Stylowe ogrodzenie posesji
Podstawową zasadą przy wyborze estetyki ogrodzenia i bramy wjazdowej jest zachowanie spójności z resztą aranżacji, czyli domem i ogrodem. Z łatwością dobierzemy dziś modele zarówno do budynku w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym.
Stonowana klasyka
W aranżacjach klasycznych doskonale sprawdzają się ogrodzenia wykonane z pustaków betonowych o geometrycznych kształtach oraz bloczki o wyglądzie naturalnego kamienia, zarówno o fakturze kamienia łamanego, jak i gładkiego granitu. Nie zawsze natomiast pasować do nich będą elementy o wyglądzie surowego betonu, które często są stosowane w nowoczesnych stylizacjach. Jeśli chodzi o ogrodzenia metalowe w klasycznych aranżacjach dobrze będą wyglądać metalowe przęsła z elementami metaloplastyki, które nawiązują do dekoracji stosowanych np. przy pałacach.
Proste formy do nowoczesnej architektury
Nowoczesna architektura lubi niewyszukane formy i oszczędność wyrazu. Tego typu budynki potrzebują odpowiedniej oprawy – ogrodzenia, które podkreśli układ elewacji i nie przytłoczy nadmierną ozdobnością. Dobrym wyborem będą modne ogrodzenia z metalu. Z tego materiału wytwarzane są przęsła o różnych wzorach, dzięki czemu łatwo dopasować je do danej przestrzeni. Producenci przęseł oferują ogrodzenia metalowe, wykonane z ocynkowanej stali, z antykorozyjną powłoką, łatwe w montażu i dostępne w zróżnicowanych wymiarach. W nowoczesnych aranżacjach możemy także zastosować ogrodzenia z prefabrykatów o surowej, betonowej fakturze.
Pełne czy ażurowe?
Pełne jest polecane w przypadku działek położonych przy ruchliwej ulicy. Wysoki mur chroni przed hałasem z ulicy, stanowiąc barierę akustyczną. Pozwala również na ochronę prywatności. Minusem tak wzniesionego ogrodzenia jest ograniczenie dostępu światła do ogrodu oraz zacienienie. Może to skutecznie ograniczać wybór światłolubnych roślin. Alternatywą dla ogrodzenia pełnego jest wariant ażurowy. Ogrodzenie ażurowe nie chroni tak dobrze przed hałasem oraz wzrokiem przechodniów i sąsiadów, ale zwiększa dostęp światła do ogrodu, co ma zbawienny wpływ na niektóre rośliny ogrodowe. Pozwala także podkreślić klasyczny bądź nowoczesny charakter ogrodu dzięki możliwości doboru przęseł wykonanych z odpowiedniego materiału. Technika laserowego wycinania wzorów zapewnia praktycznie nieograniczone możliwości. Pożądanym rozwiązaniem w nowoczesnych ogrodzeniach jest również drewno. Z tym, że „sztachety” nie są orientowane pionowo, lecz poziomo. Alternatywą do nich mogą być deski kompozytowe albo szklane tafle.
Ogrodzeniowa paleta kolorów
Pierwszym punktem odniesienia dla barwy ogrodzenia jest budynek, który ma ono otaczać. Najprostszym sposobem na stworzenie spójnej kompozycji jest nawiązanie stylistyczne i kolorystyczne do wyglądu zewnętrznego domu. Może to być odniesienie do tonacji, w której utrzymana jest cała elewacja czy pokrycie dachowe, ale warto też zwrócić uwagę na detale. Wystarczy powtórzyć na ogrodzeniu kolor balustrad, ram okiennych czy orynnowania, aby uzyskać piękny efekt. Zastanówmy się też, na ile chcemy wyróżniać się na tle pobliskich posesji. Zdecydowana większość ogrodzeń ma dziś kolor antracytowy, choć do łask wraca też brąz. Pojawia się również zieleń, szarość i beż. Takie kolory pięknie wtapiają się w ogrodową roślinność.
Styl bramy wjazdowej
Brama powinna łączyć estetyczny wygląd oraz funkcjonalność. Bramy metalowe najlepiej sprawdzają się do uzupełnienia metalowych ogrodzeń, które zabezpieczają działki o nowoczesnym i eleganckim wyglądzie. Chłodny metal podkreśla charakter posesji oraz jej solidność. Bramy minimalistyczne, złożone z szeregu przęseł i pozbawione jakichkolwiek ozdób, przywodzą na myśl estetykę skandynawską. Dlatego będą dobrze wyglądać jako wejście na posesję domów jednopiętrowych i prostych geometrycznie, kwadratowych lub prostokątnych. Natomiast bramy dekoracyjne zwracają uwagę swoją formą, złożoną z przeróżnych kształtów, układających się w przypominające kwiaty wzory. Bogate zdobnictwo świetnie współgra z zadbaną architekturą ogrodu. Dzisiejszy rynek oferuje także inteligentne bramy wjazdowe. Dzięki inteligentnym systemom można sterować bramami i drzwiami z każdego miejsca na świecie.
Wybór - klinkier
Ogrodzenia z cegieł klinkierowych są solidne, trwałe i nie wymagają konserwacji przez wiele lat. Cegły klinkierowe mają małą nasiąkliwość, poniżej 6%, są więc odporne na warunki atmosferyczne. Nie zmieniają barwy pod wpływem światła i są niepalne. Różnią się wymiarami, kolorami i kształtem. Z cegieł klinkierowych można wymurować ogrodzenia pełne, które szczelnie ukryje wnętrze posesji. Pamiętajmy jednak, że ceglana ściana będzie się szybko nagrzewać, a oddając ciepło, podniesie temperaturę najbliższego otoczenia. Dlatego najczęściej buduje się ogrodzenia, w których tylko słupki i cokoły są z klinkieru, a przęsła z innego materiału, przeważnie z metalu lub drewna. Metalowe przęsła wykonuje się najczęściej ze stali lub kutego żelaza. Takie ogrodzenia sprawiają wrażenie lekkich, powiększają optycznie ogród, a ciekawie zaprojektowane dodają urody całemu otoczeniu.
- Więcej o:
Wygodna brama wjazdowa
Ogrodzenie działki: ogrodzenia panelowe z betonu, drewna, metalu i kompozytów
Okna, drzwi, bramy i ogrodzenia – sekrety estetyki domu
Jakie ogrodzenie wybrać ?
Jak ogrodzić nierówny teren ?
Tanie ogrodzenie, czyli czym ogrodzić dom
Stylowe ogrodzenie posesji
Ogrodzenia: panelowe, betonowe czy drewniane? Co wybrać?