Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Uszkodzone ogrodzenie: naprawiamy słupek klinkierowy

Roman Tereszczak

Sposób naprawy ogrodzenia, w tym przypadku słupka z klinkieru, należy dostosować do jego konstrukcji i wielkości uszkodzenia.

cegła klinkierowa, ogrodzenie
Ogrodzenie z podmurówką i słupkiem z cegły klinkierowej
Fot. Roben

Niedawno, w pobliżu mojego domu był wypadek. Samochód uszkodził jeden ze słupków klinkierowych ogrodzenia. W jaki sposób to naprawić? Andrzej P.

Naprawa słupka z cegieł

Taki słupek w całości jest wymurowany z cegieł klinkierowych, wzmocnionych prętami zbrojeniowymi.

Kiedy mamy do czynienia z nieznacznym odłupaniem płytkiego fragmentu cegły, można wybić jej część w taki sposób, aby móc w to miejsce przykleić płytkę klinkierową. Nie jest trudno dobrać ją pod względem koloru i wymiarów, ponieważ większość cegieł klinkierowych ma swój odpowiednik w płytkach. Takie rozwiązanie jest nie tylko łatwiejsze, ale i tańsze. Rezultat będzie lepszy, kiedy do wykończenia uszkodzonego elementu ogrodzenia wykorzystamy płytki kątowe. Wtedy słupek będzie wyglądał jak wymurowany z cegły.

Jeśli w słupku zostało uszkodzone tylko kilka cegieł, dobrym rozwiązaniem jest wybicie pozostałych ich części i wmurowanie w to miejsce nowych.

Przy dużym zniszczeniu nie ma sensu naprawiać muru za wszelką cenę. Lepiej będzie rozebrać słupek i postawić w tym miejscu nowy. W ten sposób unikniemy wielu problemów związanych z nieprawidłowym przenoszeniem obciążeń w ogrodzeniu.

ogrodzenie cegla klinkierowa
ogrodzenie cegla klinkierowa
Fot. archiwum czytelnika

Naprawa słupka z żelbetowym rdzeniem

Słupek może mieć żelbetowy rdzeń obłożony płytkami ceramicznymi. Naprawa tego słupka również zależy od tego, jak mocno został uszkodzony. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Bardzo ważne jest określenie, na ile została zniszczona konstrukcja ogrodzenia i czy nie pojawiły się pęknięcia w fundamencie, które mogłyby uszkodzić żelbetowy rdzeń. Przełamanie rdzenia na pół wymaga demontażu całego słupka, ponieważ nie spełnia on już swojej funkcji. W takim stanie nie wytrzymuje obciążenia, co może spowodować przenoszenie naprężeń, na przykład na słupki sąsiednie, powodując ich pękanie. Kiedy ze słupka odpadły tylko pojedyncze płytki lub ich fragmenty, wystarczy skuć pozostałe w murze części oraz warstwę kleju do równego poziomu. Później wystarczy tylko ułożyć nowe elementy.

Wykorzystanie płytek klinkierowych, płytek kątowych i estetyczne wykonanie sprawi, że rozpoznanie, czy ogrodzenie było uszkodzone, będzie niemożliwe.

Uszkodzone płytki klinkierowe trzeba usuwać ostrożnie, aby nie zniszczyć sąsiednich. Po wklejeniu nowych elementów, konieczne będzie jeszcze wypełnienie spoin pomiędzy nimi.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail.

    Więcej o:

Skomentuj:

Uszkodzone ogrodzenie: naprawiamy słupek klinkierowy