Energia roślin
Rośliny są ozdobą mieszkań, nawilżają i oczyszczają powietrze. Jak się okazuje, przekazują też swą energię, wpływając na nasze samopoczucie.
Prawie każdy ma ulubione rośliny, przy których czuje się najlepiej. I w pracy, i w domu chciałoby się mieć je w pobliżu. Są też gatunki, za którymi raczej nie przepadamy, a nawet źle się w ich obecności czujemy.
Co się za tym kryje?
Radiesteci twierdzą, że człowieka otacza jakby płaszcz energetyczny nazywany aurą. Czasem spotykamy ludzi, od których bije ciepło i spokój - mówi się, że promieniują dobrą energią. Podobno taką aurę wytwarzają też rośliny. Sprawdzono, że w zależności od ich pokroju i kształtu liści energia rozchodzi się w różny sposób - może być delikatna, lecz także agresywna. Jeśli częstotliwość tych wibracji podobna jest do fal, które nas otaczają, czujemy się z rośliną dobrze. Zjawisko to wykorzystują niektórzy projektanci wnętrz. Zanim dobiorą rośliny do mieszkania czy biura, starają się dobrze poznać osoby, które będą korzystały z pomieszczeń. Urządzając mieszkanie, najlepiej kierować się własną intuicją. Jeśli trudno nam podjąć decyzję, pamiętajmy, że rośliny powinno się dopasować do rodzaju pomieszczenia i przede wszystkim do naszego usposobienia. Tak na przykład w sypialni i miejscach wypoczynku nie mają czego szukać gatunki o kolczastych, twardych, sterczących i ostro zakończonych liściach - ich agresywny charakter zakłócałby delikatną aurę, jaka nas otacza, wywołując niepokój, a nawet lęk. Gatunki takie powinny stać co najmniej metr od miejsc, gdzie siedzimy.
U choleryków powodowałyby częstsze wybuchy złości, nerwusów mogłyby doprowadzać do białej gorączki. Mają też zalety. Flegmatyków i melancholików prowokują do działania - stąd też w biurach często ustawia się juki czy draceny o sterczących liściach.
Stwierdzono, że rośliny kwitnące i owocujące emitują więcej energii niż gatunki o ozdobnych liściach, a okazy większe silniej oddziałują niż małe. Im roślina ma gęściejszy pokrój i pełniejsze kształty, tym pozytywniej wpływa na nasze samopoczucie - jest niewyczerpanym źródłem delikatnej energii (dobrej dla wszystkich) i nadaje się do każdego rodzaju pomieszczeń.
Podobnie jest z liśćmi - im okrąglejsze, tym lepsze oddziaływanie. Przykładem takiej rośliny o pozytywnych wibracjach jest grubosz (Crassula arborescens), nazywany u nas drzewkiem szczęścia.
Niemcom i Anglikom mięsiste, okrągłe listki przypominają monety, stąd nazwy Geldbaum i Money Tree, czyli drzewko pieniędzy - roślina sprzyja więc fortunie!
Skrzydłokwiat
(Spathiphyllum) Nadaje się praktycznie do każdego wnętrza, gdyż emitowana przez tę roślinę energia jest zrównoważona. Kwiaty na wyprostowanych jak strzała łodygach silnie promieniują w górę, ale energię tę łagodzą duże, częściowo przewisające liście.
Łosie rogi
(Platycerium)
Roślina ta wprowadza do wnętrz egzotyczny klimat. Najlepiej wykorzystywać ją w miejscach, gdzie przebywa więcej osób, gdyż neutralizuje ich aurę. Liście rośliny działają jak wentylator, wprawiając w ruch zastałą energię.
Zielistka
(Chlorophytum)
Lubiana i prosta w uprawie roślina, której zdrowy wygląd wprowadza do każdego pomieszczenia radość. Silna, pozytywna energia wydobywa się ze środka do góry, tryskając jak fajerwerki - neutralizuje niekorzystne oddziaływanie innych przedmiotów.
Solejrolia
(Soleirolia)
Uprawiana w doniczkach tworzy okrągłe główki, które swym kształtem wprowadzają optymistyczny nastrój. Pomaga w stanach depresji, działa też aktywizująco. Nadaje się do sypialni i pokoju dziecka. Energia przepływa koliście wokół rośliny, zataczając kręgi.
(Nephrolepis)
Idealna roślina dla osób pracujących umysłowo. Pozwala się skoncentrować i wpływa kojąco na układ nerwowy. Nadaje się zarówno do mieszkania, jak i do biura. Pozytywna energia płynie od korzeni przez liście, rozchodząc się wirowo na zewnątrz.
Kencja
(Howea)
Jedna z częściej uprawianych palm w mieszkaniu. Znakomicie nawilża powietrze. Wyzwala produktywne myślenie, wzmacnia pozytywną energię, poprawia klimat wnętrz. Wibracje od jej liści rozchodzą się powoli ruchem obrotowym wokół rośliny jak wachlarz.
Araukaria
(Araucaria heterophylla)
Dzięki pokrojowi i pędom gęsto porośniętym igiełkowatymi listkami roślina ta silnie emanuje energią. Aktywizuje wszelkie funkcje ciała, pobudza do myślenia i intensywnego działania. Nie nadaje się dla osób z cholerycznym usposobieniem.
Juka
(Yucca)
Jej sztywne, ostro zakończone liście powodują, że roślina wyraźnie dominuje we wnętrzach. Emituje agresywne wibracje (tzw. kolczaste), wywołujące niepokój. Nie nadaje się dla ludzi nerwowych. Natomiast nieśmiałym dodaje pewności, flegmatycznych zaś pobudza.
- Więcej o:
Numer 2/2004
Roślina - przyjaciel czy wróg
Achimenes. Uprawa i pielęgnacja kwiatu doniczkowego często mylonego z fiołkiem afrykańskim
Jesienne nowości róż od Łukasza Rojewskiego
Paprocie domowe łatwe w uprawie. Paprocie doniczkowe - uprawa i pielęgnacja
Krzewy ozdobne na pyszne przetwory i nalewki
Czym jest poplon? Jakie rośliny poplonowe wykorzystać w ogrodzie?
Z czym łączyć wrzosy na tarasie? Kompozycje na taras i balkon