Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Szkoła przetrwania

Alicja Gawryś

Na wielu balkonach kwiaty nie mają dobrych warunków do życia. Zawsze jednak można znaleźć rośliny, które zniosą różne niedogodności.

Kupujemy piękne sadzonki, dbamy o nie i tym bardziej jest nam przykro, gdy się połamią lub zaschną. Często przyczyna tkwi w niekorzystnym dla kwiatów usytuowaniu balkonu, zwłaszcza w miejscach narażonych na ekstremalne warunki, jak wiatr lub ostre słońce. Dobór gatunków i odmian powinien tu być dobrze przemyślany. Najlepiej sadzić te najbardziej odporne.

Gdzie hula wiatr

Na wysoko położonych piętrach bywa bardzo wietrznie. Gwałtowne wiatry mogą zupełnie połamać kwiaty w skrzynkach. Najbardziej narażone na zniszczenie są rośliny o długich pędach, takie jak uczep czy surfinia. Jeżeli nie chcemy zrezygnować z gatunków wiszących, wybierzmy odmiany, które nie ulegną wiatrowi - może to być pelargonia bluszczolistna 'Sofie' oraz sanwitalia 'Cuzco Compact', obie o krótkich i mocno rozkrzewionych łodygach. Posadźmy je tak, żeby przewieszały się ku wnętrzu balkonu, nie na zewnątrz.

Silny wiatr zagraża także okazałym roślinom, jak datury. Lepiej zastąpić je gatunkami i odmianami o niewielkiej wysokości i zwartym pokroju. Do takich należy wiele odmian aksamitek, pelargonie rabatowe, żeniszek.

Aby osłabić siłę wiatru, na balkonie warto umocować ażurową ściankę. Niektórzy ustawiają osłony ze szkła. Żeby nie narażać ptaków na potłuczenie się o szybę, dla ich odstraszenia warto nakleić na nią czarne papierowe sylwetki skrzydlatych drapieżników.

Na ostrym słońcu

Balkony usytuowane od południowej oraz zachodniej strony budynku podczas upalnej pogody silnie się nagrzewają, zwłaszcza jeśli nie ma tam przewiewu. W takich warunkach kwiaty wielu roślin szybko więdną, a nawet powstają na nich brązowe plamy wypalone słońcem. Do najbardziej wytrzymałych na wysokie temperatury należą: aksamitki, heliotropy, kocanki, pelargonie rabatowe, portulaki, przypołudniki (Mesembrianthemum) i smagliczki przylądkowe. Chociaż rośliny te znoszą także krótkotrwałą suszę, lepiej regularnie je podlewać albo zamontować system nawadniania kropelkowego.

W bardzo nasłonecznionym miejscu można też ustawić skalniak z roślin odpornych na suszę, takich jak rozchodniki, rojniki, eszewerie i macierzanki. Najwygodniej urządzić go w dużym, płaskim, kamiennym pojemniku. Na słonecznym balkonie najlepiej używać jasnych skrzynek i doniczek, które mniej się nagrzewają niż ciemne.

W głębokim cieniu

Na balkonach położonych od północy rośliny sezonowe słabo kwitną. W takim wypadku pozostaje posadzić gatunki wieloletnie, które zadowolą się małą ilością światła, takie jak barwinek, konwalia, funkia, bluszcz pospolity i runianka.

Skomentuj:

Szkoła przetrwania