączeń elektrycznych pomiędzy poszczególnymi elementami systemu ułatwiają pracę elektrykom i monterom.
Automatyka bramowa to dziedzina przeżywająca progres. Innowacyjne napędy i akcesoria sprawiają, że rzeczywiście wiele osób decyduje się na montaż zestawu z napędem na własnej posesji.

    Więcej o:

Skomentuj:

Automatyka bram. Co warto wiedzieć przed wyborem systemu