Ile kosztuje więźba dachowa, cykl Pieniądze leżą na budowie, cz. 14

Na drewnianej konstrukcji dachu nie warto oszczędzać. Złej jakości drewno i zatrudnienie wykonawcy o niskich kwalifikacjach zupełnie się nie opłaca.
Nie warto oszczędzać na więźbie dachowej. Drewno musi być dobrej jakości, mieć odpowiednią wytrzymałość i wilgotność. W przeciwnym razie może to być przyczyną niestabilności więźby (a to zagraża bezpieczeństwu mieszkańców), jej zawilgocenia, zagrzybienia, a nawet gnicia elementów osłoniętych płytami gipsowo-kartonowymi.

Jakość drewna. Tym, co skłania niektórych inwestorów do stosowania na więźbę dachową drewna niesuszonego komorowo i niestruganego, jest cena tarcicy prosto spod piły. Wynosi ona 690-850 zł/m3. Nie jest to jednak koszt 1 m3 elementów więźby. Za przycięcie drewna na potrzebną długość będziemy musieli zapłacić 50 zł/m3. Konieczne też będzie jego zaimpregnowanie, najlepiej metodą ciśnieniową. To koszt około 450 zł/m3. Gdybyśmy chcieli je ostrugać czterostronnie i wysuszyć, musielibyśmy dopłacić 390 zł/m3. Tymczasem za lepszą tarcicę, o wilgotności 18%, suszoną komorowo i czterostronnie struganą z zaokrąglonymi krawędziami, trzeba zapłacić 1100-1200 zł/m3. Ponieważ jest ona odporna na działanie ognia i czynników biologicznych, nie wymaga impregnowania.

Więźba tradycyjna i prefabrykowana. Tradycyjnie, więźbę montują cieśle z elementów przywiezionych z tartaku. Najlepiej, jeśli zamówimy elementy od razu gotowe do montażu - przycięte według indywidualnego zamówienia.

Więźba nie musi jednak powstawać od podstaw na placu budowy. Może zostać przygotowana w fabryce, przywieziona w częściach i w ciągu jednego dnia zmontowana. Jeśli nawet wziąć pod uwagę jedynie koszt materiałów i robocizny, to bywa, że wiązary prefabrykowane są tańsze niż więźba tradycyjna.

Dotyczy to zwłaszcza dachów niedużych, dwuspadowych, z poddaszem nieużytkowym. Wtedy więźba prefabrykowana śmiało może konkurować cenowo ze zwykłą. Inaczej będzie, jeśli planujemy poddasze użytkowe, dach jest spory i ma skomplikowany kształt. Wtedy więźba będzie droższa, ponieważ trzeba zapłacić za wiązary o różnych kształtach i różnej wielkości, a to podnosi koszt. Nie warto jednak organizować montażu we własnym zakresie. Zwykle jest to droższe, a w dodatku możemy stracić gwarancję (zależy to od producenta).

Prace ciesielskie. Elementy więźby muszą być dobrze ze sobą połączone i solidnie oparte na murłatach. Dlatego wykonanie konstrukcji najlepiej zlecić dobrej ekipie ciesielskiej.

Postawienie więźby krokwiowo-jętkowej dla dachu dwuspadowego kosztuje około 10 zł/m2. Cena ta rośnie wraz ze stopniem skomplikowania drewnianej konstrukcji. Za więźbę krokwiowo-płatwiową dla takiego samego dachu, ale o większej rozpiętości trzeba zapłacić co najmniej 15 zł/m2. Za dach czterospadowy cieśle liczą sobie od 25 zł/m2.

Czytaj także pozostałe części cyklu Pieniądze leżą na budowie:

Planowanie budowy domu, część 1;

Ekipa budowlana, część 2;

Ile kosztują prace przed wykonaniem fundamentów, część 3;

Ile kosztują fundamenty, część 4;

Ile kosztują ściany fundamentowe, część 5;

Ile kosztuje izolacja fundamentów, część 6;

Ile kosztują prace przygotowawcze przed wykonaniem podłogi na gruncie, część 7;

Ile kosztuje ocieplenie podłogi na gruncie, część 8;

Podłoga na gruncie: ile kosztuje podkład i izolacja przeciwwilgociowa, część 9;

Ile kosztują ściany zewnętrzne, część 10;

Ile kosztują ściany jednowarstwowe, część 11;

Ile kosztuje strop nad parterem, część 12;

Ile kosztują ściany dwuwarstwowe, część 13;

Ile kosztuje wstępne krycie dachu, część 15.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o:
Komentarze (4)
Ile kosztuje więźba dachowa, cykl Pieniądze leżą na budowie, cz. 14
Zaloguj się
 • Oceniono 4 razy 4

  Kto wypisuje te bzdury o cenie pracy cieśli ? Według tego osła cieśle zbudują 400 m kw dachu za ok. 6000 pln. ?!
  To daj człowieku kontakt na takich fachowców.

 • 0

  Co za debil wypisuje takie historie? To powinno być karane. Artykuł sponsorowany. Koszt więźby to rzeczywiście 700-900zł/m3 ale już z impregnacją i transportem. Struganie Więźby to koszt 200zł/m3 i struganie nie powoduje odporności na ogień tylko wydłuża czas zapłonu belki. Co do zasady nie ociepla się dachów natychmiast po ich zamontowaniu więc drewno ma czas żeby doschnąć do wilgotności 18% wszak drewno świeżo ścięte ma wilgotność około 28%. Impregnacja zanurzeniowa jest tak samo skuteczna jak ciśnieniowa jeśli posiadamy impregnat przeznaczony do impregnacji zanurzeniowej. Przewagą więźby tradycyjnej jest też to że każdy element posiada naddatki na długości co daje cieśli możliwość skorygowania błędów budowlanych które występują nagminnie. Co mi po więźbie dociętej na wymiar jak okaże się że krokwie są 5cm za krótkie? No i ostatni punkt-więźba prefabrykowana. Ma ona zastosowanie tylko tam gdzie nie ma poddasza użytkowego lub jest ono w pomniejszonym metrażu w stosunku do parteru. Drugim ważnym minusem jest to że więźba prefabrykowana, montowana jest na płytki kolczaste bez żadnych zacięć tymu zamki, klawy itp. Sama płytka trzyma bardzo dobrze i jest super ale tylko do momentu pojawienia się wspomnianego wcześniej ognia. W przypadku pożaru temperatura osiąga nawet 1100 stopni C. W takiej temperaturze płonie prawie wszystko. W tym też płytki kolczaste które zachowują się jak w piecu hutniczym i jeśli pożar nie zostanie szybko opanowany to mamy zawalenie się więźby i katastrofę budowlaną. A ceny tych fachowców, podane w artykule, to chyba z jakiegoś kraju z poza UE i to raczej nie za blisko na wschód.

 • Piotr Miśkiewicz

  Oceniono 2 razy -2

  Najlepszym wyborem jest chyba więźba prefabrykowana. Jest sporo tańsza od tradycyjnej, poza tym nie traci w ogóle na jakości. Najbardziej solidna wykonana jest zazwyczaj z drewna świerkowego. Najlepiej sobie dokładnie poczytać jak to wygląda, tutaj macie całkiem dobry artykuł na ten temat: wpwinvest.pl/baza-wiedzy/jak-wybrac-wiezbe-dachowa, taka więźba przyjeżdża gotowa na budowę, więc montaż trwa od jednego, do dwóch dni.

 • Owijek Owijek

  Oceniono 8 razy -8

  to racja dachem powinna zająć się jakas dobra firma nie znajomy ktory mysli że zrobi, dobrze mu sie wydaje, U sąsiada dach drewniany robiła firma WascoVilla i podobno to jedna z lepszych firm w Polsce stawiają cale domy drewniane

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX