Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ile kosztuje więźba dachowa, cykl Pieniądze leżą na budowie, cz. 14

Andrzej Król

Na drewnianej konstrukcji dachu nie warto oszczędzać. Złej jakości drewno i zatrudnienie wykonawcy o niskich kwalifikacjach zupełnie się nie opłaca.

budowa domu, więźba dachowa
Lepiej nie oszczędzać na jakości drewna przeznaczonego na więźbę dachową. Może się bowiem okazać, że będziemy musieli opóźnić krycie i ocieplenie dachu albo dopłacić za jego suszenie i impregnację
Fot. Wojciech Nitka
Nie warto oszczędzać na więźbie dachowej. Drewno musi być dobrej jakości, mieć odpowiednią wytrzymałość i wilgotność. W przeciwnym razie może to być przyczyną niestabilności więźby (a to zagraża bezpieczeństwu mieszkańców), jej zawilgocenia, zagrzybienia, a nawet gnicia elementów osłoniętych płytami gipsowo-kartonowymi.

Jakość drewna. Tym, co skłania niektórych inwestorów do stosowania na więźbę dachową drewna niesuszonego komorowo i niestruganego, jest cena tarcicy prosto spod piły. Wynosi ona 690-850 zł/m3. Nie jest to jednak koszt 1 m3 elementów więźby. Za przycięcie drewna na potrzebną długość będziemy musieli zapłacić 50 zł/m3. Konieczne też będzie jego zaimpregnowanie, najlepiej metodą ciśnieniową. To koszt około 450 zł/m3. Gdybyśmy chcieli je ostrugać czterostronnie i wysuszyć, musielibyśmy dopłacić 390 zł/m3. Tymczasem za lepszą tarcicę, o wilgotności 18%, suszoną komorowo i czterostronnie struganą z zaokrąglonymi krawędziami, trzeba zapłacić 1100-1200 zł/m3. Ponieważ jest ona odporna na działanie ognia i czynników biologicznych, nie wymaga impregnowania.

Więźba tradycyjna i prefabrykowana. Tradycyjnie, więźbę montują cieśle z elementów przywiezionych z tartaku. Najlepiej, jeśli zamówimy elementy od razu gotowe do montażu - przycięte według indywidualnego zamówienia.

Więźba nie musi jednak powstawać od podstaw na placu budowy. Może zostać przygotowana w fabryce, przywieziona w częściach i w ciągu jednego dnia zmontowana. Jeśli nawet wziąć pod uwagę jedynie koszt materiałów i robocizny, to bywa, że wiązary prefabrykowane są tańsze niż więźba tradycyjna.

Dotyczy to zwłaszcza dachów niedużych, dwuspadowych, z poddaszem nieużytkowym. Wtedy więźba prefabrykowana śmiało może konkurować cenowo ze zwykłą. Inaczej będzie, jeśli planujemy poddasze użytkowe, dach jest spory i ma skomplikowany kształt. Wtedy więźba będzie droższa, ponieważ trzeba zapłacić za wiązary o różnych kształtach i różnej wielkości, a to podnosi koszt. Nie warto jednak organizować montażu we własnym zakresie. Zwykle jest to droższe, a w dodatku możemy stracić gwarancję (zależy to od producenta).

Prace ciesielskie. Elementy więźby muszą być dobrze ze sobą połączone i solidnie oparte na murłatach. Dlatego wykonanie konstrukcji najlepiej zlecić dobrej ekipie ciesielskiej.

Postawienie więźby krokwiowo-jętkowej dla dachu dwuspadowego kosztuje około 10 zł/m2. Cena ta rośnie wraz ze stopniem skomplikowania drewnianej konstrukcji. Za więźbę krokwiowo-płatwiową dla takiego samego dachu, ale o większej rozpiętości trzeba zapłacić co najmniej 15 zł/m2. Za dach czterospadowy cieśle liczą sobie od 25 zł/m2.

Czytaj także pozostałe części cyklu Pieniądze leżą na budowie:

Planowanie budowy domu, część 1;

Ekipa budowlana, część 2;

Ile kosztują prace przed wykonaniem fundamentów, część 3;

Ile kosztują fundamenty, część 4;

Ile kosztują ściany fundamentowe, część 5;

Ile kosztuje izolacja fundamentów, część 6;

Ile kosztują prace przygotowawcze przed wykonaniem podłogi na gruncie, część 7;

Ile kosztuje ocieplenie podłogi na gruncie, część 8;

Podłoga na gruncie: ile kosztuje podkład i izolacja przeciwwilgociowa, część 9;

Ile kosztują ściany zewnętrzne, część 10;

Ile kosztują ściany jednowarstwowe, część 11;

Ile kosztuje strop nad parterem, część 12;

Ile kosztują ściany dwuwarstwowe, część 13;

Ile kosztuje wstępne krycie dachu, część 15.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład





    Więcej o:

Skomentuj:

Ile kosztuje więźba dachowa, cykl Pieniądze leżą na budowie, cz. 14