Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Tanie ogrodzenie, czyli czym ogrodzić dom

Katarzyna Jodłowska

Tanie ogrodzenie? Jest to możliwe trzeba tylko trochę pogłówkować. Można wykorzystać tanie elementy dostępne na przykład na złomowisku, obserwować fora czy grupy na facebooku czy ktoś nie chce się pozbyć za grosze swojego ogrodzenia. Trzeba też czujnie wypatrywać okazji w sklepach branżowych...które się naprawdę zdarzają. Oto kilka naszych podpowiedzi.

Siatka metalowa, ogrodzenie, ogrodzenie z siatki, siatka ogrodzeniowa
Siatka metalowa, ogrodzenie, ogrodzenie z siatki, siatka ogrodzeniowa
Betafence

Tanie ogrodzenie

Jeśli już udało nam się kupić ziemię na której powstanie nasz wymarzony dom to pierwszą naszą potrzebą staje się ogrodzenie posesji. Jeśli w niedalekiej perspektywie mamy wybudowanie domu i stworzenie ogrodu to nie będziemy chcieli wydawać na nie majątku. Jeśli postawimy na na metalową siatkę ogrodzeniową rozpiętą na słupkach, następnie obsadzimy ją szybko rosnącymi roślinami to już nie długo będziemy mogli się cieszyć kameralną i bezpieczną przestrzenią przy domu.

Ogrodzenie działki: ogrodzenia panelowe z betonu, drewna, metalu i kompozytów

Jakie tanie ogrodzenie domu wybrać?

Dla wzmocnienia obronności naszego ogrodzenia polecam przy siatce wybrać rośliny o twardy kolczystych pędach (śliwa ałycza, śliwa tarnina, ostrokrzew Meservy, głóg jednoszyjkowy, dzika róża, rokitnik zwyczajny, berberys Thunberga). Dla wielbicieli drewna w ogrodzie polecamy mocowane do metalowych słupków drewniane panele. Taniej będzie oczywiście wybrać się do pobliskiego tartaku, zakupić surowe drewniane sztachety i samodzielnie zaimpregnować je przeznaczonym do tego środkiem. Osobiście polecam lakier jachtowy - bardzo dobrze sprawdza się w impregnacji drewna na zewnątrz. Potrafi wytrzymać nie jeden sezon.

Tanie ogrodzenie betonowe

Ogrodzenie panelowe to już na szczęście nie tylko betonowe moduły, które były tak modne od lat 80. i można je spotkać w całej Polsce. Ich stylistyka nie należy do zbyt gustownych - ale jak pokazują lata eksploatacji są bardzo trwałe. Beton nadal jest tani, łatwo dostępny. Jednak dziś producenci mają do dyspozycji nowoczesne technologie, które pozwalają uzyskać niezwykłe i bardzo ciekawe formy ogrodzeń panelowych. Nic lepiej nie wygląda niż surowce naturalne, więc w efekcie betonowe wyroby imitują naturalne surowce będąc przy tym dużo tańsze.

12 płotów do ogrodu, które łatwo zrobisz samemu

Ogrodzenie betonowe panelowe
Ogrodzenie betonowe panelowe
Fot. Castorama

Tanie ogrodzenie panelowe

Ogrodzenie z paneli wykonuje się z gotowych modułów, które bardzo szybko można ze sobą połączyć. Wymaga on jedynie zagruntowania słupków, do których są mocowane poszczególne elementy. Najczęściej wykorzystywane są panele z siatki, ale można też wykonać ogrodzenie z paneli z prefabrykowanych elementów betonowych, z drewna czy kompozytów. Istnieją też ciekawe ogrodzenia panelowe przetłaczane 2D i 3D, które są znacznie trwalsze niż te z pojedynczej siatki  i nie ulegają odkształceniu. Panele te są ażurowe. Wzory dostępnych paneli pozwalają na dopasowanie do nich odpowiedniej bramy i furtki. Dzięki temu cały zestaw tworzy spójną, jednolitą kompozycyjnie całość. Ogrodzenia panelowe przetłaczane 3D wykonane są z odpowiednio zabezpieczonego drutu odpornego na korozję i szkodliwe warunki atmosferyczne.

 

Ogrodzenie panelowe 3D
Ogrodzenie panelowe 3D
Fot. Mostostal Met

Tanie ogrodzenie drewniane

Nie ma to jak drewniane ogrodzenie -zawsze wygląda elegancko i ładnie wtapia się w krajobraz. Pasuje praktycznie do wszystkich styli architektury. Zwykle drewniane ogrodzenie kojarzy nam się z dużymi kosztami, ale nie musi tak być. Na rynku dostępne są dwa rodzaje taniej drewnianej konstrukcji. Pierwszym rozwiązaniem jest klasyczne ogrodzenie z sosnowych desek o wysokości 1,2-1,5 m. To ogrodzenie nie chroni przed złodziejami a tylko optycznie wyznacza granice naszej działki. Nie wymaga montowania podmurówki. Na pionowych słupkach przytwierdzamy poziomo deski. Możemy wykonać również wyższe ogrodzenie typu ranczerskiego - 2 m. Koszt takiego ogrodzenia będzie zależał od tego, jakiego rodzaju zastosujemy drewno. Świerk jest nieco droższy i koszt takiego ogrodzenia wynosi ok 60 - 90 zł za metra bieżący.

nowoczesny dom, drewniane elewacje
Drewniane ogrodzenie właścicielka domu wykonała niemal samodzielnie - z pomocą przyjaciół
Fot. Lilianna Sokołowska

Drugie bardzo popularne tanie drewniane ogrodzenie to ogrodzenie lamelowe. Takie ogrodzenie zapewnia całkowitą ochronę wizualną i również jest łatwe w montażu - nie wymaga podmurówki. Ogrodzenie to nic innego jak drewniane moduły (180 cm na 180 cm) montowane do słupków.  Koszt mb takiego ogrodzenia to zaledwie 30-50 zł.

Ogrodzenie lamelowe
Ogrodzenie lamelowe
Fot. Andrewex

Tanie ogrodzenie metalowe

Najtańszym ogrodzeniem jest jednak ogrodzenie metalowe wykonane z siatki ogrodzeniowej. Zastanawiając się nad tym rozwiązaniem musimy wybrać średnicę drutu oraz rodzaj jego zabezpieczenia. Najtańsza jest zwykła siatka pokryta warstwą cynku, ale warto zainwestować w nieco trwalsze rozwiązanie - sitaki pokryte powłoką PCV. Dla obniżenia kosztów inwestycji można spróbować samodzielnie wykonać ogrodzenie z siatki.

Tanie ogrodzenie z siatki - jak zrobić samemu

Taką siatkę można zamontować bez potrzeby wykonywania podmurówki. Do budowy służą słupki rurowe o średnicy 40-50 mm z powierzchnią ocynkowaną lub malowaną proszkowo kosztują 20-30 zł za sztukę. o wysokości 2 m. Potrzebne nam będą przelotki i kapturki zakrywające wierzch słupka. Potrzebne też są rozpórki do słupków narożnych i przy bramie, napinacze drutu, pręty lub płaskowniki naciągowe oraz uchwyty mocujące.

Jeśli zdecydujemy się na podmurówkę najlepiej zrobić ją tradycyjnie, w częściowym oszalowaniu ustawionym nad wykopem o głębokości 30-40 cm. Przy ogrodzeniach panelowych można też wykorzystać prefabrykowane elementy podmurówek systemowych, montowane na sucho dzięki łącznikom z wycięciami, w które wkładane są betonowe "deski" i słupki.

Ogrodzenie z siatki nie jest zbyt skomplikowane do wykonania zakładając, że posiadamy odpowiednia narzędzi do jej naciągnięcia. Łatwiejszym rozwiązaniem jest budowa budowa ogrodzenia drucianych paneli, dostępnych w różnych formach i kolorach.

Ogrodzenie z siatki - jak i za ile zrobić?

Tanie ogrodzenie działki

Ostatnio bardzo popularne stają się ogrodzenia z wikliny czy materiałów z recyklingi. Sama widziałam bardzo efektowne ogrodzenie w całości wykonane z drewnianych drzwi - w kolorach tęczy. Ciągle modne są ogrodzenia z gabionów, które można wypełnić kamieniami lub materiałami z odzysku (np. tworzywo sztuczne, beton, cegły, butelki). Możemy wypełnić je ziemią i posadzić rośliny tworząc żywą zieloną ścianę.

Jakie jest najtańsze ogrodzenie domu?

Najtańsze ogrodzenie domu zależy od wielu czynników, takich jak materiał, długość ogrodzenia, trudność terenu i lokalizacja geograficzna. Jednakże, jeśli chodzi o popularne opcje, to ogrodzenie z siatki ogrodzeniowej jest często uważane za jedno z najtańszych rozwiązań. Oczywiście, cena zależy od rodzaju siatki lub drutu, ale ogólnie są one dość ekonomiczne w porównaniu do innych materiałów takich jak drewno czy metal.

Należy jednak pamiętać, że ogrodzenie z siatki ogrodzeniowej może nie być odpowiednie dla każdego domu, ze względu na kwestie bezpieczeństwa i estetyki. Ważne jest, aby wybrać ogrodzenie, które będzie odpowiadać Twoim potrzebom i stylowi domu. Przed podjęciem decyzji warto skonsultować się z fachowcami, którzy pomogą wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojego domu i ogrodu.

Ciekawe ogrodzenia posesji - inspiracje w dobrej cenie

Oto kilka pomysłów na ciekawe i oryginalne ogrodzenia posesji, które niekoniecznie muszą być drogie:

  • Siatka pleciona z elementami drewnianymi - siatka ogrodzeniowa w połączeniu z drewnianymi elementami może być eleganckim i jednocześnie tanim rozwiązaniem.
  • Ogród pionowy - zamiast tradycyjnego ogrodzenia, można wykorzystać rośliny i pnącza, które tworzą naturalne ogrodzenie. Ogród pionowy to także dobre rozwiązanie dla małych przestrzeni.
  • Ściana z palet - wykorzystanie starych palet jako elementów ogrodzenia jest oryginalnym i ekonomicznym rozwiązaniem.
  • Betonowe ogrodzenie - betonowe elementy mogą być ciekawym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli zostaną pomalowane lub pokryte farbą tablicową, która pozwoli na tworzenie rysunków i dekoracji.
  • Metalowe panele - wykorzystanie metalowych paneli, które można zakupić w sklepach budowlanych, pozwala na stworzenie nowoczesnego i oryginalnego ogrodzenia, które można łatwo zamontować.
  • Ogrodzenie z kamieni - wykorzystanie kamieni jako elementów ogrodzenia daje naturalny i rustykalny efekt, a jednocześnie nie musi być drogie, jeśli kamienie są zebrane z okolicy.
  • Rośliny w doniczkach - wykorzystanie dużych doniczek z roślinami jako ogrodzenia to ciekawa i oryginalna opcja dla małych posesji.

Wszystkie te pomysły pozwalają na tworzenie ciekawych i oryginalnych ogrodzeń w dobrej cenie. Warto pamiętać, że dobry projekt ogrodzenia powinien uwzględniać zarówno estetykę, jak i funkcjonalność i bezpieczeństwo.

Tanie ogrodzenie działki

Ostatnio bardzo popularne stają się ogrodzenia z wikliny czy materiałów z recyklingi. Sama widziałam bardzo efektowne ogrodzenie w całości wykonane z drewnianych drzwi - w kolorach tęczy. Ciągle modne są ogrodzenia z gabionów, które można wypełnić kamieniami lub materiałami z odzysku (np. tworzywo sztuczne, beton, cegły, butelki). Możemy wypełnić je ziemią i posadzić rośliny tworząc żywą zieloną ścianę.

    Więcej o:

Skomentuj:

Tanie ogrodzenie, czyli czym ogrodzić dom