Iglaki
Niektóre iglaki wolno rosną i dobrze się czują w donicach. Są idealne do małego ogródka i na niewielki balkon. A w czasie świąt zastąpią choinkę w ciasnym mieszkaniu - zajmą tyle miejsca co kwiat doniczkowy.
W pojemnikach najlepiej sadzić te odmiany, które nawet po kilkunastu latach nie osiągają dużych rozmiarów. Pielęgnujemy je nieco inaczej niż krzewy rosnące w gruncie. Niewielka ilość ziemi w donicy szybko wysycha, poza tym przez długi czas musi dostarczać niezbędnych składników pokarmowych. Dlatego roślinie trzeba zapewnić bardziej żyzne, próchniczne podłoże i częściej ją podlewać - od razu, gdy ziemia zaczyna przesychać. Iglaki nie lubią moczyć korzeni w wodzie, na dnie pojemnika układamy więc warstwę drenażu, np. keramzytu, żwiru. Przez pierwsze 2-3 lata uprawy roślinę przesadzamy każdej wiosny do większej donicy. Potem wymieniamy tylko wierzchnią warstwę ziemi.
Iglaków w donicach nie nawozimy, żeby nie rosły zbyt szybko. Większość gatunków i odmian dobrze znosi nasz klimat, jednak ziemia w pojemnikach łatwo przemarza. Lepiej więc zabezpieczyć korzenie przed mrozem. Piszemy o tym na następnych stronach.
- Więcej o:
- balkon
- donice z kwiatami
Iglak o wielu twarzach
Tuje w donicach na zimę czyli jak zabezpieczyć na zimę iglaki w pojemnikach
Zabudowa balkonu w bloku - plusy i minusy
Zioła na balkonie, czyli jakie zioła można uprawiać na balkonie
30 pomysłów jak urządzić przestrzeń do wypoczynku na tarasie i balkonie
Kwiaty balkonowe. 10 hitów wśród roślin doniczkowych na balkon
Kalendarz ogrodnika - porady ogrodnicze na każdy miesiąc
Iglaki polecane na balkon