Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Renowacja ogrodzenia. Jak odnowić płot sztachetowy?

Robert Gutowski

Naturalny, stosunkowo tani w zakupie, o wielu zastosowaniach. Płot sztachetowy z drewna to częsty wybór na ogrodzenia, a także odgrodzenie części ogrodu. Gotowy płot sztachetowy można od ręki zakupić w każdym markecie budowlanym, w wielu rozmiarach do wyboru. Można także wykonać go samemu. Przy wielu swoich zaletach, drewniany płot sztachetowy wymaga częstej konserwacji, jak o niego zadbać?

Płot sztachetowy
Płot sztachetowy
Fot. Shutterstock/Beekeepx

Drewno - materiał, o który należy dbać 

Drewno używane na zewnątrz to materiał, który wymaga odpowiedniej pielęgnacji, jeżeli chcemy aby wyglądał ładnie i długo spełniał swoją rolę. O tym powinniśmy pomyśleć już przy zakupie płotu. W sklepach dostępne są płoty z surowych desek lub takie, które zostały już poddane impregnacji.

Jeżeli kupujemy naturalne deski, zanim zainstalujemy nasz płot, musimy je odpowiednio zabezpieczyć je przed szkodliwym działaniem wilgoci. Jeżeli zdecydujemy się na zaimpregnowany już płot sztachetowy, możemy od razu stawiać go w zaplanowanym miejscu, lub pomalować wcześniej na żądany na kolor. Pamiętajmy też, że nie bez znaczenia jest grubość desek użytych do płotku i drewno, z jakiego zostały wykonane. Brak odpowiedniej konserwacji drewnianego płotu sztachetowego spowoduje nie tylko to, że będzie brzydko wyglądał, ale szybko trzeba będzie go wymienić.

Kiedy odnowić drewniany płot sztachetowy? 

Drewniany płot sztachetowy jest podatny na działanie promieni słonecznych, wilgoci, deszczu, śniegu, często pojawiają się na nim grzyby, pleśń, czy mech. Najlepszym momentem, w którym powinniśmy pomyśleć o renowacji tego typu ogrodzenia jest wiosna. Wówczas nasz płot wygląda najmniej korzystnie; po sezonach letnim i zimowym ma wypłowiały kolor, a wiosenna pogoda jest już na tyle sprzyjająca, że nie powinniśmy mieć problemu z przebiegiem prac. Zanim zabierzemy się do pracy powinniśmy przede wszystkim dokonać dokładnego przeglądu naszego płotu. Czego szukamy? Przede wszystkim uszkodzeń mechanicznych, pęknięć, zarysowań, spuchniętych elementów, rozwarstwień, pleśni, grzybów, mchu. Dokładny rekonesans pozwoli nam odpowiednio przygotować się do prac i wykonać je jak najszybciej. Uszkodzone lub spuchnięte deski trzeba będzie zastąpić nowymi, na mech kupić specjalny preparat  i przede wszystkim nabyć dobry  impregnat do drewna oraz papier ścierny.

Renowacja ogrodzenia krok po kroku 

Zachowanie odpowiedniej kolejności prac pozwoli szybko i sprawnie  przeprowadzić renowację sztachetowego ogrodzenia z drewna. Jesteśmy po dokładnym obejrzeniu go, możemy przystąpić do prac. Renowacja ogrodzenia krok po kroku:

  1. Renowację zaczynamy wówczas, gdy pozwala na to pogoda. Deski muszą być suche, a podczas prac nie powinien nas złapać deszcz. Na początku usuwamy specjalnymi preparatami mech lub pleśń i grzyby. Zabieg przeprowadzamy zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu producenta preparatu. Nie szlifujmy desek dopóki nie pozbędziemy się mchu, czy pleśni ponieważ możemy niepotrzebnie rozprowadzić je po całym ogrodzeniu. Wolne od plam deski czyścimy z piachu i zanieczyszczeń. Uszkodzone elementy wymieniamy na nowe.
  2. Po oczyszczeniu desek przystępujemy do ich wyszlifowania. Szlifujemy papierem ściernym ręcznie lub mechanicznie. Pamiętajmy, że usunięcie zbyt grubej warstwy wierzchniej będzie wymagało dodatkowego zabezpieczenia gruntem. Zeszlifowany płot dokładnie oczyszczamy z pyłu.
  3. Tak przygotowane deski można już impregnować. Impregnujemy malując pędzlem wzdłuż słoi drewna. Koniecznie postępujmy z instrukcją danego producenta ponieważ impregnaty różnią się ilością pożądanych warstw, czasem schnięcia, koniecznością dodatkowych zabezpieczeń. Po zakończeniu malowania pozostaw ogrodzenie do wyschnięcia, a potem ciesz się nowym wyglądem swojego płotu sztachetowego.

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Renowacja ogrodzenia. Jak odnowić płot sztachetowy?