Wybór napędu do bramy przesuwnej
Dokładnie dopasowany napęd do bramy przesuwnej, wjazdowej pozwala domownikom poczuć się komfortowo oraz bezpiecznie. Wobec tego, warto wiedzieć czym się kierować, dobierając napęd. Głównie sugerować należy się rozmiarem, ciężarem, częstotliwością i szybkością otwierania bramy przesuwnej. Dobór automatyki pod tym kątem sprawi, że brama będzie działała perfekcyjnie zarówno na posesji prywatnej, jak i na osiedlu mieszkaniowym.
Krótka charakterystyka bram przesuwnych
Bramy przesuwne są konstrukcjami samonośnymi, w jakich zespół nośny posadowiony jest na fundamencie przy użyciu śrub fundamentowych. Skrzydło bramy porusza się kilka centymetrów nad podłożem, co sprawia, że nic go nie blokuje. Wypełnienie w bramie przesuwnej stanowią kształtowniki stalowe profilowane albo pręty. Szyna nośna w bramach przesuwnych przymocowana jest do skrzydła bramy. Sprawną, płynną i cichą pracę bramy przesuwnej gwarantuje natomiast szyna jezdna, wykonana z blachy ocynkowanej. Każda brama przesuwna najczęściej montowana jest na dwóch lub trzech śrubach montażowych.
Innowacyjne technologie zastosowane w napędach do bram przesuwnych
Automatyka do bram przesuwnych wyróżnia się sporą innowacyjnością. Jest ona także wysoce użyteczna. Nowoczesne rozwiązania zastosowane w poszczególnych napędach sprawiają, że są one funkcjonalne i bezpieczne. Uniwersalnie zaprojektowane napędy do bram przesuwnych pasują równocześnie do obciążenia do 250 kilogramów aż po 1000 kilogramów. Napędy od wiodących producentów działają szybko i niezawodnie. Bardzo ważne jest to, że ich montaż też jest bezproblemowy. Elektromechaniczne siłowniki wyposażone są w wbudowaną centralę sterującą oraz zintegrowany radioodbiornik. Do najważniejszych cech wskazanych sterowników wliczają się: trwałość, niezawodność, łatwy montaż oraz komfortowe wysprzęglenie. Imponujące parametry użytkowania i spora estetyka wykonania to kolejne zalety omawianej automatyki. W przypadku napędów do bram przesuwnych o zastosowaniu przemysłowym można spodziewać się również nowoczesnych linii silnych urządzeń, pracujących bez przeszkód na maksymalnym obciążeniu. Są one w stanie zarządzać własną mocą, pracując w wyjątkowo ekstremalnych warunkach, ponieważ posiadają schłodzony czujnik i wyposażone są w czytnik temperatury.
Płynne działanie bramy przesuwnej
Automatyczne bramy przesuwne są bezpieczne w użytkowaniu i dzięki temu też komfortowe. W trakcie wyboru napędu należy w głównej mierze sugerować się siłownikami. Bramy przesuwne mają standardową opcję „otwarcie – zamknięcie”, jednak można też zdecydować się na opcję „otwarcie – zatrzymanie – zamknięcie” lub na częściowe otwarcie dla wpuszczenia pieszego. Urządzeniem odpowiadającym za płynne działanie bramy jest enkoder, zamieszczony bezpośrednio w siłowniku. Enkoder może przerwać pracę siłownika, kiedy wykryje przeszkody na swojej drodze. Poza napędem należy też zakupić dodatkowe akcesoria, co jeszcze bardziej zwiększy wygodę użytkowania bramy, dzięki wsparciu jej wydajności. Trzeba mieć na uwadze to, że brama przesuwna to specjalnie zaprojektowany profil stalowy lub aluminiowy posiadający wycięcie na środku. Na podstawie tego wycięcia buduje się całościową konstrukcję skrzydła. Z tego względu, prawidłowe wykonanie i wyregulowanie bramy pozwalają w przyszłości działać jej bez zarzutu.
Sprawdzenie parametrów danej bramy musi być wyjątkowo dokładne, aby bezbłędnie dobrać dla niej napęd. Czynniki, jakie powinien wziąć pod uwagę monter to: ciężar i długość bramy, usytuowanie listwy zębatej oraz częstotliwość użytkowania. To na ich podstawie można wzorcowo zaprogramować centralę sterującą. Dlatego, montaż napędu w bramie przesuwnej najlepiej będzie pozostawić doświadczonym monterom. Osoby takie wiedzą, jak działa brama przesuwna i co trzeba uwzględnić przy doborze optymalnego napędu. Bramy automatyczne są coraz częściej spotykane, co oznacza, że warto zainwestować w ten typ ogrodzenia posesji, aby móc cieszyć się sporym komfortem. Uniwersalność bram przesuwnych zachęca do ich montażu.
- Więcej o:
Wygodna brama wjazdowa
Ogrodzenie działki: ogrodzenia panelowe z betonu, drewna, metalu i kompozytów
Okna, drzwi, bramy i ogrodzenia – sekrety estetyki domu
Jakie ogrodzenie wybrać ?
Jak ogrodzić nierówny teren ?
Tanie ogrodzenie, czyli czym ogrodzić dom
Stylowe ogrodzenie posesji
Ogrodzenia: panelowe, betonowe czy drewniane? Co wybrać?