Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogrodzenia: panelowe, betonowe czy drewniane? Co wybrać?

Artur Wieczorek, KJ

Kiedy budowa domu zbliża się do końca, to dobry moment, aby zastanowić się nad wyborem ogrodzenia oraz wykonaniem podjazdu. Zarówno jeden, jak i drugi element powinien być solidnie zrobiony, trwale wykończony i pasować do charakteru budynku.

Ogrodzenie panelowe
Ogrodzenie panelowe
Fot. Wiśniowski

Jakie są rodzaje ogrodzeń? 

Ogrodzenie jest ważnym elementem ogrodowej architektury, zapewnia poczucie prywatności i bezpieczeństwa. Możemy je postawić z paneli, betonu, drewna, metalu, kamienia, cegły, a także łącząc ze sobą kilka materiałów, np. stare deski albo gabiony wypełnione plastikowymi butelkami. Możemy też zdecydować się na zwykłą siatkę, która jest najprostszym i tanim rozwiązaniem. Wszystko jest kwestią gustu i naszych możliwości finansowych.

  • ogrodzenia metalowe
  • ogrodzenie panelowe
  • ogrodzenie betonowe
  • ogrodzenia gabionowe
  • ogrodzenia klinkierowe
  • ogrodzenie drewniane
  • ogrodzenie z siatki

Ogrodzenia metalowe

Ten rodzaj ogrodzeń może mieć różną formę – mogą to być wciąż modne, ozdobne, produkowane na zamówienie wyroby kute lub nieco lżejsze, stalowe i aluminiowe elementy o prostszym wzornictwie. Te najczęściej występują w postaci przęseł, furtek i bram. Ogrodzenia metalowe to produkty nie tylko funkcjonalne, ale również estetyczne i nowoczesne. Takie panele wystarczy przymocować do stalowych słupków. Wszystkie akcesoria montażowe (obejmy, daszki, nity) są również dostępne w ofercie producentów.

Ogrodzenie panelowe

Ogrodzenia panelowe są bardzo proste w montażu, panele umożliwiają sprawne odgrodzenie nawet dużych powierzchni w krótkim czasie i przy niewielkim nakładzie pracy. Są solidne wykonane oraz charakteryzują się zwiększoną wytrzymałością na zmienne warunki atmosferyczne. Mogą być wykonane z rozmaitych tworzyw – siatki, drewna czy kompozytów.

Ogrodzenie betonowe

Ogrodzenia z betonowych elementów cieszą się dużą popularnością wśród inwestorów, świetnie imitują te wykonane z innych materiałów, np. z naturalnego kamienia czy cegły klinkierowej. Beton jest jednak od nich znacznie tańszy, poza tym elementy betonowe mogą zostać wykorzystane do budowy podmurówki, na której możemy zamocować np. sztachety. Ogrodzenia betonowe są trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz warunki pogodowe, nie wymagają też corocznej impregnacji. Mnogość typów tych ogrodzeń – pełne, ażurowe, z przęsłami – sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Nie jesteśmy też skazani na cementową szarość – producenci oferują bowiem także wyroby z barwionego betonu.

Ogrodzenia gabionowe

Kto nie może się zdecydować ani na ogrodzenie z ceramiki, ani z betonu, nie wybrał też nic z oferty ogrodzeń metalowych czy panelowych, może wykonać płot z gabionów. Gabiony to metalowe siatki, które można wypełnić np. kamieniami, otoczakami, korą drzewa. Wyglądają efektownie i pasują praktycznie do każdej bryły budynku. Dają też wiele możliwości aranżacyjnych ogrodowej przestrzeni. Równie ciekawe prezentują się delikatne ogrodzenia z wykorzystaniem naturalnych materiałów – wikliny oraz trzciny. Ten rodzaj ogrodzenia z pewnością docenią miłośnicy stylu „eko”. Podobny styl prezentują ogrodzenia naturalne.

Ogrodzenia klinkierowe

Ogrodzenia wykonane z klinkieru są solidne, bardzo efektowne i z pewnością podkreślą reprezentacyjny charakter posesji. Materiał ten świetnie sprawdza się na zewnątrz, ponieważ jest mało nasiąkliwy i bardzo odporny na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, przede wszystkim niskiej temperatury i deszczu. Ogrodzenia klinkierowe w zasadzie nie wymagają żadnych zabiegów konserwacyjnych pod warunkiem, że są prawidłowo zaprojektowane i właściwie wykonane. Ten rodzaj ogrodzenia dobrze komponuje się też z innymi materiałami, np. drewnem albo metalem. Poza tym klinkier ma wiele barw i kolorów, więc łatwo dopasować go do domu i jego otoczenia.

Ogrodzenie drewniane

W tej kategorii oferta jest bogata i zawiera kilkanaście ciekawych produktów.

Seria Sobex zawiera zarówno tanią ofertę płotów lamelowych czy sztachetowych sosnowych jak i droższą płotów wykonanych z trwalszego drewna dębowego. Moduły są w różnych wymiarach i kolorach, mają proste formy kwadratu lub prostokąta lub też bardziej finezyjne kształty ze skosami, łukami lub dekorami. Płoty są pełne lub ażurowe. Warte uwagi są nowoczesne płoty angielskie w szarej kolorystyce. W serii mają też kilka modeli drewnianych parawanów na taras lub balkon lub płot tarasowy wraz z poręczą.

Czytaj więcej: Ogrodzenia w OBI - przegląd ofert i ceny

Ogrodzenie z siatki

Ogrodzenia z siatki plecionej są dość łatwe do samodzielnego wykonania; problem może jedynie sprawiać jej naciągnięcie, jeśli nie dysponujemy odpowiednimi narzędziami. Alternatywnym rozwiązaniem może być budowa ogrodzenia z paneli drucianych, dostępnych w różnych formach i kolorach.

Czytaj więcej: Ogrodzenie z siatki - jak i za ile zrobić?>>>

Jak zrobić ogrodzenie?

Ogrodzeniem możesz nie tylko odizolować się od sąsiadów, ale też oddzielić od reszty ogrodu np. ogródek warzywny czy kwiatowy. Jest to szczególnie ważne, jeśli masz w domu zwierzęta albo małe dzieci. Zamiast wciąż uważać, aby nie narobiły szkody i niepotrzebnie tracić nerwy, postaw ogrodzenie! Podpowiadamy, z czego możesz je zrobić.

Czytaj więcej: 12 pomysłów na ogrodzenie>>>

    Więcej o:

Skomentuj:

Ogrodzenia: panelowe, betonowe czy drewniane? Co wybrać?