Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rośliny o ozdobnych liściach

Alicja Gawryś

Jeśli same pelargonie wydają nam się zbyt banalne, dodajmy do nich kilka roślin o ozdobnych liściach. Taka kompozycja stanie się znacznie ciekawsza.

Koleusy słyną z bajecznie kolorowych liści. Kilka odmian posadzonych w jednym pojemniku może zastąpić kwiaty.
Koleusy słyną z bajecznie kolorowych liści. Kilka odmian posadzonych w jednym pojemniku może zastąpić kwiaty.
Fot.Lilianna Sokołowska
Dlaczego w skrzynkach, obok typowych kwiatów, warto sadzić gatunki o dekoracyjnych liściach? Bo wprowadzają urozmaicenie i podkreślają urodę kwiatów. A kiedy płatki pozasychają, one nadal pozostaną atrakcyjne, aż do jesiennych przymrozków. Z samych roślin o ozdobnych liściach także można tworzyć niepowtarzalne, wielobarwne kompozycje.

Od lat najpopularniejszym dodatkiem do gatunków kwitnących jest plektrantus koleusowaty w odmianie 'Variegata'. Jego pędy, dorastające pod koniec sezonu do 2 m, przypominają długie wiszące sznury ozdobione biało-zielonymi liśćmi. Roślina ta wygląda dobrze w zestawieniu z różnymi kwiatami. Są też inne, może nawet piękniejsze plektrantusy, np. mieszańcowy 'Nico' - ciemnopurpurowy, a także 'Nicoletta' - srebrzysty, oba o szerokich liściach. Rozrastają się mocno i stanowią doskonałe tło dla gatunków o drobnych kwiatach.

Coraz modniejszy staje się wilec ziemniaczany. Do wyboru mamy kilka jego odmian o dużych liściach w kolorze żółtym, purpurowym lub srebrnym. Jako ulubioną roślinę z pięknymi liśćmi wiele osób wymienia też koleus, inaczej zwany pokrzywką. Ma on wzniesione łodygi i dorasta do 50 cm wysokości. Odmian tej rośliny jest bardzo wiele.

Dobrą pozycję wśród gatunków "uzupełniających" wypracowały sobie kocanki włochate o zwisającym pokroju i srebrzystych okrągłych listkach. Natomiast ciągle nie doceniamy urody bluszczyku kurdybanku ani tojeś-ci rozesłanej, która jako roślina balkonowa występuje w odmianie 'Goldii' o żółtych liściach. Te gatunki z długimi wiotkimi pędami sadzimy przy brzegu donic.

Nowym trendem w balkonowej modzie są ogrodowe rośliny wieloletnie gatunki o ozdobnych liściach, takie jak funkie i żurawki, a także trawy i turzyce, które dodają kompozycjom lekkości. Nie bójmy się też użyć niektórych roślin domowych, takich jak zielistka i trzykrotka, które dobrze rosną w cieniu, a także kordylina, odpowiednia na słoneczne miejsca.

Czy wiesz, że... Rośliny o dekoracyjnych liściach to gatunki wieloletnie, pochodzące zwykle z ciepłego klimatu, więc u nas nie mogą zimować na zewnątrz.

POD DOBRĄ OPIEKĄ

Gatunki balkonowe o ozdobnych liściach sadzimy w ziemi przeznaczonej do skrzynek (lub uniwersalnej), a na dno sypiemy kilkucentymetrową warstwę drenażu (niezależnie od tego, czy rośliny te łączymy z kwitnącymi, czy też nie). Rośliny, które potrzebują dużo słońca (np. kocanki - Helichrysum), ustawiamy w dobrze oświetlonych miejscach. Dąbrówki (Ajuga), funkie (Hosta), wilec ziemniaczany (Ipomaea batatas) i koleusy (Coleus) najładniej wybarwiają się w lekkim cieniu. Nie zapominajmy o regularnym podlewaniu (nie zalewając jednak podłoża). Po 2 tygodniach od posadzenia rozpoczynamy zasilanie odżywkami do gatunków kwitnących. W ich składzie dominuje fosor i potas, są też mikro- elementy, co korzystnie wpływa na wybarwienie liści. Dobry jest też nawóz uniwersalny. Pędy plektrantusów, kocanek i koleusów warto przycinać kilkakrotnie w sezonie, by rośliny dobrze się rozkrzewiały.

Czy wiesz, że... Gatunki wieloletnie o ozdobnych liściach, które są odporne na mróz (np. bluszczyk kurdybanek, dąbrówka, funkia), można pozostawić na stałe w skrzynce na balkonie, zabezpieczając je na zimę gałązkami iglaków. Z gatunków wrażliwych (np. plektrantus, koleus) latem ukorzeniamy sadzonki i do wiosny przechowujemy je w domu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Rośliny o ozdobnych liściach