Grusza Konferencja
Konferencja to jedna z najczęściej uprawianych grusz. Ma smaczne słodkie i bardzo soczyste owoce
Wygląd
Drzewa 'Konferencji' początkowo rosną silnie, ale po pewnym czasie ich tempo wzrostu słabnie. Oczywiście w największym stopniu siłę wzrostu drzewek determinuje rodzaj podkładki, na której zaszczepiono rośliny. Młode drzewa dosyć szybko wchodzą w okres owocowania, plonują bardzo obficie, ale nie zawsze corocznie. Średniej wielkości owoce są wydłużone, zielone, z charakterystycznym ordzawieniem na skórce. Miąższ dojrzałych owoców jest wyjątkowo smaczny - bardzo soczysty, słodki, masłowy. 'Konferencja' jest zaliczana do odmian późnych, jej owoce dojrzewają pod koniec lata, zwykle nadają się do zbioru w drugiej połowie września.
Wymagania
Grusze należą do drzew długowiecznych, najstarsze, dzikie egzemplarze dożywają około 300 lat. Drzewa preferują klimat ciepły, charakteryzujący się łagodnymi zimami i słonecznym, wręcz upalnym latem. W najchłodniejszych rejonach Polski - na Suwalszczyźnie - zdarza się, że w niektóre zimy drzewa przemarzają, jednak na pozostałej części kraju zwykle dobrze zimują. Grusze należy sadzić w miejscach słonecznych, na glebach żyznych, wilgotnych, ale przepuszczalnych. Wybierając drzewko przeznaczone do uprawy w ogrodzie przydomowym należy zwrócić uwagę, aby miało silny i równomiernie rozbudowany system korzeniowy, prosty pień, dobrze wyprowadzony przewodnik i liczne, najlepiej krótkie, pędy boczne. Do uprawy amatorskiej najlepiej wybrać drzewka dwuletnie, które po wyrośnięciu w pierwszym roku szkółki do wysokości 120-150 cm pozostawiono bez przycięcia. Drzewka takie tworzą prawidłową koronę z wieloma krótkimi pędami bocznymi z zawiązanymi pąkami kwiatowymi. 'Konferencja' jest odmianą mało podatną na choroby. Jej najgroźniejszym szkodnikiem są miodówki - owady zaliczane do pluskwiaków równoskrzydłych. Szkodniki należy zwalczać środkami selektywnymi (bezpiecznymi dla owadów pożytecznych) na początku okresu wegetacyjnego.
Zastosowanie
Grusze warto uprawiać dla smacznych i zdrowych owoców. Gruszki, podobnie jak jabłka, są bogate w witaminy i minerały, ale są mniej kaloryczne. Ponadto zawarte w owocach pektyny wpływają na obniżenie cholesterolu we krwi i pomagają usuwać szkodliwe produkty przemiany materii. Poza tym owoce doskonale nadają się na przetwory: konfitury, marynaty, nalewki.
Więcej informacji w katalogach roślin:
www.katalogiroslin.pl
- Więcej o:
Achimenes. Uprawa i pielęgnacja kwiatu doniczkowego często mylonego z fiołkiem afrykańskim
Jesienne nowości róż od Łukasza Rojewskiego
Paprocie domowe łatwe w uprawie. Paprocie doniczkowe - uprawa i pielęgnacja
Krzewy ozdobne na pyszne przetwory i nalewki
Czym jest poplon? Jakie rośliny poplonowe wykorzystać w ogrodzie?
Z czym łączyć wrzosy na tarasie? Kompozycje na taras i balkon
Które byliny żyją najdłużej?
Kruszyna pospolita (Frangula alnus) uprawa. Ciekawe odmiany