Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Miltonia - Miltonia spectabilis

Tekst: Aldona Zakrzewska Zdjęcia: Bartosz Bobkowski, Linda Fortner, Bartosz Siedlik, Biuro Kwiatowe Holandia

Jak przystało na egzotycznego storczyka, roślina ta miewa swoje kaprysy. Jeśli je zaspokoimy, będzie kwitła przez cały rok.

W naturalnych warunkach, czyli w górach Ameryki Południowej oraz Środkowej, miltonia rośnie na gałęziach i pniach drzew. Tam podlewają ją gwałtowne tropikalne deszcze. Potem kołysana wiatrem i ogrzewana słońcem szybko przesycha. W podobny sposób należy ją pielęgnować w domu: podlewać obficie, lecz dopiero wtedy, gdy podłoże zaczyna lekko przesychać. Storczyk ten wymaga również ciepłego i wilgotnego powietrza, a w okresie wzrostu, zwłaszcza latem - dosyć dużej różnicy temperatur pomiędzy dniem a nocą.

  • Światło. Najlepszy jest półcień. Roślina dobrze się czuje na parapecie północnego okna. Lato może spędzać na półcienistym balkonie.

  • Podłoże. Powinno być przepuszczalne, by do korzeni stale docierało powietrze. Najlepiej stosować mieszankę przeznaczoną specjalnie dla storczyków (można ją kupić w sklepach ogrodniczych). Łatwo też przygotować ją samemu, mieszając w równych proporcjach mech torfowiec, korę sosnową oraz liście bukowe i dodając odrobinę tłucznia ceglanego, rozdrobnionych korzeni paproci, węgla drzewnego i pokruszonego styropianu. Na dnie doniczki należy ułożyć warstwę drenażu grubości 3-4 cm.

  • Temperatura. Miltonia nie lubi marznąć. Dlatego w dzień należy jej zapewnić temperaturę od 27 do 29 st. C; w nocy może być nieco niższa - od 16 do 18 st. C.

  • Podlewanie. Robimy to letnią i koniecznie miękką wodą - odstałą lub przegotowaną.

  • Wilgotność powietrza. Roślina nie znosi suchego powietrza; doniczkę najlepiej ustawić na dużej podstawce z kilkucentymetrową warstwą żwirku lub keramzytu i wodą (nie powinna sięgać do doniczki). Parująca stale woda będzie nawilżać powietrze wokół. Od czasu do czasu urządzamy miltonii letni prysznic - przy okazji oczyścimy zakurzone liście.

  • Zasilanie. Oszczędne, najwyżej co dwa lub trzy tygodnie. Roślinę podlewamy rozcieńczonym roztworem płynnego nawozu mineralnego (0,5-1 ml na litr wody) albo zraszamy (1,5-2 ml/l), opryskując spodnią stronę liści.

    Zielone pogotowie

  • Pożółkłe, wyblakłe liście - zbyt dużo światła. Przenosimy roślinę w ciemniejsze miejsce.

  • Słaby wzrost i kwitnienie - za ciemno. Roślinie trzeba zapewnić więcej światła.

  • Brązowe plamy na liściach - poparzenia słoneczne. Doniczkę przestawiamy w miejsce, gdzie nie docierają bezpośrednio promienie słońca.

  • Liście zwijają się w harmonijkę - za mało wilgoci w podłożu i powietrzu. Miltonię należy obficiej podlewać i częściej zraszać.

  • Wypełnione cieczą ciemne plamki na liściach - objawy zgnilizny bakteryjnej spowodowanej przez słabo przepuszczalne podłoże i nadmierne podlewanie. Roślinę przesadzamy i przenosimy w przewiewne miejsce z dala od innych kwiatów. Ograniczamy podlewanie i stosujemy antybiotyki, np. Streptomycin, Agrimycin, Phytomycin - ściśle według zaleceń producenta.

  • Skomentuj:

    Miltonia - Miltonia spectabilis