Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogrodzenie zgodnie z prawem

Redakcja Pressland

Bez względu na miejsce, w którym wybudowaliśmy dom warto zadbać o jego odpowiednie ogrodzenie. Pozwoli to uzyskać bezpieczeństwo oraz na oddzielenie nieruchomości od ulicy a także sąsiadujących domów. To sposób nie tylko na zapewnienie bezpieczeństwa, ale też na zachowanie większej prywatności.

Ogrodzenie zgodnie z prawem
Ogrodzenie zgodnie z prawem
Fot. shutterstock

Jakich formalności należy dopełnić?

Już na samym początku wyjaśniamy, że budowa ogrodzenia nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Wszelkie prowizoryczne płoty zabezpieczające plac budowy domu nie wymagają nawet zgłoszenia. Ogrodzenia o wysokości do 2,2 m nie wymagają również złożenia zawiadomienia o wykonaniu prac w miejscowym starostwie. Uzyskanie pozwolenia na budowę jest jedynie wymagane w momencie chęci stworzenia muru oporowego. Dokonanie zgłoszenia wymagane jest natomiast w momencie budowania ogrodzenia o wysokości przekraczającej 2,2 m. Dokonując zgłoszenia zamiaru budowy należy zawrzeć w nim informacje związane z ogrodzeniem tj. rodzaj ogrodzenia, sposób wykonywania robót, zakres prac a także termin ich rozpoczęcia. Konieczne będzie również dołączenie oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. W zależności od urzędu, konieczne może okazać się również wykonanie szkicu ogrodzenia. W przypadku dokonania zgłoszenia prace można wykonać pod 21 dniach od momentu złożenia zgłoszenia, o ile urząd wcześniej nie wniósł sprzeciwu.

Ogrodzenie zgodnie z prawem
Ogrodzenie zgodnie z prawem
Fot. shutterstock

Co jeszcze powinieneś wiedzieć?

Urząd może wnieść sprzeciw do złożonego zgłoszenia w momencie, gdy naruszymy ustalenia planu zagospodarowania przestrzennego bądź inne przepisy budowlane. Projektując ogrodzenie pamiętajmy, że od strony ulicy nie może ono przekraczać linii rozgraniczających drogi. Może okazać się, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego będzie obejmował przebudowę drogi. W takiej sytuacji konieczne może okazać się odsunięcie ogrodzenia w głąb działki. Sprzeciw starostwa może również zgłosić w momencie, gdy uzna, że ogrodzenie zagraża bezpieczeństwu. Sytuacja taka pojawia się w momencie, gdy ogrodzenie znajduje się na skrzyżowaniu i znacznie ogranicza widoczność na drodze.


Ciekawy jest również temat wykonywania płotu między działkami. Żadne przepisy nie określają, kto ma ponieść koszty. Jeśli chcesz wykonać taki płot możesz dogadać się z sąsiadem i wówczas podzielicie koszty na pół. Jeśli jednak nie będzie chciał on płacić za ogrodzenie działki, będziesz musiał sfinansować prace sam. Mogą się pojawić również problemy z uzyskaniem zgody na wykonanie płotu na granicy działki. Chcąc uniknąć problemów związanych np. z naruszeniem granicy działki sąsiada, płot warto wykonać na terenie swojej nieruchomości.

Ogrodzenie zgodnie z prawem
Ogrodzenie zgodnie z prawem
Fot. shutterstock

Wymiary ogrodzenia

W przepisach znajdą Państwo również wymagania, co do wielkości ogrodzenia jak i sposobu jego wykonania. Zgodnie z przepisami płot nie może stwarzać zagrożenia zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Poniżej 1,8 m wysokości płotu nie mogą znajdować się ostro zakończone elementy, druty kolczaste, potłuczone szkła czy też gwoździe. Plan zagospodarowania przestrzennego może również stawiać ograniczenia w zakresie rodzaju ogrodzenia. W sytuacji, gdy nie znajduje się w nim żadna informacja, płot można wybudować z dowolnych materiałów. Ze swojej strony polecamy wykonanie ażurowych ogrodzeń, gdyż umożliwiają one naturalny przepływ powietrza.

Warto zwrócić również uwagę na sposób otwierania bram jak i furtek. Wszystkie elementy powinny otwierać się do wewnątrz działki i nie mieć progów, które mogą stwarzać zagrożenie dla pojazdów i pieszych. Przepisy określają również wymagania w zakresie wielkości furtki i bramy. Wymagana szerokość bramy wynosi minimum 2,4 m a furtki 90 cm.

Mamy nadzieję, że powyższe informacje ułatwią Państwu wykonanie płotu i pozwolą cieszyć się jego pięknym wyglądem, uzupełniającym aranżację domu i ogrodu.

Ogrodzenie zgodnie z prawem
Ogrodzenie zgodnie z prawem
Fot. shutterstock
    Więcej o:

Skomentuj:

Ogrodzenie zgodnie z prawem